Sta je nama 8. mart?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

zelenooka blogerica
Posts: 85
Joined: 07/01/2007 21:28
Location: Sarajevo

#1 Sta je nama 8. mart?

Post by zelenooka blogerica »

U zadnjih par godina 8.mart obiljezavam AKTIVISTICKI...
I kada sam bila sasvim mala i nisam imala pojma o stvarima kao sto su ljudska i zenska prava bilo mi je totalni isfur sto smo se svi klinci u skoli takmicili ko ce uciteljici donijeti bolje cvijece ili poklon... i onda su one dolazile kucama pretrpane i vjerovatno vec sutradan pola toga bacile...

Danas dok sam prolazila gradom u nekoliko navrata sam imala nagon da spucam nogom neki od tzv. "standova" koji su bili puni kica i kojekakvih gluposti... Zaista drage forumasice... a li nam to treba...

Ja cu 8. mart obiljeziti zajedno sa grupom aktivista/aktivistkinja na slijdecoj akciji, a Vi?

Marš po svoja prava!

Fondacija CURE, Fondacija Krila nade i Inicijativa mladih za ljudska prava BiH pozivaju na osmomartovsku akciju povodom međunarodnog dana žena i borbe za prava žena


Pozivamo Vas da sutra, 8. marta, u 10:40 dođete na Trg BiH i pridružite se aktivistkinjama i aktivistima za ljudska prava tokom osmomartovskog mimohoda pod nazivom „Marš po svoja prava!“, te zabilježite ovaj događaj. Ovom uličnom akcijom/maršem želimo podsjetiti javnost na suštinu osmog marta, Međunarodnog dana žena – odnosno na borbu žena za jednakopravnost.

Mimohod će početi u 11 sati, krećući se od Trga BiH Ulicom Maršala Tita, te ulicom Ferhadija, a završit će aktivističkim stajanjem ispred sarajevske Katedrale (do 13.00 sati).
Na mimohod pozivamo sve aktivistkinje i aktiviste, sve one koji se bore za jednakopravnost svih građana i građanki BiH, kao i one koji se ne bore, ali su opredijeljeni za propagiranje istinske jednakopravnosti svih ljudi, da nam se pridruže.

„Marš po svoja prava!“ organiziramo s namjerom da podsjetimo javnost i osobe koje se nalaze na mjestima moći, da je, iako žene i muškarci u BiH imaju formalno zagarantovana jednaka prava i mogućnosti, stvarnost drugačija - što se najjasnije oslikava činjenicom da u Vijeću Ministara BiH nema niti jedne ministrice. Jednakopravnost u BiH je tek formalna.

Uličnu akciju su osmislile i organiziraju: Inicijativa mladih za ljudska prava BiH, Fondacija Cure i Fondacija Krila nade, uz podršku: Performing Arts Center Multimedia, Skopje i bh. sajta Akcija.

Pridružite nam se u akciji – Marš po svoja prava!
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#2

Post by pitt »

ne znam sta je vama......meni je nekad bio trosak.....vise nije sucur tom kruzu :D:D:D
User avatar
maccarona
Posts: 13675
Joined: 06/07/2005 00:47
Location: u tvom profilu

#3

Post by maccarona »

ja slavim samo dan distrikta :oops: :D
Odabi
Posts: 372
Joined: 01/07/2005 12:58
Location: Sarajevo

#4

Post by Odabi »

pitt wrote:ne znam sta je vama......meni je nekad bio trosak.....vise nije sucur tom kruzu :D:D:D
Firaune! :D
zelenooka blogerica
Posts: 85
Joined: 07/01/2007 21:28
Location: Sarajevo

#5

Post by zelenooka blogerica »

stochar wrote:
završit će aktivističkim stajanjem ispred sarajevske Katedrale
odo' sad u halu da aktivistichki kenjam...

zezam se, u osnovi podrzhavam sve akcije koje skrecu pazhnju na pravu vrijednost 8. marta, dana koji se umjesto isticanja ravnopravnosti i jednakosti pretvorio u sve ono protiv chega su se zhene borile. ne svidja mi se ono shto je 8. mart danas, smatram ovaj nachin obiljezhavanja diskriminatorskim i ponizhavajucim, danom kad kamiondzija iz chitluka kupi ruzhu zheni koju tuche 364 dana...
To legendo! RESPECT!!!
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#6

Post by tempora »

zelenooka blogerica wrote:
stochar wrote:
završit će aktivističkim stajanjem ispred sarajevske Katedrale
odo' sad u halu da aktivistichki kenjam...

zezam se, u osnovi podrzhavam sve akcije koje skrecu pazhnju na pravu vrijednost 8. marta, dana koji se umjesto isticanja ravnopravnosti i jednakosti pretvorio u sve ono protiv chega su se zhene borile. ne svidja mi se ono shto je 8. mart danas, smatram ovaj nachin obiljezhavanja diskriminatorskim i ponizhavajucim, danom kad kamiondzija iz chitluka kupi ruzhu zheni koju tuche 364 dana...
To legendo! RESPECT!!!
Ah, stereotipi su zaista za aplauza! :? Kamiondzija,ruza,prebijanje. :shock:

Blogerice, izvini, ali ne svidja mi se to MARS u pozivnici! Zvuci agresivno, degradirajuce i bezobrazno! Na sto se ja licno, nikada ne bih mogla odazvati.Mimo toga, iako sam aktivan demonstrant, na ovaj dan, prvenstveno upozoravam svoju okolinu na zlostavljanje i poziciju zena -na svim podrucjima u drustvu.Pa me kroz isto interesuje, koje su vase konkretne aktivnosti, mimo ovih demonstracija u poboljsanju polozaja vasih sugradjanki? Recimo onih nepismenih? Ili onih koje su zlostavljane?-i sl?
zelenooka blogerica
Posts: 85
Joined: 07/01/2007 21:28
Location: Sarajevo

#7

Post by zelenooka blogerica »

Tempora:
Moja organizacija (Fondacija Krila Nade) bavi se pruzanjem psihosocijalne podrske .. mislim da dalje objasnjnje nije potrebno
U zivotu uvijek mozemo da biramo: ja biram aktivizam - radije cu kako neki kazu, praviti budalu od sebe hodajuci gradom kao sufrazetkinja nego jedva cekati da me neko izvede negdje veceras!!!!
A RESPECT je stocaru zato sto je zaista pogodio u srz problema - sta mislis koliko ima zena koje ce samo na danasnji dan dobiti mali znak paznje??? A vec sutra se nastavlja njihov uobicajeni zivot - zivot u kome trpe nasilje!!!!
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#8

Post by mIRCerka »

Sa stocharom se slazem (moram po Stochariusu vol. XIX, clan 42. stavka a) djelimicno.... ne tuce svaki kamiondzija svoju zenu... niti sve zene bivaju tuchene... ni zlostavljane u bilo kojem pogledu... i da, svih 365 dana treba paziti svoju zenu... osmi mart kao osmi mart je proslava borbe koju su nase prethodnice izvojevale za nas... stoga njima RESPECT....

a fondacija cije se clanice medjusobno zovu BITCHKAZ ... ma... bezze opet da pricam o tome....



ZENE, SRETAN VAM OSMI MART I DABOGDA VAM SVAKI DAN BIO OSMI MART!
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#9

Post by amrino »

zelenooka blogerica wrote:Tempora:
Moja organizacija (Fondacija Krila Nade) bavi se pruzanjem psihosocijalne podrske .. mislim da dalje objasnjnje nije potrebno
U zivotu uvijek mozemo da biramo: ja biram aktivizam - radije cu kako neki kazu, praviti budalu od sebe hodajuci gradom kao sufrazetkinja nego jedva cekati da me neko izvede negdje veceras!!!!
A RESPECT je stocaru zato sto je zaista pogodio u srz problema - sta mislis koliko ima zena koje ce samo na danasnji dan dobiti mali znak paznje??? A vec sutra se nastavlja njihov uobicajeni zivot - zivot u kome trpe nasilje!!!!
Ja bih radije da postoji neka organizacija koja ce traziti zenama posao...jer zene od vaseg hodanja nemaju nista...bolje da umjesto hodanja zaredate po kucama pa zenama koje to ne mogu usisate kucu i operete prozore...
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#10

Post by tempora »

zelenooka blogerica wrote:Tempora:
Moja organizacija (Fondacija Krila Nade) bavi se pruzanjem psihosocijalne podrske .. mislim da dalje objasnjnje nije potrebno
U zivotu uvijek mozemo da biramo: ja biram aktivizam - radije cu kako neki kazu, praviti budalu od sebe hodajuci gradom kao sufrazetkinja nego jedva cekati da me neko izvede negdje veceras!!!!
A RESPECT je stocaru zato sto je zaista pogodio u srz problema - sta mislis koliko ima zena koje ce samo na danasnji dan dobiti mali znak paznje??? A vec sutra se nastavlja njihov uobicajeni zivot - zivot u kome trpe nasilje!!!!
Ja protiv tvoga aktivizma nemam nista, niti smatram da time pravis budalu od sebe.Osvrnula sam se na vas poziv, koji je za mene licno izuzetno ruzan!
Mars je za mene rijec koja nema nikakvog postovanja i ne koristim ga nigdje, a pogotovo u situaciji gdje se pozivaju zene da se izbore za svoja prava cini mi se da apsolutno ne prilici!!! Sa jedne strane borite se za "zensko pitanje" a sa druge strane, tretirate ih pozivom kao djecu koja zasluzuju sipku, da bi shvatili sta je za njih dobro! :? No vas izbor!

Sto se tice stocareve opaske, ona je za mene bezvrijedna.Minimalizam na koji se oslanjate i nazivate isti "srz problema" pokazuje krajnju nezrelost o kompleksnosti cijele problematike.No slazem se, treba poceti od necega.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#11

Post by mIRCerka »

amrino wrote:
zelenooka blogerica wrote:Tempora:
Moja organizacija (Fondacija Krila Nade) bavi se pruzanjem psihosocijalne podrske .. mislim da dalje objasnjnje nije potrebno
U zivotu uvijek mozemo da biramo: ja biram aktivizam - radije cu kako neki kazu, praviti budalu od sebe hodajuci gradom kao sufrazetkinja nego jedva cekati da me neko izvede negdje veceras!!!!
A RESPECT je stocaru zato sto je zaista pogodio u srz problema - sta mislis koliko ima zena koje ce samo na danasnji dan dobiti mali znak paznje??? A vec sutra se nastavlja njihov uobicajeni zivot - zivot u kome trpe nasilje!!!!
Ja bih radije da postoji neka organizacija koja ce traziti zenama posao...jer zene od vaseg hodanja nemaju nista...bolje da umjesto hodanja zaredate po kucama pa zenama koje to ne mogu usisate kucu i operete prozore...
ja sam to svojoj tetki radila nakon operacije, al joj se osladilo bilo i 2 godine nakon operacije pa sam joj rekla da cu pocet naplacivati :D

amrino, sretan ti osmi mart i dabogda dobila novi mobitel :D
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#12

Post by _BosanaC »

amrino wrote:
zelenooka blogerica wrote:Tempora:
Moja organizacija (Fondacija Krila Nade) bavi se pruzanjem psihosocijalne podrske .. mislim da dalje objasnjnje nije potrebno
U zivotu uvijek mozemo da biramo: ja biram aktivizam - radije cu kako neki kazu, praviti budalu od sebe hodajuci gradom kao sufrazetkinja nego jedva cekati da me neko izvede negdje veceras!!!!
A RESPECT je stocaru zato sto je zaista pogodio u srz problema - sta mislis koliko ima zena koje ce samo na danasnji dan dobiti mali znak paznje??? A vec sutra se nastavlja njihov uobicajeni zivot - zivot u kome trpe nasilje!!!!
Ja bih radije da postoji neka organizacija koja ce traziti zenama posao...jer zene od vaseg hodanja nemaju nista...bolje da umjesto hodanja zaredate po kucama pa zenama koje to ne mogu usisate kucu i operete prozore...
:thumbup: :kiss:
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#13

Post by mIRCerka »

seka wrote:..bem ti zivot :-) opet usisivac i brisanje prozora :x

e svasta
eto ti borbe :D
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#14

Post by amrino »

mIRCerka wrote:
amrino wrote:
zelenooka blogerica wrote:Tempora:
Moja organizacija (Fondacija Krila Nade) bavi se pruzanjem psihosocijalne podrske .. mislim da dalje objasnjnje nije potrebno
U zivotu uvijek mozemo da biramo: ja biram aktivizam - radije cu kako neki kazu, praviti budalu od sebe hodajuci gradom kao sufrazetkinja nego jedva cekati da me neko izvede negdje veceras!!!!
A RESPECT je stocaru zato sto je zaista pogodio u srz problema - sta mislis koliko ima zena koje ce samo na danasnji dan dobiti mali znak paznje??? A vec sutra se nastavlja njihov uobicajeni zivot - zivot u kome trpe nasilje!!!!
Ja bih radije da postoji neka organizacija koja ce traziti zenama posao...jer zene od vaseg hodanja nemaju nista...bolje da umjesto hodanja zaredate po kucama pa zenama koje to ne mogu usisate kucu i operete prozore...
ja sam to svojoj tetki radila nakon operacije, al joj se osladilo bilo i 2 godine nakon operacije pa sam joj rekla da cu pocet naplacivati :D

amrino, sretan ti osmi mart i dabogda dobila novi mobitel :D
Hvala sreco- SRETAN I TEBI!!! :D

mobitel hvala Bogu jos uvijek sluzi svrsi...radije bih da mi neko prozore opere...

A tebi zelim da ti maca bude bolje i da dobijes sta god pozelis (i da te tetka prestane maltretirat)
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#15

Post by amrino »

_BosanaC wrote:
amrino wrote:
zelenooka blogerica wrote:Tempora:
Moja organizacija (Fondacija Krila Nade) bavi se pruzanjem psihosocijalne podrske .. mislim da dalje objasnjnje nije potrebno
U zivotu uvijek mozemo da biramo: ja biram aktivizam - radije cu kako neki kazu, praviti budalu od sebe hodajuci gradom kao sufrazetkinja nego jedva cekati da me neko izvede negdje veceras!!!!
A RESPECT je stocaru zato sto je zaista pogodio u srz problema - sta mislis koliko ima zena koje ce samo na danasnji dan dobiti mali znak paznje??? A vec sutra se nastavlja njihov uobicajeni zivot - zivot u kome trpe nasilje!!!!
Ja bih radije da postoji neka organizacija koja ce traziti zenama posao...jer zene od vaseg hodanja nemaju nista...bolje da umjesto hodanja zaredate po kucama pa zenama koje to ne mogu usisate kucu i operete prozore...
:thumbup: :kiss:
:D :kiss:
User avatar
luksica
Posts: 373
Joined: 28/07/2004 14:50

#16

Post by luksica »

:D je li se ovdje cestita 8 Mart????'ili postoji neka druga vec otovrena tema??'lijena sam danas da trazim 8-)


ZEMSKE SRETAN VAM 8 MART!!!!! :)
Edit
Posts: 706
Joined: 15/02/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#17

Post by Edit »

amrino wrote:Ja bih radije da postoji neka organizacija koja ce traziti zenama posao...jer zene od vaseg hodanja nemaju nista...bolje da umjesto hodanja zaredate po kucama pa zenama koje to ne mogu usisate kucu i operete prozore...
Eh da... zasto zenama koje to ne mogu treba usisavati i cistiti prasinu...? Da li im je to prava pomoc, ili bi im bilo lakse da u drustvu postoji odredjena svijest o ravnopravnosti, pa da muskarci iz njihove okoline dozive kao normalno da to oni urade ako njihova zena ne moze?

Mislim, govorimo li o porblemu starih, bolesnih i nemocnih, ili o problemu splone nejednakosti???? :?
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#18

Post by mIRCerka »

amrino wrote:
mIRCerka wrote:
amrino wrote: Ja bih radije da postoji neka organizacija koja ce traziti zenama posao...jer zene od vaseg hodanja nemaju nista...bolje da umjesto hodanja zaredate po kucama pa zenama koje to ne mogu usisate kucu i operete prozore...
ja sam to svojoj tetki radila nakon operacije, al joj se osladilo bilo i 2 godine nakon operacije pa sam joj rekla da cu pocet naplacivati :D

amrino, sretan ti osmi mart i dabogda dobila novi mobitel :D
Hvala sreco- SRETAN I TEBI!!! :D

mobitel hvala Bogu jos uvijek sluzi svrsi...radije bih da mi neko prozore opere...

A tebi zelim da ti maca bude bolje i da dobijes sta god pozelis (i da te tetka prestane maltretirat)
Otkako pomenuh naplacivanje, naglo je postala samostalna ....

A iako sam generalno anti slicnih praznika (obicno kazem "drage zene, danas cete dobiti parfem, cvijece, bombonjere, ali ne brinite, batine ce dobiti sutra, prekosutra, zakosutra") opet mi je drago primiti i cvijet, i parfem, i mobitel, i svasta nesto...
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#19

Post by _BosanaC »

Jebo i muskarca koji ce na zenu obratiti paznju samo 08.03. i jebo zenu kojoj je paznja potrebna samo na taj dan :oops:

S druge strane - kakav ba mars? Koja svrha od marsa? Eno iznad onih par satora poljoprivrednika pise da je s njima pola miliona nezaposlenih i pola miliona penzionera. Na proteste dolaze 95% ljudi koji imaju posao i rijesenu egzistenciju, jer ih vecinu licno poznajem i ovo mogu odgovorno tvrditi.

I za sta mars? Koja su to prava zena u BiH ugrozena? Jesu li bar zene jedinstvene po tom pitanju? Jesu al u qrcu.

Hanumi koja je juce magistrirala, radi na doktoratu, ima divan brak, dvoje male djece, je neshvatljivo da je druga hanuma pokrivena, da sjedi kuci, postuje neke druge zakone i norme... I neshvatljivo joj je da ona to u stvari zeli i da je sretna i zadovoljna sa svojim zivotom, kao sto je i ona sama zadovoljna sa svojim. I njihov pojam ugrozavanja prava zena automatski nema ni jednu jedinu dodirnu tacku. Sto je jednoj normalno drugoj nije.

Danas je izgleda najlakse postalo reci hajmo proletiti kroz grad i skandirati za nesto i protiv neceg. A onda na kaficu.

Ja svojoj dragoj se trudim pokloniti svaki dan koji mogu i svaki trenutak koji mogu, a to ona i oni koji me poznaju najbolje znaju. I poklonio sam joj sebe, vise nemam i ne mogu.

A da je vidim na tim istim protestima, debelo bih se zapitao gdje sam to pogrjesio.

Volio bih da me vrle feministice prosvjetle te da mi ukazu gdje se to danas u BiH krse, i na koji nacin, prava zena, te gdje su to muskarci u prednosti nad zenama?
zmijaIzmaj
Posts: 2574
Joined: 12/08/2006 13:28

#20

Post by zmijaIzmaj »

danas volim 8.mart :D divan je to dan, sa poklonjenim cvijecem, slatkisima, kovertom :D skracenim radnim vremenom :oops: :D to je sve sto mi treba u ovom momentu, zivjeli muski, svjesni poslodavci :D ziviJo :kravata: :D
Edit
Posts: 706
Joined: 15/02/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#21

Post by Edit »

Bosanac, ako je tvoja draga prezaposlena, pa eto ONA ne stigne obavljati kucne poslove, a ti smatras da je adekvatno rjesenje u toj situaciji - pomoc drugih zena, a sam se ne ukljucis u kucne poslove... eto gdje je ta neravnopravnost.
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#22

Post by tempora »

Edit wrote:
amrino wrote:Ja bih radije da postoji neka organizacija koja ce traziti zenama posao...jer zene od vaseg hodanja nemaju nista...bolje da umjesto hodanja zaredate po kucama pa zenama koje to ne mogu usisate kucu i operete prozore...
Eh da... zasto zenama koje to ne mogu treba usisavati i cistiti prasinu...? Da li im je to prava pomoc, ili bi im bilo lakse da u drustvu postoji odredjena svijest o ravnopravnosti, pa da muskarci iz njihove okoline dozive kao normalno da to oni urade ako njihova zena ne moze?

Mislim, govorimo li o porblemu starih, bolesnih i nemocnih, ili o problemu splone nejednakosti???? :?[/
quote]

Treba li jos sta dodati? :)
User avatar
baby_angel
Posts: 508
Joined: 01/08/2006 12:52

#23

Post by baby_angel »

Prije svega:

SVIM FORUMASICAMA SRETAN 8. MART!

:kiss:

Ne znam kako ostali, ali ja volim 8. mart, zapravo volim sve praznike i volim se sjetiti dragih osoba i pokloniti im paznju.
Osmi dan dozivljavam kao nesto IZVJESNO. Izvjesno je da ce me muzic paziti vise nego drugih dana, da cu se vidjeti sa jaranicama i sigurno im dati na neki nacin do znanja koliko su mi drage, da ce mi dijete s puno paznje napraviti cestitku i reci da me voli... Znaci izvjesno je da cu danas imati svu paznju dragih osoba...
Izvjesno je da ce mi biti lijepo danas.
Daleko od toga da mi muz ne poklanja paznju i ovim obicnim danima, cak naprotiv, i upravo zbog toga bi mi i bilo krivo ako bi ovo bio jedini dan kad ce me se sjetiti. Zato mi je zao zena kojima je IZVJESNO da ce danas dobiti ruzu umjesto batina. :sad:
User avatar
Dirty Harry
Posts: 1238
Joined: 09/08/2003 00:00

#24

Post by Dirty Harry »

Hebote pa izgleda do ovdje imaju samo dvije opcije: ruze ili batine ....

Brzo, svrstajmo se u jedan od ova dva tora !
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#25

Post by _BosanaC »

Edit wrote:Bosanac, ako je tvoja draga prezaposlena, pa eto ONA ne stigne obavljati kucne poslove, a ti smatras da je adekvatno rjesenje u toj situaciji - pomoc drugih zena, a sam se ne ukljucis u kucne poslove... eto gdje je ta neravnopravnost.
Bosanac odradi devet sati (minimalno) svaki dan na poslu, dodje kuci, uradi u kuci sve pod milim Bogom kako onaj dan, koji ce pokloniti svojoj dragoj, ona ne bi nasla nikakav razlog da bude s krpom, truleksom, usisivacem, vesom, nego sa mnom. I vjerujem da ima jos puuuuno takvih Bosanaca. S tim sto isto tako zna isti taj Bosanac doci kuci s puta pa zateci to sve uradjeno.

I opet, koji qrac ima ona marsirati i traziti od Vlade, Predsjednistva, institucija, stvari koje zavise iskljucivo od mene?
Post Reply