Sta citati poslije knjige "Sofijin svet"?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
maybelline
Posts: 970
Joined: 26/01/2008 17:41
Location: Sarajevo

#1 Sta citati poslije knjige "Sofijin svet"?

Post by maybelline »

Eh, ovako, dragi moji, trenutno citam knjigu Sofijin svet i super mi se svidja, bas je pravo fin uvod u filozofiju, pregledno, hronoloski, zanimljivo, pisano jednostavnim i razumljivim jezikom. Mene je sad jako zaintrigirala ova tema pa me zanima sta biste mi dalje preporucili da citam, dakle u ovom nekom smjeru i nekom obliku kao i Sofijin svet? Ne trazim ovdje kritike na ovu knjigu, shvatam da se nekima nece svidjeti, o ukusima se ne raspravlja. Ono sto bih htjela od vas je par savjeta, posto se blizi sajam knjige da ne lutam previse - dakle sta biste mi dalje preporucili da citam?
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#2 Re: Sta citati poslije knjige "Sofijin svet"?

Post by slavkoimamodilera »

Pocni iz pocetka... Platon i Aristotel, poslije toga kreni redom Nietzsche-a... u Hegela, Schopenhauera ili Heiddegera stvarno ti ne bih preporucio da ulazis osim ako se time "profesionalno" ne bavis, jer su "teski"...
User avatar
maybelline
Posts: 970
Joined: 26/01/2008 17:41
Location: Sarajevo

#3 Re: Sta citati poslije knjige "Sofijin svet"?

Post by maybelline »

slavkoimamodilera wrote:Pocni iz pocetka... Platon i Aristotel, poslije toga kreni redom Nietzsche-a... u Hegela, Schopenhauera ili Heiddegera stvarno ti ne bih preporucio da ulazis osim ako se time "profesionalno" ne bavis, jer su "teski"...

Ok, imas neke konkretne naslove na umu ili to onako generalno?
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#4 Re: Sta citati poslije knjige "Sofijin svet"?

Post by slavkoimamodilera »

Onako iz glave...

Platon - Drzava i Sofist

Aristotel - Organon

Nietzsche - Ecce Homo i Zaratustra

Ima tu literature koliko hoces, hiljada i hiljada stranica, od "popularnih" pisaca svakako ne propusti Umberta Eca i Hermana Hessea...
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#5 Re: Sta citati poslije knjige "Sofijin svet"?

Post by dr.Gonzo »

Ja bih ti toplo preporucio da nastavis sa knjigom Mudrost zapada Bertranda Russella.
Last edited by dr.Gonzo on 23/04/2009 14:35, edited 1 time in total.
ja71
Posts: 5444
Joined: 31/03/2006 14:45

#6 Re: Sta citati poslije knjige "Sofijin svet"?

Post by ja71 »

dr.Gonzo wrote: ... Mudost zapada Bertranda Russella.

Mudost ili mudRost ?
:D
User avatar
maybelline
Posts: 970
Joined: 26/01/2008 17:41
Location: Sarajevo

#7 Re: Sta citati poslije knjige "Sofijin svet"?

Post by maybelline »

Meni se svidjela knjiga pravo, mada je mnogi okarakterisu kao djeciju, ali bas je zanimljiva. Mene nekako bas taj "djeciji" dio motivise da sve dalje i dalje citam... Jos uvijek nisam bila na sajmu, pa su novi naslovi i iz podrucja historijskog romana dobrodosli :-D
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#8 Re: Sta citati poslije knjige "Sofijin svet"?

Post by ladyblue18 »

maybelline wrote:Meni se svidjela knjiga pravo, mada je mnogi okarakterisu kao djeciju, ali bas je zanimljiva. Mene nekako bas taj "djeciji" dio motivise da sve dalje i dalje citam... Jos uvijek nisam bila na sajmu, pa su novi naslovi i iz podrucja historijskog romana dobrodosli :-D
Naizgled izgleda kao djecija, ali je u sustini zesca filozofija, mi smo je koristili u 4. srednje kao knjigu iz filozofije, odlicno djelo.

A isto bih ti rekla sto i @slavko
"Drzava i Sofist" i "Organon" su ako mene pitas MUST stivo :thumbup:

btw dobro si me podsjetila, da i ja odem do sajma prosnjuhati, ne pamtim kada sam zadnji put nesto procitala korisno :(
User avatar
maybelline
Posts: 970
Joined: 26/01/2008 17:41
Location: Sarajevo

#9 Re: Sta citati poslije knjige "Sofijin svet"?

Post by maybelline »

Jel bio ko vec na sajmu? Cega svega ima? :) Ili nema? :)
sansun
Posts: 300
Joined: 22/04/2009 17:14

#10 Re: Sta citati poslije knjige "Sofijin svet"?

Post by sansun »

nisam čitao "sofijin svijet", kao da nemam živaca za to...

Ukoliko te filozofija zanima, počni prvo sa uvodima u filozofiju, veoma dobro napisan uvod ima William James Earle, izdanje "Dereta" ( beogradski stand)...
Zatim uzmi od Samir Okasha ( uvod u filozofiju nauke ) to su one male knjižice ( džepna izdanja) zaboravio sam ko je izdavač.

Tu ćeš steći temelje koje ni mnogi apsolventi na FF nisu savladali, ozbiljno. Filozofija nauke je po meni najbitnija grana u filozofiji ... Uzmi također po nešto od Freud-a, Fromm-a ili Jung-a, (niti jedna nauka nije odvojiva od filozofija pa tako ni psihologija) veoma su inspirativni, sretno
User avatar
Simply_Red
Posts: 756
Joined: 25/03/2007 16:55
Location: Sarajevo

#11 Re: Sta citati poslije knjige "Sofijin svet"?

Post by Simply_Red »

J. Kirkegor --- " Ili ili"
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#12

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 13/06/2023 22:28, edited 2 times in total.
User avatar
maybelline
Posts: 970
Joined: 26/01/2008 17:41
Location: Sarajevo

#13 Re: Sta citati poslije knjige "Sofijin svet"?

Post by maybelline »

jOFLA wrote:
maybelline wrote:Eh, ovako, dragi moji, trenutno citam knjigu Sofijin svet i super mi se svidja, bas je pravo fin uvod u filozofiju, pregledno, hronoloski, zanimljivo, pisano jednostavnim i razumljivim jezikom. Mene je sad jako zaintrigirala ova tema pa me zanima sta biste mi dalje preporucili da citam, dakle u ovom nekom smjeru i nekom obliku kao i Sofijin svet? Ne trazim ovdje kritike na ovu knjigu, shvatam da se nekima nece svidjeti, o ukusima se ne raspravlja. Ono sto bih htjela od vas je par savjeta, posto se blizi sajam knjige da ne lutam previse - dakle sta biste mi dalje preporucili da citam?
Hehe, pročitaj je do kraja. Od svega će ti se nešto svidjeti, pa kreneš dalje čitati nešto od toga što te zanima. Obrati pažnju na kraju knjige, o novom dobu. Tu primjeti šta u tri rečenice Jostein kaže, a onda kad je zaista do kraja pročitaš pogledaj na primjer temu parapsihološki fenomeni na ovom forumu (samo primjer) - zanimljivi su ljudi na svoj način, čak i na forumima, zar ne ?


Ovo boldirano svakako :-D
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#14 Re: Sta citati poslije knjige "Sofijin svet"?

Post by Zox »

Istorija zapadne filozofije od Russela, je li to isto sto i Mudrost zapada?
U svakom slucaju, toplo preporucujem.
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#15 Re: Sta citati poslije knjige "Sofijin svet"?

Post by dr.Gonzo »

Nisu iste knjige, ali je tematika slicna. Mudrost (ne mudost :D ) zapada je napisao kasnije i dosta je sazetija.
Ukoliko te filozofija zanima, počni prvo sa uvodima u filozofiju, veoma dobro napisan uvod ima William James Earle, izdanje "Dereta" ( beogradski stand)...
I ovo je dosta dobra knjiga...
Post Reply