Sta su nam pozitivno donijeli Vehabije???

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

amrino

Post by amrino » 28/12/2006 11:25

puno jasnije :D

njonjica

Post by njonjica » 28/12/2006 12:34

Arijanac wrote:Pitanje je postavljeno tako da u startu zvuci optuzujuce.Ja ne bih vehabije uopste da svrstam u neku posebnu grupu,kao sto su to hare krsna,i hiljadu nekih sekti koje npr postoje najcesce po Americkom kontinentu.To su sve sekte izvedene iz krscanstva,one nesto prihvataju kao zajednicko a nesto ne.Nije mi poznato koliko verzija Biblije postoji,pa ne bih da ulazim u to.Medjutim,vjera svih muslimana zasnovana je na 5 temelja,oni koji ih postuju,bez obzira koje nacije bili su muslimani.Ljudi se plase nepoznatog,nedavno mi kaze prijateljica recenicu iz koje ja zakljucih da ona ne zna da je Marija,Merjem.Isus ustvari,Isa.Nasi ljudi treba vise da uce o svojoj vjeri i shvatice da su svi muslimani jedno,i mi,i oni koje nazivamo vehabije.
Men.... :-) Nidje veze....

halo_ba

Post by halo_ba » 28/12/2006 12:39

Arijanac wrote:Mislim da su bosnjaci pametan narod,shvatice da je vehabija=musliman ,i onda ce smisao recenica biti drugaciji i moci cemo da shvatimo pravi kontekst.npr "vehabije nam smetaju na ulazu u dzamiju sa svojim kombijima" = "muslimani nam smetaju na ulazu u dzamiju sa svojim kombijima" .Mislim da sada izgleda puno jasnije.
Vehabije mi smetaju jer su glupi, prljavi, zaostali i predstavljaju antitezu razvoju islama.
Jasno?

Arijanac

Post by Arijanac » 28/12/2006 12:41

i onako nisu tema ni hare krisna ni krscanstvo.Mozda da nam objasnis nesto o hare krisni?

halo_ba

Post by halo_ba » 28/12/2006 12:45

Arijanac wrote:i onako nisu tema ni hare krisna ni krscanstvo.Mozda da nam objasnis nesto o hare krisni?
Uppss...ja razumila hare krsina....to bi bio verbalni napad na clana predsjednistva :D

Arijanac

Post by Arijanac » 28/12/2006 12:49

Ne mora znaciti da je tako,ali ja mislim da nama vehabije ne smetaju zbog odjece,i od kud ideja da su prljavi.Da ljudi citaju vise o vjeri,znali bi da je sunet nositi bradu,dakle to nije farz,obaveza,ali je sunet-lijepo raditi.Mi smo samo malo ljubomorni na njih kad vidimo koliko se oni vise drze vjere od nas.Imamo dzamije nemamo mladih bosanaca u njima,to je nas problem.Kad budemo vise ucili,saznavali,shvatit cemo da nismo bas bili u pravu,kada smo se rugamo nekom jer nosi bradu jer oni bradu nose zato sto je to sunet.

halo_ba

Post by halo_ba » 28/12/2006 12:52

Arijanac wrote:Mi smo samo malo ljubomorni na njih kad vidimo koliko se oni vise drze vjere od nas.
Evo crk'o sto ne mogu nosit hidzab....I ne pridrzavaju se oni vjere, vec onoga sto im kao vjeru prodaje debeli Ibn Saud.

amrino

Post by amrino » 28/12/2006 13:04

halo_ba wrote:
Arijanac wrote:Mi smo samo malo ljubomorni na njih kad vidimo koliko se oni vise drze vjere od nas.
Evo crk'o sto ne mogu nosit hidzab....I ne pridrzavaju se oni vjere, vec onoga sto im kao vjeru prodaje debeli Ibn Saud.
A ti, naravno, znas ko se pridrzava vjere a ko ne? Ko je bolji vjernik a ko ne?
Ko je u pravu a ko ne?
Iako u Kur'anu pise da to nijedan covjek ne moze znati i da samo Allah vidi sta se krije u ljudskim srcima....?!
Sta sebi sve ljudi nece uzeti za pravo...ccc :x

halo_ba

Post by halo_ba » 28/12/2006 13:06

amrino wrote:
halo_ba wrote:
Ko je u pravu a ko ne?
Iako u Kur'anu pise da to nijedan covjek ne moze znati i da samo Allah vidi sta se krije u ljudskim srcima....?!
Treba biti potpuno slijep ili musliman model M92
pa ne vidjeti ko sta radi.

amrino

Post by amrino » 28/12/2006 13:11

halo_ba wrote:
amrino wrote:
halo_ba wrote: Evo crk'o sto ne mogu nosit hidzab....I ne pridrzavaju se oni vjere, vec onoga sto im kao vjeru prodaje debeli Ibn Saud.
Ko je u pravu a ko ne?
Najgori su oni koji su slijepi i pored ociju!
:oops:

halo_ba

Post by halo_ba » 28/12/2006 13:13

amrino wrote:
halo_ba wrote:
amrino wrote: A ti, naravno, znas ko se pridrzava vjere a ko ne? Ko je bolji vjernik a ko ne?
Ko je u pravu a ko ne?
Right! :D
amrino wrote:Predsjednice, uz tebe smo!
El Fatiha
Od cega umires? :D

amrino

Post by amrino » 28/12/2006 13:21

halo_ba wrote:
amrino wrote:
halo_ba wrote: Treba biti potpuno slijep ili musliman model M92
Right! :D
amrino wrote:Predsjednice, uz tebe smo!
El Fatiha
Od cega umires? :D

Sad kreces u frontalni napad?
Nemam pojma sta ti to znaci od cega umires ali da ti pravo kazem i ne zanima me..sigurna sam da nije nista pametno.
Hvala Bogu pa imam sabura tako da mogu da podnesem sto takvih kao sto si ti...samo naprijed !

halo_ba

Post by halo_ba » 28/12/2006 13:23

Razocarala si me...
Hoce li joj neko objasniti vic? :D :D

SpAceFlaKe

Post by SpAceFlaKe » 28/12/2006 13:31

E bas sam se ismijala na ovom forumu...tuzna neka sega :-)

amrino

Post by amrino » 28/12/2006 13:31

... :oops:

SpAceFlaKe

Post by SpAceFlaKe » 28/12/2006 13:33

:-) :-) :-)

Arijanac

Post by Arijanac » 28/12/2006 13:40

Da i smijat ce nam se,dok se mi svadjamo,dok vredjamo jedni druge.Medjutim nema potrebe da se vredjamo i medjusobno ismijavamo.Samo kazem brate trudi se da naucis sto vise,salji sutra svoju djecu u dzamiju,i ne dozvoli da tvoja djeca sutra neznaju nista o vjeri,jer je na tebi da ih naucis.

halo_ba

Post by halo_ba » 28/12/2006 13:45

Interesantan ti nick, Arijanac.

mirness

Post by mirness » 28/12/2006 16:44

halo_ba wrote:
amrino wrote:
halo_ba wrote: Evo crk'o sto ne mogu nosit hidzab....I ne pridrzavaju se oni vjere, vec onoga sto im kao vjeru prodaje debeli Ibn Saud.
Ko je u pravu a ko ne?
ti nazalost neces biti ni M2092

mrki62

Post by mrki62 » 28/12/2006 16:53

halo_ba wrote: Nema Boga osim Allaha.
Sama ta izreka donosi pomutnju , to je isto da djetetu koji ide u školu a ima samo jedan put , objašnjavaš kako mora ići samo tim putem ili je ipak više bogova tj. puteva .

8-)

Razmjeran

Post by Razmjeran » 28/12/2006 19:20

Da prekinemo raspravu Hadisom "Zene su vojska sejtanova",jedno od vecih iskusenja na ovom svijetu..

KOGOD KADGOD

Post by KOGOD KADGOD » 28/12/2006 21:57

Razmjeran wrote:Da prekinemo raspravu Hadisom "Zene su vojska sejtanova",jedno od vecih iskusenja na ovom svijetu..
De, ne mlati praznu slamu i ne podbadaj ponovo.

Samim tim sto su HADISI to sto samo imas da navedes kao "podrsku" toj gluposti o zenama - dokaz je da je izmisljotina i samo nacin da muskarci okrivljavaju zene za svoje slabosti i nesposobnost da obuzdaju svoj nefs (id) - bila od davnih vremena koristena pa evo i sad - ali su se civilizovani ljudi izdigli iznad toga (u koje se ti i takvi ocito ne ubrajate).

Navedi nesto tako ruzno o zenama iz Qur'ana ako istinu govoris
. Mozda o kraljici Belqisi, ili Merjemi, ili o Hatidzi bez cije novcane i moralne podrske ti ne bi ni znao da je Bog jedan? Ili o materi koja te rodila (da je znala sta radja...)?

Idiotska posla, traze samo da raspale raspravu o necemu o cemu civilizovan covjek i ne pomislja - koliko je zena u svijetu na mjestima i sa diplomama o kojima ti i takvi luzeri mogu samo da sanjaju... :roll:

Ovo je DOKAZ kako je nastala vecina hadisa - muski spol pokusavajuci da potlaci zenski, jedna partija da potlaci drugu, jedna sekta da nadvlada drugu i slicno.

Istiniti hadisi koje Poslanik jeste rekao ljudima oko sebe (i ZA ljude oko sebe) su mudre upute u njihovim zaostalim zivotima, a ne ovakve gluposti - on koji je ustao za prava svih zena i za njihovu ravnopravnost sa muskarcima koji su kasnije opet pokusali da zadobiju nadmoc izmisljajuci takve gluposti i pripisujuci ih Muhammedu, a koje ce on prvi da na Sudnjem Danu zapita o izmisljotinama koje su mu pripisivali (vidi Qur'an, koji ocito ne citas, i gdje se pominje o tome, ako u njega vjerujes).

Bog nas upucuje sve, i VJERNIKE i VJERNICE da obore svoje poglede, tj. da ne zvjeraju ako ih nesto navodi na pozudne misli - a da su zene trebale biti pokrivene - od CEGA bi to onda vjernici trebali "obarati poglede"? Od crnih satora?

Dzabe ti crni sator - ko hoce nesto on ce to i postici - a posto nisi vidio sto sam svojim ocima gledala u Arabiji - bolje da sutis u vezi sa tim, jer zaista ne znas o cemu govoris.

Kako vas samo nije stid da i pomislite da bi Poslanik tako nesto rekao?!
Hvala Bogu pa ima Sudnji Dan...

Boze, Ti si dovoljan Svjedok, oprosti im jer oni ne znaju sta govore u svom dzahilijjetu (neznanju).

mrki62

Post by mrki62 » 28/12/2006 22:47

KOGOD KADGOD wrote:
Razmjeran wrote:Da prekinemo raspravu Hadisom "Zene su vojska sejtanova",jedno od vecih iskusenja na ovom svijetu..

Samim tim sto su HADISI to sto samo imas da navedes kao "podrsku" toj gluposti o zenama - dokaz je da je izmisljotina i samo nacin da muskarci okrivljavaju zene za svoje slabosti i nesposobnost da obuzdaju svoj nefs (id) - bila od davnih vremena koristena pa evo i sad - ali su se civilizovani ljudi izdigli iznad toga (u koje se ti i takvi ocito ne ubrajate).

. Mozda o kraljici Belqisi, ili Merjemi, ili o Hatidzi bez cije novcane i moralne podrske ti ne bi ni znao da je Bog jedan? Ili o materi koja te rodila (da je znala sta radja...)?

Idiotska posla, traze samo da raspale raspravu o necemu o cemu civilizovan covjek i ne pomislja - koliko je zena u svijetu na mjestima i sa diplomama o kojima ti i takvi luzeri mogu samo da sanjaju... :roll:

Ovo je DOKAZ kako je nastala vecina hadisa - muski spol pokusavajuci da potlaci zenski, jedna partija da potlaci drugu, jedna sekta da nadvlada drugu i slicno.

Istiniti hadisi koje Poslanik jeste rekao ljudima oko sebe (i ZA ljude oko sebe) su mudre upute u njihovim zaostalim zivotima, a ne ovakve gluposti - on koji je ustao za prava svih zena i za njihovu ravnopravnost sa muskarcima koji su kasnije opet pokusali da zadobiju nadmoc izmisljajuci takve gluposti i pripisujuci ih Muhammedu, a koje ce on prvi da na Sudnjem Danu zapita o izmisljotinama koje su mu pripisivali (vidi Qur'an, koji ocito ne citas, i gdje se pominje o tome, ako u njega vjerujes).

Bog nas upucuje sve, i VJERNIKE i VJERNICE da obore svoje poglede, tj. da ne zvjeraju ako ih nesto navodi na pozudne misli - a da su zene trebale biti pokrivene - od CEGA bi to onda vjernici trebali "obarati poglede"? Od crnih satora?

Dzabe ti crni sator - ko hoce nesto on ce to i postici - a posto nisi vidio sto sam svojim ocima gledala u Arabiji - bolje da sutis u vezi sa tim, jer zaista ne znas o cemu govoris.

Boze, Ti si dovoljan Svjedok, oprosti im jer oni ne znaju sta govore u svom dzahilijjetu (neznanju).
Ovo moram citirati jer mi se sviđa - čemu hadisi ako postoji Musaf ?
Zar Bog nije u Musafu sve reko , jel to on nešto zaboravio pa se neko nađe da ga sa hadisim nadopunjuje ?

mirness

Post by mirness » 29/12/2006 01:36

mrki62 wrote:
KOGOD KADGOD wrote:

Ovo moram citirati jer mi se sviđa - čemu hadisi ako postoji Musaf ?
Zar Bog nije u Musafu sve reko , jel to on nešto zaboravio pa se neko nađe da ga sa hadisim nadopunjuje ?
Hadis
Rijec hadis u arapskom jeziku znaci vijest i govor uopste. U hadiskoj nauci rijec hadis kao strucni izraz ima posebno znacenje. Tamo hadis znaci "ono sto je Muhammed alejhisselam rekao, uradio ili vidio da neko nesto cini, pa svojom sutnjom to odobrio i doticnog nije opomenuo". U hadis spadaju i one vijesti koje govore o Alejhisselamovim svojstvima, tj. o tome kakav je Alejhisselam bio po svojim vanjskim i dusevnim osobinama.

mrki62

Post by mrki62 » 29/12/2006 09:14

mirness wrote:
Hadis
Rijec hadis u arapskom jeziku znaci vijest i govor uopste. U hadiskoj nauci rijec hadis kao strucni izraz ima posebno znacenje. Tamo hadis znaci "ono sto je Muhammed alejhisselam rekao, uradio ili vidio da neko nesto cini, pa svojom sutnjom to odobrio i doticnog nije opomenuo". U hadis spadaju i one vijesti koje govore o Alejhisselamovim svojstvima, tj. o tome kakav je Alejhisselam bio po svojim vanjskim i dusevnim osobinama.
Jasno je meni šta je hadis , samo jasno mi je i to da su ti hadisi pisani mnogo godina nakon smrti Pejgambera a.s.
Pa haman je Izetbegović jučer umro a o njemu se mnogo šta ne zna , eto , jesi li znao da se je svojevremeno on deklarirao kao Srbin ?
Hadisi su potpuno nepotrebni , jer ti sve piše u Musafu. Hadisi su pisani kako se kome u datom trenu činilo za shodno.

Glavni sakupljači hadisa su bili:

1. Malik - umro 795, dakle 163 godine poslije Muhameda;
2. Ibn Hanbal umro 855, tj. 223 godine poslije Muhameda;
3. Bukhari - umro 870, dakle 238 godina poslije Muhammeda;
4. Muslim Ibn al-Haggag - umro 875, tj. 243 godine poslije Muhameda.

Ako se varam , popravite me ;)

Dakle , oni su to nešto pisali na svoju ruku - po principu čula kazala . Što znači da svaki hadis u kojem oni spominju šta i kako je Muhamed uradio ili rekao za mene je ili - ili

Ako je Kur`an božija knjiga , čemu knjiga ako se vi držite hadisa . Ako je Kur`an božija knjiga , pa čemu onda neka nadopuna tog Kur`ana - čemu hadisi ???????????????
Jel se s tim hoće reći kako Allah nije potpun/ savršen i da treba da se orijentiramo s pomoću hadisa ??????
Neki su toliko zaokupljeni hadisima da usput i zaboravljaju za Kur`an. Ma uhvatite se ajeta iz Kur`ana i to vam je dosta a hadisi su ništa drugo do pomutnja .
Najsmješnije ( da ne kažem najgluplje ) je kad sam čitao da negdje piše kako žena mora da se dadne čovjeku pa makar u tom trenu i hljeb izgorio . Dakle , kad čovjeku prahne , njegov ćejf se mora ispuniti , njegov ćejf je preči od nimeta cccccccc . Dakle , hadise pišu samo muškarci i u svoju korist !!!!!

Ne odbija ga, pa makar ostavila da hljeb izgori

Ukoliko muz zatrazi da zadovolji svoje intimne potrebe, zena ce mu to ispuniti pa makar hljeb stavila u pec da se pece. To se temelji na hadisu koji Talk b. 'Ali, r.a., prenosi od Vjerovjesnika, sallallahu alejhi ve sellem: Ako covjek pozove svoju suprugu da zadovolji svoje potrebe, neka mu dodje, pa makar hljeb stavila u pec! ( Tirmizi hadis biljezi u Sunenu ).

Jel ti se taj hadis čini normalnim ???????

Mene hadisi nekako spominju na kršćanske evanđelije - čemu evanđelije ako postoji Sveto pismo

Post Reply