Sta ocekujem od nove Vlade FBiH

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
1gorstak

#1 Sta ocekujem od nove Vlade FBiH

Post by 1gorstak » 17/03/2011 21:48

1. aktivno zalaganje za eliminaciju etnickog karaktera postojece decentralizacije. Na primjer, opstine Kalesija i Capljina imaju diskriminirajuca sluzbena obiljezja i ako se uistinu zalazemo za multietnicko drustvo, takve se pojave moraju sankcionisati.

2. izmjenu propisa u vezi sa izborom clanova Predsjednistva. Ovdje se mozemo posluziti americkim modelom biranja predsjednika, tako sto bi na primjer predstavnici kantona glasali za clanove Predsjednistva. Svaki bi kanton mogao podrzati po jednog kandidata, a u Predsjednistvo bi usla dvojica kandidata sa najvise glasova (sto teoretski pruza mogucnost da HNK, ZHK, PK i K10 sa svoja cetiri glasa obezbjede potrebnu podrsku za jednog zajednickog kandidata). Ne smije se pristati na stvaranje monoetnickih izbornih jedinica unutar FBiH.

3. ogranicavanje entitetskog glasanja u predstojecoj reformi ustava. Zloupotrebe entitetskog glasanja su glavni problem i mora se naci mehanizam kojim bi se moglo dovesti u pitanje svako pribjegavanje entitetskom glasanju. Na primjer, moguce je doci do sporazuma kako se entitetsko glasanje nece koristiti po pitanjima vezanim za euroatlantske integracije. Ili, moguce je doci do sporazuma o tom kako se svako pribjegavanje entitetskom glasanju moze potvrditi ili ponistiti odlukom Ustavnog suda, zavisno od opravdanosti.

4. potrebno je ispostovati etnicki kljuc pri zaposljavanju u lokalnoj upravi, kako Hrvata u Kaknju, tako i Bosnjaka u Stocu. Postivanje etnickog kljuca utemeljenog na popisu iz 1991 je dobar nacin da se potpomogne proces povratka jer je danas premija imati posao u javnom sektoru. To sto su danas, od pedeset i nesto sarajevskih skola, u njih samo par direktori nebosnjaci, nije nesto sto se smije ignorisati i kantonalna vlast se mora pozabaviti tim problemom, a od entitetske ocekujem da vrsi pritisak na sve kantone kako bi se ispostovao taj etnicki kljuc.

Ne ocekujem puno po pitanju ekonomije, jer BiH nije postigla politicku stabilnost (bez koje nema ni ekonomskog napretka), ali nova vlada moze napraviti zdrave temelje za postizanje te politicke stabilnosti, nakon koje ce doci i ekonomska.

madner
Has thanked: 16 times
Been thanked: 134 times

#2 Re: Sta ocekujem od nove Vlade FBiH

Post by madner » 17/03/2011 21:51

Ocekujem da se ispuni 50% zacrtanog u platformi.
Ocekujem da nisu bezveze postavili onu ljudinu na celo FMUP-a.

kamen spoticanja
Has thanked: 44 times
Been thanked: 8 times

#3 Re: Sta ocekujem od nove Vlade FBiH

Post by kamen spoticanja » 17/03/2011 21:52

madner wrote:Ocekujem da se ispuni 50% zacrtanog u platformi.
Ocekujem da nisu bezveze postavili onu ljudinu na celo FMUP-a.
sta hoces kazat? :D

madner
Has thanked: 16 times
Been thanked: 134 times

#4 Re: Sta ocekujem od nove Vlade FBiH

Post by madner » 17/03/2011 21:53

Hapsi sve, spisak je dug :D

Komrad

#5 Re: Sta ocekujem od nove Vlade FBiH

Post by Komrad » 17/03/2011 21:53

1gorstak wrote:1. aktivno zalaganje za eliminaciju etnickog karaktera postojece decentralizacije. Na primjer, opstine Kalesija i Capljina imaju diskriminirajuca sluzbena obiljezja i ako se uistinu zalazemo za multietnicko drustvo, takve se pojave moraju sankcionisati.

2. izmjenu propisa u vezi sa izborom clanova Predsjednistva. Ovdje se mozemo posluziti americkim modelom biranja predsjednika, tako sto bi na primjer predstavnici kantona glasali za clanove Predsjednistva. Svaki bi kanton mogao podrzati po jednog kandidata, a u Predsjednistvo bi usla dvojica kandidata sa najvise glasova (sto teoretski pruza mogucnost da HNK, ZHK, PK i K10 sa svoja cetiri glasa obezbjede potrebnu podrsku za jednog zajednickog kandidata). Ne smije se pristati na stvaranje monoetnickih izbornih jedinica unutar FBiH.

3. ogranicavanje entitetskog glasanja u predstojecoj reformi ustava. Zloupotrebe entitetskog glasanja su glavni problem i mora se naci mehanizam kojim bi se moglo dovesti u pitanje svako pribjegavanje entitetskom glasanju. Na primjer, moguce je doci do sporazuma kako se entitetsko glasanje nece koristiti po pitanjima vezanim za euroatlantske integracije. Ili, moguce je doci do sporazuma o tom kako se svako pribjegavanje entitetskom glasanju moze potvrditi ili ponistiti odlukom Ustavnog suda, zavisno od opravdanosti.

4. potrebno je ispostovati etnicki kljuc pri zaposljavanju u lokalnoj upravi, kako Hrvata u Kaknju, tako i Bosnjaka u Stocu. Postivanje etnickog kljuca utemeljenog na popisu iz 1991 je dobar nacin da se potpomogne proces povratka jer je danas premija imati posao u javnom sektoru. To sto su danas, od pedeset i nesto sarajevskih skola, u njih samo par direktori nebosnjaci, nije nesto sto se smije ignorisati i kantonalna vlast se mora pozabaviti tim problemom, a od entitetske ocekujem da vrsi pritisak na sve kantone kako bi se ispostovao taj etnicki kljuc.

Ne ocekujem puno po pitanju ekonomije, jer BiH nije postigla politicku stabilnost (bez koje nema ni ekonomskog napretka), ali nova vlada moze napraviti zdrave temelje za postizanje te politicke stabilnosti, nakon koje ce doci i ekonomska.

Vjeruj mi da je do posla tesko doci Bosnjaku Kakanjcu skoro jednako kao i Srbinu ili Hrvatu...
Visoko i Zenica nas ubise

kamen spoticanja
Has thanked: 44 times
Been thanked: 8 times

#6 Re: Sta ocekujem od nove Vlade FBiH

Post by kamen spoticanja » 17/03/2011 21:54

madner wrote:Hapsi sve, spisak je dug :D
nemoj sve...opet ce biti neslavno :wink:

Been

#7 Re: Sta ocekujem od nove Vlade FBiH

Post by Been » 17/03/2011 21:54

Očekujem da ispune ono što piše u platformi...

Prpa.ba
Has thanked: 9 times
Been thanked: 117 times

#8 Re: Sta ocekujem od nove Vlade FBiH

Post by Prpa.ba » 17/03/2011 21:58

Drasticnu razliku u odnosu na prethodne Vlade- ne.
Kraj haosu i bezvlascu u institucijama i agencijama- donekle.
Opci napredak- ne.

Put od 1000 milja pocinje prvim korakom. Savrsena politika i savrseni politicari ne postoje. U kriticno losim pravnim okvirima i prirodi drustva kao sto je bosanskohercegovacko- pogotovo ne postoje. Neka ukradu milion maraka manje od prethodnika i ja "zadovoljan". Dakako, na sljedecim izborima procjenjujemo da li su alternative bolje, i glasamo po vlastitoj savjesti.

VjecitiStudent

#9 Re: Sta ocekujem od nove Vlade FBiH

Post by VjecitiStudent » 17/03/2011 22:08

S obzirom da sada ministarstva policije i pravde i na kantonalnom i na federalnom nivou drze kadrovi iz iste partije, ocekujem da konacno prestanu prebacivati odgovornost jedni na druge i konacno nesto URADE po pitanju kriminala.

ProS

#10 Re: Sta ocekujem od nove Vlade FBiH

Post by ProS » 17/03/2011 22:21

ako smijem,zasto su grbovi te dvije opcine diskriminatorski :?

da li je, zaboga, jedino rjesenje za BiH neutralnost kulture njenih naroda :|

1gorstak

#11 Re: Sta ocekujem od nove Vlade FBiH

Post by 1gorstak » 17/03/2011 22:33

ProS wrote:ako smijem,zasto su grbovi te dvije opcine diskriminatorski :?

Ili da se na grbu nadje i jednako zastupljeno obiljezje drugih naroda, ili da se nadje neko neutralno rjesenje. Meni bi vise odgovarao taj neki koktel razlicitosti, ali ako oko toga nije moguce naci zajednicku rijec, onda treba forsirati nesto neutralno. Nije meni problem ni "minaret" ni "cetiri S" , problem mi je kada na grbu neke administrativne jedinice vidim samo jedno ili samo drugo.

VjecitiStudent

#12 Re: Sta ocekujem od nove Vlade FBiH

Post by VjecitiStudent » 17/03/2011 22:37

1gorstak wrote:

Ili da se na grbu nadje i jednako zastupljeno obiljezje drugih naroda, ili da se nadje neko neutralno rjesenje. Meni bi vise odgovarao taj neki koktel razlicitosti, ali ako oko toga nije moguce naci zajednicku rijec, onda treba forsirati nesto neutralno. Nije meni problem ni "minaret" ni "cetiri S" , problem mi je kada na grbu neke administrativne jedinice vidim samo jedno ili samo drugo.
Nego, kakve veze ima federalna vlada sa promjenama Ustava BiH?

hercegovac_pravi

#13 Re: Sta ocekujem od nove Vlade FBiH

Post by hercegovac_pravi » 17/03/2011 22:48

1) Da što duže odlažu i odgađaju uspostavu državnih institucija
2) Kada se jedanput naprave državne insitiucije, da koristi entitetski veto pri svakom pominjanju MMF-a i tranši kredita
3) Da u potpunosti finansijski blokira ova tri kantona koja su blokirala uspostavu vlasti
4) Da ukine "dvije škole pod jednim krovom"
5) Da ni u kome slučaju ne prihvate ukidanje kantona u zamjenu za dodatnu izbornu jedinicu
6) Da se doslovice drže Daytona.

Eto meni dosta...

I da umal ne zaboravi, da se podrži "svaki kompromis koji narodi u bivšoj tzv. srbiji postignu"..

1gorstak

#14 Re: Sta ocekujem od nove Vlade FBiH

Post by 1gorstak » 17/03/2011 22:51

VjecitiStudent wrote:
1gorstak wrote:

Vlada moze dati podrsku bilo kojoj politickoj inicijativi i ako vlada entiteta u kojem zivi 2/3 bosanskohercegovackog stanovnistva podrzava ogranicavanje entitetskog glasanja, to vise nije samo stav Silajdzica ili stav nekog treceg politicara kojeg ce se optuziti za polarizaciju i ekstremizam.

VjecitiStudent

#15 Re: Sta ocekujem od nove Vlade FBiH

Post by VjecitiStudent » 17/03/2011 23:03

1gorstak wrote:
VjecitiStudent wrote:
Vlada moze dati podrsku bilo kojoj politickoj inicijativi i ako vlada entiteta u kojem zivi 2/3 bosanskohercegovackog stanovnistva podrzava ogranicavanje entitetskog glasanja, to vise nije samo stav Silajdzica ili stav nekog treceg politicara kojeg ce se optuziti za polarizaciju i ekstremizam.
Kako mozes od njih ocekivati da ti rijese nesto sto oni ne mogu rijesiti. Procedura za izmjenu drzavnog ustava je jasna, niti jedna entitetska vlada tu ne igra odlucujucu ulogu.

1gorstak

#16 Re: Sta ocekujem od nove Vlade FBiH

Post by 1gorstak » 17/03/2011 23:24

VjecitiStudent wrote:
1gorstak wrote:
VjecitiStudent wrote:
Kako mozes od njih ocekivati da ti rijese nesto sto oni ne mogu rijesiti. Procedura za izmjenu drzavnog ustava je jasna, niti jedna entitetska vlada tu ne igra odlucujucu ulogu.
OK, mozda sam se pogresno izrazio. Umjesto "ogranicavanje entitetskog glasanja u predstojecoj reformi ustava", trebao sam reci : "podrsku ogranicavanju entitetskog glasanja u predstojecoj reformi ustava". Pred nama su teski pregovori sa Dodikom, prvo oko uspostave drzavne vlasti, zatim i oko reforme ustava, a vlada treba biti jedinstvena i traziti da se u pregovore sa Dodikom ulazi timski, a ne kao do sada ; sa jedne strane Sarajevo, sa druge HDZ a sa trece Dodik. To se ne smije ponavljati, sada protiv velikosrpstva treba da ide citav entitetski aparat FBiH.

rimac

#17 Re: Sta ocekujem od nove Vlade FBiH

Post by rimac » 17/03/2011 23:30

Koja vlada? Pogodat postignu izvan sudačkog vremena... Tj, državni organi će je proglasiti ništavnom.

StupskaBitanga

#18 Re: Sta ocekujem od nove Vlade FBiH

Post by StupskaBitanga » 17/03/2011 23:45

Vidim ovdje svi se šegace sa Damirom M. koji je novi ministar obrazovanja
Ja prvi ljubio bi mu stope samo kada bi za 4 godine uradio krucijalnu i najbitniju stvar
Ukinuo 2 škole pod jednim krovom i napravio isti plan i program na nivou Federacije

stochar

#19 Re: Sta ocekujem od nove Vlade FBiH

Post by stochar » 17/03/2011 23:57

StupskaBitanga wrote:Vidim ovdje svi se šegace sa Damirom M. koji je novi ministar obrazovanja
Ja prvi ljubio bi mu stope samo kada bi za 4 godine uradio krucijalnu i najbitniju stvar
Ukinuo 2 škole pod jednim krovom i napravio isti plan i program na nivou Federacije
hoce, hoce, evo kol'ko sutra...

casobuke

#20 Re: Sta ocekujem od nove Vlade FBiH

Post by casobuke » 18/03/2011 00:01

Been wrote:Očekujem da ispune ono što piše u platformi...
:D

A ja vjerujem da je Pepeljuga napisana po istinitom događaju.

casobuke

#21 Re: Sta ocekujem od nove Vlade FBiH

Post by casobuke » 18/03/2011 00:04

S obzirom na to šta nam je sve novi premijer obećao da će uraditi u naredne tri i pol godine, ja sam se konačno uvjerio u postojanje Ničeovog Ubermenscha.

Komrad

#22 Re: Sta ocekujem od nove Vlade FBiH

Post by Komrad » 18/03/2011 00:33

DubrovnikII wrote:
StupskaBitanga wrote:Vidim ovdje svi se šegace sa Damirom M. koji je novi ministar obrazovanja
Obrazovanje je na razini županije.
Gdje pise? :)

Mislis kantona?

hercegovac_pravi

#23 Re: Sta ocekujem od nove Vlade FBiH

Post by hercegovac_pravi » 18/03/2011 00:35

DubrovnikII wrote:
Pa ne govorimo o crkvenom obrazovanju pa da bude po županijama, promijent ćemo to i staviti obrazovanje na nivo đžemata i problem riješen....još ćemo razmisliti hoćemo li provesti akciju sunećenja, treba nova vlada da glasa za to. Mislim da će kresanje kite biti jedna od prvih tačaka debate... :-)

Komrad

#24 Re: Sta ocekujem od nove Vlade FBiH

Post by Komrad » 18/03/2011 00:36

hercegovac_pravi wrote:
DubrovnikII wrote:
Pa ne govorimo o crkvenom obrazovanju pa da bude po županijama, promijent ćemo to i staviti obrazovanje na nivo đžemata i problem riješen....još ćemo razmisliti hoćemo li provesti akciju sunećenja, treba nova vlada da glasa za to. Mislim da će kresanje kite biti jedna od prvih tačaka debate... :-)
Nemas kod njih sta odrzat ....da ima... davno bi to bilo rijeseno

zavrzlama
Has thanked: 22 times
Been thanked: 75 times

#25 Re: Sta ocekujem od nove Vlade FBiH

Post by zavrzlama » 18/03/2011 01:20

ocekujem da se pretvore u probosanski blok i ozbiljno shvate da covic i dodik nece sjediti skrstenih ruku i da ce sad jos vise pojacati svoje antibosansko djelovanje....

Post Reply