Stari most u okovima....

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
Post Reply
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#1 Stari most u okovima....

Post by anais_nin »

Kao da nas jadni Stari (nema veze sto je "novi") nije dovoljno pregurao preko svojih napacenih ledja, sad bi ga jos i u okove stavljali????

Sta vi mislite o ovoj "umjetnosti"?



6.12.2007.: Mostar
GRAHOVAC - Dok sam ja ministar, neće okovati Stari most

MOSTAR - “Dok sam ja ministar, Pühringer neće postaviti čeličnu konstrukciju na Stari most. Neću dopustiti da se ta ljepota zarobi u željezo”, kazao je federalni ministar kulture i sporta Gavrilo Grahovac komentirajući namjeru austrijskog kipara da okuje Stari most u 14 tona željeza. Ministar Grahovac objašnjava kako mu je Michael Pühringer prije nekoliko mjeseci prezentirao svoju umjetničku instalaciju, koju podržava i austrijska vlada, ali da mu je odmah tada dao do znanja da svoje namjeru, iako je ona u svom cilju dobronamjerna, neće ostvariti.

U pitanju milijun eura

“Prema mome mišljenju, neprihvatljivo je zarobljavati most u bilo kakvu instalaciju ili željeznu konstrukciju. Odmah sam im rekao kako moju suglasnost neće imati i da nikada kao ministar kulture i jedina osoba koja im može dati suglasnost neću pristati na zarobljavanje mosta”, naglasio je Grahovac. Također je istaknuo kako je austrijskom kiparu predlagao da svoju instalaciju postavi na neko drugo mjesto u Mostaru, naravno ako se slože gradske vlasti. Dodaje kako mu je predlagao da čeličnu konstrukciju mosta, koja je duga koliko i Stari most, postavi kao kapiju na sjevernom ulazu u grad, gdje bi mogla ostati za stalno. No Pühringer je, kaže Grahovac, bio uporan jer mu je austrijska vlada obećala milijun eura, ali samo ako će instalaciju postaviti na most. “Kazao sam mu da mi je žao jer će morati odustati od ideje. Nakon toga sa mnom više nije razgovarao”, rekao je Grahovac.

Pucanje nije utjecalo na odluku

Smatra kako je postavljanje čelične konstrukcije na Stari most u svakom slučaju besmisleno, te da na odluku nije utjecalo napuknuće koje se neki dan pojavilo na Starom mostu. “Stari most nije obnovljen samo zato što je most, nego zato što je to iznimna građevinska ljepota rijetka u svijetu i zato ga je i UNESCO primio pod zaštitu. On zajedno s rijekom predstavlja iznimnu svjetsku baštinu. Sada taj most staviti u okove nedopustivo je. Zarobiti ga željeznom konstrukcijom je stupidno”, poručio je ministar Grahovac. Kažimo i to kako je Grahovac jučer posjetio i gradonačelnika Mostara Ljubu Bešlića gdje se razgovaralo o potpori njegova ministarstva projektima Gradske uprave.

Pukotine na mostu nisu ozbiljne
Ministra Grahovca pitali smo i o pukotinama koje su se pojavile na Starom mostu na dva mjesta, a koje pokrivaju po nekoliko betonskih blokova. “Službeno još nismo dobili zabilješku na stol, ali znam da stručni timovi koje smo automatski formirali rade na analizama. Statičari, arhitekti i svi ostali rade na mjerenjima, no već prve informacije govore o tome da se ne radi ni o čemu ozbiljnom što bi ugrozilo stabilnost mosta”, kazao je Grahovac. Objasnio je kako se najvjerojatnije radi o pucanju koje se dogodilo zbog pritiska jer je najavljeno da će se most slegnuti nekoliko milimetara.

Vanja Bjelica

http://www.dnevni-list.ba/?mdls=1&mdls_tip=2&nid=17241

a ovako bi to trebalo da izgleda :roll:

Image
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#2

Post by Bumbar »

WTF :x :x :x :x
User avatar
Koshpa
Posts: 4911
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#3

Post by Koshpa »

Mater pa nek okiva, sto neko rece eto mu bec pa nek ga okuje cijelog :x :x :x :x :x
stranac2
Posts: 677
Joined: 21/07/2006 14:45
Contact:

#4

Post by stranac2 »

Neka gospoda izebere jedan drugi most u Mostaru pa naravi instalaciju ....da imamo onda dva fantastična mosta ....
User avatar
Guevara
Posts: 135
Joined: 31/01/2006 13:45

#5

Post by Guevara »

:x :x :x kakva je ovo budalastina?!?!? E ako dodje do toga ne d"o Bog, morace i mene s mostom okovati :x
muthafuca
Posts: 69
Joined: 12/08/2004 14:15
Location: Bih

#6

Post by muthafuca »

nema sta, mali se potrudio
Image
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#7

Post by Eshek »

Eh... šta ovo nije napravio prije rata...ne bi ga uspjeli srušiti divljaci...

Jebiga, strendžer ne razumije koliko su ljudi emotivno vezani za ovaj most...i da ih boli razqu šta on predstavlja "tamo nekom" austrijancu..
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#8

Post by amrica »

kretenizam, i jos ce zaraditi MILION ili MILIJUUUUNNNN EURA. Kuku, koliko bi ljudi moglo srediti zivote sa toliko para. A oni daju pare za budalastine.
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#9

Post by cyprus »

Ja imam pitanje: kako je taj vrli umjetnik došo na ovu ideju i kako je došlo do toga da se ona iole ozbiljno razmatra? :-)
visby
Posts: 367
Joined: 15/02/2007 05:46

#10

Post by visby »

Meni se svidja, ali da Hercegovci imaju ikakve veze sa umjetnoscu ne bi ga ni rusili.
User avatar
black
Posts: 17260
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#11

Post by black »

Image

Posljednjih dana bh. štampu i cjelokupnu javnost preplavljuju vijesti o "vizionarskoj" misiji austrijskog umjetnika Michaela Puhringera koji je naumio (i već prikupio 970.000 eura) da 'okuje' Stari most u Mostaru i na njega instalira svoj "umjetnički" rad sveukupne težine 14 tona.


Tim povodom oglasila se apelom i sarajevska umjetnica Gordana Anđelić-Galić.

"Kao arhitekt i umjetnik, Puhringer bi morao znati da je već sama simbolika ponovne izgradnje Starog mosta koji je tu stajao i spajao 450 godina, sama po sebi umjetnički čin i umjetnički rad koji najrječitije i najjasnije šalje poruku o neophodnosti i neminovnosti spajanja i zajedničkog življenja mostarskih građana.

Šta je stvarni cilj umjetnika: potreba da pomogne harmonizaciji međuljudskih odnosa u Mostaru? Zar time što će ulažući 970.000 eura u suvišnu i nepotrebnu intervenciju, svojim radom narušiti savršenu harmoniju Starog mosta? Puhringer bi trebalo da zna da je Stari most u srcu svakog Mostarca ma kojoj političkoj opciji ili „obali“ pripadao i da je bilo kakvo interveniranje na ovom neprocjenjivo vrijednom i od UNESCO-a zaštićenom spomeniku kulture samo kopanje po živoj rani.

Marketinški, umjetnik bi napravio odličan potez ma šta, 14 tona teško, stavio na jedan takav spomenik i u državi koja je prošla kroz sve strahote rata.

Zašto Puhringer ne pokuša zatvoriti Prater, mjesec dana ili godinu, koliko je planirao da stoji njegova instalacija na Starom mostu.

Pitam se također, šta planira umjetnik po završetku intervencije napraviti sa svojim radom? Ostaviti ga nama kao „kulturno naslijeđe“? Kako bi bilo da ga privremeno ili trajno postavi na jedan od mostova u Linzu, ili na St. Martin Kirche ili Staru Katedralu? Bilo bi zanimljivo vidjeti kako bi reagirala austrijska javnost na postavljanje „grbe“ u svome okruženju. Krajnje je vrijeme da se prekine praksa samovoljnog međunarodnog, u kooperaciji s domaćim art diletantima, postavljanja „ umjetničkih radova“ upitnog ili u najmanju ruku, umjetnički nevaloriziranog kvaliteta. Nakon što je BiH postala lager svakovrsnog hemijsko-biološkog, medicinskog, tehnološkog, elektronskog i drugog svjetskog ili bolje reći bjelosvjetskog otpada, spriječimo da to postane i u duhovnom pogledu.

Dovoljno je što smo se velikim dijelom sami doveli u situaciju da nam stranci, moraju donositi politička rješenja, ali ne dozvolimo da nam oduzmu kulturnu i duhovnu autonomnost i autentičnost! ", piše Gordana Anđelić-Galić, umjetnica iz Sarajeva.

Fena / 12.12.2007.
User avatar
trinaesti
Posts: 1106
Joined: 30/01/2005 20:26

#12

Post by trinaesti »

s obzirom da su se vec pojavile prve pukotine na mostu, a i s obzirom da most vise nema 99 nego 94 praga/stepenice, onda zasto ne i OKOVATI GA!

bolje nego da se srusi...

ionako nije vise ono sto su DIVLJACI srusili...
User avatar
triton
Posts: 523
Joined: 09/08/2006 13:42

#13

Post by triton »

jedan moj vrli kaze: "gdje god se puno prica o ljubavi ja se sve okrecem da skontam gdje je lova"

e moj stari ko te ono voli ne moze bez tebe
Post Reply