Stipendiranje studenata!

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
linkin

#1 Stipendiranje studenata!

Post by linkin » 04/09/2010 11:34

Blizi se pocetak nove akademske godine,a vecina studenata se jos uvijek pita da li ce uopte krenuti u potragu za znanjem.
Istina je da je visoko obrazovanje skup proces, za koji vecina mladih nema sredstava. Takodjer je istina da je svakim danom zavrsen fakultet i titula sve bitnija.
Pa sta onda uciniti? Kako pomoci mladima da popravimo ovu situaciju? Da cujemo prijedloge onih ciji je posao da brinu za buducnost drzave, tj. buducnost mladih...
Na mladima svijet ostaje, zar ne?
:)

pink_floyd

#2 Re: Stipendiranje studenata!

Post by pink_floyd » 04/09/2010 12:25

Neka svim opstinama bude primjer opstina Velika Kladusa, jer svaki, ama bas svaki student ima pravo na stipendije. To je za svaku pohvalu, stvarno, svaka cast!!!!!!

law2
Been thanked: 1 time

#3 Re: Stipendiranje studenata!

Post by law2 » 04/09/2010 12:34

pink_floyd wrote:Neka svim opstinama bude primjer opstina Velika Kladusa, jer svaki, ama bas svaki student ima pravo na stipendije. To je za svaku pohvalu, stvarno, svaka cast!!!!!!
pa dobro moguce jer nema toliko puno studenata

linkin

#4 Re: Stipendiranje studenata!

Post by linkin » 04/09/2010 12:44

ne, nema toliko studenata kao npr. Tuzla, Zenica, Sarajevo, ali isto tako nema ni toliki budzet kao ovi gradovi...

nellington

#5 Re: Stipendiranje studenata!

Post by nellington » 04/09/2010 12:47

Ima još jedna bitna istina: stipendiranje sa iznosima koji se trenutno dodjeljuju u većini općina je poniženje. Nemojte mi priče - zauhar je, koliko god.

linkin

#6 Re: Stipendiranje studenata!

Post by linkin » 04/09/2010 12:48

a sto da ne....zar ne mislite da je 100 KM bolje od 0 KM?

travnik

#7 Re: Stipendiranje studenata!

Post by travnik » 04/09/2010 13:42

Po meni treba napraviti državnu strategiju razvoja visokog obrazovanja i općenito znanstveno-istraživačkih aktivnosti. U sklopu toga, osigurati sredstva za stipendiranje studenata, sa posebnim naglaskom na socijalni element i deficitarna znanja.
Osim toga, po meni bi se na neki način, možda čak i stipendijama, trebali motivirati studenti iz RS-a da studiraju u Sarajevu, Mostaru, Tuzli, Zenici i Bihaću, a studenti iz FBiH u Banja Luci i Istočnom Sarajevu. Nešto slično, čini mi se, predložila je NS. Na taj način bi došlo do boljeg upoznavanja mladih ljudi, popravila bi se nacionalna slika većinom jednonacionalnih fakulteta, smanjile nacionalne netrepeljivosti i povećala mobilnost studenata unutar BiH.

nellington

#8 Re: Stipendiranje studenata!

Post by nellington » 04/09/2010 14:02

linkin wrote:a sto da ne....zar ne mislite da je 100 KM bolje od 0 KM?
Iskreno, ne mislim. Tačnije, mislim da je krajnje vrijeme da postoji više vrsta stipendija - a ne da sve budu u istom košu - pa se miješaju i socijalni status i uspjeh, i sve se udrobi, a pri tome se akcenat stavlja na masovnost, a ne na stvarnu korisnost stipendije.

pink_floyd

#9 Re: Stipendiranje studenata!

Post by pink_floyd » 04/09/2010 14:05

Pa da, okej je sve to. Slazem se, dobar prijedlog ali da li će se išta od toga ostvariti. Velika Kladuša bar nešto radi po tom pitanju, pa makar to bio i minimalac, dobro dođe. Velika je to motivacija, ako već nisu neke velike pare.

linkin

#10 Re: Stipendiranje studenata!

Post by linkin » 04/09/2010 14:18

slazem se sa floydom....pohvale za Veliku Kladusu...
uredu,bilo bi lijepo imati vise vrsta stipendija,ali kako cemo to postici?

nellington

#11 Re: Stipendiranje studenata!

Post by nellington » 04/09/2010 14:23

linkin wrote:slazem se sa floydom....pohvale za Veliku Kladusu...
uredu,bilo bi lijepo imati vise vrsta stipendija,ali kako cemo to postici?
Nažalost, nisam konstruktivan - samo znam kukati :)

linkin

#12 Re: Stipendiranje studenata!

Post by linkin » 04/09/2010 14:31

nije tesko kukati..tesko je nesto poduzeti..hajde, probudi malo mastovitost...daj nam prijedlog :D

nellington

#13 Re: Stipendiranje studenata!

Post by nellington » 04/09/2010 14:39

Pogledaj malo kako to radi Fondacija Dr. Milan Jelić pa mi reci svoje utiske.

linkin

#14 Re: Stipendiranje studenata!

Post by linkin » 04/09/2010 14:45

ok, a zasto nam ti ne bi, ako si vec pogledao, dao svoje utiske ? :)

nellington

#15 Re: Stipendiranje studenata!

Post by nellington » 04/09/2010 14:56

д) да су у додипломском студију имали просјечну оцјену најмање 9,50 и
Висина стипендије студентима II циклуса на универзитетима у Републици Српској/Босни и
Херцеговини и иностранству у школској 2009/2010. години износи
5 000 КМ (пет хиљада конвертибилних марака), у складу са расположивим финансијским
средствима Фондације.
Висина стипендије студентима III циклуса на универзитетима у Републици Српској/Босни и
Херцеговини и иностранству у школској 2009/2010. години износи
10 000 КМ (десет хиљада конвертибилних марака), у складу са расположивим финансијским
средствима Фондације.
Vidiš uslov, vidiš iznose. Ovo bih ja poželio - naime, imaš primjer FMON-a koji je stipendirao studente završnih godina naših fakulteta isključivo po prosjeku - stipendije su dodijeljene na mutan način, užasno malom broju studenata, i na iznos koji ne odgovara onom za šta stipendiju daju.

Eborg

#16 Re: Stipendiranje studenata!

Post by Eborg » 04/09/2010 15:03

Znam da će me mnogi napasti zbog ovakvog stava ali ja mislim da je nepošteno stipendirati jednog studenta sa 3 strane ili da uspjeh bude jedini kriterij.

Javna stipendija (grad, kanton itd.) stipendira i djecu imućnih roditelja koja imaju solidan uspjeh na fakultetu. OK, slažem se da treba nagraditi trud, ali mislim da se iz ovih sredstava, dakle javnih kojima svi doprinosimo, trebaju stipendirati oni koji možda imaju i niži prosjek ali im je ugrožena sama mogućnost studiranja. Dakle, ja bih radije dao 300-400 KM siromašnom studenatu sa prosjekom 8.0 da plati hranu nego studentu imućnih roditelja sa 9.0 prosjekom koji će to potrošiti na nove patike. Dakle, mislim da javne stipendije trebaju više poklanjati pažnje socijalnim slučajevima, kao neki "fond solidarnosti". Ovi ostali mogu tražiti stipendije od privatnih firmi.

Isto tako, mnoge stipendije nemaju uvedenu klauzulu po kojoj se ne smije primati neka druga stipendija. A vidim ima slučajeva da se primaju po 2-3 stipendije (pa makar bile i po 100 KM) a neko nema nijednu. Opet stavljam težište na socijalne slučajeve, duša me zaboli kada sam vidio svog kolegu iz provincije kako pješke po zimi dolazi na fakultet jer nema novca za autobus.

nellington

#17 Re: Stipendiranje studenata!

Post by nellington » 04/09/2010 15:10

Znaš, htio sam početi pisati o stipendijama privatnih firmi, ali rekoh to više nije u domenu pf Politika. Onda se sjetih javnih kompanija i njihovih stipendija - ali ako nema zainteresiranih za tu diskusiju, nećemo ni o tome.

Složiću se sa ovom tvrdnjom za studenta slabijeg imovinskog stanja - treba ga pomoći kad ima volju i želju... ali...

Šta će stimulisati studenta za visok prosjek onda? Kako ćemo dobiti naučnike, profesore, stručnjake koje privatni sektor ne traži?

linkin

#18 Re: Stipendiranje studenata!

Post by linkin » 04/09/2010 15:13

slazem se sa ovakvim misljenjem...da, studenti slabijeg imovinskog polozaja trebaju imati privilegiju, ali sve to uz odredjeni uslov, da odrze odredjen prosjek..to bi bila neka motivacija,ako mene pitate...iako,sigurno znam da, osobe koje zele studirati,a imovinska situacija im to ne dozvoljava, sama mogucnost i dobivanje stipendije dovoljno jako motivise

ellmichak

#19 Re: Stipendiranje studenata!

Post by ellmichak » 04/09/2010 15:16

Dobra stvar su oni krediti sto daje fmon, posebno sto mogu dobiti i studenti sa nizim prosjekom, pa nek moraju vracati, ali nekome 100km sad vrijedi vise nego sto ce mu 10000 vrijediti aBd kad mu se trud pocne vracati. dobro je sto su beskamatni, a osim toga daje motivaciju da se vise uci i trudi zarad boljeg prosjeka, odnosno manje love koju moras vracati:
http://www.fmon.gov.ba/index.php?option ... Itemid=146

nellington

#20 Re: Stipendiranje studenata!

Post by nellington » 04/09/2010 15:23

alternativni wrote:@nelington
Svidja mi se tvoj prijedlog, da se dodjeljuju razlicite stipendije po razlicitim osnovama.

PMF je dobio 300.000 KM za razvoj nauke (ona reklama Violete), a dobili su i pare od federalnog ministarstva.
Te pare su podijeljene medju profesorima, uz obrazlozenje da ce se oni baviti naucnim istrazivanjima naredne dvije godine.
Posto pare dodjeljuje ministarstvo, onda oni mogu donijeti zakon koji bi zahtjevao u istrazivanjima ucestvuju i studenti sa visokim prosjekom ocjena.

Usput da pohvalim prof. Gavranovica koji svake godine trazi studente koji zele da se bave operacionim istrazivanjima (i trazi prosjek preko 9). On ima neka poznanstva po Evropi, ukljuci studente u rad, ostavi im kljuceve svog kabineta, na kraju oni dobiju i neke parice od toga. Kad bi se ministarstvo ukljucilo, onda bi bilo price o vecim iznosima.
:thumbup: Eh to je pristup koji želim i kome se nadam. Ne mora nas dokačiti, ali neka sutra moj student, moje dijete, dijete mog komšije zna zašto ide u školu.

A s druge strane, znaš da sam ja posebno slab na PMF - ne samo iz razloga što je moja neprežaljena želja da ga završim, nego zato što se brinem ko nam uči, i ko će nam učiti učenike i studente.

Eborg

#21 Re: Stipendiranje studenata!

Post by Eborg » 04/09/2010 15:24

nellington wrote:Znaš, htio sam početi pisati o stipendijama privatnih firmi, ali rekoh to više nije u domenu pf Politika. Onda se sjetih javnih kompanija i njihovih stipendija - ali ako nema zainteresiranih za tu diskusiju, nećemo ni o tome.

Složiću se sa ovom tvrdnjom za studenta slabijeg imovinskog stanja - treba ga pomoći kad ima volju i želju... ali...

Šta će stimulisati studenta za visok prosjek onda? Kako ćemo dobiti naučnike, profesore, stručnjake koje privatni sektor ne traži?
Gledaj, ne možemo u istu ravan stavljati ljude koji su prvi evropskim i svjetskim takmičenjima iz matematike, informatike, fizike, hemije, ekonomije, prava, diplomatije, sporta, elektrotehnike itd. sa običnim "ganjačima prosjeka". Ovih prvih je 1 na 1000 a drugih 300 u 1000, u tome je razlika. :) Prve svakako treba stipendirati, a ove druge, koji samo ganjaju prosjek kao neki broj samo po potrebi.

Iskreno, ne znam nikoga ko ima dobar prosjek samo zato da bi konkurirao za neku stipendiju a dobrog je imovinskog stanja.

nellington

#22 Re: Stipendiranje studenata!

Post by nellington » 04/09/2010 15:32

Eborg wrote:
nellington wrote:Znaš, htio sam početi pisati o stipendijama privatnih firmi, ali rekoh to više nije u domenu pf Politika. Onda se sjetih javnih kompanija i njihovih stipendija - ali ako nema zainteresiranih za tu diskusiju, nećemo ni o tome.

Gledaj, ne možemo u istu ravan stavljati ljude koji su prvi evropskim i svjetskim takmičenjima iz matematike, informatike, fizike, hemije, ekonomije, prava, diplomatije, sporta, elektrotehnike itd. sa običnim "ganjačima prosjeka". Ovih prvih je 1 na 1000 a drugih 300 u 1000, u tome je razlika. :) Prve svakako treba stipendirati, a ove druge, koji samo ganjaju prosjek kao neki broj samo po potrebi.

Iskreno, ne znam nikoga ko ima dobar prosjek samo zato da bi konkurirao za neku stipendiju a dobrog je imovinskog stanja.
Eh, sad treba iznaći način da izdvajamo žito od kukolja :)

Eborg

#23 Re: Stipendiranje studenata!

Post by Eborg » 04/09/2010 15:39

Glede ove motivacije - vrlo jednostavno. Ja bih studentima sa visokim prosjekom dao da rade na faxu kao demonstratori, poluasistenti, instruktori ili šta već. Vjerujem da velika većina čak ne bi tražila ni neku naknadu, dakle to bi im bilo i praktično iskustvo a izuzetno bitna stavka u CV-u i/ili korak bliže full-time poslu na tom faxu.

pink_floyd

#24 Re: Stipendiranje studenata!

Post by pink_floyd » 04/09/2010 16:42

Velika Kladuša stipendira oko 400 studenata, pošto je mali grad ima i mali budžet tako da je to malo teže bilo izvesti ali eto ljudi se potrudili.

Sanja987

#25 Re: Stipendiranje studenata!

Post by Sanja987 » 04/09/2010 21:41

Nebi bilo stipendiranja studenata da DNZ nije na vlasti u Velikoj Kladuši. :bih:

Post Reply