Sta vi mislite...HELP!

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

izblajhana
Posts: 666
Joined: 16/07/2006 15:42
Location: Sarajevo

#1 Sta vi mislite...HELP!

Post by izblajhana »

Heej ljudi hitno mi treba savjet..ne znam sta da radim :? :?
Vec duze vrijeme trazim da kupim sebi neki stancic, ali za cijenu koja je meni prihvatljiva, tesko da mogu kupiti i supu...
svi Vi koji ganjate sebi stan u Sarajevu, onda znate koliko su cijene kriticne i neprihvatljive, posebno za manje stanove :( :(
Vec sam bila odustala od potrage, kad sam jutros pronasla nevjerovatno jeftinu garsonjeru...
stancic je u Novom Sarajevu ( nije neka lokacija, ali je sasvim prihvatljiva), cini se kao mirno naselje, haustor je KRITICAN, vjerovatno stanari neplacaju odrzavanje...stan je na zadnjem spratu!
Kad sam ulazila u stan mislila sam da cu povratiti...stariji bracni par zivi tu vec 20 godina i nista nisu radili u njemu...ZNACI, SVE bi se trebalo mijenjati... INSTALACIJE promijeniti, komplet kupatilo, parket...Eh sad, pitanje svima koji se razumiju, jer ja zaista blage veze nemam :( :( ,
koliko bi me doslo renoviranje...stan je mali, sto duze razmisljam o njemu mislim da bi se dao srediti ko bombon :D znam da je krecenje i namjestaj najjeftiniji...ali nemam blage koliko bi me doslo mijenjanje instalacija???
Da li mi moze neko pomoci, fakat ne znam sta da radim...Cinjenica je da za te pare vise necu naci nikakav stan, a opet kontam da se na zeznem :? :? Ima li veze sto je haustor u raspadu i sto je stan na zadnjem spratu?? Kontam, bolje ikakav neko nikakav...bar cu znati da je moj :D
Eto sta Vi mislite, hvala unaprijed!
konyan
Posts: 1285
Joined: 21/06/2004 10:03
Location: Sarajevo

#2

Post by konyan »

Odvedi nekog ko se tim bavi.. Stanje zgrade jeste bitno. Ako ti zamijenis sve u svom stanu, a instalacije ne valjaju u zgradi, sta ti vrijedi. Renoviranje stana ce te kostati sigurno koju hiljadu..

Odvedi nekog ko se tim bavi i neka ti kaze cijenu.
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#3

Post by Eshek »

zavisi da li moras mijenjati stolariju....prozore i vrata?

mislim da će te kupatilo, parket, instalacije i eventualno nešto posla oko stolarije koštati (ako hoćeš da to uradiš kako treba) 5-8 hiljada, zavisi od kvadrature i kvaliteta urađenog posla, ali ovisno i od stanja stolarije.

Ako je stan na zadnjem spratu, trebala bi dovesti nekoga da provjeri stanje krova i da li ćeš imati problema sa prokšnjavanjem krova, tj. da provjeri izolaciju ako se radi o ravnom krovu sa pločom.

U svakom slučaju računaj na kuhanje ljeti, a smrzavanje zimi (i veće troškove za grijanje) jer je stan na zadnjem spratu i slabije je izolovan od onih u sredini.

ako imaš predosjećaj da je to to, stisni i uzmi, nemaš puno za izgibiti. Ako ti ne bude odgovarao, možeš ga prodati poslije izvjesnog vremena. Ja sam prije 2 godine kupio manji devastiran stan na Marindvoru (zgrada je stara tačno 100 godina) i još ga nisam renovirao, ali mu se vrijednost udvostručila od tada, zbog specifične i veoma vrijedne lokacije)

U svakom slučaju, sretno :-)
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#4

Post by sulesavic »

Sa sliènim problemom æu se i ja vjerovatno uskoro susresti.

Ono ¹to meni savjetuju je da ne ¾urim s kupovinom, prva opcija nije uvijek najbolja opcija.

Kupovina stana je dugoroèna investicija, zbog toga vrijedi provesti koju sedmicu/mjesec vi¹e u potrazi nego poslije lupati glavom u zid.

Sa sreæom, u svakom sluèaju.
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#5

Post by ztluhcs »

jedna glupa i banalna stvar - lift?
delightful
Posts: 1409
Joined: 07/07/2006 16:58

#6

Post by delightful »

Premalo podataka. Treba li i grijanje uvoditi ili je centralno, treba li i prozore i ostalu drvenariju mijenjati, treba li pod srediti prije postavljanja novog parketa, srediti zidove prije krečenja, ugradjivati plakare, voda, struja? Ali ovako, otprilike, ja se ne bih zanosila da mi treba manje od 15000KM. Vjerovatno bi bilo najbolje dovesti nekog poduzetnika i traziti procjenu (s tim da se onda mora jos dodati namjestaj, aparati, itd. itd.) Stan na vrhu povlaci za sobom klimu skoro sigurno, a ako je u nižoj zgradi i potencijalnu nadogradnju, sto je s jedne strane lose, jer se uvijek neke havarije dese u vidu poplava i sl. a s druge dobro jer ce obnoviti fasadu. Sto se ulaza tice, zavisi od tebe, meni puno znaci, ali je valjda ok, sve dok ima svjetla i da se zakljucava....
Sretno!
User avatar
Anka
Posts: 425
Joined: 02/07/2006 01:36
Location: Beograd

#7

Post by Anka »

Prošle godine sam radila kao agent za nekretnine.
Ne znam koliko se situacija na tom polju razlikuje kod vas,ali pretpostavljam da su razlike simbolične. Mali stanovi se najviše traže pa su zato i najskuplji. Moja drugarica je prodala stan star 11 godina od 35 m2 i kupila star stan,35 godina, bez grejanja od 57m2 (platila ga je 42000evra,za koliko je prodala svoj stan).
U zgradi postoji grejanje na gas,ostali stanari su uveli a takođe,u njenom stanu su živeli baba i deda i oni jedini nisu uveli grejanje. Uvođenje grejanja će je koštati 2500 evra. Pretpostavljam da tvoj "budući" stan ima centralno grejanje.
Kupatilo je u haosu,nema pločice ima beton,stolarija je u haosu,ali kvadrat je kvadrat, 35 zamenjeno za 57 !
Polako,pare će se skupiti pa će se sve renovirati. cene su različite,zavisi od materijala koji kupuješ i od majstora. Ako kupiš luks pločice logično biće skuplje,gletovanje,hoblovanje,lakiranje,to nisu prevelike cene. Jedino,moraš da se spremiš psihički da će ti nekoliko vrsta radnika šetati po stanu: vodoinstalateri, keramičari, stolari...
Lokacija je ta koja najviše diktira cenu. E sad, ako je ravan krov,možeš da spustiš cenu. Ako nema krova,već je ploča,ti stanovi su rizični zbog prokišnjavanja i uvek im je cena manja. Znači,pogledaj dobro ima li fleka na plafonu,da li im je curilo negde sa krova.
I par pravnih saveta:
Dobro proveri papire,moraju da postoje svi računi (porez,struja,telefon,komunalije), ugovor o vlasništvu, da se proveri da nije slučajno stan pod hipotekom (u mojoj agenciji se desilo da smo posredovali pri prodaji kuće koja je bila pod hipotekom!) da nema nekih naslednika, a ako ima, oni moraju da daju saglasnost za prodaju, da ne ispadne posle, baba i deda bili senilni pa zeznuli naslednike,u tom slučaju možeš da imaš probleme,znači-naslednici moraju da se slože sa prodajom stana!
Moraš da proveriš da li je plaćen porez za taj stan,mora da postoji pečat iz suda.
Takođe,kada ti budeš plaćala porez na taj stan,verovatno će ti "skinuti" cenu stanu da bi platila manji porez. To je praksa.
Npr,ti platiš stan 30.000evra, a prijavi se da si ga platila 25.000 da bi platila manji porez.
Ali ne sme da se pretera, mora da se vidi koja je najniža dozvoljena cena za takve stanove na takvoj lokaciji. Jer,ako stave da si platila 20.000 nekome to može biti sumnjivo pa ćeš još da plaćaš neke kazne.
Nek je sa srećom! :)
Last edited by Anka on 22/07/2006 18:07, edited 1 time in total.
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#8

Post by ztluhcs »

Fino nazovi 2-3 firme i trazi predraèun i uporedi cijene i naravno ne govori da si nekoga jo¹ zvala... Da ne bi na kraju plakala...
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#9

Post by ztluhcs »

Anka wrote:Pro¹le godine sam radila kao agent za nekretnine
Anka wrote:Ja sam biolog
Svaka èast... :)
User avatar
Meshtar
Posts: 1922
Joined: 04/02/2006 17:08
Location: Sarajevo

#10

Post by Meshtar »

spremi 10.000 km i rahat si.
User avatar
Anka
Posts: 425
Joined: 02/07/2006 01:36
Location: Beograd

#11

Post by Anka »

Nažalost,u prosveti su plate bedne pa čovek mora da se snalazi...:sad:
z,ne znam kako da izgovorim tvoj nick...
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#12

Post by sulesavic »

Probaj s agencijama za nekretnine se konsultovati. Moguæe je i da su oni posrednici u prodaji tog stana. To je da ne bi bilo problema s neplaæenim raèunima, nasljednicima, hipotekama. Oni obièno, ka¾u, rje¹avaju ta pravna pitanja, a nakon kupovine stana, vode brigu o prijepisu vlasni¹tva i bore se s birokratijom.
izblajhana
Posts: 666
Joined: 16/07/2006 15:42
Location: Sarajevo

#13

Post by izblajhana »

Eh ovako...lift-nula bodova :D ali nije problem, jer je zgradica od 4 sprata, sto se tice grijanja, centralno je grijanje...manji stan, manji racuni...
kazu ljudi da super grije zimi, a sto se tice ljeta...bila sam jutros i cini se da je stan u hladovini!!!
Pitala sam za prokisnjavanje...kazu nije nikad, ja se fakat ne razumijem, ali po zidovima nema vlage, valjda bi je bilo :? :? Uf, sad sam se razocarala...cuj 15.000, pa nije bas ni devastiran stan i nije bas ni cijena taaako jeftina da mi se to isplati :( :( kupatilo je skroz malo, ali bi se moralo renovirati od poda do plafona, stolarija bas i nije toliko ocajna da bi se moralo kupovati sve novo...prioritet bi bio, dakle,instalacije, parket, kupatilo, krecenje...sto se tice namjestaja, on mi i nije toliko bitan za prvo vrijeme...kontala sam nekih par hiljadica, mislila sam u ponedjeljak nazvati Sarajevostan,oni kao odrzavaju zgradu,da ih pitam za instalacije, oni bi trebali imati informaciju, sta mislite??
User avatar
Meshtar
Posts: 1922
Joined: 04/02/2006 17:08
Location: Sarajevo

#14

Post by Meshtar »

pa ne znam zašto ti je toliko stalo do promjene instalacija ako rade. Da bi to uradila moraš izvući kablove skroz iz zidova, što se na kraju pretvoru u pravu patnju.
Šta namjeravaš mijenjati u kupatilu?
Šta je sa stolarijom?
izblajhana
Posts: 666
Joined: 16/07/2006 15:42
Location: Sarajevo

#15

Post by izblajhana »

Zaboravila sam jos nesto vrlo vazno...ljudi su dali prodaju i agenciji...i ovi iz agencije su im rekli danas da obustave svoj oglas, da su oni nasli kupca i da ce doci u ponedjeljak...ja sam se ljudima pravo svidjela (takva sam :D ) i oni su rekli da bi prije prodali meni, jer svakako prodaju za istu cijenu...s tim sto agencija tom svom kupcu prodaje za par hiljada vise...ja sam ljudima, posteno rekla da nisam sigurna i da oni ipak prije racunaju na tog drugog kupca...mislim, stvarno bi mi bilo uzas da zeznem tako fine ljude...medjutim, nije mi kasno da ih i sutra nazovem, ako se odlucim 100 % ...joj ljudi, hvala vam puno na komentarima...STVARNO ne znam sta da radim i zahvalna sam na svakom prijedlogu!!! :sax:
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#16

Post by Eshek »

instalacije, parket, kupatilo, krecenje možeš spičiti za oko 5 hiljada, a ako imaš nekog bliskog ko se razumije i ko te neće oderati, možeš i za manju lovu
Last edited by Eshek on 22/07/2006 18:23, edited 1 time in total.
User avatar
Anka
Posts: 425
Joined: 02/07/2006 01:36
Location: Beograd

#17

Post by Anka »

Ma kakvi 15000! Ušla sam u sto stanova,pričala sa 200 ljudi,...komplet renoviranje kupatila,da bude neka luks varijanta je 2000 evra. A da li ti treba kupatilo sa 5 zvezdica?
Ako je parket grozan,ako puno traže za sređivanje,onda stavi laminat,bolja je izolacija i jeftiniji je.
Ako je stan manji,nema puno prozora, pvc prozori,metar sa metar su 200 evra. Pa izračunaj. A kažeš da prozori i nisu u toliko lošem stanju...
Ne brini, garantovano neće da pređe 2000 evra, a možeš da ga središ da bude bombonica!
Najbitnije je da nađeš ljude koji će sve pravno da regulišu da te tu neko ne zezne. Najviše mućki se radi sa papirima. Da ne ispadne-kupiš stan a oni nisu vlasnici već neko treći. Znači,papiri,papiri,papiri...
Jedino,ravan krov... :roll:
izblajhana
Posts: 666
Joined: 16/07/2006 15:42
Location: Sarajevo

#18

Post by izblajhana »

Meshtar wrote:pa ne znam zašto ti je toliko stalo do promjene instalacija ako rade. Da bi to uradila moraš izvući kablove skroz iz zidova, što se na kraju pretvoru u pravu patnju.
Šta namjeravaš mijenjati u kupatilu?
Šta je sa stolarijom?
Dobro pitanje :D :D
Iskreno, nemam pojma zasto...mislim imam, ljudi zive tu preko 20 godina i nesto me strah...pozara, poplave...kontam, bolje to promijeniti i biti miran!!! Ovo mozda zvuci neargumentovano i suludo, ali sam vec objasnila da se nerazumijem u to i da mi je svaki prijedlog dobro dosao...mozda zvati nekog da provjeri instalacije...ali KOGA :? :?
delightful
Posts: 1409
Joined: 07/07/2006 16:58

#19

Post by delightful »

A jooj dileme :-? Pa svidja li ti se lokacija, ima li samoposluga/granap blizu, koliko je sigurno, kako komsije izgledaju.... Ne bi bilo lose otici do predstavnika stanara i vidjeti kakav/kakva je.... to cesto puno govori. Ja obicno idem prema osjecaju, bez obzira kakva je rupa u pitanju, ako mi legne, to je to. Do sad se nisam pokajala. A drugo rjesenje je raditi u etapama, sve zavisi kakve zivce imas. Moze se za pocetak dobro ocistiti i okreciti, pobacati starudija i zivjeti jedno vrijeme 'studentski'. Sve sto hocu da kazem, ako je stan jeftin i mislis da bi se dobro osjecala u njemu, kupuj. Cijene ce ici gore sigurno, sve ce teze biti bilo sta kupiti, a renoviranje je uvijek skupo, kako god. Mozda povesti i prijetelje da vide?
izblajhana
Posts: 666
Joined: 16/07/2006 15:42
Location: Sarajevo

#20

Post by izblajhana »

I jos nesto...ljudi super ste...ako kupim stan zovem Vas na dernek :D :D
...a tebe Anka pozivam u goste :D :D :D
Jos savijeta...pliiiiiiiiiiiiz

Ima li neko da zivi u haustoru koji je kriiiza??
Ovaj ima svijetlo, zakljucavaju ga...povremeno, kazu NE zbog djece :? :?
Ali ucinilo mi se da na svakom koraku vise neke zice :-) a bojala sam se da mi plafon ne padne na glavu...
mozda sam paranoicna, ipak tu zive ljudi :D :D
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#21

Post by Eshek »

malo mi je nejasno o kojim instalacijama pričaš...struja i (ili) voda i (ili) plin?

pozoveš električara da ti provjeri električne instalacije, ako su OK, samo promijeniš prekidače (ako su strai) i kutiju za osigurače (vjerovatno ima staru)

mislim da su vodovodne i plinske instalacije OK, ako zgrada nije previše stara. to ne moraš ni dirati.

Ako se radi samo o parketu, kupatilu i minornim radovima na električnim instalacijama, možeš sve odraditi za cca. 3,500 KM
User avatar
Meshtar
Posts: 1922
Joined: 04/02/2006 17:08
Location: Sarajevo

#22

Post by Meshtar »

za struju - električara
za vodu - vodoinstalatera.
To nije previše teško. A wc te neće previše doći para, možaš naći pristojne pločice za 11 km po kvadratu. Ruke su ti između 8-10 km po kvadratu. Pristojna tuš kabina je oko 500 km. Šolja i vodokotlić oko 120 km. Umivaonik slično kao i wc šolja.

Ja ti ne preporučujem laminat. (ali ja sam poters, možda se to nekome sviđa)
Ako budeš mijenjala prozore ima super lik na Vučijoj luci koji radi prozore po mjeri. Nedavno sam ugradio sebi, malo su skuplji ali su odlični, zaista prvoklasni. Također gore možeš kupiti i odlična vrata.
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#23

Post by Eshek »

koje je zgrada godište?

kakav je krov? ravni? ploča?

koja je kvadratura stana?

koje je naselje?
delightful
Posts: 1409
Joined: 07/07/2006 16:58

#24

Post by delightful »

Citam ove cifre sto ljudi daju i nisam sigurna jesu li oni mozda odavno renovirali ili renoviraju sami. Ja sam dala cifru iz vlastitog iskustva od prosle godine. Samo kupatilo nema sanse da te dodje ispod 3 hiljade, stvarno, ma koliko malecko bilo. I ja kad sam radila ljudi bi mi govorili, ma moze to za ovoliko, onoliko, ali kad stvarno podjes da kupujes materijale, nalazis majstore, uvijek ispadne puno vise od onog sto ti ljudi govore.
izblajhana
Posts: 666
Joined: 16/07/2006 15:42
Location: Sarajevo

#25

Post by izblajhana »

delightful wrote:Citam ove cifre sto ljudi daju i nisam sigurna jesu li oni mozda odavno renovirali ili renoviraju sami. Ja sam dala cifru iz vlastitog iskustva od prosle godine. Samo kupatilo nema sanse da te dodje ispod 3 hiljade, stvarno, ma koliko malecko bilo. I ja kad sam radila ljudi bi mi govorili, ma moze to za ovoliko, onoliko, ali kad stvarno podjes da kupujes materijale, nalazis majstore, uvijek ispadne puno vise od onog sto ti ljudi govore.
:( :( :(
Post Reply