Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1351 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by insomnia78 »

Poredis posao Hirurga sa poslom koji moze obavljati nepismena osoba, sa primitivnim znanjem jezika i bez ikakvih potrebnih vjestina?
:lol:
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#1352 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mirsek »

insomnia78 wrote:Poredis posao Hirurga sa poslom koji moze obavljati nepismena osoba, sa primitivnim znanjem jezika i bez ikakvih potrebnih vjestina?
:lol:
Pa to je logika tvoje price sa socijalom, nije do mene. :D
Ti si napisao da ljudi radije prihvataju socijalu nego da rade njegu starijih koliko je to slabo placen posao. :lol:
Nepismena osoba ne moze kao i ona bez potrebnih vjestina i sa primitivnim znanjem jezika.
Manje njemackog jezika treba da zna neki programer nego onaj ko se bavi brigom o starim osobama.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1353 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by insomnia78 »

Veze ti nemas
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#1354 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mirsek »

insomnia78 wrote:Veze ti nemas
Da bi vrhunski trolao moras biti extra informisan. :D
Hartz 4 iznosi oko 400 eura dzeparca eto koliko si lupio moj burzuj. :skoljka:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1355 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by insomnia78 »

mirsek wrote:
insomnia78 wrote:Veze ti nemas
Da bi vrhunski trolao moras biti extra informisan. :D
Hartz 4 iznosi oko 400 eura dzeparca eto koliko si lupio moj burzuj. :skoljka:
Sa placenim rezijama, smjestajem i jos pokojom sitnicom?
Mislis da peracu guze ostane vise?
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#1356 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mirsek »

insomnia78 wrote:
mirsek wrote:
insomnia78 wrote:Veze ti nemas
Da bi vrhunski trolao moras biti extra informisan. :D
Hartz 4 iznosi oko 400 eura dzeparca eto koliko si lupio moj burzuj. :skoljka:
Sa placenim rezijama, smjestajem i jos pokojom sitnicom?
Mislis da peracu guze ostane vise?
Kako zive oni sto rade u granapu, skladistu, na pumpi, sto peru sudje itd ? Sto oni ne idu na socijalu, mislis da im ostane vise od 400 eura za dzeparac ?
Opet ti logika pada u vodu.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#1357 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by uglavnomja »

mirsek wrote:
insomnia78 wrote:
mirsek wrote: Da bi vrhunski trolao moras biti extra informisan. :D
Hartz 4 iznosi oko 400 eura dzeparca eto koliko si lupio moj burzuj. :skoljka:
Sa placenim rezijama, smjestajem i jos pokojom sitnicom?
Mislis da peracu guze ostane vise?
Kako zive oni sto rade u granapu, skladistu, na pumpi, sto peru sudje itd ? Sto oni ne idu na socijalu, mislis da im ostane vise od 400 eura za dzeparac ?
Opet ti logika pada u vodu.

prvo, na pumpi imaju odlicne plate, svugdje. Cak i u skladistu (a sve je motorizovano, malo je fizikanerstva, i mora se imati vozacka za razne masine, cak i pristojno znanje rada na kompjuteru radi vodjena zaliha, ulaza, izlaza, itd). valjda je i u granapu lsicno. gdje god ljudi dolaze da ostavljaju pare - plate su ugradjene u cijenu, i to pristojne.

posao peraca sudja ne postoji, sudje se poreda na posebne podloge i u masinu :zzzz:

drugo, nema svako pravo na socijalu. samo nezaposlena osoba koja zivi sama ili ako ukupan zbir sredstava u domacinstvu spadne ispod nekog zakonskog minimuma.


ne razumijem se u ove hercove ... ali 400 eur je sica za zivot vani
User avatar
Edin H.
Posts: 46992
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#1358 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Edin H. »

mirsek wrote:
insomnia78 wrote:Poredis posao Hirurga sa poslom koji moze obavljati nepismena osoba, sa primitivnim znanjem jezika i bez ikakvih potrebnih vjestina?
:lol:
Pa to je logika tvoje price sa socijalom, nije do mene. :D
Ti si napisao da ljudi radije prihvataju socijalu nego da rade njegu starijih koliko je to slabo placen posao. :lol:
Nepismena osoba ne moze kao i ona bez potrebnih vjestina i sa primitivnim znanjem jezika.
Manje njemackog jezika treba da zna neki programer nego onaj ko se bavi brigom o starim osobama.
A sta je pogresno rekao?

San prosjecnog Bosanca je socijala i rad na crno.
User avatar
BajramBarecula
Posts: 541
Joined: 03/07/2017 18:30

#1359 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by BajramBarecula »

ja znam jednog koji pere guzice i ima 1900€ netto
User avatar
djevojka bez imena
Posts: 3587
Joined: 14/10/2015 05:39

#1360 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by djevojka bez imena »

Edin H. wrote:

A sta je pogresno rekao?

San prosjecnog Bosanca je socijala i rad na crno.

Sta je po tebi definicija, prosjecnog bosanca?
User avatar
Edin H.
Posts: 46992
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#1361 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Edin H. »

djevojka bez imena wrote:
Edin H. wrote:

A sta je pogresno rekao?

San prosjecnog Bosanca je socijala i rad na crno.

Sta je po tebi definicija, prosjecnog bosanca?
Recimo ovaj sto rece mom jaranu: "Vratio bih se ja u Bosnu da se borim, ali izgubicu ovo sto sam stekao!"

Steceno je socijala. :D
User avatar
djevojka bez imena
Posts: 3587
Joined: 14/10/2015 05:39

#1362 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by djevojka bez imena »

Edin H. wrote:
djevojka bez imena wrote:
Edin H. wrote:

A sta je pogresno rekao?

San prosjecnog Bosanca je socijala i rad na crno.[/i]
okayG

Sta je po tebi definicija, prosjecnog bosanca?
Recimo ovaj sto rece mom jaranu: "Vratio bih se ja u Bosnu da se borim, ali izgubicu ovo sto sam stekao!"

Steceno je socijala. :D
Pretpostavila sam da je to ta generacija, otisli 92-95. Sad vec vremesni. Ali zamisli kakva je to tragedija za jednu naciju kad je doslo vrijeme da odlaze mladi, obrazovani koji zele raditi s ne socijalu primati. Ma ova ce drzava odumrijeti prije nego se misli da hoce :-)
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#1363 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mirsek »

http://derstandard.at/2000021281151/Was ... -verdienen
Jest da je Austrija ali ne vjerujem da je veca razlika u Njemackoj.
Ko zna njemacki neka procita a ko ne zna ima google prevodilac.
U tekstu pise da diplomirani njegovatelj poslije obuke koja traje 3 godine pocinje sa godisnjom platom od 28000 eura bruto dok skrbnik za stare osobe poslije 1 godine obuke ima pocetnu godisnju platu od 25000 eura bruto s tim da diplomiranim od 3 godine plata puuuno vise raste sa protekom staza.
I sad skontajte kakvu sliku insomnija78 pruza ljudima koji hoce da se informisu i da saznaju korisne informacije o odlasku i zivotu vani.
Last edited by mirsek on 04/09/2017 21:54, edited 1 time in total.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1364 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by moonca »

Edin H. wrote:
mirsek wrote:
insomnia78 wrote:Poredis posao Hirurga sa poslom koji moze obavljati nepismena osoba, sa primitivnim znanjem jezika i bez ikakvih potrebnih vjestina?
:lol:
Pa to je logika tvoje price sa socijalom, nije do mene. :D
Ti si napisao da ljudi radije prihvataju socijalu nego da rade njegu starijih koliko je to slabo placen posao. :lol:
Nepismena osoba ne moze kao i ona bez potrebnih vjestina i sa primitivnim znanjem jezika.
Manje njemackog jezika treba da zna neki programer nego onaj ko se bavi brigom o starim osobama.
A sta je pogresno rekao?

San prosjecnog Bosanca je socijala i rad na crno.
Nije bas. Preuzela vas je manjina 'bolesnih' koji bi vrlo rado radili bilo sta ali im 'mozak' nazalost ne dozvoljava.

U USA Bosanci su jedni od vrijednijih,sa uspjesnim biznisima,ili radeci za druge. Nema socijale niti je ko normalan trazi niti masta o njoj.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#1365 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mirsek »

uglavnomja wrote:
prvo, na pumpi imaju odlicne plate, svugdje. Cak i u skladistu (a sve je motorizovano, malo je fizikanerstva, i mora se imati vozacka za razne masine, cak i pristojno znanje rada na kompjuteru radi vodjena zaliha, ulaza, izlaza, itd). valjda je i u granapu lsicno. gdje god ljudi dolaze da ostavljaju pare - plate su ugradjene u cijenu, i to pristojne.

posao peraca sudja ne postoji, sudje se poreda na posebne podloge i u masinu :zzzz:

drugo, nema svako pravo na socijalu. samo nezaposlena osoba koja zivi sama ili ako ukupan zbir sredstava u domacinstvu spadne ispod nekog zakonskog minimuma.


ne razumijem se u ove hercove ... ali 400 eur je sica za zivot vani
Na pumpi imaju plate blize 1000 nego 1500 eura, slicno je u granapu i onima sto se bave pranjem posudja, makar i sa masinama jer uvijek treba rucnog rada makar na pocetku i na kraju. U skladistu nema svako vozacku za masine niti svako to mora da zna jer postoje skladista razlicitih velicina pa tako i ona gdje se roba ne nosa iskljucivo na paletama sa viljuskarima vec i u manjim ambalazama a jedan paletar je sasvim dovoljan za dosta tih poslova.

Pa jeste 400 eura sica vani a zamisli neki tvrde da je taj iznos dobar razlog sto ljudi nece da se bave kucnom njegom.. :-)
Last edited by mirsek on 04/09/2017 21:03, edited 2 times in total.
User avatar
Edin H.
Posts: 46992
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#1366 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Edin H. »

djevojka bez imena wrote: Pretpostavila sam da je to ta generacija, otisli 92-95. Sad vec vremesni. Ali zamisli kakva je to tragedija za jednu naciju kad je doslo vrijeme da odlaze mladi, obrazovani koji zele raditi s ne socijalu primati. Ma ova ce drzava odumrijeti prije nego se misli da hoce :-)
U pravu si.

Mladji jos imaju sanse da nauce jezik strane drzave , ovi stari, cak iako obrazovani, slabo.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#1367 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mirsek »

BajramBarecula wrote:ja znam jednog koji pere guzice i ima 1900€ netto
Nas ili svabo, diplomirani njegovatelj ili ne, koliko staza ima ?
User avatar
512MB
Posts: 10548
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#1368 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by 512MB »

Pustite ba Insomniu, fizikaner koji se udo u francusku i otamo prosipa ovdje suplju sa pet razreda osnovne skole i EU kursa francuskog jezika.

Posao "peraca guzica" nepostoji, to o cemu se prica je njegovatelj i za to je potrebna visa strucna skola. Inace u svakoj bolnici na stotine nijemaca radi taj posao. Otkud vam to da je kao taj posao rezervisan samo za strance :-)

Inace posao je kompleksan i zahtjeva fizicku kao i psihicku sposobnost. Osim "mjenjanja pelena" njegovatelji asistiraju doktorima, provode terapije i kontrolisu rehabilitacije, prave analize, pripremaju i daju injekcije/infuzije, vade krv itd itd. Plate sa nocnim smjenama lako i do 2000€ netto.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1369 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by insomnia78 »

:izet: :lol: oui, oui. Sta dvi, dvjesta, trista
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#1370 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by kloniran »

512MB wrote:Pustite ba Insomniu, fizikaner koji se udo u francusku i otamo prosipa ovdje suplju sa pet razreda osnovne skole i EU kursa francuskog jezika.

Posao "peraca guzica" nepostoji, to o cemu se prica je njegovatelj i za to je potrebna visa strucna skola. Inace u svakoj bolnici na stotine nijemaca radi taj posao. Otkud vam to da je kao taj posao rezervisan samo za strance :-)

Inace posao je kompleksan i zahtjeva fizicku kao i psihicku sposobnost. Osim "mjenjanja pelena" njegovatelji asistiraju doktorima, provode terapije i kontrolisu rehabilitacije, prave analize, pripremaju i daju injekcije/infuzije, vade krv itd itd. Plate sa nocnim smjenama lako i do 2000€ netto.

Brate ako je tako odoh ja bataliti inzinjerski posao i pravac njemacka i zarađivati 4 puta vise nego ovdje, ha ja pusti mozak na pašu i uživaj, tim starcima je ionako odavno na ispaši :mrgreen:
User avatar
512MB
Posts: 10548
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#1371 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by 512MB »

insomnia78 wrote::izet: :lol: oui, oui. Sta dvi, dvjesta, trista
Vjerujem ja da je tebi 2000€ pojam, ja to klepim za tri dana :)
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#1372 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mirsek »

kloniran wrote:
512MB wrote:Pustite ba Insomniu, fizikaner koji se udo u francusku i otamo prosipa ovdje suplju sa pet razreda osnovne skole i EU kursa francuskog jezika.

Posao "peraca guzica" nepostoji, to o cemu se prica je njegovatelj i za to je potrebna visa strucna skola. Inace u svakoj bolnici na stotine nijemaca radi taj posao. Otkud vam to da je kao taj posao rezervisan samo za strance :-)

Inace posao je kompleksan i zahtjeva fizicku kao i psihicku sposobnost. Osim "mjenjanja pelena" njegovatelji asistiraju doktorima, provode terapije i kontrolisu rehabilitacije, prave analize, pripremaju i daju injekcije/infuzije, vade krv itd itd. Plate sa nocnim smjenama lako i do 2000€ netto.

Brate ako je tako odoh ja bataliti inzinjerski posao i pravac njemacka i zarađivati 4 puta vise nego ovdje, ha ja pusti mozak na pašu i uživaj, tim starcima je ionako odavno na ispaši :mrgreen:
A ako si kvalitetan inzenjer svakako mozes bataliti posao kod nas i biti inzenjer u Njemackoj koji ce imati 3000 eura platu u roku od par godina ako imas iole solidnog iskustva iza sebe.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1373 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by insomnia78 »

512MB wrote:
insomnia78 wrote::izet: :lol: oui, oui. Sta dvi, dvjesta, trista
Vjerujem ja da je tebi 2000€ pojam, ja to klepim za tri dana :)
Ja smijem ruku u vatru staviti da ti za kifle nemas. :lol:
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#1374 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by kloniran »

mirsek wrote:
kloniran wrote:
512MB wrote:Pustite ba Insomniu, fizikaner koji se udo u francusku i otamo prosipa ovdje suplju sa pet razreda osnovne skole i EU kursa francuskog jezika.

Posao "peraca guzica" nepostoji, to o cemu se prica je njegovatelj i za to je potrebna visa strucna skola. Inace u svakoj bolnici na stotine nijemaca radi taj posao. Otkud vam to da je kao taj posao rezervisan samo za strance :-)

Inace posao je kompleksan i zahtjeva fizicku kao i psihicku sposobnost. Osim "mjenjanja pelena" njegovatelji asistiraju doktorima, provode terapije i kontrolisu rehabilitacije, prave analize, pripremaju i daju injekcije/infuzije, vade krv itd itd. Plate sa nocnim smjenama lako i do 2000€ netto.

Brate ako je tako odoh ja bataliti inzinjerski posao i pravac njemacka i zarađivati 4 puta vise nego ovdje, ha ja pusti mozak na pašu i uživaj, tim starcima je ionako odavno na ispaši :mrgreen:
A ako si kvalitetan inzenjer svakako mozes bataliti posao kod nas i biti inzenjer u Njemackoj koji ce imati 3000 eura platu u roku od par godina ako imas iole solidnog iskustva iza sebe.
kod mene par prijatelja otislo i niko nema preko 2500 netto, a vec su par godina tamo :shock:
a i ja razmisljam al trenutno neki drugi faktori ne dozvoljavaju
a i nisam IT
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1375 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by insomnia78 »

Onda su losi. Sta znaju ba oni. Pitaj forum
Post Reply