Sta se desilo ? 14. mart 1879

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...
Qler

Post by Qler » 14/03/2005 15:11

danas je rodjendan mojoj dragoj :D:D:D

sanjanin

Post by sanjanin » 15/03/2005 01:38

:D

Skoro sve velike naucnike svi su smatrali blesavim, cudnim.....niko ih nije razumio....

Ali najblesavije sto sam cuo o jednom naucniku je nacin na koji je Alexander Fleming izumio penicilin.

Naime, Alexander Fleming je bio veliki peksin (bio je jako neuredan, nije vodio racuna o higijeni i cistoci kuce u kojoj je zivio).

Ljeta cini mi se 1927. ili 1926. , slagat cu vam, Fleming ( :D idiot :D) je posao na ljetovanje. Prije polaska ostavio je pun sudoper neopranog sudja koje je zalio nekakvom anti-septicnom kiselinom, sirom otvorio prozore u kuhinji i ostavio tako. I to je tako stajalo vise od mjesec dana (napomena: Fleming ovo nije uradio da bi vidio sta ce se stvoriti u tim uslovima vec zato sto je bio jako neuredan).

Kad se Fleming nakon vise od mjesec vratio, usao je u kuhinju i podigao tanjir koji je bio na vrhu (jedini tanjir koji nije zahvatila kiselina kojom je polio sudje). I uocio je na tanjiru kao neku grudvicu i nesto bijelo oko grudvice.
I onda je to stavio pod mikroskop i skonto da tu grudvicu predstavljaju bakterije a ono okolo je plijesan (budj) koja je poubijala bakterije (plijesan je u stvari penicilin).
Da je kojim slucajem i taj tanjir polio kiselinom ili da nije ostavio otvorene prozore, ili da je bio cist i uredan i oprao sudje.....nikada ne bi otkrio penicilin (svi tanjiri koje je zahvatila kiselina bili su puni bakterija).

pitt

Post by pitt » 15/03/2005 03:36

zmijaIzmaj wrote:djes pitt

"The important thing is not to stop questioning. Curiosity has its own reason for existing." einstein

Cao gujo, volis li me danas?

Vidis kako se ja i Al slazemo :D:D

"Anyone who has never made a mistake has never tried anything new."

gujo volis li me sada :D:D

"No, this trick won't work...How on earth are you ever going to explain in terms of chemistry and physics so important a biological phenomenon as first love

Image

pitt

Post by pitt » 15/03/2005 16:19

Ma ja i Al smo stari ahbabi iz skolskih dana :D:D:D

Evo sta Al rece jednom a to najbolje opisuje sta ja osjecam prema tebi:D:D

The most beautiful thing we can experience is the mysterious. It is the source of all true art and all science. He to whom this emotion is a stranger, who can no longer pause to wonder and stand rapt in awe, is as good as dead: his eyes are closed.

Jest da ocekujem cudo posto si me vec odbila ali..

There are two ways to live your life - one is as though nothing is a miracle, the other is as though everything is a miracle.

Image
Last edited by pitt on 15/03/2005 18:12, edited 1 time in total.

sami sebi najgori

Post by sami sebi najgori » 15/03/2005 16:48

Ja koliko se sjecam iste godine ili mozda godinu ranije, Berlinskim kongresom je Turska prepustila Bosnu Austriji, prepustivsi Bosnjake na milost i nemilost!!!!!

sanjanin

Post by sanjanin » 15/03/2005 17:30

sami sebi najgori wrote:Ja koliko se sjecam iste godine ili mozda godinu ranije, Berlinskim kongresom je Turska prepustila Bosnu Austriji, prepustivsi Bosnjake na milost i nemilost!!!!!

Grijesis. Koliko mi je poznato okupacija Bosne od strane Austro-Ugarske prvi je slucaj u historiji da jedna krscanska zemlja okupira zemlju u kojoj su dotad vecinu cinili muslimani a da zadrzi prije svega imovinska a i mnoga druga prava muslimana.
Ne kazem da su bili idealni ali su jedini relativno pitom vladar koji je pokorio Bosnu od Pracovjeka pa do vakta koji bi se mogao nazvati "Dva vuka sa Durmitora". Mada bih ja radije rekao >neminovan slijed dogadjaja<.

Kao sto rekoh, Bosnjaci tada nisu imali sva prava koja su im pripadala, ali nikad im nije bilo bolje pod krscanskom vlascu. Da je kojim slucajem ostala Austro-Ugarska Bosnjacima bi bilo mnogo bolje. Od dva zla Austro-Ugarski "piceki" mnogo su bolji od vukova sa Durmitora.
Piceki su jedino i smetali Srbima iako se atentat podmece organizaciji pod imenom "Mlada Bosna".
Da je ostala Austro-Ugarska Bosnjaci bi danas bili na konju.
Iako se broj Bosnjaka u to vrijeme prepolovio (ljudi pobjegli jer su znali sta se desilo sa muslimanima, Madjarske, Slavonije, Srbije, Rumunije, Bugarske, Grcke, oni koji su pobjegli bili su u pravu).
Medjutim, Austro-Ugraska propade. Tek tada su Bosnjaci prepusteni na milost i nemilost prije svega Srbima ali i Hrvatima.
Da je ostala Austro-Ugarska bilo bi mnogo bolje. Ne bi bilo savrseno. Bilo bi daleko od savrsenog. Ali sve je bolje od vojvode Stepe Stepanovica koji je umarsirao u Bosnu novembra 1918. i dobio jednu od nhaznacajnijih ulica u Sarajevu, jedan u nizu vojvoda, careva, junaka, cija su imena krasila ulice Sarajeva.
Dakle, mi smo danas u nemilosti.

8. sekretar SKOJ-a

Post by 8. sekretar SKOJ-a » 15/03/2005 20:57

Mnogi od nas ne razumiju o čemu se radi u teoriji relativnosti.
Ajnštajn je to pojednostavio ovako:

Sjediti jednu minutu na klupi, u parku sa zgodnom Sa-x forumašicom (studenticom) i
sjediti jednu minutu na vreloj peći, nije isto.

________
Prva žena mu se zvala Mileva, porijeklom iz Vojvodine. Imaju sina koji i danas živi u CH. Prilično je bolestan (neka od psihoza) + starost.
Last edited by 8. sekretar SKOJ-a on 16/03/2005 06:47, edited 1 time in total.

sami sebi najgori

Post by sami sebi najgori » 15/03/2005 21:28

[quote="sanjanin"][quote="sami sebi najgori"]Ja koliko se sjecam iste godine ili mozda godinu ranije, Berlinskim kongresom je Turska prepustila Bosnu Austriji, prepustivsi Bosnjake na milost i nemilost!!!!![/quote]

Grijesis. Koliko mi je poznato okupacija Bosne od strane Austro-Ugarske prvi je slucaj u historiji da jedna krscanska zemlja okupira zemlju u kojoj su dotad vecinu cinili muslimani a da zadrzi prije svega imovinska a i mnoga druga prava muslimana.
Ne kazem da su bili idealni ali su jedini relativno pitom vladar koji je pokorio Bosnu od Pracovjeka pa do vakta koji bi se mogao nazvati "Dva vuka sa Durmitora". Mada bih ja radije rekao >neminovan slijed dogadjaja<.

Kao sto rekoh, Bosnjaci tada nisu imali sva prava koja su im pripadala, ali nikad im nije bilo bolje pod krscanskom vlascu. Da je kojim slucajem ostala Austro-Ugarska Bosnjacima bi bilo mnogo bolje. Od dva zla Austro-Ugarski "piceki" mnogo su bolji od vukova sa Durmitora.
Piceki su jedino i smetali Srbima iako se atentat podmece organizaciji pod imenom "Mlada Bosna".
Da je ostala Austro-Ugarska Bosnjaci bi danas bili na konju.
Iako se broj Bosnjaka u to vrijeme prepolovio (ljudi pobjegli jer su znali sta se desilo sa muslimanima, Madjarske, Slavonije, Srbije, Rumunije, Bugarske, Grcke, oni koji su pobjegli bili su u pravu).
Medjutim, Austro-Ugraska propade. Tek tada su Bosnjaci prepusteni na milost i nemilost prije svega Srbima ali i Hrvatima.
Da je ostala Austro-Ugarska bilo bi mnogo bolje. Ne bi bilo savrseno. Bilo bi daleko od savrsenog. Ali sve je bolje od vojvode Stepe Stepanovica koji je umarsirao u Bosnu novembra 1918. i dobio jednu od nhaznacajnijih ulica u Sarajevu, jedan u nizu vojvoda, careva, junaka, cija su imena krasila ulice Sarajeva.
Dakle, mi smo danas u nemilosti.[/quote]

Slazem se ali ja sam samo naveo godinu kada se to dogodilo!!!!

A sto se tice Austrougarske, mislim da nije niti ce biti demokratskije carevine kao sto je ona bila!!!!
Znas li pricu o Inat Kuci preko puta vijecnice?????

pitt

Post by pitt » 15/03/2005 23:34

Imagination is more important than knowledge.

Moja ti, jos da ti je znati radi koga sam ovako vrijedan :D:D:D:D

Evo ti o ratu, ne ponoivio se nikad nikome :(

Albert Einstein
He who cherishes the values of culture cannot fail to be a pacifist.

Albert Einstein
The conscientious objector is a revolutionary. On deciding to disobey the law he sacrifices his personal interests to the most important cause of working for the betterment of society.

Albert Einstein
My pacificism is an instinctive feeling, a feeling that possesses me because the murder of people is disgusting. My attitude is not derived from any intellectual theory but is based on my deepest antipathy to every kind of cruelty and hatred.

Albert Einstein
There are two ways of resisting war: the legal way and the revolutionary way. The legal way involves the offer of alternative service not as a privilege for a few but as a right for all. The revolutionary view involves an uncompromising resistance, with a view to breaking the power of militarism in time of peace or the resources of the state in time of war.

Albert Einstein
It is characteristic of the military mentality that nonhuman factors (atom bombs, strategic bases, weapons of all sorts, the possession of raw materials, etc) are held essential, while the human being, his desires, and thoughts - in short, the psychological factors - are considered as unimportant and secondary...The individual is degraded...to "human materiel.

Albert Einstein
To my mind, to kill in war is not a whit better than to commit ordinary murder.

Albert Einstein
Nationalism is an infantile disease. It is the measles of mankind.

Albert Einstein
Nationalism, on my opinion, is nothing more than an idealistic rationalization for militarism and aggression.

Albert Einstein
He who joyfully marches to music rank and file, has already earned my contempt. He has been given a large brain by mistake, since for him the spinal cord would surely suffice. This disgrace to civilization should be done away with at once. Heroism at command, how violently I hate all this, how despicable and ignoble war is; I would rather be torn to shreds than be a part of so base an action. It is my conviction that killing under the cloak of war is nothing but an act of murder.

A sad jedna.....samo za tebe :D:D:D
"Any man who can drive safely while kissing a pretty girl is simply not giving the kiss the attention it deserves."
Albert Einstein quotes (German born American physicist who developed the special and general theories of relativity. Nobel Prize for Physics in 1921. 1879-1955)

pitt

Post by pitt » 16/03/2005 14:49

zmijaIzmaj wrote:"Any man who can drive safely while kissing a pretty girl is simply not giving the kiss the attention it deserves."

Any man who can kiss a pretty girl while he has been kissing other girls is sipmly not giving the kiss the attention it deserves

ovo ti ja malo modifikovala 8)

Sto li boze :D:D:D

pitt

Post by pitt » 16/03/2005 14:54

Mozes ti modifikovati kolko hoces al srce zna :D:D

A question that sometimes drives me hazy:
am I or are the others crazy?

Evo sta ti cika Al kaze o ljubavi i curicama kao ti :D:D

Formal symbolic representation of qualitative entities is doomed to its rightful place of minor significance in a world where flowers and beautiful women abound.

Love is a better teacher than duty.

When you are courting a nice girl an hour seems like a second. When you sit on a red-hot cinder a second seems like an hour. That's relativity.

Only a life
lived for others is the life worthwhile

Image

Harrys

Post by Harrys » 16/03/2005 15:26

Jedna Ajnstajnova izjava:

Lakse je razbiti jedan atom nego jednu predrasudu.

pitt

Post by pitt » 17/03/2005 01:29

The ideals which have lighted my way, and time after time have given me new courage to face life cheerfully, have been Kindness, Beauty, and Truth. The trite subjects of human efforts, possessions, outward success, luxury have always seemed to me contemptible.

Image

Image

Jel mu ovo ljuba pored? :D:D:D

pitt

Post by pitt » 17/03/2005 01:47

Few are those who see with their own eyes and feel with their own
hearts.
Albert Einstein (1879-1955)

Kako cu vidjet kad mi je srce scepala i ne popusta :D:D:D

Image

"The important thing is not to stop questioning. Curiosity has its own reason for existing."

Gujo...volis li me :D:D:D

pitt

Post by pitt » 21/03/2005 19:49

Samo za onu koja me ne voli :(

OTTO Neugebauer, the historian of ancient mathematics, told a story about the boy Einstein that he characterises as a "legend," but that seems fairly authentic.)
As he was a late talker, his parents were worried. At last, at the supper table one night, he broke his silence to say, "The soup is too hot."
Greatly relieved, his parents asked why he had never said a word before.
Albert replied, "Because up to now everything was in order."

EINSTEIN came to Princeton University in 1935 and was asked what he would require for his study. he replied: "A desk, some pads and a pencil, and a large wastebasket to hold all of my mistakes."

ONCE Einstein sent this reply, along with a page full of diagrams, to a fifteen-year-old girl who had written for help on a homework assignment:
"Do not worry about your difficulties in mathematics; I can assure you that mine are much greater."

RIVERSIDE Church in Manhattan planned to put up statues of the eight most famous scientists who ever lived, according to their liking. Einstein was included. When asked how it felt to be an "immortalized" living scientist in this way, Einstein answered,
"From now on, and for the rest of my life, I must be very careful not to commit a scandal."

SPEAKING at the Sorbonne during the 1930s, Einstein said, "If my relativity theory is verified, Germany will proclaim me a German and France will call me a citizen of the world. But if my theory is proved false, France will emphasize that I am a German and Germany will say that I am a Jew."

EINSTEIN went to look at a kibbutz while on a visit to Palestine in 1921. He asked many questions of the 22-year-old girl who was head of the young community. One question was,
"What is the relationship here of men to women?"
Thinking that he was one of the many visitors who thought that women were common property in the kibbutz, she stammered, very embarrassed,
"But, Herr Professor, each man here has one woman."
Einstein's eyes twinkled. He took the girl's hand and said,
"Don't be alarmed at my question - by 'relationship' we physicists understand something rather simple, namely how many men are there and how many women."

EINSTEIN was asked by his hostess at a social gathering to explain his theory of relativity. Said the great mathematician,
"Madam, I was once walking in the country on a hot day with a blind friend, and said that I would like a drink of milk."
"Milk?" said my friend, "Drink I know; but what is milk?"
"A white liquid," I replied.
"Liquid I know; but what is white?"
"The colour of a swan's feathers."
"Feathers I know; what is a swan?"
"A bird with a crooked neck."
"Neck I know; but what is this crooked?"
"Thereupon I lost patience. I seized his arm and straightened it. "That's straight," I said; and then I bent it at the elbow. "That's crooked."
"Ah!" said the blind man, "Now I know what you mean by milk!" [Of]

THE CLASSICAL scholar Gilbert Murray one day encountered Einstein sitting in the quadrangle of Christ Church, Oxford. The exiled scientist was deep in thought, with a serene and cheerful expression on his face. Murray asked him what he was thinking about.
"I am thinking that, after all, this is a very small star," Einstein answered.

ONE DAY during his tenure as a professor, Albert Einstein was visited by a student. "The questions on this year's exam are the same as last year's!" the young man exclaimed.
"Yes," Einstein answereed, "but this year all the answers are different."

THE SCULPTOR Jacob Epstein tells this story:
"When I was doing Professor Albert Einstein's bust he had many a jibe at the Nazi professors, one hundred of whom had condemned his theory of relativity in a book.
"Were I wrong," he said, "one professor would have been enough." [Of]

EINSTEIN'S wife was once asked if she understood her husband's theory of relativity.
"No," she replied loyally, "but I know my husband and I know he can be trusted."

EINSTEIN once declared that his second greatest idea after the theory of relativity was to add an egg while cooking soup in order to produce a soft-boiled egg without having an extra pot to wash.

IN 1931 Charlie Chaplin invited Albert Einstein, who was visiting Hollywood, to a private screening of his new film City Lights. As the two men drove into town together, passersby waved and cheered. Chaplin turned to his guest and explained:
"The people are applauding you because none of them understands you and applauding me because everybody understands me."

IN 1898, young Albert Einstein applied for admission to the Munich Technical Institute and was turned down. The young man, the Institute declared, "showed no promise" as a student. By 1905, he had formulated his special theory of relativity.

SIR WILLIAM Rothenstein was in Berlin doing a portrait of Einstein. The mathematician was always accompanied to the studio by a solemn, academic looking individual who sat in a corner throughout the sittings. Einstein, not wishing to waste any time, was putting forth certain tentative theories, to which the silent companion replied only by an occasional nod or shake of the head. When the work was concluded, Rothenstein, who was curious, asked Einstein who his companion was.
"That's my mathematician," said Einstein, "who examines problems which I put before him and checks their validity. You see, I am not myself a good mathematician . . ." [Of]

SHORTLY after the publication of Einstein's general theory of relativity in 1915, the Russian mathematician Alexander Friedmann was surprised to discover that Einstein had failed to notice a remarkable prediction made by his equations: that the universe is expanding. This prediction was later confirmed by observations made by Edwin Hubble in the 1920s.
The cause of Einstein's oversight? He had made a stupid error in his calculations: He had divided by zero, which amounts to a big "sin" in mathematics.

"WHEN I was young I found out that the big toe always ends up making a hole in a sock," Einstein once recalled. "So I stopped wearing socks."

ONE OF Einstein's colleagues asked him for his telephone number one day. Einstein reached for a telephone directory and looked it up. "You don't remember your own number?" the man asked, startled.
"No," Einstein answered. "Why should I memorize something I can so easily get from a book?"
In fact, Einstein claimed never to memorize anything which could be looked up in less than two minutes.

Harrys

Post by Harrys » 21/03/2005 20:37

zmijalzmaj,u Svicarskoj,medju naucnim krugovima ova godina je posvecena Ajnstajnu,pa evo par linkova ako te interesuju.

http://www.einstein2005.ch
http://www.wyp2005.org
http://www.assn.ch
http://www.eps13.org
http://www.bhm.ch
:)

pitt

Post by pitt » 22/03/2005 03:38

…znas da je piton najduza zmija na svijetu, a najteza je green anaconda

Ne znam to al znam da je moja tuga najveca kad me ne volis :D:D

"Science is a powerful instrument. How it is used, whether it is a blessing or a curse to mankind, depends on mankind and not on the instrument. A knife is useful, but it can also kill."--Albert Einstein

If the facts don't fit the theory, change the facts.

– Albert Einstein

Marilyn Monroe suggests to Einstein: What do you say, professor, shouldn't we marry and have a little baby together: what a baby it would be - my looks and your intelligence!
Einstein: I'm afraid, dear lady, it might be the other way around...

My pacifism is an instinctive feeling, a feeling that possesses me because the murder of men is abhorrent. My attitude is not derived from intellectual theory but is based on my deepest antipathy to every kind of cruelty and hatred."-- Albert Einstein

Da si blize, mogao sam te odvesti na ovo :D:D

http://www.pitt.edu/~hpsdept/news/photoalbum/Einstein1905/EinsteinProgram.htm

Zio

Post by Zio » 22/03/2005 06:30

zmijaIzmaj wrote:evo jedan forwardovani mail...bas mi se svidja slucajnost teme tog maila i mog inboxa :-)

hvala ali g-ju :D

>Sveucilisni profesor postavio je svojim studentima ovo pitanje:
Je li Bog stvorio sve sto postoji?
>Jedan student mu je smjelo odgovorio: Da, Bog je stvorio sve sto
>postoji!
Bog je sve stvorio; upita profesor jos jednom.
Da, profesore; odgovori student.
>
>Profesor ce potom: Ako je Bog stvorio sve, onda je stvorio i zlo.
>Buduci da zlo postoji a uzevsi u obzir princip da nas odredjuje ono sto
>radimo, onda je i Bog zao!;
>Student je ostao cutke, a profesor je pun sebe konstatirao kako je jos
>jednom dokazao da je ono sto kriscani vjeruju zapravo mit.
>
>Drugi je student podignuo ruku i pitao profesora smije li ga nesto pitati.
Naravno&raquo; odgovori profesor.
>
>Student ustane i rece: Profesore, postoji li hladnoca?
Kakvo je to pitanje? Naravno da postoji. Zar ti nikad nije bilo hladno?
>
>Studenti su se zakikotali na kolegino pitanje.
>
>Mladic je odgovorio: Zapravo profesore, hladnoca ne postoji. Prema
>zakonima fizike, ono sto mi smatramo hladnocom u stvarnosti je
>odsustvo topline. Svako tijelo ili objekt prema proucavanju ima ili
>prijenosi energiju, a toplina je ono sto cini da tijelo ima ili
>prijenosi energiju.
>
>Apsolutna nula znaci potpunu odsutnost topline, sve stvari postanu
>inertne i nesposobne za reakciju na toj temperaturi. Hladnoca ne
>postoji. Mi smo stvorili tu rijec da opisemo kako se osjecamo ako
>nemamo toplinu.
>
>Student nastavi s pitanjem: Profesore, postoji li tama?;
>Profesor odgovori: ;Naravno da postoji.;
>Student ce na to: Opet ste u krivu, profesore, ni tama ne postoji.
>Tama je u stvarnosti samo odsustvo svjetla. Svjetlo mozemo proucavati,
>ali tamu ne. Zapravo, mozemo se posluziti Newtonovom prizmom da
>pretvorimo bijelo svjetlo u mnoge boje i proucavati razlicite duljine
>svjetlosnih valova za svaku boju. Ne mozemo mjeriti tamu. Najobicnija
>zraka svjetla moze prodrijeti u svijet tame i prosvijetliti ju.
>Kako mozete znati koliko je odredjeni prostor mracan? Mjerite kolicinu
>prisutnog svjetla. Nije li ovo tocno? Tama je pojam koji&yuml;&yuml;ljudi
>koriste da opisu sto se dogadja kada nema svjetla;
>
>Na kraju, mladic upita:; Profesore, postoji li zlo?;
>Sad vec pomalo nesiguran, profesor odgovori: ;naravno, kao sto sam vec
>rekao. Vidimo zlo svaki dan. Najcesce u svakodnevnim primjerima
>covjekove necovjecnosti prema drugim ljudima... u zlocinima i nasilju
>diljem svijeta. Ove manifestacije nisu nista drugo nego zlo;
>
>Na to ce student: ;Profesore, zlo ne postoji, ili barem ne postoji po sebi
>
>Zlo je jednostavno odsustvo Boga. Bas kao i tama i hladnoca, to je
>pojam kojeg su ljudi stvorili da opisu odsutnost Boga. Bog nije
>stvorio zlo. Zlo nije poput vjere i ljubavi koje postoje bas kao sto
>postoje svijetlo i toplina. Zlo je posljedica onog sto se dogodi kada
>u covjekovom srcu nije nazocna Bozja ljubav. Bas poput hladnoce koju
>dozivljavamo u odsustvu topline, ili poput tame koja se dogadja kada
>nema svjetla.;
>
>Profesor je sjeo.
>
>Mladic se zvao Albert Einstein

svaka cast, ovo treba postavit na religiju za one kao tifa itd.

pitt

Post by pitt » 24/03/2005 17:32

Posto se jos odgovor ocekuje evo mako anegdota o cika Alu i teta Milevi ili kako se vec zvala njegova "lepsa polovina" :D:D

Albert Einstein was among the notable guests who attended the premiere of Charlie Chaplin's City Lights in 1931. While visiting Hollywood, the famed physicist attempted to explain his theories to a studio executive. "For instance, consider Betelgeuse," he remarked at one point. "Betelgeuse, one of the greatest stars in the whole system, can be photographed merely by means of one ray of light..."
Some time after Einstein left, the executive called his casting director. "Say," he shouted. "I want you should go out and sign up this feller Betelgeuse, and I want you should sign him up quick. Einstein, who knows everything, says he's one of the greatest stars in the business!"

Albert Einstein's wife was once given a guided tour of the Mount Wilson Observatory (in California), whose giant optical telescope was among the largest in the world.
"One of the principal functions of all this sophisticated machinery," an astronomer explained, "is to determine the extent and shape of the universe." "Oh," she replied, "my husband does that on the back of an old envelope."

neki opancarevi jarani cak i pripisuju teta Milevi sav Alov work :D:D:D:D

http://home.comcast.net/~xtxinc/politics.htm

pitt

Post by pitt » 26/03/2005 18:20

Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.

Malo slae na racun naseg slavnog vodje ili kako mi kazemo - Our elected leader is neither :D:D

Bush at the Pearly Gates

Einstein dies and goes to heaven. At the Pearly Gates, Saint Peter tells him, "You look like Einstein, but you have no idea the lengths some people will go to sneak into Heaven. Can you prove you're Albert Einstein?"

Einstein ponders for a few seconds and then asks, "Can I have a blackboard and some chalk?" Saint Peter snaps his fingers and a blackboard and chalk instantly appear. Einstein proceeds to describe, in arcane mathematics and symbols, his theory of relativity.

Saint Peter is suitably impressed. "You really ARE Einstein!" he says. "Welcome to heaven!"

The next to arrive is Picasso. Once again, Saint Peter asks for credentials. Picasso asks, "Mind if I use that blackboard and chalk?"

Saint Peter says, "Go ahead."

Picasso erases Einstein's equations and sketches a truly stunning mural with just a few strokes of chalk. Saint Peter claps. "You are definitely the great artist you claim to be!" he says. "Come on in!"

Then Saint Peter looks up and sees George W. Bush. Saint Peter scratches his head and says, "Einstein and Picasso both managed to prove their identity. How can you prove yours?"

Dubya looks bewildered and says, "Who are Einstein and Picasso?"

Saint Peter sighs and says, "Come on in, George."

pitt

Post by pitt » 26/03/2005 22:50

zmijaIzmaj wrote:uhh

sta bi sad einstein reko, nakon ovakve briljantne utakmice...glava me boli...a i vic ti je straaaaaassan pitt :P ... :D

Only a life lived for others is worth living.

Few are those who see with their own eyes and feel with their own hearts."

Samo za guju da joj popravi raspolozenje :D:D

Einstein climbs to the top of Mt. Sinai to get close enough to talk to God.
Looking up, he asks the Lord... "God, what does a million years mean to you?"
The Lord replies, "A minute."
"Einstein asks, "And what does a million dollars mean to you?"
The Lord replies, "A penny."
Einstein asks, "Can I have a penny?"
The Lord replies, "In a minute."

http://www.pbs.org/wgbh/nova/einstein/index.html

pitt

Post by pitt » 27/03/2005 19:06

Bas me zanima jesam li i u tom paralelnom svemiru mahmuran jutros :D:D Ako nisam, da se prebacim..... :D:D

Science is a powerful instrument. How it is used, whether it is a blessing or a curse to mankind, depends on mankind and not on the instrument. A knife is useful, but it can also kill.

BTW, ovaj serijal o Alu bi PBS opet trebo emitovati negdje u decembru...ako ne lazu :D

Harrys

Post by Harrys » 19/04/2005 22:53

18 aprila 1955 godine umro je Albert Ajnstajn, u Princeton,USA.

Abert Ajnstajn:"Napravio sam samo jednu gresku u zivotu,na dan kad sam potpisao pismo predsjedniku Ruzveltu i savjetovao da se napravi atomska bomba.Ali mozda mi se moze oprostiti jer smo znali da Nijemci rade na istom problemu i da su uspjeli,koristili bi atomsku bombu da postanu dominantna rasa."

pitt

Post by pitt » 19/04/2005 23:08

Ove sedmice na Biography kanalu je sedmica genija i jedna od emisija ce biti posvecena cika Alu. :D:D:D

You've just got to love Einstein.

He was such a poor student he flunked his college admission test.

He had such a hair thing going that we still equate his fluffy frizzes with genius.

He admitted his mistakes and went to his grave regretting that one big one.

Post Reply