Tomislav MO wrote:Yes & No wrote:
Poslije hiljadu godina bosanskim bogumilima i patarenima stiglo u posjetu mrtvima ono od cega su bjezali za zivota .Kriz.
Hmm, bogumili (valjda si htio reći krstjani) i patareni su bježali od križa cijeli život?
Hoćeš još jednom razmisliti o tvrdnji, na skoro svakom stećku je križ.
Crkva bosanska" bila je hereticka kako sa stajalista rimokatolicke crkve, tako i sa stajalista pravoslavne crkve, a njene vjernike razliciti izvori nazivaju patarenima, bogumilima, babunima, manihejcima, katarima i kutugerima. Oni sami nazivaju se krstjani i krstjanke, te cemo ih i mi tako zvati u daljnjem tekstu.
Po svom ustrojstvu i ucenju "Crkva bosanska" pripada katarsko-patarenskom pokretu ciji korijeni sezu daleko u proslost. U to vrijeme, izviruci iz Male Azije, javlja se vise razlicitih ucenja temeljenih na duhovnim spoznajama koji s jedne strane objedinjuju kulturu grckih, azijskih, rimskih i egipatskih misterija, a s druge strane nalaze izvor u rijecima Isusa, Evandeljima i Pavlovim poslanicama.
Ta razlicita ucenja u pocetku individualno vrlo jaka, s vremenom se, kako im prvobitni impuls slabi, medusobno priblizavaju i ujedinjuju u jedan
ezoterijski pokret svoje epohe na podrucju Mediterana, kasnije nazvan gnosticizam. Gnostici zlo poistovjecuju s materijalnim, a dobro s duhovnim svijetom, smatraju da se covjek mora posvetiti asketizmu te da treba posjedovati "sofiju", odnosno mudrost, da bi se oslobodio okova ovoga svijeta.
Z
bog primjesa starih ucenja gnostici su blizi obrazovanim ljudima tog vremena te su kao takvi bili veliki suparnici krscanstvu. U trecem stoljecu Perzijanac Manes (216.-277.g.) na dualisticku gnozu nadovezuje elemente Zoroastrove religije, budizma i krscanstva. Osnova njegove religije je dualizam: vjerovanje u vjecitu borbu Svjetla i Tame, dobroga i zlog boga.
Gnosticko i manihejsko ucenje je cvjetalo sve dok krscani nisu dosli na vlast. Poslije toga su bili primorani skrivati se, ali su neprestano vrsili podzemni utjecaj .
Malo se luftalo sa časova Povijesti, ako smijem primijetiti.

Ustvari, ko zna šta je u udžbenicima tačno pisalo...
