Stanica za mjerenje kvaliteta zraka

Očuvanje čovjekove okoline.
Post Reply
Paco

Stanica za mjerenje kvaliteta zraka

Post by Paco » 18/01/2010 12:19

Da li neko od formasa zna gdje, kako i preko koga se moze kupiti/nabaviti stanica za mjerenje kvaliteta zraka?
Nisam u toj struci i ne baratam bas pojmovima iz ove oblasti tako da su svi moji pokusaji da nesto pronadjem na internetu uglavnom zavrsavali bezuspjesno.

Evo pokusat cu laicki da objasnim na sto mislim - stanica ima svoje senzore koji se postavljaju na nekoliko mjesta u gradu. Ti senzori prikupljaju podatke o koncentraciji sumpor-dioksida, ugljen-monoksida itd i salju ih u "centralu" a sve to se automatski objavljuje na velikom display-u koji bi bio postavljen negdje gdje ga gradjani mogu vidjeti u svakom trenutku...nesto poput onoga u Zenici.

Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima.

dinaraaa

Re: Stanica za mjerenje kvaliteta zraka

Post by dinaraaa » 18/01/2010 20:04

Paco wrote:Da li neko od formasa zna gdje, kako i preko koga se moze kupiti/nabaviti stanica za mjerenje kvaliteta zraka?
Nisam u toj struci i ne baratam bas pojmovima iz ove oblasti tako da su svi moji pokusaji da nesto pronadjem na internetu uglavnom zavrsavali bezuspjesno.

Evo pokusat cu laicki da objasnim na sto mislim - stanica ima svoje senzore koji se postavljaju na nekoliko mjesta u gradu. Ti senzori prikupljaju podatke o koncentraciji sumpor-dioksida, ugljen-monoksida itd i salju ih u "centralu" a sve to se automatski objavljuje na velikom display-u koji bi bio postavljen negdje gdje ga gradjani mogu vidjeti u svakom trenutku...nesto poput onoga u Zenici.

Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima.

Ja sam vozio na remont te komponente ali za potrebe kantona to je ono što bude instalirano u kombi vozilima u Velenje u firmu Artes.
A imam osjećaj da one služe samo da se provjeri da li nas se dovoljno šprica iz aviona ...jer ne vidim logiku da posjedujemo opremu tolike vrijednosti ( na carini je išao privremeni izvoz ...pa je zbog velike vrijednosti bilo problema na špediciji)....a nemamo neke koristi od istih ili nemamo dobru kontrolu hrane kako uvoza tako i domaće ili vode iz gradskog vodovoda...ili netko pere lovu pa se mora i to nabaviti.

Jedan izvještaj sa radija TUZLA: ...bla...bla...na mjernim tačkama (Slavinovići) i (Sjenjak) zrak nije bio zagađen a na mjernim mjestima (Miladije) i ( Kreka) je bio

Baš ovim riječima :lol: :lol: :lol:

dofu77

Post by dofu77 » 29/02/2012 09:46

Stanicu za kontinuirano mjerenje zraka/vazduha mozes kupiti 'kod mene' (prodajni manager za Austrijsku firmu MLU).
Ali nevjerujem da ce to tebi trebati :)))
Stanice koje si vidio u Zenici su nase stanice a dobro si sve objasnio 'laicki'.

Lucazode

Post by Lucazode » 21/03/2012 14:42

Zna li neko da li je počeo sa radom uređaj za mjerenje polena, s'obzirom da je Vlada KS prošle godine izdvojila sredstva za kupovinu istog?

Post Reply