Štene-prelazak preko granice

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

cecka
Posts: 10
Joined: 15/03/2012 12:46

#1 Štene-prelazak preko granice

Post by cecka »

Eh ovako.. interesuje me koje dokumente štene mora posjedovati da bih ga prevela u Hrvatsku jer idem na odmor. Štene će napuniti 3 mjeseca za koji dan , čipovan je, ima pasoš, izvršena je vakcinacija i revakcinacija . Interesuje me u vezi vakcine protiv bjesnila jer mi je veterinar rekao da jos ne treba primiti tu vakcinu. Revakcinacija je bila 21. 4. ove godine. Znam da trebam dobiti potvrdu da je Klinički nalaz uredan, da je očišćen od parazita i samo me brine jos ta vakcina protiv bjesnila. Pa ako je ko upućen da mi pomogne malo :) hvalaaa
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#2 Re: Štene-prelazak preko granice

Post by Bellica »

cecka wrote:Eh ovako.. interesuje me koje dokumente štene mora posjedovati da bih ga prevela u Hrvatsku jer idem na odmor. Štene će napuniti 3 mjeseca za koji dan , čipovan je, ima pasoš, izvršena je vakcinacija i revakcinacija . Interesuje me u vezi vakcine protiv bjesnila jer mi je veterinar rekao da jos ne treba primiti tu vakcinu. Revakcinacija je bila 21. 4. ove godine. Znam da trebam dobiti potvrdu da je Klinički nalaz uredan, da je očišćen od parazita i samo me brine jos ta vakcina protiv bjesnila. Pa ako je ko upućen da mi pomogne malo :) hvalaaa
Da bi pas presao preko granice mora biti vakcinisan u roku, sto znaci da mora isprimati sve vakcine ukljucujuci i vakcinu protiv bjesnila. Ja ne znam ko je veterinar, ali po zakonu pas koji napuni tri mjeseca mora primiti vakcinu protiv bjesnila. Ja isto imam psa, rodjena je u oktobru, a u februaru smo je po upozorenju veterinara morali odvesti na vakcinu protiv bjesnila. Cip i pasos ima, dakle posjedujete sve uslove za put osim ove vakcine. Pozovi veterinarsku stanicu na Stupu i pitaj koji je zakonski rok za vakcinu protiv bjesnila. Vjerujem da ce ti reci isto kao meni. Zelim vam lijep provod na moru :)
cecka
Posts: 10
Joined: 15/03/2012 12:46

#3 Re: Štene-prelazak preko granice

Post by cecka »

Ja sam iz Tuzle, a vodim psa veterinaru u Domaljevac. 21. 4 smo bili radi revakcinacije i baš sam pitala za tu vakcinu i rekli su mi kao tek u 4. mjesecu zivota to treba primiti. :( Sad ne znam šta da radim, kako da ih zamolim da mu to daju ako nece da daju :/ :roll: :? u svakom slučaju hvala :)
User avatar
diason
Posts: 487
Joined: 13/05/2008 12:08
Location: Na putu prema dole

#4 Re: Štene-prelazak preko granice

Post by diason »

Prvi put čujem protiv bjesnila da se daje sa 3 mjeseca,sa 6 se tek ta daje.Prvo dvije protiv štenećaka,mada opet najbolje sa veterinarom vidjeti,ali uvijek je bilo sa pola godine protiv bjesnila.
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#5 Re: Štene-prelazak preko granice

Post by pakica_ »

diason wrote:Prvi put čujem protiv bjesnila da se daje sa 3 mjeseca,sa 6 se tek ta daje.Prvo dvije protiv štenećaka,mada opet najbolje sa veterinarom vidjeti,ali uvijek je bilo sa pola godine protiv bjesnila.
ovako bih i ja isto nekome rekla.. sa 6 mj. bjesnilo, a prije toga one za protiv stenecaka.. btw, hocu i ja svog mahnitova da vodim na more sad za vikend, pa ne kontam sta paraziti, sta klinicki nalaz? :lol:
njemu je vakat bio u dec. primit ponovo bjesnilo i onaj koktel nakav za sve ostalo i uredno je to primio.. cip ima i ima pasos.. to bi trebalo biti sve, zar ne?
i jos nesto, odrasli (3g) doberman je u pitanju.. hoce li me habat zbog toga, sta vi mislite :-)
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#6 Re: Štene-prelazak preko granice

Post by pakica_ »

kakavdanakneiskustvu wrote:šta se smatra pasošem za cuke,ima i moja mama jednog odnedavno pa zato pitam
ona njegova "zdravstvena knjizica" u koju se pisu boce, u koju se lijepi naljepnica od chipa i u kojoj pise ime vlasnika :D
http://s2.postimage.org/4jyg1z8x1/DSC06580.jpg
kod mene je ovo trece (sorry nije bilo vece slike :-) )
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#7 Re: Štene-prelazak preko granice

Post by Cholina_Lokica »

pakica_ wrote:
diason wrote:Prvi put čujem protiv bjesnila da se daje sa 3 mjeseca,sa 6 se tek ta daje.Prvo dvije protiv štenećaka,mada opet najbolje sa veterinarom vidjeti,ali uvijek je bilo sa pola godine protiv bjesnila.
ovako bih i ja isto nekome rekla.. sa 6 mj. bjesnilo, a prije toga one za protiv stenecaka.. btw, hocu i ja svog mahnitova da vodim na more sad za vikend, pa ne kontam sta paraziti, sta klinicki nalaz? :lol:
njemu je vakat bio u dec. primit ponovo bjesnilo i onaj koktel nakav za sve ostalo i uredno je to primio.. cip ima i ima pasos.. to bi trebalo biti sve, zar ne?
i jos nesto, odrasli (3g) doberman je u pitanju.. hoce li me habat zbog toga, sta vi mislite :-)
Mora biti ociscen od unutrasnjih i vanjskih parazita, znaci da je uedno popio tablete protiv unutrasnjih i da ima ogrlicu/frontline/nesto trebe protiv buha, krpelja... I onda ti ovlasteni veterinat (drzavne ambulante ili vetlife) moraju izdati certifikat kojim se potvrdjuje da je pas zdrav i sve je u roku isprimao i moze putovati. Za Hr ti je certifikat ja mislim 11km a za EU 30
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#8 Re: Štene-prelazak preko granice

Post by pakica_ »

e vidis to nisam znala, a trebam ujutro krenut u HR.. puuu.. ima li to na slatini? da trknem gore s njim, kad nemam glupo auto, a oni su mi najblizi.. :/
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#9 Re: Štene-prelazak preko granice

Post by Cholina_Lokica »

pakica_ wrote:e vidis to nisam znala, a trebam ujutro krenut u HR.. puuu.. ima li to na slatini? da trknem gore s njim, kad nemam glupo auto, a oni su mi najblizi.. :/
Trebalo bi da ima
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#10 Re: Štene-prelazak preko granice

Post by pakica_ »

Cholina_Lokica wrote:
pakica_ wrote:e vidis to nisam znala, a trebam ujutro krenut u HR.. puuu.. ima li to na slatini? da trknem gore s njim, kad nemam glupo auto, a oni su mi najblizi.. :/
Trebalo bi da ima
i jos samo jedno pitanjce (znam da sam dosadna, al' eto, kad si vec tuJ da te iskoristim :D ) do kad rade oni? (i potpitanje- ima li kakav br. tel.?)
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#11 Re: Štene-prelazak preko granice

Post by Cholina_Lokica »

Ambulanta Slatina

Adresa: Slatina b.b

Telefoni: 033 216 848

Gugl iz jor frend :D
Ne znam do kad rade :D Al garant do 7 k'o i Stup
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#12 Re: Štene-prelazak preko granice

Post by pakica_ »

e kul, hvala.. ma guglala, al' samo mi nake hrvacke slatine otvara.. sad cem ja njihA nazvat, pa vidjet :D joj pizdarije radi prelaska granice u pm :D gore nego za maksuma :D
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#13 Re: Štene-prelazak preko granice

Post by Cholina_Lokica »

Kad si smotana :D

Jbg, komplikovano jeste, ali sta ces :-) :D Me u sustini to ti niko nikad ni ne pogleda, ali da ne budes peh pa da te vrate bolje je sve zavrsiti
privremeni
Posts: 1522
Joined: 29/07/2003 00:00

#14 Re: Štene-prelazak preko granice

Post by privremeni »

pakica_ wrote:
Cholina_Lokica wrote:
pakica_ wrote:e vidis to nisam znala, a trebam ujutro krenut u HR.. puuu.. ima li to na slatini? da trknem gore s njim, kad nemam glupo auto, a oni su mi najblizi.. :/
Trebalo bi da ima
i jos samo jedno pitanjce (znam da sam dosadna, al' eto, kad si vec tuJ da te iskoristim :D ) do kad rade oni? (i potpitanje- ima li kakav br. tel.?)
pakice, mislim da si zakasnila. Protiv bjesnila se treba cijepiti najmanje 21 dan prije puta, a dan-dva prije puta treba imati veterinarski pregled - potvrdu u zdravstvenoj knjizici-pasosu, da je zivotinjka zdrava za put.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#15 Re: Štene-prelazak preko granice

Post by Cholina_Lokica »

privremeni wrote:
pakica_ wrote:
Cholina_Lokica wrote: i jos samo jedno pitanjce (znam da sam dosadna, al' eto, kad si vec tuJ da te iskoristim :D ) do kad rade oni? (i potpitanje- ima li kakav br. tel.?)
pakice, mislim da si zakasnila. Protiv bjesnila se treba cijepiti najmanje 21 dan prije puta, a dan-dva prije puta treba imati veterinarski pregled - potvrdu u zdravstvenoj knjizici-pasosu, da je zivotinjka zdrava za put.
Primio je protiv bjesnila u dezembru koliko ja skontah, a za certifikat mislim da nece biti kasno
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#16 Re: Štene-prelazak preko granice

Post by pakica_ »

privremeni wrote: pakice, mislim da si zakasnila. Protiv bjesnila se treba cijepiti najmanje 21 dan prije puta, a dan-dva prije puta treba imati veterinarski pregled - potvrdu u zdravstvenoj knjizici-pasosu, da je zivotinjka zdrava za put.
pa sta sad.. trebam ga krkat bjesnilom svako malo ako hocu negdje da idem :-)
haj' sad cu ja do njih sa 20KM kol'ko mi rekose da to pecacenje kosta, pa cu vidjet moze li ili ne moze.. a u pm, sreca pa @cecka otvori temu, inace bih se sjargala na granicu bez icega osim pasosa haha
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#17 Re: Štene-prelazak preko granice

Post by Cholina_Lokica »

pakica_ wrote:
privremeni wrote: pakice, mislim da si zakasnila. Protiv bjesnila se treba cijepiti najmanje 21 dan prije puta, a dan-dva prije puta treba imati veterinarski pregled - potvrdu u zdravstvenoj knjizici-pasosu, da je zivotinjka zdrava za put.
pa sta sad.. trebam ga krkat bjesnilom svako malo ako hocu negdje da idem :-)
haj' sad cu ja do njih sa 20KM kol'ko mi rekose da to pecacenje kosta, pa cu vidjet moze li ili ne moze.. a u pm, sreca pa @cecka otvori temu, inace bih se sjargala na granicu bez icega osim pasosa haha
Ama ne trebas ponovo bjesnilo mu davati :mrgreen: Dovoljno je jednom godisnje da je vakcinisan, privremeni mislim da nije skonto da je vec pas vakcinisan
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#18 Re: Štene-prelazak preko granice

Post by pakica_ »

Cholina_Lokica wrote: Primio je protiv bjesnila u dezembru koliko ja skontah, a za certifikat mislim da nece biti kasno
jes.. primio na vakat bocu.. pretprosle godine u dec. i prosle godine u dec. :D jos ako me budu habali jer je doberman :-) :-)
ponijet cu i brnjicu, da znaju da ce njihov sveti narod biti siguran kad prevedem krvolocnu zvijer preko granice aBd hahaha
privremeni
Posts: 1522
Joined: 29/07/2003 00:00

#19 Re: Štene-prelazak preko granice

Post by privremeni »

pakica_ wrote:
privremeni wrote: pakice, mislim da si zakasnila. Protiv bjesnila se treba cijepiti najmanje 21 dan prije puta, a dan-dva prije puta treba imati veterinarski pregled - potvrdu u zdravstvenoj knjizici-pasosu, da je zivotinjka zdrava za put.
pa sta sad.. trebam ga krkat bjesnilom svako malo ako hocu negdje da idem :-)
haj' sad cu ja do njih sa 20KM kol'ko mi rekose da to pecacenje kosta, pa cu vidjet moze li ili ne moze.. a u pm, sreca pa @cecka otvori temu, inace bih se sjargala na granicu bez icega osim pasosa haha
Ama, ako je cijepljen, vakcina vrijedi godinu dana. Mozda sam ja nesto pobrkao, shvatio da nije vakcinisan protiv bjesnila. Ako jeste, provjeri, meni rekli da treba, pregled pred put, onako, samo da je zdrav.
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#20 Re: Štene-prelazak preko granice

Post by pakica_ »

evo popecacena mu je knjizica.. pojela sam jezikovu supu jer sam vakcinisala bastu kod harisa, za sta on nije ovlasten :-) to mi malo cudno zvuci, al' eto.. kaze mogli smo te sad vratit da ti ne udarimo pecat na ovu njegovu vakcinu.. e reko svasta.. fakat nisam znala da su ovi vetovi koji dolaze na adresu bez okruglog pecata nevalidni.. tj. njihove vakcine :S helem, kao obavezno iducu da radim kod njih, jer mi mogu pravit probleme na granicama :-)
ako neko zna nesto vise o tome, nek' kaze, da ja ne lupam :D
upisala mu je i prazinon i ogrlicu protiv buha.. saso mange.. uglavnom, kaze taj neki papir dodatni ne treba, pa ga ni ne izvadih :D
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#21 Re: Štene-prelazak preko granice

Post by Cholina_Lokica »

pakica_ wrote:evo popecacena mu je knjizica.. pojela sam jezikovu supu jer sam vakcinisala bastu kod harisa, za sta on nije ovlasten :-) to mi malo cudno zvuci, al' eto.. kaze mogli smo te sad vratit da ti ne udarimo pecat na ovu njegovu vakcinu.. e reko svasta.. fakat nisam znala da su ovi vetovi koji dolaze na adresu bez okruglog pecata nevalidni.. tj. njihove vakcine :S helem, kao obavezno iducu da radim kod njih, jer mi mogu pravit probleme na granicama :-)
ako neko zna nesto vise o tome, nek' kaze, da ja ne lupam :D
upisala mu je i prazinon i ogrlicu protiv buha.. saso mange.. uglavnom, kaze taj neki papir dodatni ne treba, pa ga ni ne izvadih :D
Pa da, nemaju licence i rade mimo zakona, iliti ga na crno, pa se moRe desit da na granici to neko skonta i zaHebaju te
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#22 Re: Štene-prelazak preko granice

Post by pakica_ »

Cholina_Lokica wrote: Pa da, nemaju licence i rade mimo zakona, iliti ga na crno, pa se moRe desit da na granici to neko skonta i zaHebaju te
valja se jos malo strpit.. samo samo malkice, i onda ce haris imat kliniku i okrugli pecat i sve tralalala :dance: :dance:
(i btw, niko nije pogled'o ni njega ni knjizicu, osim jednog lika koji je otvorio njegov pasos samo da bi mu rek'o e, basta, bas si strasan, ali si mnogo lijep.. dovidjenja prijatno.. i et.. hehe)
maxuz_svratila
Posts: 20
Joined: 05/05/2012 08:05

#23 Re: Štene-prelazak preko granice

Post by maxuz_svratila »

Da li ti isti veterinari daju potvrde za prelaz granice i za druge zivotinjice kao npr.kunice ? :)
User avatar
littlejedi
Posts: 20
Joined: 12/12/2013 17:39

#24 Re: Štene-prelazak preko granice

Post by littlejedi »

Mene interesuje koje sve papire pas treba da ima da bi prešao granicu,tačnije da bi ga odvela u Švedsku?Ona ima oko 6 mjeseci,ne znamo tačan datum rođenja,jer je udomljena sa ulice,ali je primila sve vakcine i zdrava je.Koliko košta pasoš za pse i ostali potrebni papiri i gdje da to nabavim i hvala unaprijed na odgovorima :)
Red berries
Posts: 82
Joined: 23/07/2013 17:08

#25 Re: Štene-prelazak preko granice

Post by Red berries »

Evo jos jednog udomljenog ulicara..Psa jos nismo cijepili zbog zdrastvenih razloga,pripremamo se da to obavimo iduci tjedan..Sta nam sve treba da prodjemo preko BiH, Srpske i Crnogorske granice :) Please somebody jer ne mogu da nadjem nigdje na netu,osim na par stranica ali nista sluzbeno...
Post Reply