Stadion Kosevo Vs. Grbavica

Fudbal/nogomet, Premijer liga, Liga prvaka, svjetska i evropska prvenstva...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Post Reply
Stari

Stadion Kosevo Vs. Grbavica

Post by Stari » 13/09/2005 11:16

:D oprostit ce te me ...nadam se ...sto si uzimam slobodu remetiti sklad ove rasprave no buduci da nisam nikad bio u Sarajevu, a htio bih pratiti ovu temu, a ne znam sta je sta tu u vasem gradu i na vasim stadionima.

-Istocna tribina (hitno preimenovati u Orijentalna tribina , ako mene pitate)...na stadionu na Grbavici ? jel to ona ...sto na malim ekranima bude lijevo ...naime ona sto ima krov i koja se gradila, ako se ne varam, u doba kad je Zeljeznicar igrao zapazenu ulogu u Evrokupovima sredinom 80 tih godina proslog milenijuma. Jel ta tribina predvidjena za gostujuce navijace? Ili je to ona druga tribina (na malim ekranima desno) sto je nekako polu-elipiticno formirana i koja nema krova.

-Jel ista logika vazi i za olimpijski stadion Kosevo ....istok lijevo - a zapad desno Ili je tribina s koje se sve to snima okrenuta prema sjeveru?

A ovo je meni najzanimljivija rubrika na cijelom forumu.

Santos

Post by Santos » 13/09/2005 11:27

Mora se priznat da je 8.000 stolica.Pa sad ako nema niko na istoku i donjem djelu juga nemoze vise da jebe mater.Sad ja vrlo bitno uzet Listicu da nebi ovi ostali pobjegli.

Skoro

Post by Skoro » 13/09/2005 11:56

Stari wrote::D oprostit ce te me ...nadam se ...sto si uzimam slobodu remetiti sklad ove rasprave no buduci da nisam nikad bio u Sarajevu, a htio bih pratiti ovu temu, a ne znam sta je sta tu u vasem gradu i na vasim stadionima.

-Istocna tribina (hitno preimenovati u Orijentalna tribina , ako mene pitate)...na stadionu na Grbavici ? jel to ona ...sto na malim ekranima bude lijevo ...naime ona sto ima krov i koja se gradila, ako se ne varam, u doba kad je Zeljeznicar igrao zapazenu ulogu u Evrokupovima sredinom 80 tih godina proslog milenijuma. Jel ta tribina predvidjena za gostujuce navijace? Ili je to ona druga tribina (na malim ekranima desno) sto je nekako polu-elipiticno formirana i koja nema krova.

-Jel ista logika vazi i za olimpijski stadion Kosevo ....istok lijevo - a zapad desno Ili je tribina s koje se sve to snima okrenuta prema sjeveru?

Vecina stadiona u BiH je okrenuta kako Bog zapovjeda :D , hocu reci prema stranama svijeta pa je vecina kamera postavljena na zapadne tribine - naravno ukoliko stadioni uopste imaju tu tribinu :D
E sada lako mozes odrediti gdje je kibla a gdje su istok i zapad
8)

larado

Post by larado » 13/09/2005 20:40

Stari wrote::D oprostit ce te me ...nadam se ...sto si uzimam slobodu remetiti sklad ove rasprave no buduci da nisam nikad bio u Sarajevu, a htio bih pratiti ovu temu, a ne znam sta je sta tu u vasem gradu i na vasim stadionima.

Ako odes na Kosevo odnosno stadion Asim Ferhatovic Hase sve je kako Bog zapovjeda. Stadion nije nas ali nemaju svoj stadion ni Roma i Lazio pa sta ima veze, igraju u CL. Vazno je da se zvoe AFH, da na stolicama pise velikim slovima SARAJEVO i da na njemu grmi pitarska pjesma.
Ako te slucajno noge odnesu u pravcu grbavice/sugavice eh onda ti treba dobar explanation gdje, ko, sta, koga itd.Mozda nebi bilo lose da prvo odes na neki seminar :lol: Kod njih su sve 4 tribine razlicite. Ja mislim da ne postoji na svijetu takav odron od stadiona. Sjeverna tribina je pokrivena i na nesto lici osim ako nisi na samim krajevima prema zapadu odosno istoku gdje su ogromni stubovi pa nista ne vidis. Platis kartu i gledas u stub. Doduse, kako seljo igra bolje je i to nego da gledas na teren :D . Zapadna tribina, satro loza, ima oko 700 mjesta, tu se sastaje elita iz istocne Bosne koja navija za zelju, sve probrani cobani, vrlo cesto se pobiju medjusobno. Juzna tribina je kobajagi ultra, podijeljena na 2 dijela, na jednom stolice a na drugom stajanje medjutim dodju dede sa tronozcima i tu, ponesu novina i navijaju iz mjesta, ultrasi su to :D. I za kraj, istocna tribina zvani odron, ima 10-tak betonskih redova (sve fali po pola stepenice) i ima na sredini lokomotivu (zamisli, imaju svoj voz :D ), i ona je iz bezbjednosnih razloga cini mi se zatvorena, sad zamisli kakva je. Eto to ti je ukratko o tribinama a inace u samoj ogradi stadiona imaju strumfovi i zoo, nema kakvih zivotinja nema u toj sumici iza jugoistoka. Znaci pasha moj solidni, ako krenes na ovaj kamenjar, ponesi lovacku pusku i obuj nesto udobno jer bice odrona. Uspot bonesi boxerske rukavice ako slucajno odes na zapad a nemoj zaboraviti ni tronozac za juga :D. I nemoj slucajno cekati da se upale reflektori, mogo bi osjediti cekajuci :-D

pitarski pozdrav 8)

manijak1
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Post by manijak1 » 14/09/2005 10:31

Samo da napomenem :D :D vi , drage komšije sa savršeno uređenog stadiona griješite u osnovnim postavkama svake moguće taktike jer nemate strategiju :D pobjede a ona se zasniva samo na jednoj i jedinoj maksimi a ta je :
Prvo skoči pa kaži hopla hop :D .
Vi to unazad šest dugih godina radite obratno. :D
I niko nije skloniji preuveličavanju tuđih neuspjeha i vlastitih pomaka ka gore , kao vi.
Zato još zadugo nećete biti šampioni.
Pozdrav i hvala što ste pokazali da ste na kraju svega , dobre komšije kada je teško .

hrasno38
Has thanked: 2 times

Post by hrasno38 » 14/09/2005 11:20

larado wrote:

Ako odes na Kosevo odnosno stadion Asim Ferhatovic Hase sve je kako Bog zapovjeda. Stadion nije nas ali nemaju svoj stadion ni Roma i Lazio pa sta ima veze, igraju u CL. Vazno je da se zvoe AFH, da na stolicama pise velikim slovima SARAJEVO i da na njemu grmi pitarska pjesma.
Ako te slucajno noge odnesu u pravcu grbavice/sugavice eh onda ti treba dobar explanation gdje, ko, sta, koga itd.Mozda nebi bilo lose da prvo odes na neki seminar :lol: Kod njih su sve 4 tribine razlicite. Ja mislim da ne postoji na svijetu takav odron od stadiona. Sjeverna tribina je pokrivena i na nesto lici osim ako nisi na samim krajevima prema zapadu odosno istoku gdje su ogromni stubovi pa nista ne vidis. Platis kartu i gledas u stub. Doduse, kako seljo igra bolje je i to nego da gledas na teren :D . Zapadna tribina, satro loza, ima oko 700 mjesta, tu se sastaje elita iz istocne Bosne koja navija za zelju, sve probrani cobani, vrlo cesto se pobiju medjusobno. Juzna tribina je kobajagi ultra, podijeljena na 2 dijela, na jednom stolice a na drugom stajanje medjutim dodju dede sa tronozcima i tu, ponesu novina i navijaju iz mjesta, ultrasi su to :D. I za kraj, istocna tribina zvani odron, ima 10-tak betonskih redova (sve fali po pola stepenice) i ima na sredini lokomotivu (zamisli, imaju svoj voz :D ), i ona je iz bezbjednosnih razloga cini mi se zatvorena, sad zamisli kakva je. Eto to ti je ukratko o tribinama a inace u samoj ogradi stadiona imaju strumfovi i zoo, nema kakvih zivotinja nema u toj sumici iza jugoistoka. Znaci pasha moj solidni, ako krenes na ovaj kamenjar, ponesi lovacku pusku i obuj nesto udobno jer bice odrona. Uspot bonesi boxerske rukavice ako slucajno odes na zapad a nemoj zaboraviti ni tronozac za juga :D. I nemoj slucajno cekati da se upale reflektori, mogo bi osjediti cekajuci :-D

pitarski pozdrav 8)

Samo si zaboravio na jednu sitnicu a to je da su od 92-95 na tom stadionu bili cetnici. da je zapaljena zapadna tribina i da grad Sarajevo niti bilo ko drugi za razliku od Koseva nije dao ni marke za obnovu tog stadiona. Pa se napravi opet ta zapadna tribina, pa se postavise stolice. Lako je igrati na tudjem kada dodjes na gotovo pa samo platis termin. Ne zaboravi da je to ipak Olimpijski stadion i da je prije olimpijade sjediti na njemu bila prava vratolomija naravno ako se ti toga sjecas. Pa smo onda lijepo samodoprinosima napravili lijep stadion ali gradski. A prije rata je Grbavica imala reflektore o kojima je Kosevo samo moglo da sanja pa su ih braca sa brda lagano unistila. Zato budi malo objektivniji i posteniji kad pricas jer vam je sekunda falila da igrate na stadionu Hakija Mrso u Vogosci, a tamo nema reflektora uopste.

Skoro

Post by Skoro » 14/09/2005 13:14

Na Kosevu su reflektori bili prije nego na grbavici. ja se sjecam kada se struja za reflektore na Grbavici prikljucivala - mi smo tada trenirali na onom betonu :( - to je bilo cini mi se oko 84-5. Drugo to ko je sta gradio je suvisno i jedna sasvim druga tema.
Samo cu reci da je neopisiv osjecaj bio pucati u ratu na zeljin :D stadion :D hocu reci na one cetnike tamo :D
Fakat jedinstven osjecaj :D

manijak1

Post by manijak1 » 14/09/2005 13:19

to je bilo cini mi se oko 84-5.

Krajem 84-e su već bili u funkciji :D na Grbavici :D .
Samo cu reci da je neopisiv osjecaj bio pucati u ratu na zeljin stadion hocu reci na one cetnike tamo
Fakat jedinstven osjecaj

:D :D Slažem se ali priznaj ........ :D :D da se nisi malo zanio ( pa malo i na svoju raju ? ) ? :D :D
Oni bi odmah ozgora ........s vrha Ozrenske uzvratili :D sijačima :D i patićima a bilo je i onih od 60 mm :D
Drugo to ko je sta gradio je suvisno i jedna sasvim druga tema.
blisko vezana sa stadionima u Sarajevu bez stadiona na Otoci :D .
I u vezi sa administracijom klubova koji ostadoše i pored plasmana i osvajanja Kupa bez plasmana u UEFA kup.

larado

Post by larado » 14/09/2005 20:03

hrasno38 wrote:
larado wrote:

pitarski pozdrav 8)

Samo si zaboravio na jednu sitnicu a to je da su od 92-95 na tom stadionu bili cetnici. da je zapaljena zapadna tribina i da grad Sarajevo niti bilo ko drugi za razliku od Koseva nije dao ni marke za obnovu tog stadiona. Pa se napravi opet ta zapadna tribina, pa se postavise stolice. Lako je igrati na tudjem kada dodjes na gotovo pa samo platis termin. Ne zaboravi da je to ipak Olimpijski stadion i da je prije olimpijade sjediti na njemu bila prava vratolomija naravno ako se ti toga sjecas. Pa smo onda lijepo samodoprinosima napravili lijep stadion ali gradski. A prije rata je Grbavica imala reflektore o kojima je Kosevo samo moglo da sanja pa su ih braca sa brda lagano unistila. Zato budi malo objektivniji i posteniji kad pricas jer vam je sekunda falila da igrate na stadionu Hakija Mrso u Vogosci, a tamo nema reflektora uopste.

Kako da budem objektivniji i posteniji kad su svi gradovi u ovoj posranoj drzavi klubovima jednostavno poklonili stadione koji su opet napravljeni radnim akcijama. Samo je najveci bh klub- FKS ostalo kao podstanar i sad si mi ti strumf nas' pricati o nekakvom postenju. Daaaj ba. A ako ce nam stadion biti odron ko vas daBogda ga mi nikad nemali.
I za tvoju informaciju, sjecam se ja reflektora mozda i bolje od tebe, grijesis ako mislis da si ovdje najstariji, ufuro se da si veliki strumf, sta li? :D

Prince

Post by Prince » 15/09/2005 01:26

Lako je tuđim kurcem gloginje mlatiti, larado!

Koševo je Željin stadion isto koliko i vaš. Takođe, i drugi sarajevski klubovi na njemu mogu igrati kad god žele, i ti to vrlo dobro znaš. Barem ne plaćamo da igramo na Grbavici, za razliku od Sarajeva, kojem jeftinije dođe gostovanje od domaće utakmice.
Btw, samo svojim negativnim pristupom prema svemu što nije pitarsko, možeš skrenuti pažnu od činjenice koliko ste vi zapravo jadni i bijedni.
Vama je vođa nepismeni seljak bez zuba, i inače je strah i trepet na sjeveru. Imate više mafijaša u klubu nego Obilić, Ćelo vam je jedno vrijeme vedrio i oblačio, o Hami Granovu da ne pričam. Jedno vrijeme vas se skupljalo po 200-300 na utakmicama, a o gostovanjima da ne pričam. Upravo su Manijaci navijači koji su obišli sve, i to prvi. Prvi u Banjaluci, prvi u Lukavici, prvi u Trebinju, prvi na Sokocu, prvi u Širokom Brijegu, prvi u Posušju, i u svim mogućim vukojebinama kao što su Puračić, Prud i sl, pa do Norveške, Islanda, Malage (3000 km) i Engleske.

List

Post by List » 15/09/2005 02:12

Stari, na Grbavici je istok ono gdje gleda kamera. Jug je ono sa desne strane kamere. Sjever je ono natkriveno a toga natkrivenog nije bilo 1985. godine kad se u '88 minuti Ivica Osim uhvatio za glavu. :D

Na Kosevu ista stvar. Kamera gleda na istok. Desno od kamere je jug a lijevo sjever. :oops:

Dalje, niko ne spori da stadion Kosevo nije u vlasnistvu FK Sarajevo. Ali isto tako stadion Grbavica nije u vlasnistvu drzave. I zasto bi drzava finansirala usudit cu se reci izgradnju stadiona Grbavica? Ako je stadion privatna svojina FK Zeljeznicar onda FK Zeljeznicar treba da se stara o svom stadionu.
Stadion Kosevo je u vlasnistvu drzave i FK Sarajevo je samo zakupilo pravo da igra na tom stadionu. A ujedno su preuzete i odredjene obaveze.

Manijak, zar nije stadion Grbavica bio tampon zona? Ili je cetnicka linija bila na samom stadionu? :shock: Nisam to znao.

Prince

Post by Prince » 15/09/2005 02:40

Jedno vrijeme je stadion bio totalno njihov, pa su čak igrali i utakmice na njemu, a poslije bio linija razgraničenja.

Željo je jedini zaslužio da mu Savez i država pomognu oko izgradnje stadiona, jer je donio više bodova Savezu, nego svi ostali klubovi zajedno, a takav odnos imaju prema Želji, da je juče u Klub samo stigao dopis kako se odgađa utakmica sa Širokim na utorak. Niko nas nije pitao želimo li odgoditi, jer je Široki sila, jebote...

List

Post by List » 15/09/2005 02:47

Prince wrote:Željo je jedini zaslužio da mu Savez i država pomognu oko izgradnje stadiona, jer je donio više bodova Savezu, nego svi ostali klubovi zajedno, a takav odnos imaju prema Želji, da je juče u Klub samo stigao dopis kako se odgađa utakmica sa Širokim na utorak. Niko nas nije pitao želimo li odgoditi, jer je Široki sila, jebote...

Ovo za bodove stoji.

Ne bih da prebacujem lopticu ali ne zaboravi da je Zeljo donio opstanak u ligi i Kup UEFA za HNK Zepce. Da bi kasnije FK Zeljeznicar ostao bez Kupa UEFA. A tamo je otisao HNK Zepce koji je sezonu zavrsio pri dnu tabele.

Treba kriviti savez. Slazem se. Ali ima i ona.....sve se vraca sve se placa......
Kao sto se vratilo FK Sarajevu za grijehe iz daleke proslosti. Vratilo nam se 1998, 1999. i 2000. godine.
Al dobro. Uvijek moze jos gore. Kako rece mudrost sa preminulog sa-x chata: "nemoj kukati nad sitnim bolovima da te sudbina ne bi pocela lijeciti krupnim".

hrasno38

Post by hrasno38 » 15/09/2005 10:09

Kako da budem objektivniji i posteniji kad su svi gradovi u ovoj posranoj drzavi klubovima jednostavno poklonili stadione koji su opet napravljeni radnim akcijama. Samo je najveci bh klub- FKS ostalo kao podstanar i sad si mi ti strumf nas' pricati o nekakvom postenju. Daaaj ba. A ako ce nam stadion biti odron ko vas daBogda ga mi nikad nemali.
I za tvoju informaciju, sjecam se ja reflektora mozda i bolje od tebe, grijesis ako mislis da si ovdje najstariji, ufuro se da si veliki strumf, sta li?
:D[/quote]
Slusaj prijatelju jedno je biti navijac a drugo je biti objektivan. Prvo tvoje "najveci BH klub FKS" ce demantirati FIFA a ne ja.
Prvoligaske utakmice za sezonu 1946/47g. jedini klub iz Bosne i Hercegovine koji se takmicio u Prvoj ligi tadasnje Jugoslavije je bio FK Zeljeznicar.
1953.godine izgradjena je Grbavica. Stadion se poceo graditi 1949.godine predanim dobrovoljnim radom clanova RSD Zeljeznicar. Tada vas nije bilo ni na mapi.
To koliko je ko star nije uopste bitno ali imam dovoljno godina provedenih tik uz stadion Grbavica da mogu pricati o tome. Same tvoje recenice govore da da si jos uvijek klinac u glavi jer ja navijace FKS recimo ne zovem pitarima nego navijacima FKS. Ali ocito da si ti jos uvijek u fazonu gledanja Strumfova pa samo nastavi to su poucni crtani.

Skoro

Post by Skoro » 15/09/2005 10:36

Hrasno za tvoju informaciju!
1949 godine Sarajevo je igralo u GRADU SARAJEVU koje je tada bilo malo dalje od Marin Dvora. Sta je tada bila grbavica i 'vas' stadion u njoj - isto sto i danas DOGLODI! :lol: :lol: Za 1921 da i ne govorim...
SVI, apsolutno SVI stadioni u bivsoj drzivi su bili DRZAVNO vlasnistvo - kao i svi klubovi! Ne izmisljajte historiju smjesni ste pravo, kakav - cuj molim te- predani rad?! Da nije bila radna akcija ' izgradimo kuću velikom zelji' :lol: De ne izmisljajte, Boga ti
I svim, apsolutno svim klubovima su dodjeljeni stadioni samo nama nije. Marakana je dodjeljena zvezdi, JNA partizanu! da Poljud nije slučajno Hajdukov stadion??? Pa čak je i posrani Čelik dobio stadion
Sto se tice Koseva i to ce pitanje vrlo brzo biti rjeseno, samo polako. Zna se cije ce biti..
Bas me interesira kako cete onda to tumaciti tim vasim 'novim indijancima'

Stari

Post by Stari » 15/09/2005 10:44

List:
Stari, na Grbavici je istok ono gdje gleda kamera. Jug je ono sa desne strane kamere. Sjever je ono natkriveno a toga natkrivenog nije bilo 1985. godine kad se u '88 minuti Ivica Osim uhvatio za glavu.

Na Kosevu ista stvar. Kamera gleda na istok. Desno od kamere je jug a lijevo sjever.

Ovo je odgovor na moje pitanje i zahvaljujem na tome, ...i znam to da tog dijela na stadionu nije bilo tada na toj kobnoj utakmici...to je ona strana na koju je E. Curic dao drugi gol na utakmici koju spominjes. A ona druga strana je ona strana na kojoj je F. Vokri zabio 2 komada u susretu YUG : S.Irska....nakon centarsuteva M. Baljica...ako se ne varam.

Interesuje me jos jedna stvar. Stadion NK Zeljeznicara je kako kazete prvobitno izgradjen dobrovoljnom radnom akcijom....no to sto me intersuje...ko je financirao izgradnju tog novog dijela ?...tada eto recimo u drugoj polovici 80-tih godina proslog vijeka. Jel i to izgradjeno radnom akcijom? Ako jest ...svaka cast.

manijak1

Post by manijak1 » 15/09/2005 10:47

ko je financirao izgradnju tog novog dijela ?.

Po čaršiji dao je i Brega :D :D para po nama većinu :D SIZ :D za sport i kulturu tako nekako ......... :D
Zna se cije ce biti..
:D :D na korištenju samo. :D 99 godina pa opet :D :D

Stari

Post by Stari » 15/09/2005 11:03

manijak1 wrote:
ko je financirao izgradnju tog novog dijela ?.

Po čaršiji dao je i Brega :D :D para po nama većinu :D SIZ :D za sport i kulturu tako nekako ......... :D
Zna se cije ce biti..
:D :D na korištenju samo. :D 99 godina pa opet :D :D

SIZ za sport i Kulturu? ... to je nakon ekonomske reforme Stipe Suvara....a ranije ...jel to bila SOFKA ? :? ...SOKOL ?... dobro :D SUBNOR nije.

A ovo je bas zanimljivo...nama provincijalcima-kasablijama sto smo sve to gledali samo na televizoru. Zar je G. Bregovic bio navijac NK Zeljeznicar? Sta je sa Z. Colicem? S. Isovicem? Z. Muzaferijom? R. Dimirdzicem? i tim ostalim svjetskim facama....znam H. Pozderac je bio navijac Jedinstva iz Bihaca(uprkos cinjenici da je rodom Cazinlija a ne Biscanin)...No ipak ne vjerujem da je isti (G. Bregovic) dao neke vece pare bez da to ima napismeno ...koliki je njegov dio. Zli jezici tvrde da je tako je uradio i sa kucom koju je dao izgraditi svom rodjenom ocu u Krizevcima u R. Hrvatskoj.
Last edited by Stari on 15/09/2005 15:12, edited 1 time in total.

HZSA

Post by HZSA » 15/09/2005 14:50

Image

hrasno38

Post by hrasno38 » 15/09/2005 15:05

Skoro wrote:Hrasno za tvoju informaciju!
1949 godine Sarajevo je igralo u GRADU SARAJEVU koje je tada bilo malo dalje od Marin Dvora. Sta je tada bila grbavica i 'vas' stadion u njoj - isto sto i danas DOGLODI! :lol: :lol: Za 1921 da i ne govorim...
SVI, apsolutno SVI stadioni u bivsoj drzivi su bili DRZAVNO vlasnistvo - kao i svi klubovi! Ne izmisljajte historiju smjesni ste pravo, kakav - cuj molim te- predani rad?! Da nije bila radna akcija ' izgradimo kuću velikom zelji' :lol: De ne izmisljajte, Boga ti
I svim, apsolutno svim klubovima su dodjeljeni stadioni samo nama nije. Marakana je dodjeljena zvezdi, JNA partizanu! da Poljud nije slučajno Hajdukov stadion??? Pa čak je i posrani Čelik dobio stadion
Sto se tice Koseva i to ce pitanje vrlo brzo biti rjeseno, samo polako. Zna se cije ce biti..
Bas me interesira kako cete onda to tumaciti tim vasim 'novim indijancima'

"Dvije godine poslije završetka Prvog svjetskog rata, u jesen 1920. godine, radnici željeznicke radionice u Sarajevu pokrenuli su inicijativu za formiranje fudbalskog kluba koji je dobio ime Željeznicar. Prvi je tu ideju za formiranje kluba svojim kolegama predložio Dimitrije Dimitrijevic. Sredinom jula 1921. godine, podnesena je molba Sarajevskom podsavezu za primanje Željeznicara kao punopravnog clana podsaveza. Kako bi bio primljen u podsavez, Željeznicar je trebao odigrati dvije utakmice i mecevi su dogovoreni sa ekipama SAŠK-a i Sarajevskog ŠK. Prvu zvanicnu utakmicu Željeznicar je odigrao sa SAŠK-om 17. 09. 1921. godine i izgubio sa 5:1. Prvi gol u historiji kluba dao je Dimitrije Dimitrijevic. Dan nakon ovog susreta odigran je mec sa Sarajevskim ŠK i Željeznicar je ponovo bio poražen, ali ovog puta sa 2:1. Ono što je bilo najvažnije 19. 09. 1921. godine, Željeznicar postaje punopravni clan saveza.
Prvu prvenstvenu utakmicu odigrao je 02. 10. 1921. godine sa ekipom ŠPARTE, a rezultat je bio nerješen 1:1. Bili su to počeci kluba, koji je evo nakon osam decenija postojanja, postao jedan od najboljih i najorganizovanijih timova u BiH.
Kroz svoju historiju Željeznicar je doživljavao uspone i padove. Stekao je mnogobrojne simpatije ljubitelja fudbala, a ono što se sigurno može reci je da Željeznicar ima najbolje navijace u BiH. "
E vidis u gradu Sarajevu vas tada nije bilo ni na mapi. Vi ste osnovani 24.10.1946 godine, dakle 25 godina kasnije i to od igraca Zelje.

U sezoni 1945./46. godine, Željeznicar se takmici u prvenstvu grada Sarajeva i u konkurenciji tri ekipe osvaja prvo mjesto.

Samo godinu dana kasnije, u kvalifikacijama, Željeznicar postaje član Prve savezne lige Jugoslavije. U to vrijeme nastaju veliki problemi, jer se od strane Fiskulturnog saveza BiH vrši pritisak na Željeznicar kako bi svoje igrace ustupio fudbalskom klubu Torpedo. Sedam igraca prelazi u Torpedo i u klubu nastaje kriza.
Ovaj Torpedo je danas vas voljeni klub!!!!!!

I na kraju ovo vezano za Marijin Dvor, to je bilo 28 godina nakon sto je Zeljo osnovan. Stvarno smijesno je pricati i o tome raspravljati jer je prije toga Zeljo igrao i na Kovacicima, Pofalicima,Skenderiji, C.Vili i to sve doka vas nije bilo ni na mapi. Do sada sam govorio da je Zeljo Sarajevu tata ali nije Zeljo je Sarajevu dedo od kojeg je FC sarajevo (Torpedo) dobio dobro nasljedstvo!!!!!!!! Ja nisam pisao istoriju a nije ni niko od vas, svi smo mi to procitali ili nam je neko pricao ko je recimo jos uvijek ziv.

Como_Sarajevo

Post by Como_Sarajevo » 15/09/2005 15:13

E moj Hrasno.Nekome je lakše metar u guzu nego cenat u glavu :D
Svi smo mi JOŠKO DOMOROCKI :D

Skoro

Post by Skoro » 15/09/2005 15:29

Šparta, Sašk, Napredak, Šarajevski... gdje ste ovo igrali? Na Kupresu? :lol: I vi se ovim hvalite

Sve je to u dure, ali Sloboda je imala veći prvoligaški status od vas a to gdje se sve igralo i danas dan igra je već apsolvirano :D

hrasno38

Post by hrasno38 » 15/09/2005 15:34

Skoro wrote:Šparta, Sašk, Napredak, Šarajevski... gdje ste ovo igrali? Na Kupresu? :lol: I vi se ovim hvalite

Sve je to u dure, ali Sloboda je imala veći prvoligaški status od vas a to gdje se sve igralo i danas dan igra je već apsolvirano :D

I sta sa ovim pitanjem je pisac htio da kaze!!!!

larado

Post by larado » 15/09/2005 15:51

Slusaj prijatelju jedno je biti navijac a drugo je biti objektivan. Prvo tvoje "najveci BH klub FKS" ce demantirati FIFA a ne ja.
Prvoligaske utakmice za sezonu 1946/47g. jedini klub iz Bosne i Hercegovine koji se takmicio u Prvoj ligi tadasnje Jugoslavije je bio FK Zeljeznicar.
1953.godine izgradjena je Grbavica. Stadion se poceo graditi 1949.godine predanim dobrovoljnim radom clanova RSD Zeljeznicar. Tada vas nije bilo ni na mapi.
To koliko je ko star nije uopste bitno ali imam dovoljno godina provedenih tik uz stadion Grbavica da mogu pricati o tome. Same tvoje recenice govore da da si jos uvijek klinac u glavi jer ja navijace FKS recimo ne zovem pitarima nego navijacima FKS. Ali ocito da si ti jos uvijek u fazonu gledanja Strumfova pa samo nastavi to su poucni crtani.

Od cega je izgradjena grbavica? I Sarajevo i zeljo su igrali na Marijin dvoru na stadionu koji je inace bio vlasnistvo fkslavija. Onda se '53 zbog prolaska tramvajske pruge stadion uklanja, tacnije vi odnosite drvene tribine (i tada ste hapali) na grbavicu i otvarate svoj stadion. A i on sam je nastao radnim akcijama.
Ali ponavljam, neka vam ga daBogda vam uvijek onako krhak i ruzan bio :D ali po cemu to FKS nije zasluzilo da bez naknade koristi Kosevo?
Sto se tice prozivke za rangiranje klubova, ja tu ne ukljucujem rezultate iz ove hrkljus lige sada nego predratne. Nema veze sto ste stariji klub kad ste stalno kuburili po nekakvim regionalnim i medjurepublickim ligama. Osvojili smo 2 titule naspram vase jedne, dva puta bili finalisti Kupa naspram vaseg jednog i bili smo vicesampioni jednom kao i vi. Dakle, uspjesniji smo.
Ovo sto ste napravili poslije rata zahvalite prije svega korumpiranom nogometnog savezu, zahvalite lopovima poput nijaza brkovica (usput, njemu bi trebali napraviti spomenik jer sve sto ste osvojili on je kupio) a sad kad su na povrsinu isplivali dugovi (oko 4.5 miliona, znaci duplo vise od nas) poceli ste da tonete kao i svaki drugi mali klub. Ali necemo o tome, tema su stadioni a vash ce uskoro akoBogda biti najposjeceniji ali u drugoj ligi. :-D

p.s. da, volim strumfove a jos vise strumfete! pozdrav od gargamela :D
Last edited by larado on 15/09/2005 18:58, edited 2 times in total.

Skoro

Post by Skoro » 15/09/2005 15:55

Pisac JE htio da kaze da su Zvezda i Partizan osnovani negdje kada i mi te da godina osnivanja nista posebno ne znaci. Drugo, pisac JE htio da kaze da se ja baš i ne bih hvalio time da sam igrao sa Saškom, Špartom bilo kada i bilo gdje
Znaš ipak..Sašk i vi.. :D

Post Reply