Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

DearJohn

#1676 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by DearJohn » 10/09/2017 12:02

Hendrix wrote:Ljudi ovde zestoko mijesaju lobiranje, preporuke i stele.

Svjetske firme imaju i finansijsku nagradu za preporuku dobrog radnika, kazu ti ako imas kolegu da moze preporuci ga i ako nakon pola godine ili godinu i dalje bude radio za nas ti dobijes toliko i toliko love jer si nam preporucio dobrog radnika. Ali tvoja preporuka je samo brzi ulaz u krug za izbor novog radnika, opet mora da prodje procedure i interviju. Nije niko lud da zaposljava nekog jer si samo ti rekao da je lik prva liga.

Stela je kad ti direktora nazove dugogodisnji jaran i kaze imam ovog malog sad da zaposlim bolan, tek zavrsio faks ma dijete je zlatno de mu nesto nadji da radi ba ovo ono...i zaposli direktor kretena dovede ga u tvoj tim, i odjednom tim ima da radi i njegov posao i svoj jer jbg mali je doso a nema veze sa zivotom niti ce se ikad truditi da nesto skonta jer zna kako je dobio posao. Direktor zadrzi prijateljstvo a ti radis dupli posao...itd itd...
Ja ne znam kakvim ti informacijama raspolazes ali ja ti mogu reci da se i vani gro poslova, ovih malo "finijih", dobiva preko stele i kontakata. Osim ako nemas zanimannje upravo u tom sektoru gdje je deficit radne snage.
Last edited by DearJohn on 10/09/2017 12:04, edited 1 time in total.

madner

#1677 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by madner » 10/09/2017 12:04

Prosjek neto plate bez TO na drzavnom nivou je 830 KM.

Prosjek u KS je 1000 KM.

1500 u privatnom sektoru, sa tehnickim fakultetom, je prosjek. Da nema arhitekture, bio bi ispod prosjeka. :D

Hendrix

#1678 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Hendrix » 10/09/2017 12:28

_BataZiv_0809 wrote:
Samo sto svi zaposleni preko stele nisu nesposobni kreteni.
Da, vjerujem da jedno par posto njih je i zapravo sposobno za posao na koji su namjesteni bez konkursa i bilo kakve provjere znanja. Sama cinjenica kako lako su dobili posao ih i ne tjera na neki trud, uvijek ima nova stela i novo mjesto. Zato prst u uho i laganica...problem Bosne je sto ti kad popizdis na to nemas neki veliki, ako uopste i imas izbor da promjenis posao i kazes direktoru nabijem ja tvoju stelu na neku stvar. :)

Iskusio na vlastitoj kozi vise puta, prije nego sto pitas otkud mi ova ideja.

dust71000

#1679 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by dust71000 » 10/09/2017 12:38

muhafuca wrote:
probook wrote:Prica da je samo u drzavnom sektoru plata preko 1000 KM, a svugdje drugo oko 600 je jako pogresna.
Znam masu prijatelja koji rade u privatnom sektoru i plate su im od 800 - 1500 KM.
Ako vi gledate prosjek po Konzumu, Bingu, tekstilnoj industriji onda sta cu vam ja.
sve zavisi u kakvom se drustvu zadesis - tako npr ako si isao na tehnicki fakultet i drustvo ti je otprilike sa tehnickih fakulteta - normalno da znas dosta ljudi koji rade u privatnom sektoru a plate su im izmedju 800 do 1200 (prije nego do 1500. 1500 se mozda u Sarajevu nagura al je i zivot malo skuplji u SA pa se to izjednaci)

Medjutim generalni prosjek plate na nivou drzave je vjerovatno 600 km ako i toliko (mrsko misad trazit tacne podatke iz statistike). A taj prosjek dizu plate politicara (ogromna administracija na nivou drzave) i budjetskih korisnika (sudski sluzbenici i slicno) - pa je realni za populaciju u privatnom sektoru dosta manji.

Drugi par rukava je sto su bas ti ljudi (sa tehnickim fakultetima) takodje potplaceni i oni zadnjih godina najvise i odlaze jer sa tim fakultetima mogu dosta lahko naci posao vani za dosta bolju platu a da ne govorimo za dosta bolje uslove rada (slobodni dani, duplo placen prekovremeni rad, bonusi kojekakvi itd)
Kakvih crnih 600 km, pa nije 2000-ta. Pogledaj malo statističke zavode i njihove informacije. Na nivou FBiH je čini mi se 842 km prosječna neto plata (bez toplog obroka, prevoza itd.), na državnom tu negdje.

probook

#1680 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by probook » 10/09/2017 12:42

A koliko ljudi privatno radi, a vodi se na birou..izlaze preko 1000 mjesecno...pa gdje su onda silne radionice koje isto ma crno rade.
Hpcu da kazem da situacija nije tako crna kako se u narodu predstavlja.

peepeep

#1681 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by peepeep » 10/09/2017 12:44

probook wrote:A koliko ljudi privatno radi, a vodi se na birou..izlaze preko 1000 mjesecno...pa gdje su onda silne radionice koje isto ma crno rade.
Hpcu da kazem da situacija nije tako crna kako se u narodu predstavlja.
Nije.
Još je gora.

muhafuca

#1682 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by muhafuca » 10/09/2017 12:48

dust71000 wrote:
muhafuca wrote:
sve zavisi u kakvom se drustvu zadesis - tako npr ako si isao na tehnicki fakultet i drustvo ti je otprilike sa tehnickih fakulteta - normalno da znas dosta ljudi koji rade u privatnom sektoru a plate su im izmedju 800 do 1200 (prije nego do 1500. 1500 se mozda u Sarajevu nagura al je i zivot malo skuplji u SA pa se to izjednaci)

Medjutim generalni prosjek plate na nivou drzave je vjerovatno 600 km ako i toliko (mrsko misad trazit tacne podatke iz statistike). A taj prosjek dizu plate politicara (ogromna administracija na nivou drzave) i budjetskih korisnika (sudski sluzbenici i slicno) - pa je realni za populaciju u privatnom sektoru dosta manji.

Drugi par rukava je sto su bas ti ljudi (sa tehnickim fakultetima) takodje potplaceni i oni zadnjih godina najvise i odlaze jer sa tim fakultetima mogu dosta lahko naci posao vani za dosta bolju platu a da ne govorimo za dosta bolje uslove rada (slobodni dani, duplo placen prekovremeni rad, bonusi kojekakvi itd)
Kakvih crnih 600 km, pa nije 2000-ta. Pogledaj malo statističke zavode i njihove informacije. Na nivou FBiH je čini mi se 842 km prosječna neto plata (bez toplog obroka, prevoza itd.), na državnom tu negdje.

mogao si linkove postavit kad vec pametujes - Hajd nek je 800 km prosjek na drzavnom nivou - to znaci da je odokativno ispod 600 km u privatnom sektoru (ako i toliko kad uzmes u obzir da nam administracija i budjet gure prosjek na gore sa platama i po 4000 do 5000 na najvisim instancama)

Jel to puno ljepsa slika od one koju sam ja opisao u prethodnom postu?

peepeep

#1683 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by peepeep » 10/09/2017 12:54

muhafuca wrote:
dust71000 wrote:
muhafuca wrote:

mogao si linkove postavit kad vec pametujes - Hajd nek je 800 km prosjek na drzavnom nivou - to znaci da je odokativno ispod 600 km u privatnom sektoru (ako i toliko kad uzmes u obzir da nam administracija i budjet gure prosjek na gore sa platama i po 4000 do 5000 na najvisim instancama)

Ne isplati ti se raspravljati. Imam jednog ovakvog u kući. On je uspio, kobajagi. I on ima, kobajagi (zahvali se rodbini što imaš) i sad svima pametuje kako je lijepo u Bosni, kako se da fino živjeti i kako je lako biti uspješan i kako su budale ovi što idu u Njemačku i slično.

rrikikiki

#1684 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by rrikikiki » 10/09/2017 13:03

Ja sam otisla jer mi je bilo dosadno doma. Malod a vidim svijeta, ima vise razlicitih poslova, firmi, razlicitih ljudi (ja sam u Aziji). Iskustvo je nevjerojatno jedino sto je bezveze je kad dodjes doma pa ne mozes s nikime podijeliti jer ljudi ne znaju. Ili pametuju a nemaju pojma.
Da li mi doma fali? Da. Mislim da ti uvijek fali ono od kuda si. Da li bi popiz.dila da moram zivjeti doma i zauvijek se vratiti? Bi. Mozda kad budem imala 60 onda hocu jer cu abd imati dovoljno love da ne ovisim o uvjetima doma.

uglavnomja

#1685 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by uglavnomja » 10/09/2017 13:08

DearJohn wrote:

Svjetske firme imaju i finansijsku nagradu za preporuku dobrog radnika, kazu ti ako imas kolegu da moze preporuci ga i ako nakon pola godine ili godinu i dalje bude radio za nas ti dobijes toliko i toliko love jer si nam preporucio dobrog radnika. Ali tvoja preporuka je samo brzi ulaz u krug za izbor novog radnika, opet mora da prodje procedure i interviju. Nije niko lud da zaposljava nekog jer si samo ti rekao da je lik prva liga.

Stela je kad ti direktora nazove dugogodisnji jaran i kaze imam ovog malog sad da zaposlim bolan, tek zavrsio faks ma dijete je zlatno de mu nesto nadji da radi ba ovo ono...i zaposli direktor kretena dovede ga u tvoj tim, i odjednom tim ima da radi i njegov posao i svoj jer jbg mali je doso a nema veze sa zivotom niti ce se ikad truditi da nesto skonta jer zna kako je dobio posao. Direktor zadrzi prijateljstvo a ti radis dupli posao...itd itd...
Ja ne znam kakvim ti informacijama raspolazes ali ja ti mogu reci da se i vani gro poslova, ovih malo "finijih", dobiva preko stele i kontakata. Osim ako nemas zanimannje upravo u tom sektoru gdje je deficit radne snage.

:thumbup:

upravo

referansa ti moze biti i ucetieljica - nastavnik, komsija, kucepazitej, ... trener ... ono fin mali, vrijedan, posten, hoce da radi ... a bez iskustva uopste ili iskustva u toj bransi.
preporuke za licne karakteristike.

u norveskoj se 70% poslova NE oglasava javno, nego preporukama se dolazi do posla, ostatak ide preko agencija za zaposljavanje koje imaju kriterijume :-)
to je taj network o kome se vec pricalo, bez poznanstava si donji, a dok ne dodjes do te faze :zzzz:

dust71000

#1686 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by dust71000 » 10/09/2017 13:24

muhafuca wrote:
dust71000 wrote:
muhafuca wrote:

Za FBiH : fzs.ba, 861 km juni 2017
Za BiH : http://www.bhas.ba 851 km juni 2017

Oba podatka su na prvim stranicama.

Jeste, ogromna je razlika izmedju 600 i 851 km.

Koliko prosjek diže administracija ne znam, vjerovatno nešto da, ali najviše plate nisu u državnom nego privatnom sektoru. U taj privatni sektor ulaze i higijeničarka u Bingu ali i direktor banke.

@peepep: Odrasti kralju.

insomnia78

#1687 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by insomnia78 » 10/09/2017 13:30

Dobar. Ko mlijeko. Ne mrdaj

Gojeni H

#1688 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Gojeni H » 10/09/2017 13:37

uglavnomja wrote:
DearJohn wrote:

upravo

referansa ti moze biti i ucetieljica - nastavnik, komsija, kucepazitej, ... trener ... ono fin mali, vrijedan, posten, hoce da radi ... a bez iskustva uopste ili iskustva u toj bransi.
preporuke za licne karakteristike.

u norveskoj se 70% poslova NE oglasava javno, nego preporukama se dolazi do posla, ostatak ide preko agencija za zaposljavanje koje imaju kriterijume :-)
to je taj network o kome se vec pricalo, bez poznanstava si donji, a dok ne dodjes do te faze :zzzz:
@Hendrix

Valjda znas kako je kad dodje Emiracanin na radno mjesto zato sto firma mora popuniti kvotu, a on uopste ne zna kako se ulazi u zgradu firme, a kamoli da zna sta je dress code, pojam "doci na vrijeme na posao" (ili uopste), a kamoli da zna nesto raditi.

@Amric

Tako je ba i kod Amera i Britanaca. Malo manje primitivno nego u Bosni doduse, ali ima vise posla, vise otvorenih radnih mjesta, pa je manje primjetno.
Staza za sina CEO-a je utabana i isplanirana po petogodisnjem planu. Prvo Inzenjering, zatim HR (personalno), pa jos godinica u Finansijama, i onda lik za 5 godina postane visi menadzer nekog odjela. Sve trudom i zalaganjem. :oops: taj rad :izet:

moonca

#1689 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by moonca » 10/09/2017 14:15

Tako je ba i kod Amera i Britanaca. Malo manje primitivno nego u Bosni doduse, ali ima vise posla, vise otvorenih radnih mjesta, pa je manje primjetno.
Staza za sina CEO-a je utabana i isplanirana po petogodisnjem planu

Nije bas tako.
Znam samo jedan slucaj, da je sin nasljedio advokatsku kancelariju od oca -sva ostala djeca bogatih su u nekim svojim izborima. Roditelji (osim ako su jevreji, kod njih samo 'telefoni' i veze rade), se ne petljaju previse u izboru i zelji djece, niti im kupuju radnja mjesta,

moonca

#1690 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by moonca » 10/09/2017 14:17

Streptokok wrote:Pametan zivi gdje mu je bolje a budala gdje se rodio, vele iskusni. Podrzavam bjezaniju iz ove bijede.
Lijepo receno. :thumbup:

vodoinstalater

#1691 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by vodoinstalater » 10/09/2017 14:23

@Gojeni H

Tacno je da po svijetu ima stela i protekcija, na nekim mjestima i puno gore nego u BIH. Medjutim da je kod nas ta prica za stelu vise nego razvijena ne treba niko nikome objasnjavati. Za veliku vecinu problema 90 % ljudi traze sami stelu, prije nego i pokusaju nesto napraviti po pravilima ili ti legalno. Sigurno to vecina ljudi kod nas i to radi iz ceifa? Razmjere toga sam u BH su strasne po svim sektorima i sire se sve vise i vise zajedno sa nepostajenjem ikakvog licnog ili profesionalnog integriteta jedan od najvecih problema u BiH kada je u pitanju drzavni sektor.

vodoinstalater

#1692 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by vodoinstalater » 10/09/2017 14:31

1001-razlog-zasto-mladi-napustaju-bih-p ... #p12030239

Postby Gregor Samsa » 04/12/2015 09:17

Citam ovu temu i kao neko ko je nedavno napustio BiH mogu vam napisati par svojih iskustava. Napustio sam zemlju prije tri godine, nakon zavrsenog fakulteta i 10-ak godina radnog iskustva u BiH. Znaci nisam otisao u ratu ni poslije rata, nego nedavno, prethodno iskusivši sve okolnosti poratne BiH.

Prva stvar koju je jako bitno napomenuti, a koja je kljucna za razumijevanje sustine ove cijele rasprave je PERSPEKTIVA, odnosno ugao gledanja na stvari. Iz Bosne su mi sve teze i postavke na ovu temu bile drugacije, a kad sam konacno otisao, promijenila se perspektiva gledanja na problematiku, pa samim tim i zaključci.

Mogu vam iz ličnog iskustva napisati neke konkretne stvari koje sam primjetio u promjeni načina i kvaliteta života.

Zapamtite jedno - ako ne znaš da ti nešto fali, onda ti to i ne fali, a kad dobiješ to što ti je falilo, onda shvatiš koliko ti je falilo :-)

Evo konkretno nekoliko takvih stvari:

Izbor - Jedna od stvari koje na zapadu ucine covjeka da prodiše. Izbor u najširem smislu te riječi. Od izbora najrazličitijih proizvoda, do izbora najrazličitijih ljudi i prijatelja, preko najrazličitijih poslova i mogućnosti, izbora zabave i korištenja slobodnog vremena, izbora obrazovanja, izbora načina života, izbora kreiranja budućnosti za sebe i svoje potomke. Da bih vam to ilustrirao, zamislite onu ribu u onoj kadi u ribarnici s jedne, i ribu u atlanskom okeanu s druge strane. To vam je otprilike ta razlika. Ako želiš, ti i u atlanskom okeanu možeš sebi napraviti neku takvu 'kadu', negdje se zavući i živjeti takav život, ali od one kade u ribarnici ne možeš napraviti atlanski okean da si pita :)

Konkurencija - Zdrava konkurencija na tržištu. Kad sam bio u Bosni, nisam nikad ni pomislio da bi ovo mogla biti jedna od tačaka koja će mi se toliko sviđati. Zašto? Pa od zdrave konkurencije svi profitiraju, a posebno ja kao potrošač. Ovo pravilo je primjenjivo u svim segmentima života, od fakulteta, do automehaničara. Npr. u mom naselju ima nekoliko automehaničarskih radionica. Prvo su se borili kvalitetom urađenog posla. Kad su svi postigli isti nivo kvalitete urađenog posla, morali su naći neku drugu prednost zbog koje bi mušterije odabrale baš njihovu radnju. Nakon toga su počeli spuštati cijene usluga, jedan spusti, svi ga moraju pratiti. Nakon toga, jedan je ponudio zamjensko auto koje ti da za vrijeme dok tvoje popravlja. Uskoro su svi morali ponuditi tu uslugu, jer drugacije ne bi opstali. Ovo vrijedi za sve od bolnica, preko fakulteta, supermarketa, do zanatlija. To kod nas ne vrijedi jer kod nas se tacno dogovaraju evo na primjer cehovi i esnafi zanatlija da preko leđa potrošača šta ušićare. Veličina i dinamika tržišta ovdje te jednostavno uslovljavaju da kao poduzetnik nudiš najbolje potrošaču i to se itekako osjeti u zivotu.

Javno dobro - Nevjerovatno velika svjesnost o javnom dobru. Javno dobro - park, klupa, autobus, tramvaj, voz i sl. se postuju i paze od strane građana do te mjere, da je to za ne povjerovati. U tom smislu na jednak nacin se postuje i privatno dobro. Ovdje kad pitas covjeka: sto bolan segregiras otpad?, on ce najvjerovatnije slegnuti ramenima i reci, pa ne znam svi to rade, pa i ja... a u bosni kad pitas covjeka sto si bacio taj papir na ulici?... on ce najvjerovatnije slegnuti ramenima i reci, pa ne znam svi to rade, pa i ja... Smatram da je velika glupost vjerovanje da ljudi na zapadu postuju javno dobro zbog restrikcija i kazni. To je jednostavno inercija. Kultura ponasanja se gradi i kad se jednom izgradi, ponasanje u tim okolnostima ide po inerciji.

Kako ćemo, lako ćemo... - zaboravite na ovaj izraz. Ne znam ni ja kako, ali ovakav pristup ovdje ne postoji. I priznajem, jako mi se sviđa.

Uslovi na poslu i trziste rada - Ovo je opet vezano za konkurenciju. Kao sto sam rekao trziste je puno dinamicnije, tako da se poslodavci bore za zaposlenike. Ne sviđaš mi se - odoh ti ja. Sjecam se prvih mjeseci i onog straha koji sam stekao u Bosni, straha od neizvjesnosti kako cu sad ovdje naci posao i straha prije nego sto sam nasao posao sta ako izgubim taj posao koji jos nisam ni nasao :D Na prvom poslu sve nesto ko pognut pred direktorom, ko nesto sa strahopostovanjem (jbg naucio po bosanskim firmama, navikao na torturu i ponizavanja, diktaturu u firmama, nepotisticku hijerarhiju, kult licnosti itd.), dok jednom nismo imali grupni sastanak, svi mi posjedali po stolicama, ulazi diš, meni glupo, ustajem reko sjedite, kad lik me pogleda onako cudno i sjede na pod u cosak kancelarije sa laptopom u krilu. :D Je li ga to cini manje direktorom? Ni slucajno! Tu kod mene stvar vec pocinje da se lomi i pocinjem da shvatam kako stvari funkcionisu. Do sad sam promijenio nekoliko poslova, svaki u struci i svaki put bolje radno mjesto. Apsolutno se ne bojim sutra dati otkaz ako mi se iz bilo kojeg razloga ne bude svidjalo i traziti novi posao, jer znam da cu ga naci.

Zdravlje - Nakon prvih popilično stresnih 6 mjeseci zbog promjene svega, moje psiho-fizičko zdravlje se znatno popravilo. Osjećam se zdraviji u glavi sto je najvaznije. Nemam nikakvih negativnih misli, oslobođen sam bosanske dnevne politike, uh, koliko ovo znači!!, zivim zivot i nemam nikakvih bespotrebnih šumova i interferencija sa strane, imam potpunu autonomiju nad svojim zivotom i sve je u MOJIM rukama. Ne ovisim o nikakvoj 'šteli', niko me ne zajebava zato što je imao 'štelu' a ja nisam, i što je najvažnije vidim ekspresne rezultate svoga rada i svih svojih aktivnosti. Taj osjecaj je motivirajuci i jako pozitivan.

Slobodno vrijeme - Nezamislive mogucnosti za provodjenje slobodnog vremena i neuporedive sa sarajevskim uslovima. Kad bih krenuo o tome pisati ne bih se zaustavio do veceras.

Ljudi - Postoji to neko pravilo da ces nesvjesno najcesce oko sebe okupljati ljude koji su tebi slicni. Potpuna je glupost generalizirati neko drustvo i stavljati mu etikete kako mi to u Bosni obozavamo. Vjerujte mi, ljudi se svugdje znaju saliti, ljudi svugdje mogu biti 'raja', ljudi su u principu kad ih ogolimo svugdje isti. Tako da....

Opsti dojam zivotne sigurnosti i mogucnosti licnog i profesionalnog razvoja - Potpuno drugi film i drugi trip. Istina je da je cijeli svijet otisao u helac u zadnje dvije tri godine, ali na nekom mikro planu, zivotnom planu, za sad sve izgleda odlicno i osjecaj je dobar.

I samo jos jedan zakljucak za kraj. Vidim na ovoj temi puno postova koji su nastali bez ikakve podloge, bez ikakvog iskustva, baziranih na predrasudama, rekla-kazala pricama i ogromnim generalizacijama. Zivot je jedan i svi biramo nacin na koji cemo ga potrositi. Svaki odlazak je razlicit, svaki odlazak ima svoje specificne okolnosti, svaki odlazak ima svoju pozadinu i generalnog pravila nema niti moze biti.

Sto se mene tice, ja nisam otisao iz Bosne zato sto ne volim Bosnu, nego zato sto Bosna ne voli mene, kao sto ne voli mnoge moje sugrađane i trudi se svaki dan to sve vise pokazati. Kad kažem 'Bosna', naravno da mislim na nakaradni sistem, a ne na zemlju i rodni kraj i ljude koje volim.

muha_sa

#1693 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by muha_sa » 10/09/2017 14:33

naš najveci problem je ljenost :-)
odvikla se raja rintanja :-)

ima 100 duluma zemlje a njemu draže prodavat grasove kupone pred Hepokom i na Drvenija mostu neg je obradjivat
koliko imamo obradive zemlje koja je ostavljena mogli bi pola Evrope hranit--al jok :-) djeŠ rintat, bolje sjedit i cekat da ti rodjo iz dijaspore koji euro jal dolar pošalje :-)

vi koji ste otišli krvavo to zaradite i ne šaljite neradnicima--tako cete ih natjerat da se bore i rintaju a ne da sjede i kukaju kako je težak život ovdje a nosa najnoviji mobitel i vozika se sa rezervom u rezervoaru :D

insomnia78

#1694 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by insomnia78 » 10/09/2017 14:33

Kakva gomila gluposti

muha_sa

#1695 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by muha_sa » 10/09/2017 14:35

insomnia78 wrote:Kakva gomila gluposti
to ti meni :? haaaaaaaaaaaa :? :lol:

meteorit135531

#1696 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by meteorit135531 » 10/09/2017 14:45

Ljudi koji su završili tehničke fakultete - njih je jako malo kad ih usporedjujes sa ostatkom populacije. Mozda 1%. Nisu svi rođeni da bi bili mašinci, inženjeri , programeri... nije stvar u tome koliko je plaćeno, već je stvar u afinitetima. U Bosni je sad standard da se prati koji poslovi su naplaćeniji, pa se onda na to fokusiras bez obzira je li to tebe privlaci i želiš li to raditi

Pa ljudi na silu žele biti programeri. Upisuju dvosemestralne akademije jer sanjaju od plati 1500 +.

Ja kad vidim ko se sve dočepao Zapada u periodu 92-95 stvarno zalim jer nekim ljudima je max domet planina Vlasic i stado ovaca.
Hoću reći da ne možemo svi raditi inženjerske poslove , da ne možemo svi programirati i glumatati stručnjake bez kojih Europa ne može..
To što desetak ljudi napise na forumu da su vrhunski programeri i da rade za 3000 EUR + , ne znači da to svi možemo i želimo biti.
Neko želi da radi običan posao i da živi pristojno.
U Americi 60 -70% populacije rade 9 do 5 poslove i žive sasvim pristojno.
U Njemačkoj ljudi rade u Lidlu i žive sasvim pristojno.
Jedino u Bosni imaš 5% ljudi koji žive kao mali Bogovi ,učahureni u mikrosvijet od Bascarsije do Cengic Vile, rade i hlade muda u nekom ministarstvu i ovdje pišu o životu u Bosni sa 2500 KM i više..
Pa ovdje roditelji djeci naredjuju da ne studiraju ekonomiju, pravo, zurnalistiku, šumarstvo jer se tu hljeba neće najesti već da obavezno upisu programiranje, medicinu jer je to plaćeno.
Ono što sam primjetio za dijasporu je da kod njih sad trend da sa svojim skromnim primanjima izlaze u restorane, pa barem dvaput mjesečno. :mrgreen:
U Bosni ljudima to predstavlja luksuz koji eventualno priušte za Novu Godinu.
Ili recimo , dodje dijaspora pa se razmece cijelovecernjim dernecima u restoranu Bosna.

Što više para , više prohtjeva.
Pitao bih vas otkuda to da tražite primanja od 1500 KM u Bosni ?
Spominjete privatni sektor , ali nije u redu da kao reprezent uspješnosti uzimate nekog lokalnog šefića koji muze i jebe kolone radnika za 500 KM koliko je i realna plata uposlenih u realnom sektoru.
Nije vam Bosna od Bascarsije do Marin Dvora, pa da to kao primjer uzimate.

Gojeni H

#1697 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Gojeni H » 10/09/2017 14:47

moonca wrote:
Staza za sina CEO-a je utabana i isplanirana po petogodisnjem planu

Nije bas tako.
Znam samo jedan slucaj, da je sin nasljedio advokatsku kancelariju od oca -sva ostala djeca bogatih su u nekim svojim izborima. Roditelji (osim ako su jevreji, kod njih samo 'telefoni' i veze rade), se ne petljaju previse u izboru i zelji djece, niti im kupuju radnja mjesta,
Radio sam za americku firmu. U pravu si kada kazes da NEKI odaberu svoj put. Isto tako znam da sam ja u pravu kada kazem da su za neke mlade ljude trnje i prekovremeni rad put do mjesta mladjeg menadzera, dok je za sina lokalnog senatora, clana poslovodnog odbora ili CEO-a, put utaban po vec sada cini mi ustaljenom sablonu: inzenjering-operacije, HR, Finansije i onda direktor odjela ... nakon 5-6 godina. Sve zna momak. :oops:

Gojeni H

#1698 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Gojeni H » 10/09/2017 14:48

vodoinstalater wrote:@Gojeni H

Tacno je da po svijetu ima stela i protekcija, na nekim mjestima i puno gore nego u BIH. Medjutim da je kod nas ta prica za stelu vise nego razvijena ne treba niko nikome objasnjavati. Za veliku vecinu problema 90 % ljudi traze sami stelu, prije nego i pokusaju nesto napraviti po pravilima ili ti legalno. Sigurno to vecina ljudi kod nas i to radi iz ceifa? Razmjere toga sam u BH su strasne po svim sektorima i sire se sve vise i vise zajedno sa nepostajenjem ikakvog licnog ili profesionalnog integriteta jedan od najvecih problema u BiH kada je u pitanju drzavni sektor.
Slazem se. :thumbup:

muhafuca

#1699 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by muhafuca » 10/09/2017 14:48

dust71000 wrote: Za FBiH : fzs.ba, 861 km juni 2017
Za BiH : http://www.bhas.ba 851 km juni 2017

Oba podatka su na prvim stranicama.

Jeste, ogromna je razlika izmedju 600 i 851 km.

Koliko prosjek diže administracija ne znam, vjerovatno nešto da, ali najviše plate nisu u državnom nego privatnom sektoru. U taj privatni sektor ulaze i higijeničarka u Bingu ali i direktor banke.

@peepep: Odrasti kralju.
Joj ja demagogije - da najvise plate jesu u privatnom sektoru, tj za od 5% (ako i toliko) pa do 1% stanovnista - direktor banke, direktor lanca benzinskih pumpi, direktor lanca prodavnica itd - koliko procentom ima takvih ljudi koji imaju od 10K pa do 35K mjesecnu platu - a koliko higijenicarki i prodavacica u Bingu.

Ovo 35.000 mjescna plata je podatak iz 2015 -vjerovatno sad ima i vecih

Code: Select all

https://www.vecernji.ba/vijesti/u-federaciji-bih-najveca-placa-cak-35314-km-1072994
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

EDIT:

65.000 km - u 2017

Code: Select all

https://www.klix.ba/biznis/privreda/najveca-isplacena-placa-u-fbih-iznosi-60-576-km-vise-od-146-000-osoba-ima-primanja-ispod-500-km/170320031
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Jasno ti je da jedan taj sa velikom platom dize prosjek za mnogo onih koji su ispod prosjeka?

To je privatni sektor - a gdje administracija koji redom imaju po par hiljada mjesecne plate na iole visoj poziciji (od opstine, opstinskih sudova, profesora na fakultetima i dekani koji btw rade i na privatnim i na drzavnim uporedo, doktori u drzavnim bolnicama koji cesto takodje imaju i privatne klinike, elektroprivreda i Telekom i druga drzavna preduzeca i institucije)

Svi oni visestruko dizu prosjek.

Tako da zvanicni prosjek od 850 km ukupno nije ni blizu te cifre ako izbacis drzavni sektor.

Dakle u privatnom sektoru je vec samim tim manji - a kad uzmes podatak da u privatnom sektoru kajmak visestruko kupe samo vlasnici i direktori/menadjeri onda znas da je generalni prosjek u privatnom sektoru jos manji.

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Na to dodaj jos i generalne uslove rada - zdravstveno, bolovanje, povreda na radu, godisnji odmor, slobodne dane, subota je kod nas vec odavno u vecini privatnih preduzeca normalan radni dan a kako gdje i nedelja te cesto zakaci "kad ima hitne potrebe" - a placeno je kao normalan radni dan, prekovremeni sati su vise pravilo nego izuzetak a cesto su ili neplaceni ili placeni kao normalni sati, itd itd - da ne kopam dalje sta je sve prednost Vani u odnosu na u BiH

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Poenta je - plata kao plata u privatnom sektoru je generalno losa (da ne govorim mizerna i druge hiperbole) a kad dodas na to ostale gore nabrojane faktore i cinjenicu da kao radnik skoro pa da nemas, u realnom svijetu, nikakvih prava cak iako ih nekad na papiru imas

Ma ima tu svega i svacega kad bi covjek sjeo htjeo ozbiljno popisat sve prednosti i nedostatke.
Last edited by muhafuca on 10/09/2017 14:55, edited 2 times in total.

moonca

#1700 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by moonca » 10/09/2017 14:50

vodoinstalater wrote:

Evo konkretno nekoliko takvih stvari:

Izbor - Jedna od stvari koje na zapadu ucine covjeka da prodiše. Izbor u najširem smislu te riječi. Od izbora najrazličitijih proizvoda, do izbora najrazličitijih ljudi i prijatelja, preko najrazličitijih poslova i mogućnosti, izbora zabave i korištenja slobodnog vremena, izbora obrazovanja, izbora načina života, izbora kreiranja budućnosti za sebe i svoje potomke. Da bih vam to ilustrirao, zamislite onu ribu u onoj kadi u ribarnici s jedne, i ribu u atlanskom okeanu s druge strane. To vam je otprilike ta razlika. Ako želiš, ti i u atlanskom okeanu možeš sebi napraviti neku takvu 'kadu', negdje se zavući i živjeti takav život, ali od one kade u ribarnici ne možeš napraviti atlanski okean da si pita :)

Konkurencija - Zdrava konkurencija na tržištu. Kad sam bio u Bosni, nisam nikad ni pomislio da bi ovo mogla biti jedna od tačaka koja će mi se toliko sviđati. Zašto? Pa od zdrave konkurencije svi profitiraju, a posebno ja kao potrošač. Ovo pravilo je primjenjivo u svim segmentima života, od fakulteta, do automehaničara. Npr. u mom naselju ima nekoliko automehaničarskih radionica. Prvo su se borili kvalitetom urađenog posla. Kad su svi postigli isti nivo kvalitete urađenog posla, morali su naći neku drugu prednost zbog koje bi mušterije odabrale baš njihovu radnju. Nakon toga su počeli spuštati cijene usluga, jedan spusti, svi ga moraju pratiti. Nakon toga, jedan je ponudio zamjensko auto koje ti da za vrijeme dok tvoje popravlja. Uskoro su svi morali ponuditi tu uslugu, jer drugacije ne bi opstali. Ovo vrijedi za sve od bolnica, preko fakulteta, supermarketa, do zanatlija. To kod nas ne vrijedi jer kod nas se tacno dogovaraju evo na primjer cehovi i esnafi zanatlija da preko leđa potrošača šta ušićare. Veličina i dinamika tržišta ovdje te jednostavno uslovljavaju da kao poduzetnik nudiš najbolje potrošaču i to se itekako osjeti u zivotu.

Javno dobro - Nevjerovatno velika svjesnost o javnom dobru. Javno dobro - park, klupa, autobus, tramvaj, voz i sl. se postuju i paze od strane građana do te mjere, da je to za ne povjerovati. U tom smislu na jednak nacin se postuje i privatno dobro. Ovdje kad pitas covjeka: sto bolan segregiras otpad?, on ce najvjerovatnije slegnuti ramenima i reci, pa ne znam svi to rade, pa i ja... a u bosni kad pitas covjeka sto si bacio taj papir na ulici?... on ce najvjerovatnije slegnuti ramenima i reci, pa ne znam svi to rade, pa i ja... Smatram da je velika glupost vjerovanje da ljudi na zapadu postuju javno dobro zbog restrikcija i kazni. To je jednostavno inercija. Kultura ponasanja se gradi i kad se jednom izgradi, ponasanje u tim okolnostima ide po inerciji.

Kako ćemo, lako ćemo... - zaboravite na ovaj izraz. Ne znam ni ja kako, ali ovakav pristup ovdje ne postoji. I priznajem, jako mi se sviđa.

Uslovi na poslu i trziste rada - Ovo je opet vezano za konkurenciju. Kao sto sam rekao trziste je puno dinamicnije, tako da se poslodavci bore za zaposlenike. Ne sviđaš mi se - odoh ti ja. Sjecam se prvih mjeseci i onog straha koji sam stekao u Bosni, straha od neizvjesnosti kako cu sad ovdje naci posao i straha prije nego sto sam nasao posao sta ako izgubim taj posao koji jos nisam ni nasao :D Na prvom poslu sve nesto ko pognut pred direktorom, ko nesto sa strahopostovanjem (jbg naucio po bosanskim firmama, navikao na torturu i ponizavanja, diktaturu u firmama, nepotisticku hijerarhiju, kult licnosti itd.), dok jednom nismo imali grupni sastanak, svi mi posjedali po stolicama, ulazi diš, meni glupo, ustajem reko sjedite, kad lik me pogleda onako cudno i sjede na pod u cosak kancelarije sa laptopom u krilu. :D Je li ga to cini manje direktorom? Ni slucajno! Tu kod mene stvar vec pocinje da se lomi i pocinjem da shvatam kako stvari funkcionisu. Do sad sam promijenio nekoliko poslova, svaki u struci i svaki put bolje radno mjesto. Apsolutno se ne bojim sutra dati otkaz ako mi se iz bilo kojeg razloga ne bude svidjalo i traziti novi posao, jer znam da cu ga naci.

Zdravlje - Nakon prvih popilično stresnih 6 mjeseci zbog promjene svega, moje psiho-fizičko zdravlje se znatno popravilo. Osjećam se zdraviji u glavi sto je najvaznije. Nemam nikakvih negativnih misli, oslobođen sam bosanske dnevne politike, uh, koliko ovo znači!!, zivim zivot i nemam nikakvih bespotrebnih šumova i interferencija sa strane, imam potpunu autonomiju nad svojim zivotom i sve je u MOJIM rukama. Ne ovisim o nikakvoj 'šteli', niko me ne zajebava zato što je imao 'štelu' a ja nisam, i što je najvažnije vidim ekspresne rezultate svoga rada i svih svojih aktivnosti. Taj osjecaj je motivirajuci i jako pozitivan.

Slobodno vrijeme - Nezamislive mogucnosti za provodjenje slobodnog vremena i neuporedive sa sarajevskim uslovima. Kad bih krenuo o tome pisati ne bih se zaustavio do veceras.

Ljudi - Postoji to neko pravilo da ces nesvjesno najcesce oko sebe okupljati ljude koji su tebi slicni. Potpuna je glupost generalizirati neko drustvo i stavljati mu etikete kako mi to u Bosni obozavamo. Vjerujte mi, ljudi se svugdje znaju saliti, ljudi svugdje mogu biti 'raja', ljudi su u principu kad ih ogolimo svugdje isti. Tako da....

Opsti dojam zivotne sigurnosti i mogucnosti licnog i profesionalnog razvoja - Potpuno drugi film i drugi trip. Istina je da je cijeli svijet otisao u helac u zadnje dvije tri godine, ali na nekom mikro planu, zivotnom planu, za sad sve izgleda odlicno i osjecaj je dobar.

I samo jos jedan zakljucak za kraj. Vidim na ovoj temi puno postova koji su nastali bez ikakve podloge, bez ikakvog iskustva, baziranih na predrasudama, rekla-kazala pricama i ogromnim generalizacijama. Zivot je jedan i svi biramo nacin na koji cemo ga potrositi. Svaki odlazak je razlicit, svaki odlazak ima svoje specificne okolnosti, svaki odlazak ima svoju pozadinu i generalnog pravila nema niti moze biti.

Sto se mene tice, ja nisam otisao iz Bosne zato sto ne volim Bosnu, nego zato sto Bosna ne voli mene, kao sto ne voli mnoge moje sugrađane i trudi se svaki dan to sve vise pokazati. Kad kažem 'Bosna', naravno da mislim na nakaradni sistem, a ne na zemlju i rodni kraj i ljude koje volim.

Zdrav razum.

Post Reply