Stara tvrdjava Vranduk - pomoc

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderator: Bobi

Post Reply
tandrkalo

Stara tvrdjava Vranduk - pomoc

Post by tandrkalo » 08/09/2009 08:54

Planiram sa drustvom preko vikenda u obilazak stare tvrdjave Vranduk
E sad...niko od nas jos nikada nije bio tamo i zanima nas kako da dodjemo...idemo autom..
moze li se autom prici tvrdjavi ili se pjesaci do nje?
moze li se uci u tvrdjavu ili je zatvorena za javnost?
mozete li mi dati malo vise informacija
pokusah naci nesto na internetu ali nema :(
pomozite - vikend nam se blizi
:sax:

Kaiser

Re: Stara tvrdjava Vranduk - pomoc

Post by Kaiser » 08/09/2009 09:06

Koliko znam, tvrdjava Vranduk je pod patronatom Muzeja Grada Zenice, odnosno muzej održava tvrdjavu.

Tako da sve info možeš dobiti iz muzeja

http://www.zemuzej.ba/

Tu se vjerovatno možeš raspitati o vodičima i sl. Inače, i bez toga, mislim da je tvrdjava otvorena subotom i nedjeljom, autom možeš doći do Vranduka bez problema, skretanje za Vranduk je fino označeno jedno desetak kilometara poslije ze...

Uživajte

tandrkalo

Post by tandrkalo » 08/09/2009 09:12

hvala na informacijama
na stranici nema nista o vranduku :(
ima li neko informacije iz prve ruke...ne bih da odemo do zenice u muzej samo da bi doznali da je tvrdjava zatvorena ..idemo onda negdje drugo radije..

tandrkalo

Post by tandrkalo » 08/09/2009 10:43

iko? :?
mozda bi bilo vise odgovora kad bi se tema nalazila na razno :-?
ako moderatoru nije tesko - da ne otvaram duplu - mozete li je prebaciti?

Hare_ze

Post by Hare_ze » 08/09/2009 10:49

tandrkalo wrote:iko? :?
mozda bi bilo vise odgovora kad bi se tema nalazila na razno :-?
ako moderatoru nije tesko - da ne otvaram duplu - mozete li je prebaciti?

Polako :)

Evo iz prve ruke ;) do tvrdjave mozes doci direktno autom, 10ak kilometara nakon sto prodjes Zenicu imas skretanje za Vranduk (desno, kada prodjes naselje Vrace i prvi tunel, ima oznaceno). Kada skrenes imas dva puta do tvrdjave a mozes parkirati direktno ispred tvrdjave (pitaj nekoga usput). U tvrdjavu se moze i uci, raspitaj se samo kod ljudi u selu ko ima kljuc, obicno otvore bez problema (cak i kada nije predvidjeno da bude otvoreno), takodjer imas i mogucnost otici na vidikovac iznad tvrdjave gdje se pruza pogled na nju sa visine (dobro za fotografije). Kad vam dosadi na tvrdjavi, vratite se do Zenice i otidjite na Smetove :)) Ako te jos sta zanima, pitaj.

tandrkalo

Post by tandrkalo » 08/09/2009 11:02

hvala puno!

znaci po kljuc kod nekog dede u selo :-D
to ce bit avantura i po :thumbup:
steta pa muzej nije nesto napravio od tvrdjave - mogli su i zaradit..

BRT

Post by BRT » 08/09/2009 11:10

Bio sam ljetos. Autom je moguce doci do pod samu tvrdjavu i parkirati se, naravno ukoliko nije guzva (mi smo bili u subotu i nije bila guzva, tako da da vjeroatno nece biti ni sad). Pod tvrdjavom, pored cesme, ima 5-6 parking mjesta.

Vranduk je super, mene je odusevio. I jos jedan savjet - ponesite slatkisa za djecu koja ce vas pratiti. Narod gore je dosta siromasan i djeca se jaaaako obraduju i najmanjim sitnicama. Mi smo imali samo jednu cokoladu i dali je jednom djecaku. Radost - kao da je dobio PlayStation, otprilike.

Hare_ze

Post by Hare_ze » 08/09/2009 11:11

tandrkalo wrote:hvala puno!

znaci po kljuc kod nekog dede u selo :-D
to ce bit avantura i po :thumbup:
steta pa muzej nije nesto napravio od tvrdjave - mogli su i zaradit..

Ma ja mislim da ce tvrdjava biti otvorena svakako (za vikend), ali znao sam par puta doci radnim danom kada bi bilo zatvoreno i bez problema bi mi otvorili. Jos kazes dosao, putovao, hocu da fotografisem bla bla i nema nikakvih problema. Barem je takvo moje iskustvo a bio sam barem 50ak puta gore. A kazem ti, popnite se i iznad tvrdjave, nije los pogled. :)

Hare_ze

Post by Hare_ze » 08/09/2009 11:13

BRT wrote:Vranduk je super, mene je odusevio. I jos jedan savjet - ponesite slatkisa za djecu koja ce vas pratiti. Narod gore je dosta siromasan i djeca se jaaaako obraduju i najmanjim sitnicama. Mi smo imali samo jednu cokoladu i dali je jednom djecaku. Radost - kao da je dobio PlayStation, otprilike.

Dobar savjet :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Last edited by Hare_ze on 08/09/2009 11:41, edited 1 time in total.

BRT

Post by BRT » 08/09/2009 11:25

Ja sam bio za vikend i bilo je otvoreno. Bila je djevojka koja nas je provela kroz tvrdjavu i pokazala skromnu postavku koja se tu nalazi. U svakom slucaju, 100000 puta bolje nego recimo Jajce ili cak Pocitelj, koje su, iako vazniji gradovi, prepusteni nikome i nicemu, tj. narkomanima i natpisima u stilu " Adila, voli te Mehmedalija", "Zulfo je bio tu", " IV2 najbolji" itd.

shambho

Post by shambho » 10/09/2009 00:29

Je li zna neko moze li se slucajno vozom do Vranduka neko mi nekad rece da moze mada cisto sumnjam..?

Oi

Post by Oi » 10/09/2009 13:39

shambho wrote:Je li zna neko moze li se slucajno vozom do Vranduka neko mi nekad rece da moze mada cisto sumnjam..?

vjerovatno staju lokalci sto idu prema maglaju

Distortion
Been thanked: 1 time

Post by Distortion » 13/09/2009 21:22

Moze se doci i vozom ako lokalci stanu na tom dijelu a obicno ih ima. Prije nije bilo nikakvog putokaza kako doci do Vranduka, cak mnogi zenicani nikad nisu bili u Vranduku sto je svakako velika sramota, nisu znali kako da dodju do tvrdjave. Uglavom desno skretanje prije velikog tunela a onda se ide kroz mali tunel jer se lijevo nemoze ici zbog jednosmjerne ulice i nakon malog tunela skrece se lijevo i preko mosta opet lijevo i to je to. Putokaz ima tako da nije problem doci do tvrdjave. Mislim da se ulaz u tvrdjavu naplacuje, za domace turiste je simbolicna 1 KM.

al_akhisari

Post by al_akhisari » 13/09/2009 21:32

BRT wrote:Ja sam bio za vikend i bilo je otvoreno. Bila je djevojka koja nas je provela kroz tvrdjavu i pokazala skromnu postavku koja se tu nalazi. U svakom slucaju, 100000 puta bolje nego recimo Jajce ili cak Pocitelj, koje su, iako vazniji gradovi, prepusteni nikome i nicemu, tj. narkomanima i natpisima u stilu " Adila, voli te Mehmedalija", "Zulfo je bio tu", " IV2 najbolji" itd.

Slazem se sa konstatacijom...Imao sam priliku pratiti sve ono sto se dogadjalo sa vrandukom, obnovom, urejenjem, projektima,...Vjerujte da je tesko puno vise postici od ovog...Zenici, a i vranduku je sreca pa imaju muzej ( bivsi direktor je puno toga uradio )... :bih:

zolloo85

Post by zolloo85 » 02/06/2011 16:40

Da li je neko išao u skorije vrijeme? Ima li neki novi način da se dođe autobusom ili vozom?

Balkanski_sindrom

Post by Balkanski_sindrom » 05/10/2011 11:13

zolloo85 wrote:Da li je neko išao u skorije vrijeme? Ima li neki novi način da se dođe autobusom ili vozom?
Najlakse ti je iz Zenice uzeti brod za Jelinu a odatle metroom do Vrancuka. Pazi da izidjes na metro stanici Vranduk-zapad jer je odatle najblize i najlakse doci do tvrdjave...

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 12/10/2011 23:42

Ovakve bih ja atrakcije za turiste organizovao na Vranduku:

http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=uEHtJ0vGYrs

Post Reply