STARAČKI DOMOVI-SARAJEVO ???

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Zabrinuta-Mimi
Posts: 9
Joined: 17/01/2013 09:57

#1 STARAČKI DOMOVI-SARAJEVO ???

Post by Zabrinuta-Mimi »

Želim smjestiti baku u kvalitetan dom za stare. Baka živi u Sarajevu, potrebna joj je tuđa pomoć i njega. Interesuju me starački domovi u Sarajevu. Ima li neko iskustva? Vaša mišljenja ? :?
User avatar
zateznistub
Posts: 15519
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#2 Re: STARAČKI DOMOVI-SARAJEVO ???

Post by zateznistub »

Moja majka je smjestena u staracki dom "Neđarići". Za osobe koje se mogu same starati o sebi cijena je 370 KM dok je za one kojima je potrebna tuđa njega cijena 570 KM. Jedini problem je taj sto ti za sjmestaj treba stela jer je duga lista cekanja a i cijena je naspram privatnih vise nego povoljna. Najjefzinija varijanta kod privatnih je bila 950 KM za samostalne.
Ukoliko ti baka ima terapiju (lijekovi) preporucujem da joj ti ili neko to obezbjeđujete jer osoblje u Neđarićima zna nekada biti malo aljkavo pa pomjesaju lijekove ili ne dadnu određena za taj dan. Ostalo je sasvim ok kad se uzme u obzir cijena smjestaja.
User avatar
kadinica
Posts: 883
Joined: 04/05/2012 12:46

#3 Re: STARAČKI DOMOVI-SARAJEVO ???

Post by kadinica »

Nedžarići su prebukirani, ima nekoliko privatnih.

Mislim da su uslovi dobri samo je skupo. Opet, ako vas više učestvuje u finanisiranju, bolja je opcija od žene koja bi se brinula o osobi.
Zabrinuta-Mimi
Posts: 9
Joined: 17/01/2013 09:57

#4 Re: STARAČKI DOMOVI-SARAJEVO ???

Post by Zabrinuta-Mimi »

Hvala na info :)!!! Ma ne bih smjestila baku u drzavni, zanimaju me privatni domovi. Imate li neki da mi preporučite ? Pokušali smo pronaci neke zene da se brinu o baki, ali nije islo, pa tako dA bi najradije da je smjestimo u neki lijep Dom. Ako neko zna neki dobar privatni dom neka mi javi ...Zanimaju me iskustva drugih ???
User avatar
zateznistub
Posts: 15519
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#5 Re: STARAČKI DOMOVI-SARAJEVO ???

Post by zateznistub »

U periodu kad sama trazio smjestaj za svoju majku dobio sam info o jednom privatnom starackom domu za koji se tada pricalo da namjerno "uspavljuju svoje korisnike da bi sto manje posla imali oko njih. Info nije provjeren pa necu navesti o kojem je rijec. Drzavni jeste pun, ali uvijek moze naci mjesto uz finu vezu. Mislim da kad se sve sabere i odzme neđarici su najbolji izbor, ciste i uredne sobe, pristojni obroci s obzirom na cijenu. Kad poredis 570 KM za nepokretne odnosno one za koji trebaju tuđu njegu i privatni sa preko 1200 KM za istu kategoriju izbor se namece sam od sebe. Ali je do tebe, odnosno do tvog đepa.
Juni
Posts: 543
Joined: 30/06/2010 16:10

#6 Re: STARAČKI DOMOVI-SARAJEVO ???

Post by Juni »

Ja sam jednom gledala dokumentarac o starackom domu na Stupu koji drže časne sestre.Koliko sam shvatila namijenjen prvenstveno ostarjelim časnim sestrama, ali primaju i starije,pokretne ženske osobe.Ne sjećam se jel uslov da su katolkinje. Ono sto mi se svidjelo je da je riječ o malo većoj običnoj privatnoj kući i da su rekli da svako ima svoja zaduzenja prema mogućnostima.npr.prikazali su dvije žene kako čiste buraniju.to mi se čini jako dobro za starije osobe, taj osjećaj da su korisne, da se nečim bave...
Zabrinuta-Mimi
Posts: 9
Joined: 17/01/2013 09:57

#7 Re: STARAČKI DOMOVI-SARAJEVO ???

Post by Zabrinuta-Mimi »

Hvala svima na info, baš me zabrinula ta informacija o navodnom "uspavljivanju ":(... Nadam se da nije istina, a još uvijek tragam za smjestajem iskreno se nadam da cu pronaci odgovarajuci dom. Zato sam trazila pomoc na forumu kako bi bi dosla do boljih informacija , tjst. da cujem iskustva drugih.
Zabrinuta-Mimi
Posts: 9
Joined: 17/01/2013 09:57

#9 Re: STARAČKI DOMOVI-SARAJEVO ???

Post by Zabrinuta-Mimi »

Hvala :)) djeluju oba doma super:)))...Bar ono sto vidim na ovim linkovima:).Zanima me da li je neko imao iskustva sa ovim domovima???
nutricionist
Posts: 16
Joined: 03/02/2013 12:48

#10 Re: STARAČKI DOMOVI-SARAJEVO ???

Post by nutricionist »

bila sam u posjeti jednom staračkom domu u Sarajevu ( da ne navodim ime ), mislim da je u državnom vlasništu, smještaj i uvjeti su prava katastrofa iako mi je osoblje ostavilo solidan dojam
ono što bih preporučio kao referencu je jedan novootvoreni dom u Hercegovini, jedan od rijetkih domova gdje su se poštivala pravila struke i gdje se može stariti dostojanstveno
Ovdje se može pogledati web stranica tog doma
www.vita-dom.com
Zabrinuta-Mimi
Posts: 9
Joined: 17/01/2013 09:57

#11 Re: STARAČKI DOMOVI-SARAJEVO ???

Post by Zabrinuta-Mimi »

Hvala na linku i preporuci, lijep je dom , ali je u Hercegovini ja bi ipak neki dom u Sarajevu.
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#12 Re: STARAČKI DOMOVI-SARAJEVO ???

Post by Brus Lee »

Ima drzavni dom u istocnom Sa/Lukavica i cuo sam da su drasticno jeftiniji od Nedzarica.
vladimir_spajkic
Posts: 36
Joined: 20/10/2011 14:10

#13 Re: STARAČKI DOMOVI-SARAJEVO ???

Post by vladimir_spajkic »

Glede Nedžarića ... do prije 3 mjeseca sam imao tamo člana porodice koji je proveo šest godina u njemu. Ono nije starački dom, ono je starački kazamat. Dom je preslika bilo kakave Javne ustanove kojom upravlja Kanton (u prevodu stranka). Tamo se Upravnik i prvi saf ispod njega ponašaju kao i svi Bogom dani "budžetski" vlastodržci, rade šta hoće, primaju koga oni hoće, uzimaju pare a nisu u fokusu, jer đe ćeš udarit' na stare i starački dom. Osoblje se ponaša bahato, neodgovorno i imao sam uvijek osjećaj da oni prećutno lagano terorišu korisnike, kako bi protok "robe" bio veći. A posebna priča je ishrana, koja je dobra al' samo za Bajram. Svi oni koji imaju problema sa tjelesnom težinom, obavezno im preporučujem ishranu u Nedžarićima.

E sada kada sve to uzmeš i spojiš sa lošom socijalno psihičkom slikom korisnika, kojih ima tamo svakojakih, onda i kada dovedeš "normalnog" korisnika, očekuj da ga za godinu ili dvije više ne prepoznaš.

Prema tome, ako imaš novaca, Nedžariće zaobiđi u širokom luku.
User avatar
zateznistub
Posts: 15519
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#14 Re: STARAČKI DOMOVI-SARAJEVO ???

Post by zateznistub »

vladimir_spajkic wrote:Glede Nedžarića ... do prije 3 mjeseca sam imao tamo člana porodice koji je proveo šest godina u njemu. Ono nije starački dom, ono je starački kazamat. Dom je preslika bilo kakave Javne ustanove kojom upravlja Kanton (u prevodu stranka). Tamo se Upravnik i prvi saf ispod njega ponašaju kao i svi Bogom dani "budžetski" vlastodržci, rade šta hoće, primaju koga oni hoće, uzimaju pare a nisu u fokusu, jer đe ćeš udarit' na stare i starački dom. Osoblje se ponaša bahato, neodgovorno i imao sam uvijek osjećaj da oni prećutno lagano terorišu korisnike, kako bi protok "robe" bio veći. A posebna priča je ishrana, koja je dobra al' samo za Bajram. Svi oni koji imaju problema sa tjelesnom težinom, obavezno im preporučujem ishranu u Nedžarićima.

E sada kada sve to uzmeš i spojiš sa lošom socijalno psihičkom slikom korisnika, kojih ima tamo svakojakih, onda i kada dovedeš "normalnog" korisnika, očekuj da ga za godinu ili dvije više ne prepoznaš.

Prema tome, ako imaš novaca, Nedžariće zaobiđi u širokom luku.
Moja mama je u tom domu i ja nisam stekao toliko los dojam o ustanovi. Sobe su uredne i ciste, osoblje u velikoj vecini dostupno i zeli pomoci. Za hranu nemam neke zamjerke osim sto bi moglo biti malo kvantitativnije. Kad se uzme u obzir cijena za mjesec dana od 370 KM, sve se samo kaze. I kad to uporedis sa privatnim od najmanje 950 KM za pokretne, mislim da je sve receno.
Zabrinuta-Mimi
Posts: 9
Joined: 17/01/2013 09:57

#15 Re: STARAČKI DOMOVI-SARAJEVO ???

Post by Zabrinuta-Mimi »

Iskreno ne znam ni sama šta da radim,dok čitam vaše komentare jednostavno sam uplašena. Iskreno se nadam da ću uspjeti pronaći mjesto u nekom lijepom Domu. Mada , sam nakon ovakvih komentara bas zabrinuta :(..
felichi
Posts: 884
Joined: 15/01/2005 17:48

#16 Re: STARAČKI DOMOVI-SARAJEVO ???

Post by felichi »

Imas green u hrasnici i bivsi ernest grin u jagomiru, oba imaju prihvatljive cijene. Usluga je tu negdje.
Zabrinuta-Mimi
Posts: 9
Joined: 17/01/2013 09:57

#17 Re: STARAČKI DOMOVI-SARAJEVO ???

Post by Zabrinuta-Mimi »

Hvala na info, isla sam u Grin ne dopada mi se smjestaj...
klej
Posts: 244
Joined: 10/02/2013 18:01

#18 Re: STARAČKI DOMOVI-SARAJEVO ???

Post by klej »

iz licnog iskustva, toplo preporucujem vilu filis na sedreniku. rahmetli otac je bio smjesten 7 mjeseci i imam samo rjeci pohvale. ipak, najbolje da odes, pogledas, porazgovaras i odlucis.
Zabrinuta-Mimi
Posts: 9
Joined: 17/01/2013 09:57

#19 Re: STARAČKI DOMOVI-SARAJEVO ???

Post by Zabrinuta-Mimi »

Hvala na preporuci ...Koliko kosta smjestaj za pokretne u Vila Filis?
User avatar
ByDuric
Posts: 59
Joined: 27/08/2010 09:45

#20 Re: STARAČKI DOMOVI-SARAJEVO ???

Post by ByDuric »

Evo baš i ja se sada raspitujem za svog deda. Ono što sam do sada saznao je sljedeće:

Dom u Nedžarićima: 370 KM početna cijena za pokretnu osobu.
Dom Green na Ilidži: 595 KM početna cijena za pokretnu osobu.
Vitalis (čini mi se da je on u Velikoj Aleji na Ilidži): 950 KM početna cijena za pokretnu osobu.
Dom Villa Filis na Sederniku: 1 200 KM početna cijena za pokretnu osobu.

I ja sam se samo za Sarajevo raspitivao i više od ova četiri doma nisam ni našao iskren da budem. Da li ima još koji ne znam.
Zabrinuta-Mimi
Posts: 9
Joined: 17/01/2013 09:57

#21 Re: STARAČKI DOMOVI-SARAJEVO ???

Post by Zabrinuta-Mimi »

I ja sam se raspitivala, tako da sam shvatila da su to ovi domovi što si i napisao. Posjetila sam sve ove domove i nekako mi djeluje da Dom VItalis ima pravu kućnu atmosferu, ali tada nisu imali slobodnih mjesta . Trebas pogledatI, mada sam još uvijek u dilemi sta sa bakom :(.
Lipa99
Posts: 1
Joined: 15/05/2013 13:26

#22 Re: STARAČKI DOMOVI-SARAJEVO ???

Post by Lipa99 »

Privatni dom za stare osobe DOM VITALIS u Sarajevu nudi smještaj pokretnim i nepokretnim licima uz vrhunsku 24 medicinsku njegu u modernim dvokrevetnim i trokrevetnim sobama.
Pogledaj ovaj link www.vitalis.ba , dom je predobar !
User avatar
kakav nered
Posts: 640
Joined: 29/06/2009 16:45

#23 Re: STARAČKI DOMOVI-SARAJEVO ???

Post by kakav nered »

*
amela1004
Posts: 1
Joined: 22/08/2013 14:23

#24 Re: STARAČKI DOMOVI-SARAJEVO ???

Post by amela1004 »

Vidhm da pricate o domovima ja bih vam preporucila dom u Otesu.
nera18
Posts: 1563
Joined: 27/09/2009 13:35

#25 Re: STARAČKI DOMOVI-SARAJEVO ???

Post by nera18 »

jel ima neko preporuku za dom za vec osobu koja treba pomoc drugih a da nije preskup jer covjek ne raspolaze velikim novcima...
Post Reply