sta rade notari

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Post Reply
photo

#1 sta rade notari

Post by photo » 02/03/2012 14:18

molim one koji su vec prosli istu stvar, da mi objasne kakva je funkcija notara pri kupovini stana?
- rade li notari provjeri je li stan koji se kupuje uknjizen na onoga koji ga prodaje (je li "vlasnik" stvarno vlasnik stana),
- vrse li provjeru je li stan vec prodat nekome ranije (da se izbjegne prevara oko stana koji je vec prodat a papirologija nije gotova pa ga meni sada prodaju);
- vrse li provjeru ima li uknjizenih hipoteka na stan od strane nekog od ranijih vlasnika,
- i garantuju li s=da je sve OK prije nego sto ovjere kupovinu stana - tj mogu li ja od njih naplatiti ono sto izgubim ako mi neko proda stan, notar provjeri papire a ispostavi se da nije sve cisto i ja, recimo, izgubim stan i pare.

hvala na odgovrima, molio bih da mi odgovori neko ko je stavrno kupio stan ili neko od notara ako ih ima na forumu.

peace.

baja

#2 Re: sta rade notari

Post by baja » 02/03/2012 14:23

ukratko, trebalo bi da rade sve to, zaOto su i uvedeni

headbanger

#3 Re: sta rade notari

Post by headbanger » 02/03/2012 14:29

notari pisu note

ma ublehasi i usizmaci para

pardon, cast izuzetcima

znam ih 10ak i jednog koji je na mjestu i nije varalica
ovi ostali bi i od djeteta ckolodau uzeli
Last edited by headbanger on 02/03/2012 14:30, edited 1 time in total.

budva

#4 Re: sta rade notari

Post by budva » 02/03/2012 14:30

notar svake godine ima obavezu uplate police osiguranja na poslovanje, tako da on odgovara cjelokupnom svojom imovinom klijentu

cyber_kurajber

#5 Re: sta rade notari

Post by cyber_kurajber » 02/03/2012 14:42

otimači para sa dozvolom

Comrad

#6 Re: sta rade notari

Post by Comrad » 02/03/2012 16:18

Notari, obicni advokati/lopovi koji su napravili sistem gdje ti za obicni papir (kojeg popuni za 5 min) uzme 500+ KM sa osmijehom na licu.

Jbt, oni kod nas posluju ko i svaka normalna firma. :-)

Miki123

#7 Re: sta rade notari

Post by Miki123 » 02/03/2012 16:32

- vrse li provjeru je li stan vec prodat nekome ranije (da se izbjegne prevara oko stana koji je vec prodat a papirologija nije gotova pa ga meni sada prodaju);
Ovo ti ni uspješno ni onaj na nebesima ne može garantovati.

Recimo, da provjeri u nadležnoj poreskoj upravi imaju li prijavljen već ranije ugovor. To haj i izvodivo je. sad, možda ugovor nije ni prijavljen poreskoj pa ni oni ne znaju.

da provjeri sa svim notarima u BiH da li su za predmet imali taj k.č. i tog prodavca - to jedino, ali opet nije to 100 % sigurno, a da ne govorim koliko bi čekao i bi li svi od 250 notara u BiH htjeli dostaviti takve podatke..

a za ovo ostalo ako si u sarajevo i ti sam možeš provjeriti sa par klikova mišem na

http://92.36.224.127/LarisLight/

otvaraj samo internet explorerom :D

amko76

#8 Re: sta rade notari

Post by amko76 » 02/03/2012 16:52

Miki123 wrote:
Ovo ti ni uspješno ni onaj na nebesima ne može garantovati.

Recimo, da provjeri u nadležnoj poreskoj upravi imaju li prijavljen već ranije ugovor. To haj i izvodivo je. sad, možda ugovor nije ni prijavljen poreskoj pa ni oni ne znaju.

da provjeri sa svim notarima u BiH da li su za predmet imali taj k.č. i tog prodavca - to jedino, ali opet nije to 100 % sigurno, a da ne govorim koliko bi čekao i bi li svi od 250 notara u BiH htjeli dostaviti takve podatke..

a za ovo ostalo ako si u sarajevo i ti sam možeš provjeriti sa par klikova mišem na

http://92.36.224.127/LarisLight/

otvaraj samo internet explorerom :D
Oho jesi li to Sandžaklija? Oni i padeži su smrtni neprijatelji. :D

EDIT: Sad mi pade na pamet i naše Sandžaklije će uskoro biti građani EU. Samo mi odavde nećemo. Ccc.

photo

#9 Re: sta rade notari

Post by photo » 02/03/2012 17:04

@miki,

hvala ti, nasao sam ovu stranicu ali meni ni explorerom nece da otvori. mora li se za potvrdu imati ZK broj ili je dovoljna adresa ili slicno kako bi se potvrdilo vlasnistvo?

po nekoj logici, treba mi ZK broj ili bi mi se pokazalo vlasnistvo svih stanova u toj zgradi ali da provjerim.

Miki123

#10 Re: sta rade notari

Post by Miki123 » 02/03/2012 17:27

Oho jesi li to Sandžaklija? Oni i padeži su smrtni neprijatelji.
:D tapatalk :D
po nekoj logici, treba mi ZK broj ili bi mi se pokazalo vlasnistvo svih stanova u toj zgradi ali da provjerim.
moraš imati broj parcele, npr. 1666/1 i ako je stan koja je knjiga položenih ugovora, npr. u starom gradu onda iz menija desno izabereš KPU_STARI GRAD.

Evo kod mene sad radi, upravo gledam jedan stan :D

Thecoldfear

#11 Re: sta rade notari

Post by Thecoldfear » 02/03/2012 17:41

photo wrote:molim one koji su vec prosli istu stvar, da mi objasne kakva je funkcija notara pri kupovini stana?
- rade li notari provjeri je li stan koji se kupuje uknjizen na onoga koji ga prodaje (je li "vlasnik" stvarno vlasnik stana),
- vrse li provjeru ima li uknjizenih hipoteka na stan od strane nekog od ranijih vlasnika,
- i garantuju li s=da je sve OK prije nego sto ovjere kupovinu stana - tj mogu li ja od njih naplatiti ono sto izgubim ako mi neko proda stan, notar provjeri papire a ispostavi se da nije sve cisto i ja, recimo, izgubim stan i pare.

hvala na odgovrima, molio bih da mi odgovori neko ko je stavrno kupio stan ili neko od notara ako ih ima na forumu.

peace.
Mama mi kupila stan prije 2 mjeseca i obavila sve potrebne radnje kod notara (mogu ti ga i preporuciti). Notar zna sve podatke i pise mu da li je 1/1, da li se na tom mjestu moze graditi (ako kupujes neku parcelu).

Oko druge stavke ti se ne moze desiti jer ces onda tuziti notara i notar ne bi smio nikoga prevariti.
Da, ima sve u kompjuteru koliko posjedujes registrovanih stanova i da li ti je nesto pod hipotekom ili nesto otplacujes
Sta mislis pod ovim ? Npr ako kupujes stan od 70 kvadrata, imas ljude koje ce ti izmjeriti koliki je stvarno stan tj uglavnom bude 69 ili 71 tako da nema puno odstupanja. Notar ne moze zakljuciti neki posao ako nije sve u redu tj ako npr nije placeno svjetlo za prosli mjesec on ce ti reci i ti se dogovoris sa vlasnikom da li se odbije o cijenu ili nekako drugacije. Preporuka sve uradi preko notara. Ako imas jos nekih pitanja ili ti je nejasno slobodno me pitaj preko Privatne poruke a mogu ti i dati broj od notara.

Miki123

#12 Re: sta rade notari

Post by Miki123 » 02/03/2012 17:54

Oko druge stavke ti se ne moze desiti jer ces onda tuziti notara i notar ne bi smio nikoga prevariti.
Da, ima sve u kompjuteru koliko posjedujes registrovanih stanova i da li ti je nesto pod hipotekom ili nesto otplacujes
kakav je to magični kompjuter? gdje se kupi?

ko je god čitao notarski ugovor mogao je primijetiti da je najduži član onaj posljednji u kojem notar stranke upozorava. to je kao neki disklejmer, pa tu stoji notar je stranke poučio o predbiljžebi, stranka odbila pa zbog tog popušila, notar je stranke poučio da traže potvrdu o isplaćenim režijskim troškovima, kupac nije tražio pa popušio i sl.

opet ti kažem, ustvari logika ti kaže, niko ti ne može 100 % garantovati da taj stan nije otuđen nekom ranije..

evo na primjeru da bude lakše shvatiti. Ja sam prodavac i našao sam 2 kupca za stan. Izvadimo zk. izvatke na dan zaključenja ugovora, sve čisto na meni 1/1, bez tereta.

sa kupcem A dogovorim kod jednog notara u 11, a sa kupcem B kod drugog notara u 1. Hajde, molim te sad objasni mi kako da te i bog dragi zaštiti od ovakve, istina nategnute, ali moguće situacije :-) :-)

Thecoldfear

#13 Re: sta rade notari

Post by Thecoldfear » 02/03/2012 18:26

Miki123 wrote:
kakav je to magični kompjuter? gdje se kupi?

ko je god čitao notarski ugovor mogao je primijetiti da je najduži član onaj posljednji u kojem notar stranke upozorava. to je kao neki disklejmer, pa tu stoji notar je stranke poučio o predbiljžebi, stranka odbila pa zbog tog popušila, notar je stranke poučio da traže potvrdu o isplaćenim režijskim troškovima, kupac nije tražio pa popušio i sl.

opet ti kažem, ustvari logika ti kaže, niko ti ne može 100 % garantovati da taj stan nije otuđen nekom ranije..

evo na primjeru da bude lakše shvatiti. Ja sam prodavac i našao sam 2 kupca za stan. Izvadimo zk. izvatke na dan zaključenja ugovora, sve čisto na meni 1/1, bez tereta.

sa kupcem A dogovorim kod jednog notara u 11, a sa kupcem B kod drugog notara u 1. Hajde, molim te sad objasni mi kako da te i bog dragi zaštiti od ovakve, istina nategnute, ali moguće situacije :-) :-)
Jednostavno zamolis notara ili on sam treba uraditi da posalje sudu koji ovjerava papire da se sa prodajnim/kupovnim predmetom ne moze nista raditi tj da je zapecacen. Kad drugi notar dođe u sud nece moci dobiti pecat. Jbg, kupovina stanova je zajebana i treba dosta voditi racuna oko toga tj od koga kupujes stan i kod kojeg notara radis.

shuma.ispod.pazuha

#14 Re: sta rade notari

Post by shuma.ispod.pazuha » 02/03/2012 18:49

samo pazi da se "ne zagubi" punomoć :mrgreen: to je sad glavna fora :roll:

Miki123

#15 Re: sta rade notari

Post by Miki123 » 02/03/2012 19:16

Jednostavno zamolis notara ili on sam treba uraditi da posalje sudu koji ovjerava papire da se sa prodajnim/kupovnim predmetom ne moze nista raditi tj da je zapecacen. Kad drugi notar dođe u sud nece moci dobiti pecat. Jbg, kupovina stanova je zajebana i treba dosta voditi racuna oko toga tj od koga kupujes stan i kod kojeg notara radis.
pa to je predbilježba i nju obavezno treba koristiti, ali prebilježba se plaća. sudska taksa je 40 KM i stranke je nekad neće ugovoriti, jer neće da se plati i opet dolazimo na isto, a to je tzv. slobodan zk. izvadak, bez one plombe.

pa onda taj što je prije tebe kupio stan ne ugovori predbilježbu. dođe tvoj notar izvadi zk. izvadak čist ko suza, a ono već prodan stan. ovo je sve moguće, dešava se rijetko, zadnji put se doduše desilo za vrijeme mihrije pelak.

Ja samo hoću reći da ako je neko naumio da te izlevati, izlevatit će te i pored 5 notara.

Qler
Has thanked: 30 times
Been thanked: 41 times

#16 Re: sta rade notari

Post by Qler » 03/03/2012 02:13

Certificirani lihvari i reketasi. Ne znam ko im je odredjivao cjenovnik jer ni oni sami ne bi se sjetili da stave one cijene...

photo

#17 Re: sta rade notari

Post by photo » 05/03/2012 07:35

trebaju mi jos neka pojasnjenja:
- ako stan prodaje agencija, treba li kupac onda angazovati notara ili kako se to regulise provjera papira i slicno
- ako agencija ne ulijeva povjerenje a ja nemamnikakav dokaz da su losi vec samo djeluju tako, kakve su moje mogucnosti zastite od prevare?

molim odgovore.

malaplavooka

#18 Re: sta rade notari

Post by malaplavooka » 05/03/2012 09:02

Notar je taj koji bi trebao da zaštitii i kupca i prodavca.Svojim savjetom i uputama. Ali sve ti se svodi na to. Ja sam nedavno imala prijenos nekretnine i ja kao kupac ( jer prodavac nije bio plaho zainteresiran , star je inače čovjek) morala sam da pribavim mnoštvo papira kao što su : potvrda da se ne duguje, Ep-u, Telekomu, Vodovodu, Sarajevo gasu...a postoji klauzula u Ugovoru u kojoj prodavac "garantuje" kupcu (verbalno , naravno) da nekretnina nije pod hipotekom , da niko nema tzv. pravo preče kupnje i sl. Naravno sebi možeš olakšati ukoliko izabereš dobrog notara.Potrudi se jer su kod svih njih cijene usluga zakonom propisane, pa ti je onda kad je cijena u pitanju svejedno. Biraj najboljeg. Preporuku možeš pitati na pp. :)

madtv

#19 Re: sta rade notari

Post by madtv » 05/03/2012 09:15

Qler wrote:Certificirani lihvari i reketasi. Ne znam ko im je odredjivao cjenovnik jer ni oni sami ne bi se sjetili da stave one cijene...
:thumbup:

holowey
Has thanked: 19 times
Been thanked: 14 times

#20 Re: sta rade notari

Post by holowey » 05/03/2012 09:48

Qler wrote:Certificirani lihvari i reketasi. Ne znam ko im je odredjivao cjenovnik jer ni oni sami ne bi se sjetili da stave one cijene...
isti ljudi koji su kreirali zakon o notarima, pravilnik i cjenovnik, su postavili sebe za notare... radili cjenovnik k'o sebi :x

kod kupovine drustvenog stana od hidrogradnje, uputili su nas na bas odredjenog notara da sa njim zavrsimo postupak... ocito dogovor izmedju direktora hidrogradnje i notara ali ne bunim se... dodjem kod notara, notar objasni da je cijena njihove usluge, mislim 1% vrijednosti ugovora, i ja pristanem na to, sta je tu je... i krenemo racunati, cijena stana toliko i toliko, popust na zonu, popust na starost objekta (izgradjen 1951), ostecen u ratu, nosilac stanarskog prava logoras, demobilisani borac, 100% invalid, i na kraju kad se sve sabralo, ukupna cijena stana 1550km :D :bih: sad odjednom nije vise 1% nego je fixni iznos od 150km :x pasmater, ok, platicu taj iznos, dajte mi racun na koji mogu izvrsiti uplatu...kad ne lezi vraze, nemaju racun nego se mora platiti cash i dobicu nota racun :x bagra lopovska

mirnisan

#21 Re: sta rade notari

Post by mirnisan » 05/03/2012 18:08

cyber_kurajber wrote:otimači para sa dozvolom
haraclije modernog doba. :mrgreen:

Post Reply