Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Nazif_Gljiva

#1326 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Nazif_Gljiva » 04/09/2017 07:35

Nije mi jasan termin "perač guzica"... Da li je to nešto loše, dobro ili nešto treće? Da li je to nešto kao rudar kod nas? Ili VK penzioner, rvi (36 godina), VK kladioničar, stažista (radi, a nema nijednog dana staža)?

deer_hunter

#1327 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by deer_hunter » 04/09/2017 09:18

Nazif_Gljiva wrote:Nije mi jasan termin "perač guzica"... Da li je to nešto loše, dobro ili nešto treće? Da li je to nešto kao rudar kod nas? Ili VK penzioner, rvi (36 godina), VK kladioničar, stažista (radi, a nema nijednog dana staža)?
To ti je naziv za ljude koji rade kao njegovatelji u starackim domovima, jer oni nista drugo ne rade, samo sjede i peru guze koje im dolaze ko na pokretnoj traci. Inace, taj termin najvise koriste dzabahljebarosi kojim je vrhunac zivota markica od mame za kafu. Nema dana radnog staza, klosari po parkovima dan i noc, obrazovanje srednja skola maksimum(u dosta slucajeva koje znam ni to), al kad ga pitas da li bi isao raditi u inostranstvo obicno dobijes odgovor `ma sta cu ja tamo prat svapske gu.z.i.ce`. Jer on je sposoban za nesto vise, minimum CEO Mercedesa :D
Godinu dana sam u Njemackoj, u tih godinu dana postigao vise nego za 30 u Bosni. Kazu ovamo sam stranac, ja se bas tako i ne osjecam, imam svoj stan(dobro, ne bas moj, iznajmljen), svoje auto,ulovio super ribu( nije Jelena :mrgreen: ) i to sve bez nekog znanja njemackog jezika(koji naravno ucim, u skoli koju mi firma placa).Kazu gledaju te ko nizu rasu.Ja to nisam osjetio, hodam s kolegama po raznoraznim zabavama, Oktoberfest u Minhenu, sve na njihov poziv.Normala, nemas sa svakim covjekom isti odnos,neko te voli manje , neko vise.Ko misli da ga U bosni svi vole i postuju taj je udaren u glavu. Kazu vani idu samo oni koji se nisu uspjeli snaci u Bosni, valjda nesposobni za razliku od ovih drugih koji su se snasli. Sta uopste znaci snaci se?? Dobiti posao preko stele, biti clan neke stranke i titrati m.u.d.a nekom predsjedniku mjesnog odbora SDA, HDZ, dok te ne uhljebe negdje? Neka hvala, meni je casnije prati g.u.z.ice(mada nisam u tom poslu, ali ako treba zasto ne), bar znam da nikome nisam duzan.
Ima nostalgije, fale dragi ljudi,brojim dane do godisnjeg i povratka kuci, ali pakao koji sam prosao trazeci posao u Bosni (beskrajan broj testiranja za odredjeno radno mjesto za koja poslije skontas da su potpuno beskorisna, jer direktor izabere po svom cejfu,obicno dobru p.i.coku :D bez obzira na rezultate) ne bih ponovio taman da me ceka direktorska pozicija u telekomu

insomnia78

#1328 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by insomnia78 » 04/09/2017 09:20

Pa sad ako ti se ne gadi

mousstapha

#1329 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mousstapha » 04/09/2017 11:15

Al fakat koliko se cesto peru guzice? Jel to ide na smjene, jednu sedmicu peres, pa drugu odmaras. :D

nelle_tz

#1330 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by nelle_tz » 04/09/2017 11:46

mousstapha wrote:Al fakat koliko se cesto peru guzice? Jel to ide na smjene, jednu sedmicu peres, pa drugu odmaras. :D
Bavis se njegom pacijenata, dajes mu terapiju, okrenes ga na drugu stranu, promijenis mu pelene.Ne znam da li jos nesto rade.Ima ih vjerovatno ovdje na forumu koji se bave tim poslom, pa znaju vise.To je svaki dan, mijenjas pelene onome kome treba promijeniti i ovo drugo sto treba uraditi

Šunj

#1331 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Šunj » 04/09/2017 11:48

http://www.utopija.info/pa-mi-nismo-nor ... banjaluke/
Image
PA MI NISMO NORMALNI: Znate li kako se zove željeznička vozna karta između Sarajeva i Banjaluke?

Jeste li znali da željeznička vozna karta u Bosni i Hercegovini ima svoje ime?! Nesvakidašnje ime i izgled koji podsjeća na bonove za hranu koji su se dijelili građanima nakon Drugog svjetskog rata.
Banjalučanin čije ime je poznato redakciji portala “Istinito”, na svom profilu na Facebooku podijelio je utiske s nedavnog putovanja željeznicom na relaciji Sarajevo-Banjaluka.
Na stranu što je putovanje brzim vozom trajalo punih šest sati, uz obaveznu zamjenu lokomotiva između Željeznica Republike Srpske (ŽRS) i Željeznica Federacije Bosne i Hercegovine (ŽFBiH), i neizbježne scene iz ranih Kusturičinih filmova.
Ipak, više od veselog harmonikaša koji je obilazio kupee i pokušavao da razveseli malobrojne putnike, Banjalučanina je iznenadio izgled vozne karte. Preciznije – njen naziv!
Željeznička vozna karta ima zvaničan naziv MEĐUENTITETSKA BJELICA, ispod kojeg stoji i napomena da je riječ o voznoj karti.
Zanimljivo je i da je ukupan iznos cijene karte razdvojen i da se tačno zna koliko od tog iznosa pripada ŽRS-u, a koliko ŽFBiH-u.
– Umro bih, a ne bih spoznao da se vozna karta u željezničkom “sistemu” u BiH oficijelno zove MEDJUENTITETSKA BJELICA. Ko ovo preživi, njemu ne treba ni Mehanizam koordinacije ni MMF, prokomentarisao je Banjalučanin na Facebooku.
Buka.com

JThomas

#1332 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by JThomas » 04/09/2017 11:51

to je starinski naziv za tu vrstu karte gdje se podaci upisuju rukom. arhaizam, a ne novina...

sheilak

#1333 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by sheilak » 04/09/2017 12:09

jel ima fakat jos ljudi koji se voze vozom kod nas? :?

mousstapha

#1334 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mousstapha » 04/09/2017 12:30

Pa Talgo, valja isprobat :)

moonca

#1335 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by moonca » 04/09/2017 12:46

Bellica wrote: Da, vodim to I sada
:thumbup:
Respekt, jedna od rijetkih da je nasla nacina da radi i odrzi posao ovolike godine.

moonca

#1336 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by moonca » 04/09/2017 12:49

Nazif_Gljiva wrote:Nije mi jasan termin "perač guzica"... Da li je to nešto loše, dobro ili nešto treće? Da li je to nešto kao rudar kod nas? Ili VK penzioner, rvi (36 godina), VK kladioničar, stažista (radi, a nema nijednog dana staža)?
:roll:

Ma ja, sve je sramota sto se posteno zaradi,a i sami hodaju us*anih gacha.

Koji sklop u glavi. :-)

madner

#1337 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by madner » 04/09/2017 12:57

To je pojam koji ukazuje na realnost posla, kada masta moze svasta.

Sto ljudima smeta da im posao ima sazetak? :D

Bellica

#1338 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by Bellica » 04/09/2017 13:00

moonca wrote:
Bellica wrote: Da, vodim to I sada
:thumbup:
Respekt, jedna od rijetkih da je nasla nacina da radi i odrzi posao ovolike godine.
Hvalaaaa :kiss:

uglavnomja

#1339 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by uglavnomja » 04/09/2017 16:18

moonca wrote:

moze se posmatrati i bukvalno i mataforicki ... najnizi moguci posao, koji cak ni azilanti ne zele da rade, o domacim nema potrebe ni pricati ...

inace najatraktivnije zanimanje za one koji zele iz bosne :roll:

a plata - kaze jedan momak, inace vss :D ... radi to, stanuje u kolektivu, ono ima sobicu, sve ostalo zajednicko ... i ostane mu para da prezivi ... rinta, sam, ili se druzi sa kolegama ...
a dosao ono da krene naprijed, da mu dodje zena ... i dosla hanuma u posjetu i vidjela gdje izivi i pokupila se nazad ... lijepa bosna

fidoremilienko

#1340 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by fidoremilienko » 04/09/2017 16:20

Kazem ja najljepse u BiH.

moonca

#1341 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by moonca » 04/09/2017 16:26

uglavnomja wrote:
moonca wrote:

moze se posmatrati i bukvalno i mataforicki ... najnizi moguci posao, koji cak ni azilanti ne zele da rade, o domacim nema potrebe ni pricati ...

a plata - kaze jedan momak, inace vss :D ... radi to, stanuje u kolektivu, ono ima sobicu, sve ostalo zajednicko ... i ostane mu para da prezivi ... rinta, sam, ili se druzi sa kolegama ...
a dosao ono da krene naprijed, da mu dodje zena ... i dosla hanuma u posjetu i vidjela gdje izivi i pokupila se nazad ... lijepa bosna
Nije istna.
Sta je lose u tom poslu, zasto se sramite toga. Zar je bolje biti veterinar i zavlaciti ruku u zivotinje i cackati po njima.
Ja vidjam bogatase koji setaju cuke i najlon kesicom kupe kaku poslije njih.

Sve je u mozgu , kako stvari postavimo.
Skoro svi krecu kao taj momak.Sobica , puno rada , ali vrlo brzo se skupi ustedjevina i ide se na bolje.
U nekim zemljama medicinske setre ne rade to , no ako je situacija takva -radi to i dr , vjeruj mi, NEMA TU SRAMOTE, LJUDI SMO .

Neka hanume u lijepoj BOSNI. Nadam se da ce je muz ostaviti da vjecno uziva.

uglavnomja

#1342 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by uglavnomja » 04/09/2017 16:45

ja pricam o parama ... a ti o sramoti ... :-)

moonca

#1343 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by moonca » 04/09/2017 16:58

Sta je problem sa parama.

Bude ih , ne brini, i te kako. :-)

mirsek

#1344 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mirsek » 04/09/2017 17:11

uglavnomja wrote:
moonca wrote:

Taj laze ili sta radi ili kakvi su mu uslovi.
Plata za njegovatelja je otprilike 1400 eura i raste zavisno od toga jesi li u privatnoj ili drzavnoj ustanovi, koliko imas iskustva kao i koju diplomu imas.
Pa na jebenom kruzeru hostese sto je nivo odmah iznad najnizeg imaju 1700 eura platu.

insomnia78

#1345 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by insomnia78 » 04/09/2017 17:25

To bi bio prvi koji laze u konta smjeru :D

mousstapha

#1346 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mousstapha » 04/09/2017 17:30

Jbg najveci problem za njegovatelje je sto oni zapravo istovremeno idu u skolu i rade. Tzv Ausbildung. Treba se tu pofino nacekati dok se dodje na pravu platu.

mirsek

#1347 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mirsek » 04/09/2017 17:38

insomnia78 wrote:To bi bio prvi koji laze u konta smjeru :D
Ne bi.
Mozda nece covjek da ga peglaju i traze mu da i njima nadje posao, da ih primi kod sebe dok ne nadju posao ili da im salje koju stoju eura svaki mjesec jer on ima dovoljno.
Ili jednostavno nece da prisjeda na muku onima sa kojima prica.

Al fakat jel stid te vlasti u Parizu da im pacovi kao macke opusteno hodaju na najpoznatijoj turistickoj destinaciji.

mirsek

#1348 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mirsek » 04/09/2017 17:44

mousstapha wrote:Jbg najveci problem za njegovatelje je sto oni zapravo istovremeno idu u skolu i rade. Tzv Ausbildung. Treba se tu pofino nacekati dok se dodje na pravu platu.
Naravno ali jesil vidio opisa gore, najnizi moguci posao, ne zele ni azilanti to da rade, dosla hanuma vidjele zivotne uslove i pobjegla nazad.
Cak insomnija kaze da je hartz 4 ljudima privlacniji od toga da budu njegovatelji koliko je to los posao. :lol:

insomnia78

#1349 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by insomnia78 » 04/09/2017 18:30

mirsek wrote:
mousstapha wrote:Jbg najveci problem za njegovatelje je sto oni zapravo istovremeno idu u skolu i rade. Tzv Ausbildung. Treba se tu pofino nacekati dok se dodje na pravu platu.
Naravno ali jesil vidio opisa gore, najnizi moguci posao, ne zele ni azilanti to da rade, dosla hanuma vidjele zivotne uslove i pobjegla nazad.
Cak insomnija kaze da je hartz 4 ljudima privlacniji od toga da budu njegovatelji koliko je to los posao. :lol:
Pa zar nije? Niko ko vec na nrki drugi nacin ima sredjen boravak se ne fata toga. E sad se zapitaj sto li

mirsek

#1350 Re: Sta Vas je "natjeralo" da odete iz BiH i sa Balkana

Post by mirsek » 04/09/2017 18:40

insomnia78 wrote:
mirsek wrote:
Pa zar nije? Niko ko vec na nrki drugi nacin ima sredjen boravak se ne fata toga. E sad se zapitaj sto li
Zato sto vecina ljudi ne vole da peru guzove i radije bi da rade nesto drugo a ne zato sto su plate u tom sektoru male ili sto je socijala velika.

Moze li biti hirurg neko ko kad vidi krv odmah mu nije dobro ?
Ne moze, po tebi vjerovatno zato sto su plate male pa ljude to ne zanima. :-)

Post Reply