Štrajk prosvjetih radnika

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
corei3
Posts: 722
Joined: 22/05/2014 09:42

#26 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by corei3 »

dr_Evil wrote: 17/04/2024 14:54
corei3 wrote: 17/04/2024 14:48 Nama opet naša učiteljica govori da to nije okršaj njih dvoje već se želi tako predstaviti kako bi se štrajk minirao. Vidi, juče mi se nije učinilo da učiteljica nezna o čemu govori i očito je da podržava štrajk a takvih je na stotine jer očito su u štrajku skoro sve škole.
Mislim da nije to baš usmjereno toliko protiv Hote lično, možda i jeste. Mogle su škole reći Sivro ko te šljivi, idi se sam obračunaj sa Hotom, tvoji zahtijevi su izmišljeni nama je dobro, ali nisu.
Vecina nastavnog osoblja je zaposlena preko SDA, i duzna im. Ali zaista ne znam o cemu se ovdje radi. Samo konstatujem cinjenicno stanje
U to ne ulazim. Vjerovatno da sam otišao na roditeljski u razred pored priča bi bila drugačija. Također ne znam o čemu se ovdje radi konkretno a djeca i roditelji ispaštaju. Da li je postajao neki drugi mehanizam za pobunu?
Borba prosvjetara za svoja prava ugrožava moju borbu da zaradim komad hljeba.
User avatar
Laplace
Posts: 10496
Joined: 19/11/2012 18:37

#27 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

van Basten wrote: 17/04/2024 14:46 Iako sam generalno prosindikalno orijentisan, i na svom poslu poprilično aktivan u sindikatu, za ovaj štrajk nemam sluha. Zamjerke uopštene, riješenja neponuđena, samo da se galami, šuplje poprilično.
A sam Sivro je odavno najveći problem tog sindikata, zbog njega gube simpatije i među roditeljima. A poprilično fino on živi na račun sindikata, nema u kojoj komisiji za prijem radnika (i to ne u obrazovanju) se nije uhljebio, ko biva nekakav član koji prati da nema štele i korupcije.
Meni lično je sav kredibilitet izgubio kad je branio onog nastavnika pedofila, pa se poslije samo ušutio kad je optužnica potvrđena. Tada je trebao napustiti položaj, ako već nema obraza za dobrovoljan odlazak, njegova baza ga ke trebača otjerati.
Neki od zahtjeva su opravdani, ali kao da su gurnuti u stranu. Ministarstvo svako malo uvede neku ad-hoc izmjenu za koju se čini da je jedini razlog da nastavnicima iskomplikuje život.

Primjer je onaj prelazak (u januaru) sa starog e-dnevnika na novi. Kako sam radio na pilot-projektu sa novim e-dnevnikom, a uz to sam ranije bio na projektima analize i evaluacije obrazovnih sistema, poznajem taj novi sistem i znam da je razvijan i predviđen za implementaciju od početka do kraja školske godine i odmah sam predvidio organizacijske probleme. Prvi i očigledan jetaj da sistem automatski iz učitanih nastavnih programa povlači nastavne jedinice. To je moguće promijeniti ručno, ali redni brojevi časova idu od 1 do 70 (ako su dva časa sedmično, akoje neki drugo broj časova sedmično onda od 1 do broj časova sedmično × broj sedmica u godini). Nešto su nekako uskladili, ali je ispalo naopako i nakaradno jer - to se tako ne radi i ne može valjati.

U osnovnim školama dozvoljavaju da se u obrazovanje miješa i Kurta i Murta i da se njihova riječ smatra važnijom od riječi profesionalaca, što dovodi do toga da sve manje profesionalaca hoće raditi u školi (a sve češće rade uhljevi koji svima idu niz dlaku a najmanje rade svoj posao).

Opet, čini se da je ovo sve motivisano time da Sivro sa par učenika može nastaviti dobijati punu platu + sindikalne beneficije.
User avatar
Laplace
Posts: 10496
Joined: 19/11/2012 18:37

#28 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

corei3 wrote: 17/04/2024 15:02
dr_Evil wrote: 17/04/2024 14:54
corei3 wrote: 17/04/2024 14:48 Nama opet naša učiteljica govori da to nije okršaj njih dvoje već se želi tako predstaviti kako bi se štrajk minirao. Vidi, juče mi se nije učinilo da učiteljica nezna o čemu govori i očito je da podržava štrajk a takvih je na stotine jer očito su u štrajku skoro sve škole.
Mislim da nije to baš usmjereno toliko protiv Hote lično, možda i jeste. Mogle su škole reći Sivro ko te šljivi, idi se sam obračunaj sa Hotom, tvoji zahtijevi su izmišljeni nama je dobro, ali nisu.
Vecina nastavnog osoblja je zaposlena preko SDA, i duzna im. Ali zaista ne znam o cemu se ovdje radi. Samo konstatujem cinjenicno stanje
U to ne ulazim. Vjerovatno da sam otišao na roditeljski u razred pored priča bi bila drugačija. Također ne znam o čemu se ovdje radi konkretno a djeca i roditelji ispaštaju. Da li je postajao neki drugi mehanizam za pobunu?
Borba prosvjetara za svoja prava ugrožava moju borbu da zaradim komad hljeba.
Prethodni štrajk je bio opravdan i tu su nastavnici dobili ono što su mogli dobiti. Ostali zahtjevi su trebali da se rješavaju pregovorima, ali izgleda da je rat Sivre sa trenutnom ministrricom važniji od svega.
elSaik
Posts: 11899
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#29 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by elSaik »

Iz "prve" ruke znam da niti jedna strana nije 100% upravu. Sivro ne želi da se određene stvari ukinu (ma koliko ima logike da se ukinu) jer se time smanjuju prava (čitaj: više obaveza za iste ili manje para), jer između ostalog i njega i suprugu mu direktno pogađa. s druge strane, određenim pozicijima se novi standardima poboljšava pozicija i detaljnije i bolje određuje za šta su tačno zaduženi. S tim da je dosta nastavnika/učitelja naviklo da im se recimo se vodi u radnoj normi od 40 sati da imaju, naprimjer, 6 sati dežura, ali ih ne obavljaju i nema sankcija za to. Npr., također ima učiteljica koje primaju znatna povećanja za recimo učenike se posebnim potrebama u razredu jer bi trebalo da njima pripremaju poseban materijal prilagođen a da to ne rade, nego sve obavljaju asisteni čiji to nije posao nego je posao asistenta da pomaže djetetu da radi po tim dokumentima koje učiteljica pripremi i slično. Ne znam sad sve detaljne jer nisam uposlenik nijedne škole.

Ali je istina da je ministatrstvo samo pro forme provelo konsultacije sa sindikatom i radnicima prilikom donošenja novih standarda, bez da su usvojili ijednu sugestiju. također je tačno da je osnova institut radi uhljebljivanja gdje su plate znatno veće za iste pozicije nego u školama, a da suštinski izmišljaju samo gluposti. Također je tačno da se dosta novih pravila svodi na uvođenje dodatne administratcije, papirologije i slično. I npr standrdi su predvidjeli da svkaa škola ima socijalnog radnika na pola norme, što je preko noći značil oda su oni koji su bili na punoj normi, ostalo na pola plate jer su za 20 radnih sati proglašeni tehnološkim viškom.
Itd itd

Dakle, i jedna i druga strana su upravu donekle, a odnekle nisu.
Međutim, za razliku od ranije kad se ticalo prevashodno niskih plata, kada su radnici bili jedinstveniji, trenutno zaista ne postoji jedinstvo među školama, radnicima. Ima škola u kojima nijedan radnik nije potpisao da će štrajkovati. E sad, da li je zato što se ne slaže sa Sindikatom/Sivrom ili zato što je zbog pritiska direktora, to je opet upitno.

Meni ovdje djeluje da je rat Sivro/Hota.
corei3
Posts: 722
Joined: 22/05/2014 09:42

#30 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by corei3 »

dvajt wrote: 17/04/2024 15:01 nisam nešto ulazio u ovu problematiku, ali na osnovu roditeljskih sastanaka vidim da je učiteljica nezadovoljna. na samom početku ove školske godine su im nametnuli neki novi sistem gdje nema fiksnog rasporeda časova već imaju neke crvene i zelene kolone, jedne su fiksne a druge varijabilne, pa učitelj sam može procijeniti šta će taj dan dijete imati. Na osnovu toga pola knjiga dijete ostavi u školi da ne bi svaki dan sve vucaralo a onda kad dijete treba neku njigu da uči treba se sam sjetiti pa je ponijeti kući, uglavnom zavrzlama prava.

Takođe se žali da su im nametnuli silne izvještaje koje moraju podnositi dal na dnevnoj sedmičnoj ili mjesečnoj bazi.

Dalje, prošle godine je bio e-dnevnik koji je sasvim ok funkcinisao, od ove godine je emis.

Stekao sam dojam da ni sami učitelji nisu spremni ušli u ovu školsku godinu, ne svojom krivicom, već što im je sve ovo ministarstvo nametnulo neposredno pred početak školske godine a upute koje su dobili za sve promjene su blago rečeno konfuzne i nepotpune.

Dalje ja kao roditelj imam problem produženog boravka, kada se dijete upisivalo u prvi razred rečeno je da će produženi biti dostupan do četvrtog razreda, od ove godine najednom obavijest da se produženi završava sa završenim drugim razredom.

Kako god, boli me i za sivru i za hotu, ako su načelno učitelji i nastavnici za štrajk, imaju moju podršku.
Ukratko za mene je stari e dnevnik bio bolji, što ga je iko dirao. Ovo od strane ministarstva vezano za njihovo ponašanje u potpunosti razumijem, opet ponavljam, ministri žive u paralelnom univerzumu odvojeni od stvarnosti što onda donošenjem nekakvih silnih odluka i izmjena običnom čovjeku zagorča život.
Inače zadnjih godina, a neznam zašto, fakat neznam, u cilju što uređenijeg društva, napretka i poboljšanja, valjda, donesena je hrpa zakona i pravilnika koji su umjesto da olakšaju, otežali život, rad i poslovonje, a vjerovatno evo i rad nastavnika, a u konačnici ništa dobro nisu donijeli, samo se sve zakomplikovalo.
User avatar
Laplace
Posts: 10496
Joined: 19/11/2012 18:37

#31 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

corei3 wrote: 17/04/2024 15:14
dvajt wrote: 17/04/2024 15:01 nisam nešto ulazio u ovu problematiku, ali na osnovu roditeljskih sastanaka vidim da je učiteljica nezadovoljna. na samom početku ove školske godine su im nametnuli neki novi sistem gdje nema fiksnog rasporeda časova već imaju neke crvene i zelene kolone, jedne su fiksne a druge varijabilne, pa učitelj sam može procijeniti šta će taj dan dijete imati. Na osnovu toga pola knjiga dijete ostavi u školi da ne bi svaki dan sve vucaralo a onda kad dijete treba neku njigu da uči treba se sam sjetiti pa je ponijeti kući, uglavnom zavrzlama prava.

Takođe se žali da su im nametnuli silne izvještaje koje moraju podnositi dal na dnevnoj sedmičnoj ili mjesečnoj bazi.

Dalje, prošle godine je bio e-dnevnik koji je sasvim ok funkcinisao, od ove godine je emis.

Stekao sam dojam da ni sami učitelji nisu spremni ušli u ovu školsku godinu, ne svojom krivicom, već što im je sve ovo ministarstvo nametnulo neposredno pred početak školske godine a upute koje su dobili za sve promjene su blago rečeno konfuzne i nepotpune.

Dalje ja kao roditelj imam problem produženog boravka, kada se dijete upisivalo u prvi razred rečeno je da će produženi biti dostupan do četvrtog razreda, od ove godine najednom obavijest da se produženi završava sa završenim drugim razredom.

Kako god, boli me i za sivru i za hotu, ako su načelno učitelji i nastavnici za štrajk, imaju moju podršku.
Ukratko za mene je stari e dnevnik bio bolji, što ga je iko dirao. Ovo od strane ministarstva vezano za njihovo ponašanje u potpunosti razumijem, opet ponavljam, ministri žive u paralelnom univerzumu odvojeni od stvarnosti što onda donošenjem nekakvih silnih odluka i izmjena običnom čovjeku zagorča život.
Inače zadnjih godina, a neznam zašto, fakat neznam, u cilju što uređenijeg društva, napretka i poboljšanja, donesena je hrpa zakona i pravilnika koji su umjesto da olakšaju, otežali život, rad i poslovonje, a vjerovatno evo i rad nastavnika, a u konačnici ništa dobro nisu donijeli, samo se sve zakomplikovalo.
Meni se novi više sviđa, uređeniji je imanje je prostora za greške nastavnika. ali, koliko god da je (ili nije) bolji, ne uvodi se na pola godine. Ne vidim potrebu da se srlja u tako nagle promjene (vjerovatno je istekla licenca za stari e-dnevnik a ovi uveli novi ada ne plaćaju za pola godine, ne vidim neko drugo logično objašnjenje).
Horke
Posts: 517
Joined: 20/11/2019 13:43

#32 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Horke »

elSaik wrote: 17/04/2024 15:12 Npr., također ima učiteljica koje primaju znatna povećanja za recimo učenike se posebnim potrebama u razredu jer bi trebalo da njima pripremaju poseban materijal prilagođen a da to ne rade, nego sve obavljaju asisteni čiji to nije posao nego je posao asistenta da pomaže djetetu da radi po tim dokumentima koje učiteljica pripremi i slično. Ne znam sad sve detaljne jer nisam uposlenik nijedne škole.

Potpuno pogresno. Asistent nije tu da pomogne djetetu, vec nastavnom osoblju. Zato se i zove asistent u nastavi. On treba da pomogne nastavniku da nastavni listove prilagodi uceniku. Ako ce raditi sa djetetom o kakvoj inkluziji govorimo? Samo fizickoj. Jer nastavnik radi sa drugom djecom, a paralelno sa njima u klupi sjedi jedan ucenik sa kojim radi asistent. Kao dva paralelna razreda. To je inkluzija na papiru.

Sto se tice strajka, moju podrsku nemaju samo zato sto kao taoce svog nezadovoljstva drze djecu. I nikad je na taj nacin nece imati. Podrzavam borbu za prava, ali lijepo, na ulicu i blokiraj zgradu vlade. Koristiti djecu kao oruzje u svojoj borbi je dno dna.
elSaik
Posts: 11899
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#33 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by elSaik »

Horke wrote: 17/04/2024 15:30
elSaik wrote: 17/04/2024 15:12 Npr., također ima učiteljica koje primaju znatna povećanja za recimo učenike se posebnim potrebama u razredu jer bi trebalo da njima pripremaju poseban materijal prilagođen a da to ne rade, nego sve obavljaju asisteni čiji to nije posao nego je posao asistenta da pomaže djetetu da radi po tim dokumentima koje učiteljica pripremi i slično. Ne znam sad sve detaljne jer nisam uposlenik nijedne škole.

Potpuno pogresno. Asistent nije tu da pomogne djetetu, vec nastavnom osoblju. Zato se i zove asistent u nastavi. On treba da pomogne nastavniku da nastavni listove prilagodi uceniku. Ako ce raditi sa djetetom o kakvoj inkluziji govorimo? Samo fizickoj. Jer nastavnik radi sa drugom djecom, a paralelno sa njima u klupi sjedi jedan ucenik sa kojim radi asistent. Kao dva paralelna razreda. To je inkluzija na papiru.

Sto se tice strajka, moju podrsku nemaju samo zato sto kao taoce svog nezadovoljstva drze djecu. I nikad je na taj nacin nece imati. Podrzavam borbu za prava, ali lijepo, na ulicu i blokiraj zgradu vlade. Koristiti djecu kao oruzje u svojoj borbi je dno dna.
Dakle, po tome učitelj/ica dobija dodatak na platu zato što mu neko drugi pomaže? Ili je dodatak zato da bi "trpio" dijete sa posebnim potrebama? Ili je dodatak zato što ima više posla u vezi sa djetetom? Ukoliko je ovo posljednje, onda učitelj priprema materijal a ne asistent.
Horke
Posts: 517
Joined: 20/11/2019 13:43

#34 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Horke »

elSaik wrote: 17/04/2024 15:59
Horke wrote: 17/04/2024 15:30
elSaik wrote: 17/04/2024 15:12 Npr., također ima učiteljica koje primaju znatna povećanja za recimo učenike se posebnim potrebama u razredu jer bi trebalo da njima pripremaju poseban materijal prilagođen a da to ne rade, nego sve obavljaju asisteni čiji to nije posao nego je posao asistenta da pomaže djetetu da radi po tim dokumentima koje učiteljica pripremi i slično. Ne znam sad sve detaljne jer nisam uposlenik nijedne škole.

Potpuno pogresno. Asistent nije tu da pomogne djetetu, vec nastavnom osoblju. Zato se i zove asistent u nastavi. On treba da pomogne nastavniku da nastavni listove prilagodi uceniku. Ako ce raditi sa djetetom o kakvoj inkluziji govorimo? Samo fizickoj. Jer nastavnik radi sa drugom djecom, a paralelno sa njima u klupi sjedi jedan ucenik sa kojim radi asistent. Kao dva paralelna razreda. To je inkluzija na papiru.

Sto se tice strajka, moju podrsku nemaju samo zato sto kao taoce svog nezadovoljstva drze djecu. I nikad je na taj nacin nece imati. Podrzavam borbu za prava, ali lijepo, na ulicu i blokiraj zgradu vlade. Koristiti djecu kao oruzje u svojoj borbi je dno dna.
Dakle, po tome učitelj/ica dobija dodatak na platu zato što mu neko drugi pomaže? Ili je dodatak zato da bi "trpio" dijete sa posebnim potrebama? Ili je dodatak zato što ima više posla u vezi sa djetetom? Ukoliko je ovo posljednje, onda učitelj priprema materijal a ne asistent.
Da, ucitelj priprema, asistent mu pomaze (asistira zato se zove asistent). Ucitelj treba da radi sa djetetom, kao i sa svim ostalim ucenicima i tek tada govorimo o inkluziji. A ne da ucitelj vodi tipicnu djecu, a asistent paralelno radi sa tim ucenikom. O kakvoj onda inkluziji pricamo? Onoj na papiru, kao i sve kod nas.
corei3
Posts: 722
Joined: 22/05/2014 09:42

#35 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by corei3 »

Brzo se ovo mora zaustaviti/promjeniti. Kod mene je na poslu sreća što razumiju situaciju ali neće biti dugo tako. Kod mnogih je lošija situacija po sličnom pitanju. Već smo za petak ujutru pomjerili neke planove na poslu a trebalo je sutra ujutru odraditi.
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1107
Joined: 23/02/2020 14:50

#36 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by ANamelessGhoul »

dvajt wrote: 17/04/2024 15:01 nisam nešto ulazio u ovu problematiku, ali na osnovu roditeljskih sastanaka vidim da je učiteljica nezadovoljna. na samom početku ove školske godine su im nametnuli neki novi sistem gdje nema fiksnog rasporeda časova već imaju neke crvene i zelene kolone, jedne su fiksne a druge varijabilne, pa učitelj sam može procijeniti šta će taj dan dijete imati. Na osnovu toga pola knjiga dijete ostavi u školi da ne bi svaki dan sve vucaralo a onda kad dijete treba neku njigu da uči treba se sam sjetiti pa je ponijeti kući, uglavnom zavrzlama prava.

Takođe se žali da su im nametnuli silne izvještaje koje moraju podnositi dal na dnevnoj sedmičnoj ili mjesečnoj bazi.

Dalje, prošle godine je bio e-dnevnik koji je sasvim ok funkcinisao, od ove godine je emis.

Stekao sam dojam da ni sami učitelji nisu spremni ušli u ovu školsku godinu, ne svojom krivicom, već što im je sve ovo ministarstvo nametnulo neposredno pred početak školske godine a upute koje su dobili za sve promjene su blago rečeno konfuzne i nepotpune.

Dalje ja kao roditelj imam problem produženog boravka, kada se dijete upisivalo u prvi razred rečeno je da će produženi biti dostupan do četvrtog razreda, od ove godine najednom obavijest da se produženi završava sa završenim drugim razredom.

Kako god, boli me i za sivru i za hotu, ako su načelno učitelji i nastavnici za štrajk, imaju moju podršku.
Tako je. Sve promjene najavili nepunu sedmicu pred pocetak nastave. Ubise administracijom da nemas energije raiti svoju primarnu zadacu, a to je neposredni obrazovni rad s djecom. Hota je totalni promasaj i njene tzv. reforme su nista drugo nego qrina
suspect_zero
Posts: 25949
Joined: 11/10/2008 21:45

#37 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by suspect_zero »

dr_Evil wrote: 17/04/2024 14:54
corei3 wrote: 17/04/2024 14:48 Nama opet naša učiteljica govori da to nije okršaj njih dvoje već se želi tako predstaviti kako bi se štrajk minirao. Vidi, juče mi se nije učinilo da učiteljica nezna o čemu govori i očito je da podržava štrajk a takvih je na stotine jer očito su u štrajku skoro sve škole.
Mislim da nije to baš usmjereno toliko protiv Hote lično, možda i jeste. Mogle su škole reći Sivro ko te šljivi, idi se sam obračunaj sa Hotom, tvoji zahtijevi su izmišljeni nama je dobro, ali nisu.
Vecina nastavnog osoblja je zaposlena preko SDA, i duzna im. Ali zaista ne znam o cemu se ovdje radi. Samo konstatujem cinjenicno stanje
Upravo ovo, većina prosvjetara je zaposlena dok je SDA vedrila i oblačila......Sivrina žena radi u našoj školi kao učiteljica i mislite da neko smije pisnut na njenog muža.
Sivro se služi ucjenama, manipulacijama i mobingom nad nastavnim kadrom....ovi opet nemaju muda da mu se suprotstave (to je kadar isto došao preko stranke koja nas je ubila zadnjih 30 godina, ovi novi koji su dolazili brzo su i odlazili jer su vidjeli učmalu atmosferu i jednoumlje).
suspect_zero
Posts: 25949
Joined: 11/10/2008 21:45

#38 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by suspect_zero »

Jedno pitanje za bolje upućene.
Na koji način Sirovina može biti smjenjen?
Ko to može uraditi ili je on na čelu sindikata dok ga smrt ne rastavi?
Hakiz
Posts: 40836
Joined: 30/07/2015 20:01

#39 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Hakiz »

suspect_zero wrote: 17/04/2024 19:15 Jedno pitanje za bolje upućene.
Na koji način Sirovina može biti smjenjen?
Ko to može uraditi ili je on na čelu sindikata dok ga smrt ne rastavi?
Može članstvo.
suspect_zero
Posts: 25949
Joined: 11/10/2008 21:45

#40 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by suspect_zero »

Hakiz wrote: 17/04/2024 19:16
suspect_zero wrote: 17/04/2024 19:15 Jedno pitanje za bolje upućene.
Na koji način Sirovina može biti smjenjen?
Ko to može uraditi ili je on na čelu sindikata dok ga smrt ne rastavi?
Može članstvo.

Mogu misliti onda članstvo, nešto ko Genjac :roll:
corei3
Posts: 722
Joined: 22/05/2014 09:42

#41 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by corei3 »

Još se roditelji nisu pobunili ali samo čekam. Ne ulazim sad u analizu štrajka već samo govorim da se sve odvija preko leđa djece i roditelja ma ko bio u pravu
User avatar
Sanjarko
Posts: 23540
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#42 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Sanjarko »

Sta tacno traze prosvjetari, vece plate kako sam ja skontao? Oprosti te moderatori na onom off topic ali nisam mogao da odolim u vezi institucija i rada subotom i nedeljom.
corei3
Posts: 722
Joined: 22/05/2014 09:42

#43 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by corei3 »

imas u prvom postu
User avatar
Sanjarko
Posts: 23540
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#44 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Sanjarko »

corei3 wrote: 17/04/2024 20:00 imas u prvom postu
Ma TV medijsko izvjestavanje i pokrivanje ovoga nije nikako dobro, kad se gleda kontas traze bolje uslove i vece plate. Ja sam na strani radnika uvijek, i naroda, samim tim i prosvjetara, ali jbs ga ako mogu skontati ko je ovdje upravu.

Televizija ovo nije nikako dobro pokrila. Vjerovatno zbog svih ostalih dogadzaja.
suspect_zero
Posts: 25949
Joined: 11/10/2008 21:45

#45 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by suspect_zero »

corei3 wrote: 17/04/2024 19:46 Još se roditelji nisu pobunili ali samo čekam. Ne ulazim sad u analizu štrajka već samo govorim da se sve odvija preko leđa djece i roditelja ma ko bio u pravu
Nešto se ne nadam, podanički odnos za ne povjerovati...."dragi nastavnice, mila učiteljice kako ste danas lijepi, joj mala mi nešto nije stigla ovih dana pa ste joj dali trojku (ukrasna kesa koja se reda radi daje, samo je modni detalj)...." Odavno je to sve na leđima roditelja, ne mogu ljekaru da odem od količine zadaće koju zadaju ili izbace na projektor i kažu imate osam minuta da prepišete ko nije neka se snađe.
Jbm majku pa što će im udžbenici koji k...
Uvedite online nastavu ne moraju ići uopšte u školu onda ako im je svaka druga istražite na Wikipediji....ma mrš stoko nezadovoljna, uhljebska, zeleno talibanska.
Koliko vi roditelji ostanete na poslu dnevno kod privatnika i za kakvu platu i koliko gubite vremena dok dođete i odete sa posla?
E ima škola u SG čiji su zaposlenici udaljeni par stotina metara od škole, i koji kukaju ako kada ostanu 6 sati u školi. ..većina ih odlazi oko 11:30 plafon 12:30.
A plata je onda fakat premala preko dvije milje.
User avatar
Isner
Posts: 813
Joined: 07/02/2012 15:23
Location: Under the bridge

#46 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Isner »

Taman da je plata u prosvjeti i 4.500 KM pronašao bi se neki razlog za štrajk..

A štrajk u Kantonu Sarajevo je sistem spojenih posuda pa prvi krenu prosvjetari, nakon njih policija, nakon njih medicinski radnici i na kraju administrativci.. taman kad se udovolji zahtjevima ovih zadnjih, prosvjetari pokrenu novi krug i ponovo stupe u štrajk..

Sreća pregolema pa na podučju Kantona Sarajevo nema nijednog rudnika.. al baš sreća!
User avatar
Truba
Posts: 82145
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#47 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Truba »

Ksc ne strajka
Nema ni online nastave
Nit su u sindikatu
User avatar
holowey
Posts: 8463
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#48 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by holowey »

kad si cuo za crkveni sindikat?
Dimu1927
Posts: 4060
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#49 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Dimu1927 »

raspustiti skole skroz najbolje, svakako je sistem propao skroz, roditelji kroje ocjene, sivro kroji politiku, djeca ispastaju, svakako ih tiktok odgaja.

ugasite i skole i zdravstvo i sve
last mohicans
Posts: 12069
Joined: 09/08/2012 23:19

#50 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by last mohicans »

Truba wrote: 17/04/2024 20:49 Ksc ne strajka
Nema ni online nastave
Nit su u sindikatu
Kako nemaju online kad su zakonski obavezne, po kojem zakonu rade, nije valjda hrvatskom, a plate primaju iz budzeta?
Post Reply