Sta su nam pozitivno donijeli Vehabije???

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Ilija_Cvorovic

Post by Ilija_Cvorovic » 27/12/2006 14:38

Zašto niko ne spomene one protestantske misionare iz SAD-a koji vršljaju po Sarajevu i mame omladinu na jedan perfidan i lukav način. Ja nikad nisam vidio niti jednog vehabiju da ide od fakulteta do fakulteta i poziva studente da dođu na nekakve sastanke, dok ovi to stalno rade. Naravno, na tim sastancima se gledaju i diskutuju propagandni filmovi, pljuje po Islamu i Muhamedu a.s. i ne prihvata ama baš nikakva pa ni najmanja kritika ili neslaganje. Inače, stavovi su im radikalniji od vehabijskih i kriju se iza nekakvih nevinih imena "Svaki student" itd.

jOFLA

Post by jOFLA » 27/12/2006 14:43

.
Last edited by jOFLA on 13/07/2010 14:56, edited 1 time in total.

amrino

Post by amrino » 27/12/2006 14:48

jOFLA wrote:
amrino wrote:Ma da Bosna i Afganistan su tu negdje. :?
Ako oni nesto rade i mi trebamo njihovim stopama...ti bash lud... :-?

Haj boga ti objasni mi to malo bolje posto NE kontam...
Ni mi tebe ne kontamo, citat: "svako mora da ima pravo da se oblaci, vjeruje, prica, onako kako zeli" Završen citat.

Smatraš li da ima pravo bezuslovno pričati doslovno šta hoće, kako hoće, kome god hoće, i s kojim god ciljem hoće ?
Ima li ograničenja u toj slobodi govora, i koja su ograničenja, konkretno u kojim poljima su ograničenja ako smatraš da ih treba biti ?
VI?? :? Jel to sam sebe persiras ili si ti nekakav zastupnik? Koga zastupas?
Trebaju imati SVE one slobode koje imaju SVI ostali gradjani ove zemlje...
Jadna tvoja demokratija kada tako razdvajas ljude...ccc :oops:

jOFLA

Post by jOFLA » 27/12/2006 14:55

.
Last edited by jOFLA on 13/07/2010 14:55, edited 1 time in total.

stickitout

Post by stickitout » 27/12/2006 15:43

_BosanaC wrote:
jOFLA wrote:
Ja znam tipa koji je na heroinu bio 10 godina. Radio je sve sto i svaki drugi ovisnik. Krao gdje je stigao pa i rodjenu majku. Prolazili i on i ona kroz pakao...a onda upozna neke ljude, i malo po malo posveti se vjeri, skine se sa heroina ..ozeni...u svemu tome postane "vehabija".
Skidanja sa heroina u Sarajevu, kao i svugdje drugo, bilo je uvijek i prije rata, i bez vehabija. Ništa novo.
Ljudi ovisnost zamjenjuju ovisnoscu...

:thumbup:

forUMASH

Post by forUMASH » 27/12/2006 15:52

Grom iz vedra neba wrote:Vehabije, ako ih ima, ja jos uvijek ne znam ni ko im je lider, ni koliko ih ima, ni gdje su grupisani, su najmanji problem u BiH.
....ko ono puca Nedime dragi... :roll:

Grom iz vedra neba

Post by Grom iz vedra neba » 27/12/2006 16:04

jOFLA wrote:
amrino wrote:Ma da Bosna i Afganistan su tu negdje. :?
Ako oni nesto rade i mi trebamo njihovim stopama...ti bash lud... :-?

Haj boga ti objasni mi to malo bolje posto NE kontam...
Ni mi tebe ne kontamo, citat: "svako mora da ima pravo da se oblaci, vjeruje, prica, onako kako zeli" Završen citat.

Smatraš li da ima pravo bezuslovno pričati doslovno šta hoće, kako hoće, kome god hoće, i s kojim god ciljem hoće ?
Ima li ograničenja u toj slobodi govora, i koja su ograničenja, konkretno u kojim poljima su ograničenja ako smatraš da ih treba biti ?
A ko to radi?

Arijanac

Post by Arijanac » 27/12/2006 16:16

Vise volim da mi je komsija musliman nego neke druge vjere,iskreno.Nemam nista protiv vehabija,i mislim da od vjernika niko nece dozivjeti nista ruzno.Nasi ljudi bi trebali da se brinu o svom ekonomsko socijalnom stanju,a ne samo da cekaju ulazak u europsku uniju,i da komentarisu vehabizam.Ja sam bosnjak,bosanski musliman,i nekako mi je tesko kad vidim da se muslimani izmedju sebe napadaju.Treba da budemo braca.

amrino

Post by amrino » 27/12/2006 16:20

Arijanac wrote:Vise volim da mi je komsija musliman nego neke druge vjere,iskreno.Nemam nista protiv vehabija,i mislim da od vjernika niko nece dozivjeti nista ruzno.Nasi ljudi bi trebali da se brinu o svom ekonomsko socijalnom stanju,a ne samo da cekaju ulazak u europsku uniju,i da komentarisu vehabizam.Ja sam bosnjak,bosanski musliman,i nekako mi je tesko kad vidim da se muslimani izmedju sebe napadaju.Treba da budemo braca.
:thumbup:

Grom iz vedra neba

Post by Grom iz vedra neba » 27/12/2006 16:20

Arijanac wrote:Vise volim da mi je komsija musliman nego neke druge vjere,iskreno.Nemam nista protiv vehabija,i mislim da od vjernika niko nece dozivjeti nista ruzno.Nasi ljudi bi trebali da se brinu o svom ekonomsko socijalnom stanju,a ne samo da cekaju ulazak u europsku uniju,i da komentarisu vehabizam.Ja sam bosnjak,bosanski musliman,i nekako mi je tesko kad vidim da se muslimani izmedju sebe napadaju.Treba da budemo braca.
Pa problem je u tome sto se muslimani ne napadaju, nego ne-muslimani generisu i vode taj "sukob": Divide et impera, iako ima naravno i puppet-a muslimana, marioneta koji u tome ucestvuju, ali kolo vode drugi...emirijski se moze dokazat. Mene ne interesuju rasprave o celibatu u katolickoj crkvi, to je njihovo pitanje, i ne zelim se mijesat, ali ocigledno da se drugi itekako mijesaju u muslimanska pitanja...s jedne strane to moze djelovati kao neodgoj, nedostatak opce kulture, ali nije to je svjesno generisanje sukoba...

jOFLA

Post by jOFLA » 27/12/2006 16:59

.

Arijanac

Post by Arijanac » 27/12/2006 17:20

Nemam elaborat,vec svoje misljenje.I stojim iza svojih rijeci.

jOFLA

Post by jOFLA » 27/12/2006 17:31

.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 27/12/2006 21:06

Grom iz vedra neba wrote:
Pa problem je u tome sto se muslimani ne napadaju, nego ne-muslimani generisu i vode taj "sukob": Divide et impera, iako ima naravno i puppet-a muslimana, marioneta koji u tome ucestvuju, ali kolo vode drugi...emirijski se moze dokazat. Mene ne interesuju rasprave o celibatu u katolickoj crkvi, to je njihovo pitanje, i ne zelim se mijesat, ali ocigledno da se drugi itekako mijesaju u muslimanska pitanja...s jedne strane to moze djelovati kao neodgoj, nedostatak opce kulture, ali nije to je svjesno generisanje sukoba...
Samo da napomenem da u BiH zive tri konstitutivna naroda i pun qrac ostalih :oops:

Hvala :oops:

amrino

Post by amrino » 28/12/2006 09:30

_BosanaC wrote:
Grom iz vedra neba wrote:
Samo da napomenem da u BiH zive tri konstitutivna naroda i pun qrac ostalih :oops:

Pa da u pravu si, ali bas iz tog razloga se moramo POSTOVATI!!!
Ja se nikada nekom krscaninu ne bih mijesala u stvari koje se ticu njegove vjere ili religije- jer POSTIVANJE znaci ne dovodjenje necega u pitanje..nego prihvatanje toga takvog kako jeste. Ali nekako , kada god se pokrene slicna tema najzustriji su oni kojih se to direktno ne tice i oni koji ni u kojem slucaju to nemogu razumjeti.
Tolerancija je POSTIVANJE svog pa onda "tudjeg". Ni jedan covjek na svijetu NE moze postovati drugoga ako predhodno ne postuje sebe..to je stvar psihologije. I nemoj meni :oops: jer ja vrlo dobro znam sta je tolerancija, na svu srecu zivim u takvom okruzenju i sa takvim ljudima. Najbolja prijateljica mi je krscanka- i to religiozna. Nas dvije se odlicno razumijemo i nikada problema oko toga nismo imale. Jer svaka religija na svijetu ti naredjuje da postujes druge- kada bi svako postovao svoju - nikakvih problema ne bi bilo.

Pearl

Post by Pearl » 28/12/2006 09:35

amrino wrote:
_BosanaC wrote:
Grom iz vedra neba wrote: Pa problem je u tome sto se muslimani ne napadaju, nego ne-muslimani generisu i vode taj "sukob": Divide et impera, iako ima naravno i puppet-a muslimana, marioneta koji u tome ucestvuju, ali kolo vode drugi...emirijski se moze dokazat. Mene ne interesuju rasprave o celibatu u katolickoj crkvi, to je njihovo pitanje, i ne zelim se mijesat, ali ocigledno da se drugi itekako mijesaju u muslimanska pitanja...s jedne strane to moze djelovati kao neodgoj, nedostatak opce kulture, ali nije to je svjesno generisanje sukoba...

Ja se nikada nekom krscaninu ne bih mijesala u stvari koje se ticu njegove vjere ili religije- jer POSTIVANJE znaci ne dovodjenje necega u pitanje..nego prihvatanje toga takvog kako jeste. Ali nekako , kada god se pokrene slicna tema najzustriji su oni kojih se to direktno ne tice i oni koji ni u kojem slucaju to nemogu razumjeti.
Tolerancija je POSTIVANJE svog pa onda "tudjeg". Ni jedan covjek na svijetu NE moze postovati drugoga ako predhodno ne postuje sebe..to je stvar psihologije. I nemoj meni :oops: jer ja vrlo dobro znam sta je tolerancija, na svu srecu zivim u takvom okruzenju i sa takvim ljudima. Najbolja prijateljica mi je krscanka- i to religiozna. Nas dvije se odlicno razumijemo i nikada problema oko toga nismo imale. Jer svaka religija na svijetu ti naredjuje da postujes druge- kada bi svako postovao svoju - nikakvih problema ne bi bilo.
pa zar vehabije ne napadaju i BH muslimane, a neki ih stavljaju u isti red sa nemuslimanima (njihova vjera nije dovoljno jaka i ili ovako neki glupi argument imaju)? zar time to ne prestaje biti stvar samo pripadnika islamske vjeroispovjesti, ako pokusavaju sviju da opamete i izvedu na pravi put?

mozda grijesim...

Arijanac

Post by Arijanac » 28/12/2006 09:35

Potpuno smo svjesni tko sve zivi u BiH,ali tema je vehabizam.Sto se tice ova tri naroda,imali smo priliku vidjeti sve,narocito ako se vratimo unazad 15-tak godina.Ipak postujem sve vjere,i nemam nista protiv njihovih obicaja,jednostavno nije moja stvar.Ali onda ne razumijem zasto se oni ponajvise bave problemom vehabizma.U par navrata pojavilo se pitanje u kojem se trazi odgovor na to "sta si ucinio da se vehabije osjecaju u Bosni kao bosanci,i da upoznaju nase obicaje?" nazalost,cinimo i premalo,u pravu si,treba da im pomognemo,da ih prihvatimo,i ne napadamo samo zato sto su vjernici.Od jednog vjernika,ne vjerujem da ce itko docekati nepravdu.Jos jednom napominjem najvise mi je tesko kada cujem da musliman radi ili govori protiv muslimana.Vjerujem da ce sve biti u redu.

amrino

Post by amrino » 28/12/2006 09:36

Pearl wrote:
amrino wrote:
_BosanaC wrote: Samo da napomenem da u BiH zive tri konstitutivna naroda i pun qrac ostalih :oops:

pa zar vehabije ne napadaju i BH muslimane, a neki ih stavljaju u isti red sa nemuslimanima (njihova vjera nije dovoljno jaka i ili ovako neki glupi argument imaju)? zar time to ne prestaje biti stvar samo pripadnika islamske vjeroispovjesti, ako pokusavaju sviju da opamete i izvedu na pravi put?

mozda grijesim...
Grijesis!

Pearl

Post by Pearl » 28/12/2006 09:46

amrino wrote:
Pearl wrote:
amrino wrote: Pa da u pravu si, ali bas iz tog razloga se moramo POSTOVATI!!!

mozda grijesim...
Grijesis!
hm...ovo sto Arijanac kaze: "sta si ucinio da se vehabije osjecaju u Bosni kao bosanci,i da upoznaju nase obicaje?" jeste stvar samo muslimana, tj Bosnjaka(ako govorimo o BIH).. znaci, odnosi i ponasanje vehabija i Bosnjaka medjusobno jesu samo njihova stvar..ali svako "pametovanje" s njihove strane svaki ce covjek dozivjeti kao napad jedne osobe a ne kao napad citave muslimanske zajednice.. u tom slucaju, mislim da to nije samo stvar muslimana, jer onda oni moraju i da odgovarajaju za ponasanje vehabija..
smatram i da npr jehovini svjedoci nisu samo "problem" i pitanje hriscana jer oni i muslimanima i jevrejima dolaze na vrata, pricaju o jehovi i "dosadjuju"..

tako da to pitanje nije tako jednostavno..

Liberalism

Post by Liberalism » 28/12/2006 09:50

Sta su nam donijeli?

Mozda Harisa Silajdzica?

Wednesday

Post by Wednesday » 28/12/2006 09:58

Liberalism wrote:Sta su nam donijeli?

Mozda Harisa Silajdzica?
pitanje je: sta su nam POZITIVNO danjeli vahabije :-)[/u]

amrino

Post by amrino » 28/12/2006 10:13

hm...ovo sto Arijanac kaze: "sta si ucinio da se vehabije osjecaju u Bosni kao bosanci,i da upoznaju nase obicaje?" jeste stvar samo muslimana, tj Bosnjaka(ako govorimo o BIH).. znaci, odnosi i ponasanje vehabija i Bosnjaka medjusobno jesu samo njihova stvar..ali svako "pametovanje" s njihove strane svaki ce covjek dozivjeti kao napad jedne osobe a ne kao napad citave muslimanske zajednice.. u tom slucaju, mislim da to nije samo stvar muslimana, jer onda oni moraju i da odgovarajaju za ponasanje vehabija..
smatram i da npr jehovini svjedoci nisu samo "problem" i pitanje hriscana jer oni i muslimanima i jevrejima dolaze na vrata, pricaju o jehovi i "dosadjuju"..

tako da to pitanje nije tako jednostavno..

Jesi li dolazak ijednog Jehovog svjedoka na vrata dozivjela kao napad?
Ja nisam, kao sto ni vehavije, ni Krisne, ni protestante ni ine ne dozivljavam...na taj nacin.
Ali mozda JA grijesim? Mozda sam svakog Jehovog svjedoka ili kriscanskog misionara(bilo je i tih slucajeva) koji mi je dosao na vrata trebala zasut vrelom vodom, otici na policiju ili u "Dane", otici kod Bakira na 60 min i urlati na sav glas kako ONI zele da me preobrate, kako mi pametuju i kako sam ugrozena!!!
Za mene ja napad kada neko ispali zolju na munaru dzamije u mjesecu Ramazanu u vrijeme kada ljudi sehure...ali to je u odnosu na vehabije mali problem... :oops:

Arijanac

Post by Arijanac » 28/12/2006 10:18

Pitanje je postavljeno tako da u startu zvuci optuzujuce.Ja ne bih vehabije uopste da svrstam u neku posebnu grupu,kao sto su to hare krisa,i hiljadu nekih sekti koje npr postoje najcesce po Americkom kontinentu.To su sve sekte izvedene iz krscanstva,one nesto prihvataju kao zajednicko a nesto ne.Nije mi poznato koliko verzija Biblije postoji,pa ne bih da ulazim u to.Medjutim,vjera svih muslimana zasnovana je na 5 temelja,oni koji ih postuju,bez obzira koje nacije bili su muslimani.Ljudi se plase nepoznatog,nedavno mi kaze prijateljica recenicu iz koje ja zakljucih da ona ne zna da je Marija,Merjem.Isus ustvari,Isa.Nasi ljudi treba vise da uce o svojoj vjeri i shvatice da su svi muslimani jedno,i mi,i oni koje nazivamo vehabije.

Pearl

Post by Pearl » 28/12/2006 11:03

@amrino
meni je napad sve sto je fizicki ili psihicki usmjereno protiv moje volje...
malo glupo karikiras, i svjesna si toga, ali neka ti bude..

jel mislis da napad na dzamiju moze da uradi neko kome mozak nije ispran (shvati to kako zelis, meni osoba koja usmjerava svoj napad protiv lika i osjecanja jedne jedinke ili jedne skupine jeste ispranog mozga, da ne kazem da nije normalan/na)? i jel smatras da je to problem samo i jedino pripadnika vjerske skupine koji su taj napad ucinili? da oni to rijese medju sobom? (ne kontam kako to zamisljas,zato pitam) ja bas ne mislim tako... ja napad osudjujem, pa od koga god da je dosao... napad vezem za jedinku, za osobu a ne za skupinu, kako bi ti da predstavis.. (meni nisu sve vehabije iste, ni svi jehovini svjedosci isti, itd jer nisu Borg pa da imaju kolektivnu svijest)

ni talibani kao skupina nisu bili problem dok su samo provodili svoju viziju serijata.. kad su poceli da ubijaju ljude i raznose se bombama, onda su postali problem (kad vec nakaradno karikiras, da onda i ja to radim)valjda je prevencija cilj...a za one koji su napad ucinili ima zatvor i kazna..tu prica i palamudjenje nemaju mjesta..

to sto se nase vlasti prave corave i gluhe je opet mozda nas problem, jer smo ih mi izabrali...pa se oni medjusobno "dogovore" sta je ozbiljan napad a sta ne i koga procesuirati a koga ne... :zzzz:

Arijanac

Post by Arijanac » 28/12/2006 11:23

Mislim da su bosnjaci pametan narod,shvatice da je vehabija=musliman ,i onda ce smisao recenica biti drugaciji i moci cemo da shvatimo pravi kontekst.npr "vehabije nam smetaju na ulazu u dzamiju sa svojim kombijima" = "muslimani nam smetaju na ulazu u dzamiju sa svojim kombijima" .Mislim da sada izgleda puno jasnije.

Post Reply