Stipe Mesić-najveće hrvatsko blago

Zrinski

Post by Zrinski » 13/07/2005 02:40

dariosa wrote: ogavno ruzna proslost... povijest...
Varaš se ja samo bosanskohercegovačka stvarnost sviđalo se to tebi ili ne. :)

mostarac

Post by mostarac » 13/07/2005 02:43

Zrinski wrote:
Krivokapic wrote: A bosna, kao sto je moja, bosna je i tvoja(pod uslovom da si iz bosne :)),
bosna je zemlja gradjana bosne i hercegovine
Nisam iz Bosne ja sam iz Bosne i Hercegovine točnije iz Sarajeva. I da jesam ponosan što sam Hrvat i apsolutno mi ne treba ono "bosanski".
ti mozes sam sebi govoriti ko si, ali meni je dovoljno da ja znam ko si i sta si, a sad aralica moze svasta pisat

Zrinski

Post by Zrinski » 13/07/2005 02:45

umro je mostar wrote: ti mozes sam sebi govoriti ko si, ali meni je dovoljno da ja znam ko si i sta si, a sad aralica moze svasta pisat
Daj prosvijetli me Gospe ti???? :D

Toozla

Post by Toozla » 13/07/2005 02:46

Zrinski wrote:
Krivokapic wrote:pa sto ga mrzis?
Zato što i on mene mrzi i naziva me tzv. bosanskim Hrvatom. Ili sam Hrvat ili nisam i nije njegovo da mi određuje kako ću se ja izjašnjavati. Ako verć ti podržavaš ANOJ onda dase i ja uhvatim istoga. Zar nije kljakavi Jospi Broz dozvolio da se izjačnjavamo kao Hrvati a ne kao "Bosanski Hrvati". Ako ti tvrdiš da su granice BiH neprikosnovene zbog AVNOJa onda bi valjda i to pravo da se ja izjašnjavam kako ja hoću trebalo biti neprikosnoveno. Ili možda griješim? :roll:
...po pitanju izjasnjavanja ne grijesis.....po pitanju objektivne razlike, grijesis....ja cu sada malo generalizovati ali mislim da je potrebno da bi razumio sta hocu da kazem.....

....Hrvati (vecina) rodjeni i trenutno nastanjeni u BIH su proveli Tudjmanovu eru sa ubjedjenjem da su punopravni dio hrvatske drzave i da ce prije ili kasnije i zvanicno postati dio iste.....deset godina je trajao proces ukonponovanja teritorija bivse HRHB u infrastrukturu R HR sto je samo jos vise podgrijavalo nade....(posta, platni sistem, struja, putevi, budjetsko finansiranje...itd...itd...)....jos za vrijeme Tudjmana postalo je apsolutno jasno da je takav projekat ne izvodljiv zbog situacija na globalnom geo-politickom planu....Tudjman je potpisao dejtonski sporazum, samo je zaboravio objasniti BIH Hrvatima da ce se isti morati ispostovati(za uzvrat je dobio kontrolu nad cijelom HR teritorijom)....jos i prije Tudjmanove smrti HR mjenja svoje vanjsko-politicke prioritete i ciljeve i umjesto uzaludne borbe za prikljucenje teritorija HR HB okrece se europskim integrativnim procesima...za uspjeh u takvom procesu, cijena koju hrvatska treba platiti je prilagodjavanje zakonodavnog sistema, infrastrukturalno unaprjedjenje kao i odricanje od projekata kao sto je bio HR HB i skrivanje haskih bjegunaca...

....moje misljenje je da se Mesiceva recenica , koju ti prezires, najmanje odnosila na tvoje pravo nacionalnog izjasnjavanja....odnosila se na generalno otreznjenje i prihvatanje realnosti koja kaze da su Hrvati rodjeni i nastanjeni u BIH jedan od konstutivnih naroda i da svoju buducnost nemogu traziti u HR....
....ti mozes biti ljut na Mesica zbog ovakve recenica ali moje misljenje je da si ljut na pogresnu osobu....ako na nekoga trebas biti ljut to je Franjo Tudjman...on je trebao priopciti da je projekt koji je pokrenuo ne izvodljiv....

Zrinski

Post by Zrinski » 13/07/2005 02:58

Toozla wrote: ...po pitanju izjasnjavanja ne grijesis.....po pitanju objektivne razlike, grijesis....ja cu sada malo generalizovati ali mislim da je potrebno da bi razumio sta hocu da kazem.....

....Hrvati (vecina) rodjeni i trenutno nastanjeni u BIH su proveli Tudjmanovu eru sa ubjedjenjem da su punopravni dio hrvatske drzave i da ce prije ili kasnije i zvanicno postati dio iste.....deset godina je trajao proces ukonponovanja teritorija bivse HRHB u infrastrukturu R HR sto je samo jos vise podgrijavalo nade....(posta, platni sistem, struja, putevi, budjetsko finansiranje...itd...itd...)....jos za vrijeme Tudjmana postalo je apsolutno jasno da je takav projekat ne izvodljiv zbog situacija na globalnom geo-politickom planu....Tudjman je potpisao dejtonski sporazum, samo je zaboravio objasniti BIH Hrvatima da ce se isti morati ispostovati(za uzvrat je dobio kontrolu nad cijelom HR teritorijom)....jos i prije Tudjmanove smrti HR mjenja svoje vanjsko-politicke prioritete i ciljeve i umjesto uzaludne borbe za prikljucenje teritorija HR HB okrece se europskim integrativnim procesima...za uspjeh u takvom procesu, cijena koju hrvatska treba platiti je prilagodjavanje zakonodavnog sistema, infrastrukturalno unaprjedjenje kao i odricanje od projekata kao sto je bio HR HB i skrivanje haskih bjegunaca...

....moje misljenje je da se Mesiceva recenica , koju ti prezires, najmanje odnosila na tvoje pravo nacionalnog izjasnjavanja....odnosila se na generalno otreznjenje i prihvatanje realnosti koja kaze da su Hrvati rodjeni i nastanjeni u BIH jedan od konstutivnih naroda i da svoju buducnost nemogu traziti u HR....
....ti mozes biti ljut na Mesica zbog ovakve recenica ali moje misljenje je da si ljut na pogresnu osobu....ako na nekoga trebas biti ljut to je Franjo Tudjman...on je trebao priopciti da je projekt koji je pokrenuo ne izvodljiv....
E sad bih ja mogao okrenuti pilu naopako i reći kako je tebe Alija u stvari ubijedio to kako je Tuđman ubijedio Hrvate da će biti dio Hrvatske. Nema smisla zar ne??

Ono što ti neznaš o meni je to da ja nisam nikakav balavac kojeg je netko mogao u nesšto ubijediti. Kao rođeni sarajlija čak i da je došlo do otcjepljenja HRHB od BiH mene to nebi zakačilo. Dakle pada ti u vodu teorija kako je mene Tuđman zaludio i uvjerio kako će HB postati dio Hrvatske. Ono zbog čega sam ja ogorčen na Mesića je činjenica što nam ne pomaže nego samo odmaže svojim nesmotrenim izjavama.

mostarac

Post by mostarac » 13/07/2005 03:08

Zrinski wrote:
umro je mostar wrote: ti mozes sam sebi govoriti ko si, ali meni je dovoljno da ja znam ko si i sta si, a sad aralica moze svasta pisat
Daj prosvijetli me Gospe ti???? :D
nemoguce. tvoj tunel nema izlaz :D

Zrinski

Post by Zrinski » 13/07/2005 03:12

umro je mostar wrote: nemoguce. tvoj tunel nema izlaz :D
"U tunelu usred mraka sija zvijezda petokraka" 8) 8)

Toozla

Post by Toozla » 13/07/2005 03:13

Zrinski wrote: E sad bih ja mogao okrenuti pilu naopako i reći kako je tebe Alija u stvari ubijedio to kako je Tuđman ubijedio Hrvate da će biti dio Hrvatske. Nema smisla zar ne??
...nema...zato sto sam ja prolazio kroz slicnu negaciju prava na nacionalnost tokom 93,4,5,6,7....rekose mi da ja nisam "pravi Hrvat" zato sto sam tvrdio da Tudjman prodaje/predaje teritorije na kojima su Hrvati zivjeli stoljecima(Posavina, srednja Bosna, SARAJEVO....itd...)...
Zrinski wrote: Ono što ti neznaš o meni je to da ja nisam nikakav balavac kojeg je netko mogao u nesšto ubijediti. Kao rođeni sarajlija čak i da je došlo do otcjepljenja HRHB od BiH mene to nebi zakačilo. Dakle pada ti u vodu teorija kako je mene Tuđman zaludio i uvjerio kako će HB postati dio Hrvatske. Ono zbog čega sam ja ogorčen na Mesića je činjenica što nam ne pomaže nego samo odmaže svojim nesmotrenim izjavama.
...i ja sam rodjeni sarajlija i nesto se ne mogu sjetiti da nas je Njofra pomagao kad nam je bilo puno teze....da je Susak bio sarajlija, mozda bi nas i pomogao...u svakom slucaju ako grijesim, saslusati cu kontra argumente....

Zrinski

Post by Zrinski » 13/07/2005 03:18

Toozla wrote:I ja sam rodjeni sarajlija i nesto se ne mogu sjetiti da nas je Njofra pomagao kad nam je bilo puno teze....da je Susak bio sarajlija, mozda bi nas i pomogao...u svakom slucaju ako grijesim, saslusati cu kontra argumente....
A gdje sam ja tvrdio da jeste??? Na njega nemogu biti ljut jer je umro u međuvremenu. Uostalom i Mesić i Tuđman su izdanci iste loze. Nema nikakve razlike među njima.

Toozla

Post by Toozla » 13/07/2005 03:27

Zrinski wrote:
Toozla wrote:I ja sam rodjeni sarajlija i nesto se ne mogu sjetiti da nas je Njofra pomagao kad nam je bilo puno teze....da je Susak bio sarajlija, mozda bi nas i pomogao...u svakom slucaju ako grijesim, saslusati cu kontra argumente....
A gdje sam ja tvrdio da jeste??? Na njega nemogu biti ljut jer je umro u međuvremenu. Uostalom i Mesić i Tuđman su izdanci iste loze. Nema nikakve razlike među njima.
....nije mi cilj da te ljutim.....ovo je forum....razgovaramo...

...ja sam na pocetku prvog komentara rekao da cu generalizovati, prema tome to sto ti ne upadas u generalnu sliku koju dajem ne znaci da ona nije realna.....
....moje misljenje je da ce jos dugo trebati dok pojedinci iz Gruda ili Sirokoga shvate da nisu dio HR.....mislim da se Mesiceva izjava odnosila na njihovo otrjeznjenje.....sa druge strane Mesic je predsjednik Hrvatske i mislim da odlicno obavlja svoju duznost kao jedan od lidera na putu ka EU i modernoj i demokratskoj drzavi.....

Zrinski

Post by Zrinski » 13/07/2005 03:39

Toozla wrote:

....nije mi cilj da te ljutim.....ovo je forum....razgovaramo...

...ja sam na pocetku prvog komentara rekao da cu generalizovati, prema tome to sto ti ne upadas u generalnu sliku koju dajem ne znaci da ona nije realna.....
....moje misljenje je da ce jos dugo trebati dok pojedinci iz Gruda ili Sirokoga shvate da nisu dio HR.....mislim da se Mesiceva izjava odnosila na njihovo otrjeznjenje.....sa druge strane Mesic je predsjednik Hrvatske i mislim da odlicno obavlja svoju duznost kao jedan od lidera na putu ka EU i modernoj i demokratskoj drzavi.....
Uopće nisam ljut, dapače.

Tu i jeste problem što i Mesić generalizira što se njemu kao političaru i predsjedniku jedne države nebi smjelo dogoditi. Mnoštvo je Hrvata koji su van teritorija te HB i na koje Tuđman nije mogao imati nikakav utjecaj. Sebe smatram za jednog od takvih.

Toozla

Post by Toozla » 13/07/2005 04:08

Zrinski wrote: Uopće nisam ljut, dapače.

Tu i jeste problem što i Mesić generalizira što se njemu kao političaru i predsjedniku jedne države nebi smjelo dogoditi. Mnoštvo je Hrvata koji su van teritorija te HB i na koje Tuđman nije mogao imati nikakav utjecaj. Sebe smatram za jednog od takvih.
....moje misljenje je da je Hrvatska uradila vise nego dovoljno za Hrvate koji zive u BIH...pravno, hrvatsko pitanje u BIH (barem u Federaciji) je rijeseno i u slucaju nekih vecih problema HR bi se sigurno umjesala....ekonomski su i dalje potpomognuti od strane HR kroz razne vidove trgovinskih olaksica do budjetske pomoci.....sta vise ocekivati... :?

...mislim da je vrijeme da BIH hrvatski politicari pocnu posmatrati cijelu Bosnu kao svoju domovinu i da se konstruktivno ukljuce u poboljsanje cijelokupnog stanja....prodaju se kao zastitnici hrvatskih interesa, a sustinski, interesuje ih cistoca i ne zavisnost ekonomskog prostora na kojem ne kontrolisano mogu funkcionisati....
....kad se puno aktivnije ukljuce u izgradnju drzave, umjesto svoga poluentiteta, BIH Hrvati ce puno manje osjecati potrebu za direktnom pomoci iz HR....jedino normalna i stabilna BIH moze ugasiti potrebu za pomaganjem iz vana....ako im je stalo do interesa bosanskih Hrvata, poceti ce ulagati u drzavu BIH jer bez HR pomoci to je jedini garant boljeg zivota....

....mislim da je HR pomogla BIH Hrvate kroz fazu puberteta i sad je vrijeme da se dijete osamostali.....mislim da je to Mesiceva poenta...

ps- naravno da se moze postaviti pitanje o konstruktivnosti ostalih partnera u BIH vlasti(SDS,SDP,SDA....itd) vezano za izgradnju drzave....o tome sam pisao na nekim drugim temama.....BIH hrvatski politicari jos uvijek nisu ni pokusali....cilj im je jos uvijek ocuvanje Status-Quo situacije kao garanta ocuvanja njihovih privatnih ekonomskih interesa....kad nacionalni interes dodje ispred licnog, doci ce na red i aktivnija izgradnja BIH drzave....

Zrinski

Post by Zrinski » 13/07/2005 04:33

Toozla wrote:

...mislim da je vrijeme da BIH hrvatski politicari .
Koji su to političari? Komšić? Ilija Šimić? Ivo Miro Jović? Iskreno ja tu ne vidim nijednog koji bi mogao zastupati Hrvate. Sve ijedan od njih je podobro kompromitiran.

Jedini kojem ja vjerujem i kojem bih povjerio svoju sudbinu je bivši predsjednik HDZ Milenko Brkić. Nažalost nisu mu dali Hercegovci ( iako je i on Hercegovac) da uradi kako je naumio i zato je doslovno bio prisiljen da da ostavku.

Toozla

Post by Toozla » 13/07/2005 04:49

...na zalost, u pravu si....ne znam sta da ti kazem.....ako si vjernik trebao bi se nadati i vjerovati u cuda......iskreno, ja vjernik nisam i zato sam 2000. spakovao kofere i pravac USA....
....covjek nekad mora prvo srediti vlastitu situaciju da bi mogao pomoci drugima....

...vidjecemo za par godina kad se politicki aktiviraju generacije koje su proteklih deset godina potrosili na sticanje obrazovanja u inostranstvu....mozda... :?

Bex

Post by Bex » 13/07/2005 09:07

Ja uopce ne razumijem ove ljude koji zive u Bosni I Hercegovini i zovu sebe "HRVATI" i "SRBI" ljudi moji hrvati i srbi zive u Hrvatskoj i Srbiji a ne u Bosni i Hercegovini!!! Ako vam je toliko bas stalo da budete to, sto se ne selite u Hrvatsku i Srbiju.

Zrinski

Post by Zrinski » 13/07/2005 12:08

Bex wrote:Ja uopce ne razumijem ove ljude koji zive u Bosni I Hercegovini i zovu sebe "HRVATI" i "SRBI" ljudi moji hrvati i srbi zive u Hrvatskoj i Srbiji a ne u Bosni i Hercegovini!!! Ako vam je toliko bas stalo da budete to, sto se ne selite u Hrvatsku i Srbiju.
Eco ga tipičan primjerak. A što bi se selio? Zar nije po Mesiću BiH i moja država?

PS
A to da ti ne razumiješ nije mi uopće čudo. :D

Zrinski

Post by Zrinski » 13/07/2005 12:41

seka wrote:
dobro Zrinski - po tvom - koja je tvoja drzava?
Slijedeći logiku ovog iznad mene ako sam Hrvat onda valjda Hrvatska. :D :D

Easy rider

Post by Easy rider » 13/07/2005 13:04

u pravu si ti Zrinski...sarajevski su *rvati pravo ugroženi :zzzz: :D :D

Zrinski

Post by Zrinski » 13/07/2005 13:09

Easy rider wrote:u pravu si ti Zrinski...sarajevski su *rvati pravo ugroženi :zzzz: :D :D
Navedi mi gdje sam naveo da su sarajevski Hrvati ugroženi? A što ti u stvari znaš o sarajevskim Hrvatima??? Kad si zadnji put bio u Sarajevu?? Koliko je još Hrvata ostalo u Sarajevu?
Last edited by Zrinski on 13/07/2005 13:10, edited 1 time in total.

MRAVOJED

Post by MRAVOJED » 13/07/2005 13:09

Easy rider wrote:... *rvati... :zzzz: :D :D
pitam se zašto to misle

Duh sa sjekirom

Post by Duh sa sjekirom » 13/07/2005 13:24

:roll:

1. Pitajte Hrvatske poreske obveznike jesu li za pomoc BH Hrvatima pa se onda cudite o kolicini pomoci koju dobijate koja je by the way jos uvijek itekako velika. Pogledajte samo glavna zastupstva i dealere...ko ih drzi i gdje su locirani....jebote Listica.

2. Vi definitvno morate da se odlucite jel hocete da budete
Konstutivni u BH cime ste BH Hrvati ili
Hrvatska dijaspora cime ste kako kazete Hrvati
(mislim mali je grubo receno ako ste Hrvati go home al se bojim da ima istine u tome)

a o glasovanuu da i ne govorimo 8)

Easy rider

Post by Easy rider » 13/07/2005 13:38

Zrinski wrote:
Easy rider wrote:u pravu si ti Zrinski...sarajevski su *rvati pravo ugroženi :zzzz: :D :D
Navedi mi gdje sam naveo da su sarajevski Hrvati ugroženi? A što ti u stvari znaš o sarajevskim Hrvatima??? Kad si zadnji put bio u Sarajevu?? Koliko je još Hrvata ostalo u Sarajevu?
E hebi ga legendo ...ne valja kad se kaže da su ugroženi ne valja kad se kaže da nisu...btw otkud znaš da i ja nisam *rvat? ti izgleda ne skidaš prst s obarača /figurativno rečeno/ pucaš po svemu što se miče...A što se tiče odgovora na slijedeća 2 pitanja ,evo idu...
a) u Sarajevu sam negdje ko biva od prošlog još stoljeća i ne mrdam nigdje ako ne moram
b) što se tiče prebrojavanja...za te stvari postoje veliki majstori za mala prebrojavanja..stipu to ...meni je bitno da su svi sarajevski hrvati meni dragi i mili na broju, zdravi i živi /zahvaljujem Ti se u njihovo ime na brizi o njima /...za ostale baš i ne marim...široko im polje ...

Zrinski

Post by Zrinski » 13/07/2005 18:27

Easy rider wrote: E hebi ga legendo ...ne valja kad se kaže da su ugroženi ne valja kad se kaže da nisu...btw otkud znaš da i ja nisam *rvat? ti izgleda ne skidaš prst s obarača /figurativno rečeno/ pucaš po svemu što se miče...A što se tiče odgovora na slijedeća 2 pitanja ,evo idu...
a) u Sarajevu sam negdje ko biva od prošlog još stoljeća i ne mrdam nigdje ako ne moram
b) što se tiče prebrojavanja...za te stvari postoje veliki majstori za mala prebrojavanja..stipu to ...meni je bitno da su svi sarajevski hrvati meni dragi i mili na broju, zdravi i živi /zahvaljujem Ti se u njihovo ime na brizi o njima /...za ostale baš i ne marim...široko im polje ...
Sad već lupetaš glupsti. Po čemu ja to pucam ma makar i figurativno?? A o ugroženosti si počeo ti a ne ja.

Viudi mene uopće ne interesira jesi li ti Hrvat ili nisi i nemam namjeru provjeravati samo ti je priča šuplja.

Bex

Post by Bex » 13/07/2005 18:56

seka wrote:
Zrinski wrote:
Bex wrote:Ja uopce ne razumijem ove ljude koji zive u Bosni I Hercegovini i zovu sebe "HRVATI" i "SRBI" ljudi moji hrvati i srbi zive u Hrvatskoj i Srbiji a ne u Bosni i Hercegovini!!! Ako vam je toliko bas stalo da budete to, sto se ne selite u Hrvatsku i Srbiju.
Eco ga tipičan primjerak. A što bi se selio? Zar nije po Mesiću BiH i moja država?
PS
A to da ti ne razumiješ nije mi uopće čudo. :D
Pa dobro mozda ja ne razumijem primitivne stvari u koje takve osobe kao ti vjeruju ali vazno je samo to da razumijem vise od tebe uglavnom!!! I to sto si rekao da nisi balavac u to bas i ne vjerujem!!! Jer nitko razuman i ozbiljan ne zivi u lazi!!!

fruit

Post by fruit » 13/07/2005 21:52

Zrinski,tebe je Bog stvorio kao Hrvata isto kao i Gospodina Mesića.
Iako je krajnje neukusno praviti među vama poređenje ja ću to
ipak sebi dozvoliti .... krenimo redom:
Gospodin Mesić je zaplakao za nedužnim žrtvama.
Ti nisi nigdje u svojim komentarima ni osudio počinjeni zločin u Srebrenici.

Gospodin Mesić je osvjedočeni prijatelj ove Države.
Ti mrziš ovu državu.

Gopodin Mesić se zalaže za Avnojevske granice BiH
A ti sanjaš hrvatsku u Sarajevu.

Gospodin Mesić će uvijek biti Veliki Hrvatski Gospodin i veliki "Insan".
Ti ćeš uvijek biti ništavilo i veliki Bosanski "Hajvan"

p.s

Vidiš kako bosanski jezik ima originalne izraze kao ni jedan drugi,
a tebi ako se nesviđa Bosanski Hajvan onda budi Hrvatski,mi ćemo te rado pazariti za Mesića ako nemože on..... može bar za Severinu.

Post Reply