Strah kao temelj bh. drzavnosti

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
kub lajkan

Strah kao temelj bh. drzavnosti

Post by kub lajkan » 19/10/2006 11:33

Da vas pitam nesto...

Od kad zivi demokratija u BiH je li iko ikad dobio izbore a da se predizborno djelovanje te stranke NIJE temeljilo na zastrasivanju???

Nigdje program, nigdje vizija, nigdje strucnjaci, nigdje ekonomija, nigdje rjesavanje nezaposlenosti... samo izmisli nesto cime ces doooooobro zastrasiti ljude i ponudi im pritom (k'o fol) nacin rjesavanja tog problema (koji ne postoji u toj mjeri) i ti si dobio izbore.

Nacionalisti na tu foru vec godinama pobjedjuju, ali nisu mogli ove godine protiv mladih pastuha koji su skontali foru:

SBiH dobio na strahu ljudi od betoniranja RS-a
SNSD dobio na strahu ljudi od ukidanja RS-a

I kad cemo vise uci u stanje kad vise ta glupa fora nece pusiti, nego da pobjedjuju oni koji stvarno znaju znanje???

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 19/10/2006 11:36

Možda nikad....

"Fear is the path to the Dark Side..."

Ima još jedna stvar koja mi je ubola oči a to je LJUBAV, ali nemam vremena da ti to sad razglabam... Podsjeti me, ako te zanima.

kub lajkan

Post by kub lajkan » 19/10/2006 11:40

Jimmy_The_Saint wrote:Ima još jedna stvar koja mi je ubola oči a to je LJUBAV, ali nemam vremena da ti to sad razglabam... Podsjeti me, ako te zanima.

Zanima... kad uhvatis vremena...

Grom iz vedra neba

Re: Strah kao temelj bh. drzavnosti

Post by Grom iz vedra neba » 19/10/2006 11:41

kub lajkan wrote:Da vas pitam nesto...

Od kad zivi demokratija u BiH je li iko ikad dobio izbore a da se predizborno djelovanje te stranke NIJE temeljilo na zastrasivanju???

Nigdje program, nigdje vizija, nigdje strucnjaci, nigdje ekonomija, nigdje rjesavanje nezaposlenosti... samo izmisli nesto cime ces doooooobro zastrasiti ljude i ponudi im pritom (k'o fol) nacin rjesavanja tog problema (koji ne postoji u toj mjeri) i ti si dobio izbore.

Nacionalisti na tu foru vec godinama pobjedjuju, ali nisu mogli ove godine protiv mladih pastuha koji su skontali foru:

I kad cemo vise uci u stanje kad vise ta glupa fora nece pusiti, nego da pobjedjuju oni koji stvarno znaju znanje???

Slazem se u velikoj mjeri s tobom, ali SNSD i nakon izbora ima istu retoriku. Tako da je to kod njih konstanta, a ne strategija za dobijanje izbora. Ako se srpski glasovi samo mogu osvojiti na zlocinackoj retorici, onda SNSD samo omalovazava vlastiti narod.

kub lajkan

Post by kub lajkan » 19/10/2006 11:43

Grom iz vedra neba wrote:Slazem se u velikoj mjeri s tobom, ali SNSD i nakon izbora ima istu retoriku. Tako da je to kod njih konstanta, a ne strategija za dobijanje izbora. Ako se srpski glasovi samo mogu osvojiti na zlocinackoj retorici, onda SNSD samo omalovazava vlastiti narod.

Nije ovdje rijec o srpskim i nesrpskim glasovima, nego o univerzalnom pravilu...

Grom iz vedra neba

Post by Grom iz vedra neba » 19/10/2006 11:46

kub lajkan wrote:
Grom iz vedra neba wrote:Slazem se u velikoj mjeri s tobom, ali SNSD i nakon izbora ima istu retoriku. Tako da je to kod njih konstanta, a ne strategija za dobijanje izbora. Ako se srpski glasovi samo mogu osvojiti na zlocinackoj retorici, onda SNSD samo omalovazava vlastiti narod.

Nije ovdje rijec o srpskim i nesrpskim glasovima, nego o univerzalnom pravilu...

Pa da, slazem se da je to pravilo na svim izborima, samo se ne slazem po pitanju SNSD-a.

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 19/10/2006 12:05

Profesija i struka mi je takva, da sam dosta pomno pratio izbore.

Ima nešto što mi se u šejtana svezalo.

Prije par godina sam se s prof. Žarkom Puhovskim (ZG) blago posvađ'o oko njegove teze, da je "više ljudi u ex-YU ratovima pobijeno iz ljubavi, nego iz mržnje". Ljubavi prema "domovini", prema "svom narodu"... U to doba nikako mi nije sjedao taj argument, činio mi se pretjeranim i licemjernim. Naprosto, mnogo bolje razumijem mržnju, a mržnje je svakako ovdje bilo više nego ičega. Ljubav te može motivirati na zločin iz strasti, al' ta apstraktna domovinska ljubav može eventualno biti motiv da za domovinu POGINEŠ, ne i da kolješ nejač u njeno ime...

I dalje mislim da je mržnja veći problem od ljubavi. Ali nakon ovih izbora shvatam da prof. Puhovski uopće nije toliko budalasto zborio, koliko mi se u prvi mah činilo. Na ovim izborima 2006, SVI, SVI, SVI su pričali o ljubavi, kao da su hipici na vutri. S BiH je pustila pjesmu "100 % ljubav" u eter; Mile Dodik u Bijeljini rek'o: "Pobijedićemo jer mi smo stranka ljubavi"; SDA vrhuška u Zetri pričala je o ljubavi; HDZ je vodao Femminem okolo da pjeva "Dva srca i jedna ljubav" - a Ivo Miro Medo rekao je jednom: "Dva srca su Ivo Miro i hrvatski narod, a to je jedna ljubav, HDZ"....

Puna usta ljubavi.... I dalje mislim da je ipak STRAH ključni faktor i u ratu i u poratnoj politici, no ova "erotska" dimenzija u odnosu s likovima koji su nam JEBALI ZNANJE nije zanemariva.

manijak1
Has thanked: 6 times
Been thanked: 7 times

Post by manijak1 » 19/10/2006 12:09

Eh :D :D ja nisam glasao ni na jednom listiću za iste :D tako da se apsolutno ne pitam dokle ću pušiti tuđe glasove .....kažu volja većine :D :D međutim nemam zakonsku odredbu kao takav da se suprotstavim ovom vidu preglasavanja.
Capishi ? :D

joker

Post by joker » 19/10/2006 12:22

Jeste SDP je 2000-te dobio izbore a kampanju nije gradio na strahu (ili ljubavi sto bi Jimmy rekao) vec na obecavanju promjena. Na zalost promjena nije bilo, bar ne sustinskih. Promijenili su se samo ljudi koji klepaju, sto je odmah 2002-ge vratilo SDA na vlast koja takodje tada nije gradila kampanju na nekom strahu, vec iskoristili greske SDP-a i razocaranje njihovih glasaca i isli stavom "eh eto vi njih izabraste radi promjena, a oni vas prevarise". Doduse i ako je bilo nekih stvari koje su bazirali na nekakvom strahu, to su im greske u politici SDP-a uveliko isle na ruku.

Ovaj put je strah koristen u velikoj mjeri, ali je za to prostora stvorila situacija oko ustavnih amandmana. I ova opasnost jos nije prosla. Jer svi, i stranci, pricaju da je entitetsko glasanje nesto sto bi prvo trebalo izbaciti iz ustava, ali opet svi insistiraju da se ovi amandmani koji predvidjaju i ucvrscuju entitetsko glasanje usvoje, a kao u drugoj fazi treba na bazi konsenzusa izbaciti entitetsko glasanje. A taj konsenzus ce biti nemoguce postici. Logicno se postavlja i pitanje zasto u prvoj fazi usvajati nesto, sto ce se u drugoj fazi izbacivati. I tu imamo misljenje iz priloga rezoluciji Vijeca Evrope u kojoj se kaze da je entitetsko glasanje mocan instrument kojim u drugoj fazi nece biti moguce otkloniti ga jer ce se ono poimati kao nesto sto je "Bogom" dato, odnosno, takvo je kakvo je.

The Nightwatchman

Post by The Nightwatchman » 19/10/2006 12:33

tamna strana mjeseca

AA CA

Post by AA CA » 19/10/2006 19:41

"kub lajkan"
.......Nigdje program, nigdje vizija, nigdje strucnjaci, nigdje ekonomija, nigdje rjesavanje nezaposlenosti...

Ovo, što si napisao, je za mene strašno i tužno do krajnjih granica... :( :(

.....samo izmisli nesto cime ces doooooobro zastrasiti ljude i ponudi im pritom (k'o fol) nacin rjesavanja tog problema (koji ne postoji u toj mjeri) i ti si dobio izbore

A ovaj "drugi" strah je šuplja da se sakrije postojanje pravog straha - katastrofalna privredna situacija.
Ma uostalom koja privreda....... :? šta je to..... :? ima li toga ovdje..... :shock: Ferceraju "naka i nekaka" trgovina i banke.... a ostalo??? :x :x

kub lajkan

Post by kub lajkan » 19/10/2006 22:05

joker wrote:Jeste SDP je 2000-te dobio izbore a kampanju nije gradio na strahu (ili ljubavi sto bi Jimmy rekao) vec na obecavanju promjena.

Ne mogu da nadjem precizne rezultate iz 2000. Imas li kakve linkove na egzaktne rezultate?

joker wrote:sto je odmah 2002-ge vratilo SDA na vlast koja takodje tada nije gradila kampanju na nekom strahu

Svaka nacionalna stranka kod nas po definiciji moze kampanju graditi samo na strahu, ma koje vrste on bio...
Jer "nacionalno" se i hrani na strahu od drugacijeg. Sve ostalo je manje bitno...
Last edited by kub lajkan on 19/10/2006 23:01, edited 1 time in total.

sffovac

Post by sffovac » 19/10/2006 23:00

tipican primjer naseg primitivizma, ako pogleas amriku vidjeces da se slican princim primjenjuje i kod njih

kub lajkan

Post by kub lajkan » 19/10/2006 23:02

sffovac wrote:

tipican primjer naseg primitivizma, ako pogleas amriku vidjeces da se slican princim primjenjuje i kod njih

Sta je "tipican primjer naseg primitivizma"?

kub lajkan

Post by kub lajkan » 19/10/2006 23:06

Jimmy_The_Saint wrote:Profesija i struka mi je takva, da sam dosta pomno pratio izbore.

Ima nešto što mi se u šejtana svezalo.

Prije par godina sam se s prof. Žarkom Puhovskim (ZG) blago posvađ'o oko njegove teze, da je "više ljudi u ex-YU ratovima pobijeno iz ljubavi, nego iz mržnje". Ljubavi prema "domovini", prema "svom narodu"... U to doba nikako mi nije sjedao taj argument, činio mi se pretjeranim i licemjernim. Naprosto, mnogo bolje razumijem mržnju, a mržnje je svakako ovdje bilo više nego ičega. Ljubav te može motivirati na zločin iz strasti, al' ta apstraktna domovinska ljubav može eventualno biti motiv da za domovinu POGINEŠ, ne i da kolješ nejač u njeno ime...

I dalje mislim da je mržnja veći problem od ljubavi. Ali nakon ovih izbora shvatam da prof. Puhovski uopće nije toliko budalasto zborio, koliko mi se u prvi mah činilo. Na ovim izborima 2006, SVI, SVI, SVI su pričali o ljubavi, kao da su hipici na vutri. S BiH je pustila pjesmu "100 % ljubav" u eter; Mile Dodik u Bijeljini rek'o: "Pobijedićemo jer mi smo stranka ljubavi"; SDA vrhuška u Zetri pričala je o ljubavi; HDZ je vodao Femminem okolo da pjeva "Dva srca i jedna ljubav" - a Ivo Miro Medo rekao je jednom: "Dva srca su Ivo Miro i hrvatski narod, a to je jedna ljubav, HDZ"....

Puna usta ljubavi.... I dalje mislim da je ipak STRAH ključni faktor i u ratu i u poratnoj politici, no ova "erotska" dimenzija u odnosu s likovima koji su nam JEBALI ZNANJE nije zanemariva.

Ma ljubav je nekako vise dekorativni element u cijeloj prici...

A Puhovski... dozivio sam faking iznenadenje kad je ove godine gostovao u NU2... Bas me neugodno iznenadio...

Post Reply