sta mislite o miljenku jergovicu kao piscu?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...
regina

sta mislite o miljenku jergovicu kao piscu?

Post by regina » 16/04/2004 15:29

šta mislite o miljenku jergovicu kao piscu? Ko je čitao njegova djela :roll: [/b]

regina

Re: sta mislite o miljenku jergovicu kao piscu?

Post by regina » 16/04/2004 15:31

regina wrote:šta mislite o miljenku jergovicu kao piscu? Ko je čitao njegova djela :roll: [/b]

Ja sam čitala.....dobar je....produktivan.....ali mu je recenica previse cista.....gotovo polirana......ne znam .sta vi mislite

MRAVOJED

Post by MRAVOJED » 16/04/2004 15:39

Piše o stvarima o kojima ne zna ništa. Naravno, samo povremeno. O arhitekturi naprimjer.

regina

Post by regina » 16/04/2004 15:42

MRAVOJED wrote:Piše o stvarima o kojima ne zna ništa. Naravno, samo povremeno. O arhitekturi naprimjer.

sta si to citao od jergovica..........koga ti volis citati :-)

ake

Post by ake » 16/04/2004 15:47

da nisi ti arhitetka :?

regina

Post by regina » 16/04/2004 15:49

angela wrote:
MRAVOJED wrote:Piše o stvarima o kojima ne zna ništa. Naravno, samo povremeno. O arhitekturi naprimjer.

Arhitektura - majstori je stvaraju, ali sav svijet je koristi, gleda, dodiruje, placa... S time ima pravo i da govori o njoj. Djelo arhitekata je okvir nasih zivota, nosilac uspomena, transgeneracijskih poruka. Pripada svima.

slažem se...ali nisi rekla kako sudis o jergovicu

Edit

Post by Edit » 16/04/2004 15:52

¹ta mislite o miljenku jergovicu kao piscu? Ko je èitao njegova djela

... a ko nije...?

...ali mu je recenica previse cista.....gotovo polirana......ne znam .sta vi mislite

mislim da se svasta moze reci ali nikako to, da mu je recenica polirana...

Mislim da je majstor upravo u jednostavnosti recenica: zvuci sasvim prirodno, uvjerljivo.. a to je vrlina najvecih.

MRAVOJED

Post by MRAVOJED » 16/04/2004 15:53

Ovo je bio neki članak u nečemu....ne sjećam se, ima nekoliko godina....uglavnom piše kako ne razumije čemu tolika pažnja kod projektiranja pete fasade (misli se na krov) na kućama, i raspisao se on tako...a meni na pameti samo jedno pitanje ˝Jesi ti kad stajao na zidinama u Dubrovniku?˝

Enivejs, to je jedino šta sam njegovo pročitao....ono gore je djelimično razlog, pravi razlog je vjerojatnost ljenost, a i sva pompa koja se oko njega digla. Možda malo kasnije.

DonDavudes

Post by DonDavudes » 16/04/2004 15:54

jkergović će biti najbolji bosanski pisac svih vremena.

takom jednostavnim i čistim jezikom izriče najveće istine i nakon svake priče čitalac sam sebi kaže baš je tako (i onda pomisliš da bi i ti mogao napisati)
malo me podsjeća na andrića, mada je dosta pošteniji (ne gleda smo loše stvari u ljudima)

MAJSTOR JEZIKA

MRAVOJED

Post by MRAVOJED » 16/04/2004 15:55

angela wrote:

Arhitektura - majstori je stvaraju, ali sav svijet je koristi, gleda, dodiruje, placa... S time ima pravo i da govori o njoj. Djelo arhitekata je okvir nasih zivota, nosilac uspomena, transgeneracijskih poruka. Pripada svima.

Ali se meni ne mora svidjeti to što je napisao.

Edit

Post by Edit » 16/04/2004 15:58

Sve sto si procitao je neki clanak - a napisao ih je na stotine - a onda dajes komentare o njemu kao piscu.
Mravojede, mravojede....

MRAVOJED

Post by MRAVOJED » 16/04/2004 16:01

Edit wrote:Sve sto si procitao je neki clanak - a napisao ih je na stotine - a onda dajes komentare o njemu kao piscu.
Mravojede, mravojede....

Što jest jest, ali tamo su pisale gluposti.

regina

Post by regina » 16/04/2004 16:02

Edit wrote:
šta mislite o miljenku jergovicu kao piscu? Ko je čitao njegova djela

... a ko nije...?

...ali mu je recenica previse cista.....gotovo polirana......ne znam .sta vi mislite

Mislim da je majstor upravo u jednostavnosti recenica: zvuci sasvim prirodno, uvjerljivo.. a to je vrlina najvecih.

pa onda se ne slazemo jer cista recenica nije isto sto i prirodna

regina

Post by regina » 16/04/2004 16:06

angela wrote:
regina wrote:
Edit wrote:
šta mislite o miljenku jergovicu kao piscu? Ko je čitao njegova djela

... a ko nije...?

pa onda se ne slazemo jer cista recenica nije isto sto i prirodna

Regina, de procitaj jos jednom ;)

ma ja ti njega u princuipu volim......ali mi nedostaje nesto..ne znam ime tome..nesto sto ima selimovic, ozren kebo, nenad velickovic...eto to

DonDavudes

Post by DonDavudes » 16/04/2004 16:15

ali mi nedostaje nesto..ne znam ime tome..nesto sto ima selimovic, ozren kebo, nenad velickovic...eto to

kebo i velicković (koje ja izuzetno postujem i volim) miljenku nisu ni do koljena

Edit

Post by Edit » 16/04/2004 16:15

Mislim da znam sta hoces reci, regina... mislis da nije dovoljno ukljucen kao pripovjedac, da prica s distance, a da navedeni pisci svojim tonom pokazuju vise licnog odnosa prema dogadjaju.... ali rekla bih, da i smirenoscu kojom prica, Jergovic uspijeva da pokazuje svoj odnos prema pripovjedanom.

Zanimljivo da si tu blagu distancu, koja zapravo ostavlja kod citaoca dojam krajnje objektivnosti pripovjedaca, nazvala poliranjem .... zanimljivo.

A ja naprotiv imam dojam da Jergovic uopce ne "polira" svoje recenice, vec da kao dobar analiticar i pripovjedac, jednostavno - pise onako kako razmislja...

regina

Post by regina » 16/04/2004 16:18

DonDavudes wrote:ali mi nedostaje nesto..ne znam ime tome..nesto sto ima selimovic, ozren kebo, nenad velickovic...eto to

kebo i velicković (koje ja izuzetno postujem i volim) miljenku nisu ni do koljena

kako to objasnjavas? ustvari mislim da se oni ne mogu porediti...te ima stvari u kojim jergovic nije do koljena kebi ( "sarajevo za pocetnike" zadnjih pet stranica----to jergovic u silnim knjigama nikad nije napisao)
Last edited by regina on 16/04/2004 16:23, edited 1 time in total.

regina

Post by regina » 16/04/2004 16:20

Edit wrote:Mislim da znam sta hoces reci, regina... mislis da nije dovoljno ukljucen kao pripovjedac, da prica s distance, a da navedeni pisci svojim tonom pokazuju vise licnog odnosa prema dogadjaju.... ali rekla bih, da i smirenoscu kojom prica, Jergovic uspijeva da pokazuje svoj odnos prema pripovjedanom.

Zanimljivo da si tu blagu distancu, koja zapravo ostavlja kod citaoca dojam krajnje objektivnosti pripovjedaca, nazvala poliranjem .... zanimljivo.

A ja naprotiv imam dojam da Jergovic uopce ne "polira" svoje recenice, vec da kao dobar analiticar i pripovjedac, jednostavno - pise onako kako razmislja...

i ja mislim da on to ne radi namjerno..to je njegov odnos prema stvarnosti....ja to dozivljavam kao ispoloranio........i slazem se da je distanca koju ostavlja takodjer kvalitet

DonDavudes

Post by DonDavudes » 16/04/2004 16:22

------------

eto.
kebo i velicković su prvao interesantni ali po meni nisu sazreli kao književnici

procitaj zadnej jergoviceve price (tespih, gurbet, jetrib i jos jedna, ne sjecam se imena). to su price covjeka koji je u potpunosti odrastao kao pisac. do skora sam se divio Andricu, ali mislim da ce ga Jerga preteci, nenametljivo pripovkjedanje i savršen stil

ake

Post by ake » 16/04/2004 16:29

angela :
Ja sam ti samo tetka.

i ja sam tetak, samo me tako niko ne zove :(

DonDavudes:
do skora sam se divio Andricu, ali mislim da ce ga Jerga preteci,...

yeah, sure :-?

CuraDrugogSistema

Post by CuraDrugogSistema » 17/04/2004 12:15

regina wrote:ma ja ti njega u princuipu volim......ali mi nedostaje nesto..ne znam ime tome..nesto sto ima selimovic, ozren kebo, nenad velickovic...eto to

po meni je greska od pisca traziti da bude neki drugi pisac. prihvati ga onakvog kakav i jeste. da je Jergovic Selimovic, Velickovic ili neki treci ne bi bio interesantan tj. orginalan.

angela
On pise obicnim jezikom o obicnim stvarima koje su oznacile jedan dug vremenski period, slucajno bas moju mladost, slucajno bas iz mog kvarta. Pise o stvarima koje svi znamo, koje smo svi prezivjeli, nikom ne otkriva nista novo. I opet ga citam sa velikim zadovoljstvom. Jer bas je to velicina umjetnika - da ti preprica tvoje misli na nacin na koji ti ne bi znao nikad, da stavi rijeci na tvoja osjecanja, uspomene... Naravno, ovo se odnosi samo na onaj autobiografski dio njegovog pisanja.

upravo! 8-)

citajuci Jergovica jedino zalim sto nisam odrasla u tom njegovom svijetu i vremenu. zato mu hvala sto zna to sve lijepo prenjeti kroz rijeci i nauciti me zivotu. Dvori su lijepi. cekam da nadem vremena pa da ih procitam iz pocetka, to jeste s kraja.. :-) mislim, iz pocetka..

Zox

Post by Zox » 19/04/2004 00:46

@DonDavudes
e, vidis, meni je bas Selimovic previse "ispeglan" i "ispoliran" u recenicama.

@ake
ne vidim zasto si iznenadjen usporedbom sa Andricem. Andric u Jergovicevim godinama nije imao ni tolika priznanja ni tolike prevode.

Voodoo Kotlić

Post by Voodoo Kotlić » 15/04/2011 17:36

moje misljenje je predstavljeno sa dvije varijacije:
naroCki receno: palamudanje. zesce.
strucno, objasnjeno i dopunjeno izdanje naroCki recenog: jedna licna uspomena, neoblikovana ili lose oblikovana, ne moze biti knjizevnost. wellness savjet za pisca: sell less, think more.

AC_grom_DC

Post by AC_grom_DC » 15/04/2011 18:39

solidan pisac.
većinu njegovih knjiga sam pročitao. odmore me, to mi je jako važno.
dijelim ih na dobre (otac) , vrlo dobre (dvori od oraha) i odlične.....takvu još nije napisao , bar po mom skromnom mišljenju ali je sarajevski marlboro najbliže tome...
a i inače mu pripovjetke idu puno bolje od romana. definitivno :)
uglavnom , ako ga uporedim sa nakvim karahasanima, samardžićima i ostalim gnjavatorima, jedino što mogu dodati je to da je Jergović pisac vrijedan pažnje.

maybelline

Post by maybelline » 15/04/2011 20:01

Nisam previse njegovih djela procitala... Dvori od oraha su mi odlicni - tu sam knjigu procitala cini mi se u dva dana. Fascinira me kako uspije stvoriti, povezati sve te likove, sve tu price i definitivno pozelim i zazalim sto nisam odrastala u tom periodu. Svidja mi se kako u istoj recenici upotrijebi rijeci poput "lahko" i "nogostup" pa mi docarava bogatsto ovih nasih jezika i ne djeli nas u torove...
Citala sam i "Srda pjeva, u sumrak, na duhove" - eh, pocetak te knjige bio mi je fantastican i otrpilike prvu trecinu sam zacas procitala...a onda je dosla sredina i nekako..previse me smorio digresijama i (mozda) ne toliko zanimljivim likovima i pricama...onda sam se bukvalno natjerala da je dovrsim i opet, kraj mi je bio jako zanimljiv.
Price su mu ok, davno sam procitala neke iz zbirke "Rabija i sedam meleka" i nisu mi nesto ostale u sjecanju...
Opet, "Rutu Tanennbum" nisam mogla citati dalje od tri stranice, ne znam je li i toliko. Jednostavno me u uvodu odbila i tu je bio kraj.
Generalan dojam bio bi da je jako dobar pisac, da mi se svidja nacin pisanja i koristenja rijeci, da mi se svidja kada pise o bivsoj Jugi, ali da mozda ne volim te neke njegove detektivske momente.

Post Reply