Šta će ostati upamćeno?

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
darius_maximus
Posts: 3314
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#1 Šta će ostati upamćeno?

Post by darius_maximus »

Dakle, pitanje je: Šta će ostati upamćeno iz ovog doba? Od 90-ih pa na ovamo? Možda čak i od 80-ih pa na ovamo...
Nekako mi se čini da svijet danas nema više ništa i nikoga u koga se može ugledati, nema vođe, nema ideje, nema ničega...
Gdje je «naš» Martin Luther King jr., Mahatma Ghandi, Nelson Mandela, Ernest Hemingway, Albert Einstein, Nikola Tesla, Sigmund Freud, Friedrich Nietzsche, Willy Brandt, Charles Darwin, Pink Floyd, itd. Ima bezbroj imena koje sam izostavio, ali shvatate poentu.

Šta će se učiti o «našoj» historiji? Nafta, plin, poskupljenja, interesne zone, strah, ali ko je ostavio svoj pečat ( u pozitivnom smislu ) na svijet koji je samo još okrenut ratovanju...?

Pitanje je trebalo biti malo bolje formulisano, ali od stotinu različitih verzija, ostalo je ovo, pa ako bude potrebe mijenjat ću i precizirati dalje...
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2 Re: Šta će ostati upamćeno?

Post by PipiDugaDevetka »

I ja mislim da je ovo raskrsnica, samo slijedi,...propast.

@maximuse, ne bih da ti kvarim temu sa skretanjem na politiku,
ali nisam se mogao suzdržati:
Image
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#3 Re: Šta će ostati upamćeno?

Post by Leonid Breznjev »

evo je mnogopostovani dr. gog... :D maksuzija za tebe.. :)
User avatar
darius_maximus
Posts: 3314
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#4 Re: Šta će ostati upamćeno?

Post by darius_maximus »

Hehehe, hajd' neka teme na (H)istoriji, iako ja mislim da se vise tice sadasnjosti i buducnosti... :-)

@sheilak
Ne mislim da ce biti ikakve katarze ili neceg slicnog, mislim da je covjecanstvo kakvo ga poznajemo preslo zenit svog postojanja i sada polako klizi prema zalasku... Svrha postojanja i sistem vrijednosti su pare, uvijek su i bile, ali mislm da je globalizacija postala najjace oruzje za sticanje i ocuvanje moci. Prije je, recimo, bilo dosta tesko vladati citavim svijetom, spor transport, slaba oruzja, itd... Danas je to sve drugacije.
Velikana vise nece biti, po mom misljenju, nemaju se gdje razviti... Premalo je ljudi koji kriticki misle, a oni koji misle se utope u sivilu, nemaju dovoljno pokretacke snage, niko ih vise i ne slusa jer vecinu mediji drze pod "kontrolom"... Moral, mir i tolerancija su pojmovi koji se izgovaraju, a ne razmislja se o njihovom znacenju...
Mislim da svijet sada samo ceka neki dogadjaj koji ce zapaliti sve, koji ce probuditi sve nezadovoljstva, sve najcrnje misli, a cini mi se da vatre gore...

@PipiDugaDevetka
U ovu temu mozes mijesati sta god hoces... Ja sam poceo sa borcima za ljudksa prava, piscima, filozofima, naucnicima, ali politicari ipak odredjuju tok (H)istorije... :roll: :-)
User avatar
dr.gog
Posts: 4947
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#5 Re: Šta će ostati upamćeno?

Post by dr.gog »

Arslan wrote:evo je mnogopostovani dr. gog... :D maksuzija za tebe.. :)
ovo mi je nešta bliže u sjećanju :D
Image
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#6 Re: Šta će ostati upamćeno?

Post by Leonid Breznjev »

pa eto, vidis da smo napredovali.. umjesto konvertibilnog dinara, imamo konvertibilnu marku.. :D :D
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#7 Re: Šta će ostati upamćeno?

Post by PipiDugaDevetka »

Arslan wrote:pa eto, vidis da smo napredovali.. umjesto konvertibilnog dinara, imamo konvertibilnu marku.. :D :D
Neee, prvo je bio dinar, pa, bh. dinar, pa dm i sada km.
Napredujemo,... decimetri, pa kilometri.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#8 Re: Šta će ostati upamćeno?

Post by Jara »

darius_maximus wrote:Dakle, pitanje je: Šta će ostati upamćeno iz ovog doba? Od 90-ih pa na ovamo? Možda čak i od 80-ih pa na ovamo...
Kako šta, pa internet! :dance:
User avatar
ProbuseniDolar
Posts: 1007
Joined: 13/05/2008 00:18
Location: Rajvosa

#9 Re: Šta će ostati upamćeno?

Post by ProbuseniDolar »

Rizo je prvo ime 21 vijeka ... Do sad ne vidim da ima konkurenciju ... :D
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#10 Re: Šta će ostati upamćeno?

Post by homo_sapiens »

darius_maximus wrote:Dakle, pitanje je: Šta će ostati upamćeno iz ovog doba? Od 90-ih pa na ovamo? Možda čak i od 80-ih pa na ovamo...

zoom66 :D
sandra01
Posts: 1433
Joined: 19/02/2008 03:19
Location: na grani

#11 Re: Šta će ostati upamćeno?

Post by sandra01 »

Ovo vrijeme ostace zapamceno po:
1.Microsoftu
2.Optickim kablovima
3.Kloniranju
4.Viagri
5.Mondijalizaciji
6.Pronalasku lijeka protiv karcinoma koze i dojke
7.Ujedinjenoj Evropi
8.Ujedinjenoj Americi
9.Istrazivanju svemira
10.Dostignucima u kvantnoj fizici
.... i ljudima koji se nisu snasli u novonastalim okolnostima :?
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#12 Re: Šta će ostati upamćeno?

Post by sarlo »

darius_maximus wrote:Dakle, pitanje je: Šta će ostati upamćeno iz ovog doba? Od 90-ih pa na ovamo? Možda čak i od 80-ih pa na ovamo...
Nekako mi se čini da svijet danas nema više ništa i nikoga u koga se može ugledati, nema vođe, nema ideje, nema ničega...
Gdje je «naš» Martin Luther King jr., Mahatma Ghandi, Nelson Mandela, Ernest Hemingway, Albert Einstein, Nikola Tesla, Sigmund Freud, Friedrich Nietzsche, Willy Brandt, Charles Darwin, Pink Floyd, itd. Ima bezbroj imena koje sam izostavio, ali shvatate poentu.

Šta će se učiti o «našoj» historiji? Nafta, plin, poskupljenja, interesne zone, strah, ali ko je ostavio svoj pečat ( u pozitivnom smislu ) na svijet koji je samo još okrenut ratovanju...?

Pitanje je trebalo biti malo bolje formulisano, ali od stotinu različitih verzija, ostalo je ovo, pa ako bude potrebe mijenjat ću i precizirati dalje...
Istorija i drustvo ce u buducnosti podcrtati neke dogadjaje za koje znamo, ali ciju vaznost sad ne uocavamo.
Kad je Vili Brant kleknuo-u Ausvicu, cini mi se-pred spomenik zrtvama nacizma-Jevrejima, to je bio dnevnopoliticki cin. Kasnije se ispostavilo da je taj dogadjaj postao jedan pd najvaznijih u novijoj istoriji.
-ovo cesto ponavljam da bih ukazao da javnost lazljiva kurva i da su opsteprihvacene cinjenica cesto posljedica jeftinih manipulacija i predrasuda-Ko jos zna koji je laburista 1946. ubjedljivo porazio Vinstona Cercila na izborima. Ljudi u tom momentu jednostavno nisu bili svijesni da je Vinston Cercil najveci premijer V.Britanije u istoriji. Kad su saopsteni rezultati mnogi Englezi su plakali na ulicama.
A sada odgovor na tvoje pitanje:
Amerika je imala Billa Klintona. Vrijeme ce pokazati da li je to bio najveci mirnodopski americki predsjednik.
U muslimanskom svijetu se dogodila islamska revolucija u Iranu i Imam Homeini. U nekoliko dana jedna polukolonijalna tvorevina se pretvorila u jednu od najznacajnijih drzava svijeta, sto se rijetko dogadja. Muhamed Mahatir je napravio ekonomsko cudo u Maleziji. Luis Farakan je 1995. skupio milion crnih Muslimana pred Bijelom Kucom, pet puta vise od Martin Luter Jr.-o ovom dogadjaju se ne govori mnogo, ko zna mozda je on uzrok Sukoba civilizacija-. Usame bin..je postao brend, iako mislim ga kreirarala TV zeljna pozitivnih i negativnih heroja.
Pala je zeljezna zavjesa, pao je berlinski zid. Rusi koji su u bili polugladni u jednoj generaciji su postali najbogatiji ljudi na svijetu.
Od dvadesetak drzava Evrope pravi se jedna. Mozda ce se i o Helmutu Kolu govoriti kao o najvecem Njemackom premijeru.
U2 su snimili One. RHCP su snimili Kalifornikejsn i Otherside, koji su vjerovatno tacka na R'n'R.
Tarantino i Rodrigez su poceli rezirati. Snimljen je Palp Fiksn. Vec smo se zamorili od Skorcizijevih i Kopolinih gangstera-koji su u svoje vrijeme bili odlicni i cool, ali ih je vrijeme pregazilo-. Snimljeno je tako mnogo dobrih filmova i sad je sigurno da nisu "svi filmovi snimljeni". Pa tek Pedro Aldomovar "Sve o mojoj majci" I "Govori njoj"., Napisan je "De Vincijev kod", ozivljena renesana je ponovo udarila na ozivljenu katolicku crkvu.
Fudbal je nevjerovatno mnogo napredovao. Ovo vrijeme je dalo i Karla Luisa, vjerovatno najboljeg sportistu koje je covjecanstvo ikad imalo. Mihael Sumaher, Drazen Petrovic, Sabonis,.. Prave se sjajne pozorisne predstave koje se igraju po Latvijskim i Estonskim selima.
U Bosni su Srbi izvrsili genocid. I o tome ce jednom-nekad ozbiljni ljudi razmisljati i pisati ozbiljno i istinito. Ovo vrijeme je imalo mnogo hewroja o kojima ce se jednom govoriti.
sandra01
Posts: 1433
Joined: 19/02/2008 03:19
Location: na grani

#13 Re: Šta će ostati upamćeno?

Post by sandra01 »

sarlo wrote:
darius_maximus wrote:Dakle, pitanje je: Šta će ostati upamćeno iz ovog doba? Od 90-ih pa na ovamo? Možda čak i od 80-ih pa na ovamo...
Nekako mi se čini da svijet danas nema više ništa i nikoga u koga se može ugledati, nema vođe, nema ideje, nema ničega...
Gdje je «naš» Martin Luther King jr., Mahatma Ghandi, Nelson Mandela, Ernest Hemingway, Albert Einstein, Nikola Tesla, Sigmund Freud, Friedrich Nietzsche, Willy Brandt, Charles Darwin, Pink Floyd, itd. Ima bezbroj imena koje sam izostavio, ali shvatate poentu.

Šta će se učiti o «našoj» historiji? Nafta, plin, poskupljenja, interesne zone, strah, ali ko je ostavio svoj pečat ( u pozitivnom smislu ) na svijet koji je samo još okrenut ratovanju...?

Pitanje je trebalo biti malo bolje formulisano, ali od stotinu različitih verzija, ostalo je ovo, pa ako bude potrebe mijenjat ću i precizirati dalje...
Istorija i drustvo ce u buducnosti podcrtati neke dogadjaje za koje znamo, ali ciju vaznost sad ne uocavamo.
Kad je Vili Brant kleknuo-u Ausvicu, cini mi se-pred spomenik zrtvama nacizma-Jevrejima, to je bio dnevnopoliticki cin. Kasnije se ispostavilo da je taj dogadjaj postao jedan pd najvaznijih u novijoj istoriji.
-ovo cesto ponavljam da bih ukazao da javnost lazljiva kurva i da su opsteprihvacene cinjenica cesto posljedica jeftinih manipulacija i predrasuda-Ko jos zna koji je laburista 1946. ubjedljivo porazio Vinstona Cercila na izborima. Ljudi u tom momentu jednostavno nisu bili svijesni da je Vinston Cercil najveci premijer V.Britanije u istoriji. Kad su saopsteni rezultati mnogi Englezi su plakali na ulicama.
A sada odgovor na tvoje pitanje:
Amerika je imala Billa Klintona. Vrijeme ce pokazati da li je to bio najveci mirnodopski americki predsjednik.
U muslimanskom svijetu se dogodila islamska revolucija u Iranu i Imam Homeini. U nekoliko dana jedna polukolonijalna tvorevina se pretvorila u jednu od najznacajnijih drzava svijeta, sto se rijetko dogadja. Muhamed Mahatir je napravio ekonomsko cudo u Maleziji. Luis Farakan je 1995. skupio milion crnih Muslimana pred Bijelom Kucom, pet puta vise od Martin Luter Jr.-o ovom dogadjaju se ne govori mnogo, ko zna mozda je on uzrok Sukoba civilizacija-. Usame bin..je postao brend, iako mislim ga kreirarala TV zeljna pozitivnih i negativnih heroja.
Pala je zeljezna zavjesa, pao je berlinski zid. Rusi koji su u bili polugladni u jednoj generaciji su postali najbogatiji ljudi na svijetu.
Od dvadesetak drzava Evrope pravi se jedna. Mozda ce se i o Helmutu Kolu govoriti kao o najvecem Njemackom premijeru.
U2 su snimili One. RHCP su snimili Kalifornikejsn i Otherside, koji su vjerovatno tacka na R'n'R.
Tarantino i Rodrigez su poceli rezirati. Snimljen je Palp Fiksn. Vec smo se zamorili od Skorcizijevih i Kopolinih gangstera-koji su u svoje vrijeme bili odlicni i cool, ali ih je vrijeme pregazilo-. Snimljeno je tako mnogo dobrih filmova i sad je sigurno da nisu "svi filmovi snimljeni". Pa tek Pedro Aldomovar "Sve o mojoj majci" I "Govori njoj"., Napisan je "De Vincijev kod", ozivljena renesana je ponovo udarila na ozivljenu katolicku crkvu.
Fudbal je nevjerovatno mnogo napredovao. Ovo vrijeme je dalo i Karla Luisa, vjerovatno najboljeg sportistu koje je covjecanstvo ikad imalo. Mihael Sumaher, Drazen Petrovic, Sabonis,.. Prave se sjajne pozorisne predstave koje se igraju po Latvijskim i Estonskim selima.
U Bosni su Srbi izvrsili genocid. I o tome ce jednom-nekad ozbiljni ljudi razmisljati i pisati ozbiljno i istinito. Ovo vrijeme je imalo mnogo hewroja o kojima ce se jednom govoriti.
Divno napisano!!! :thumbup:
Umjetnik a
Posts: 3078
Joined: 20/01/2007 10:26
Location: Sarajevo

#14 Re: Šta će ostati upamćeno?

Post by Umjetnik a »

sandra01 wrote:
sarlo wrote:
darius_maximus wrote:Dakle, pitanje je: Šta će ostati upamćeno iz ovog doba? Od 90-ih pa na ovamo? Možda čak i od 80-ih pa na ovamo...
Nekako mi se čini da svijet danas nema više ništa i nikoga u koga se može ugledati, nema vođe, nema ideje, nema ničega...
Gdje je «naš» Martin Luther King jr., Mahatma Ghandi, Nelson Mandela, Ernest Hemingway, Albert Einstein, Nikola Tesla, Sigmund Freud, Friedrich Nietzsche, Willy Brandt, Charles Darwin, Pink Floyd, itd. Ima bezbroj imena koje sam izostavio, ali shvatate poentu.

Šta će se učiti o «našoj» historiji? Nafta, plin, poskupljenja, interesne zone, strah, ali ko je ostavio svoj pečat ( u pozitivnom smislu ) na svijet koji je samo još okrenut ratovanju...?

Pitanje je trebalo biti malo bolje formulisano, ali od stotinu različitih verzija, ostalo je ovo, pa ako bude potrebe mijenjat ću i precizirati dalje...
Istorija i drustvo ce u buducnosti podcrtati neke dogadjaje za koje znamo, ali ciju vaznost sad ne uocavamo.
Kad je Vili Brant kleknuo-u Ausvicu, cini mi se-pred spomenik zrtvama nacizma-Jevrejima, to je bio dnevnopoliticki cin. Kasnije se ispostavilo da je taj dogadjaj postao jedan pd najvaznijih u novijoj istoriji.
-ovo cesto ponavljam da bih ukazao da javnost lazljiva kurva i da su opsteprihvacene cinjenica cesto posljedica jeftinih manipulacija i predrasuda-Ko jos zna koji je laburista 1946. ubjedljivo porazio Vinstona Cercila na izborima. Ljudi u tom momentu jednostavno nisu bili svijesni da je Vinston Cercil najveci premijer V.Britanije u istoriji. Kad su saopsteni rezultati mnogi Englezi su plakali na ulicama.
A sada odgovor na tvoje pitanje:
Amerika je imala Billa Klintona. Vrijeme ce pokazati da li je to bio najveci mirnodopski americki predsjednik.
U muslimanskom svijetu se dogodila islamska revolucija u Iranu i Imam Homeini. U nekoliko dana jedna polukolonijalna tvorevina se pretvorila u jednu od najznacajnijih drzava svijeta, sto se rijetko dogadja. Muhamed Mahatir je napravio ekonomsko cudo u Maleziji. Luis Farakan je 1995. skupio milion crnih Muslimana pred Bijelom Kucom, pet puta vise od Martin Luter Jr.-o ovom dogadjaju se ne govori mnogo, ko zna mozda je on uzrok Sukoba civilizacija-. Usame bin..je postao brend, iako mislim ga kreirarala TV zeljna pozitivnih i negativnih heroja.
Pala je zeljezna zavjesa, pao je berlinski zid. Rusi koji su u bili polugladni u jednoj generaciji su postali najbogatiji ljudi na svijetu.
Od dvadesetak drzava Evrope pravi se jedna. Mozda ce se i o Helmutu Kolu govoriti kao o najvecem Njemackom premijeru.
U2 su snimili One. RHCP su snimili Kalifornikejsn i Otherside, koji su vjerovatno tacka na R'n'R.
Tarantino i Rodrigez su poceli rezirati. Snimljen je Palp Fiksn. Vec smo se zamorili od Skorcizijevih i Kopolinih gangstera-koji su u svoje vrijeme bili odlicni i cool, ali ih je vrijeme pregazilo-. Snimljeno je tako mnogo dobrih filmova i sad je sigurno da nisu "svi filmovi snimljeni". Pa tek Pedro Aldomovar "Sve o mojoj majci" I "Govori njoj"., Napisan je "De Vincijev kod", ozivljena renesana je ponovo udarila na ozivljenu katolicku crkvu.
Fudbal je nevjerovatno mnogo napredovao. Ovo vrijeme je dalo i Karla Luisa, vjerovatno najboljeg sportistu koje je covjecanstvo ikad imalo. Mihael Sumaher, Drazen Petrovic, Sabonis,.. Prave se sjajne pozorisne predstave koje se igraju po Latvijskim i Estonskim selima.
U Bosni su Srbi izvrsili genocid. I o tome ce jednom-nekad ozbiljni ljudi razmisljati i pisati ozbiljno i istinito. Ovo vrijeme je imalo mnogo hewroja o kojima ce se jednom govoriti.
Divno napisano!!! :thumbup:

prelijepo napisano
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#15 Re: Šta će ostati upamćeno?

Post by PipiDugaDevetka »

Pravila foruma wrote:Šta je zabranjeno na forumu?
...
...
• Odgovaranje 'reda radi', tj. pisanje jednoličnih komentara u stilu “potpisujem", ''slažem se'',...
...
...
@sarlo,
Odličan komentar, samo fali Sergej Bubka.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3314
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#16 Re: Šta će ostati upamćeno?

Post by darius_maximus »

Hmmm, bojim se da se nismo bas razumjeli...

Ono sto sam ja htio da znam, pitam itd. bilo je slijedece: Ko je ostavio svoj pecat na ovaj svijet? Cije ce ga ideje i postupci voditi dalje u pravom smjeru? Ko su nasi "pandani" velikanima koje sam nabrojao? Znam i ja da se svasta deavalo u 80-im i 90-im, uvijek se nesto desava... ;-) :-)

Amerika je imala Bill Clintona, i George Busha... Ni jedan ni drugi se nisu bas proslavili, s tim da je george Bush otvorio Pandorinu kutiju, a Bill ce ostati upamcen samo po Monici... :D :-)
Revolucija u Iranu je, koliko znam, bila u 70-im, tj. 1978-79...
Za Muhameda Mahatira sam cuo prije nekoliko godina, za njega ne sporim da je uradio veliku stvar za Maleziju, ali ne mislim da je on neki uzor cije ce ideje promijeniti svijet. Luis Farakan nikada nece biti shvacen ozbiljno kao Martin Luther King jr. Osama tesko da moze biti uzor, a oko toga da ga je svijet stvorio kao ultimativnog negativca se slazemo. Puno je lakse kada imas lice pored imena koje mozes kriviti za svo zlo na svijetu...
Sto se ostalog tice, bilo bi radosno kada bi posmatrali SSSR kao negativca, a Ameriku kao dobricine, tako da mi je to dogadjaj za koji ne znam sta da ti kazem, desilo se sto se moralo desiti... Jedinstvena Evropa se stvara od Churchilla. Helmut Kohl je bio dobar kancelar, ali ne znam sto bi bio najbolji?
Ovo ostalo o muzici, filmu i sportu je istina, u tim vodama uvijek ima poznatih, ne bi inace bio "showbiz"... Zato "njih" nisam ni navodio u uvodnom postu. A pored Bubke, pricat ce se i o Jordanu, Johnsonu, Magic Johnsonu, itd. O filmovima necu nista pisati, trajalo bi predugo... :D

Helem, ko su danas svjetski poznati filozofi koji ce kriticki gledati na drustvo i vrijeme u kojem zivimo? Ko su danas svjetski poznati slikari koji ce poput Picassa naslikati "Guernicu"? Ko su danas svjetski poznati pisci koji ce pricati o ratu i njegovim strahotama poput Remarka ili Hemingwaya? Ko su svjetski poznati naucnici koji ce svojim umom donijeti prekretnicu poput Tesle i Einsteina (ne govorim o atomskoj bombi, za koju je Einstein molio da se ne proizvodi i upotrebljava)? Ko su danas svjetski poznate vodje koji ce poput Ghandija svojom karizmom voditi narod? Na cemu se zasniva zivot danas, u kojem smjeru ide, cemu stremimo?

P.S. Jel' ovo danas jos uvijek postmodernizam, ili smo to prevazisli? Sta dolazi poslije postmodernizma? ;) :D
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#17 Re: Šta će ostati upamćeno?

Post by PipiDugaDevetka »

Otkako su razvili genetski inžinjering i GM, otkako je Henri Kisindžer podržao ''sukobe civilizacija'' i otkako se ne sprovodi ''Kjoto'', e, od tada počinje SUMRAK CIVILIIZACIJE.

Kad more potopi sjeverni dio Evrope, nahrupiće izbjeglice na bh. planine. Divlji će pobacati u more domaće,...Vlakovo i ja ćemo biti pod vodom i biće nam sasvim svejedno šta se dešava gore, iznad nas.
El_comadante
Posts: 8049
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#18 Re: Šta će ostati upamćeno?

Post by El_comadante »

ja mislim da je to teško odrediti jer svako ima nešto što je njemu interasntno i što če on pamtiti, a ima i to da je dosta sada teško nešto novo izmisliti što nije viđeno da ga neko zapamti, jer npr. nisu crnci više ugroženi i MLK je učinio dobru stvar i ako neko to ponovi onda ipak nije to to jer ipak MLK to prvi uradio
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#19 Re: Šta će ostati upamćeno?

Post by sarlo »

Ja i vi pokušavamo dokučiti kako će istorija govoriti o ovom vremenu i šta je to bitno što je se dogodilo u ovom vremenu, odnosno koje su to bitne ličnosti koje su dali vizije i pravce kojima covjecanstvo teži i ide dalje. A istina o ovom danasenjem vremenu je jedna, kao i sve duge istine. Ako ih gledamo sa raznih polaznih tacaka slika ce biti nesto drugacija, ponavljam ovo je bilo i jos uvijek je herojsko vrijeme ali moracemo sacekati buducnost da nam potvrdi i naglasi ko su to bili heroji odnosno velikani ovog vremena.
Da, uvijek se nešto dešava, ali ovih zadnjih dvadesetak godina je obilovalo dogadjajima koji su se prvi put desili u istoriji ljudskog roda. Prije svega u oblasti sporta, gdje čovjek dokazuje da je superiorno bice i da je njegova volja i upornost fascinantna.
Što se tiče društva i civilizacije, pad Željezne zavjese i Berlinskog zida je jedan od najznačajnih dogadjaja u istoriji i sigurno će biti tumačen kao razdjelnica vremena i period od 1945. do 1989.godine biće označen kao jedno doba. Doba bipolarnog svijeta, hladnog rata i R'n'R. Godina 1989. je kraj tog vremena, smrt jedne ideje-komunizma-koja je definitivno obilježila dvadeseti vijek. Ko su ljudi koji su zadali smrtni udarac socijalizmu, Gorbacov koji je pokusao da reanimira umiruceg diva, Karol Vojtla?
Kao slijedeći bitan datum mogli bi uzeti 11.09.2001. U ovom momentu taj datum se zbog velike upotrebe „izlizao“ i postao vise pojam iz novina, ali sigurno da će i on imati veliki značaj u istoriji.
Period 1989.-2001. je za Zapad protekao kao privredni vrhunac i obilje. Za Aziju vrijeme najvećih stopa privredenog rasta i prvi put pojave viška vrijednosti odnosno razvoja potrebe za luksuzom. Za istok to su bile mukotrpne godine tranzicije koje su već poslije nekoliko godina dale rezultate i te zemlje su se počele izlaziti iz privrednih kriza.
Latinska Amerika je uspjela obuzdati inflaciju, siromasna predgradja se pocinju uredjivati. Favele zamjenjuju „gradovi andjela“.
Covjecanstvu je mozda bilo na na vrhuncu u ovim godinama.
Bil Klinton je sigurno veliki američki predsjednik i veliki covjek uopce. Amerika je za njegovo vrijeme doživjela najduži period bez privredne krize i recesije u istoriji, takodje je postizala i rekordno niske stope nezaposlenosti i visoke stope privrednog rasta. Godine njegove vladavine će sigurno ostati zabilježene kao godine obilja. Naljepše godine u Americi ostaju pedesete, tako smo ih bar vidjeli u Američkim grafitima, doba mladosti i optimizma. Interesantno je u ovoj predizbornoj kampanji za američkog predsjednika čuti da Klintona zovu „prvi crni američki predsjednik“ tako mnogo je ostvario u vezi afirmacije Afroamerikanaca. Volio sam ga i zbog njegove sklonosti prema zenama i respektovao njegovu sklonost muzici.
Afroamerikanci su najinteresantnija zajednica na svijetu, iako su u cesto siromašni i skloni kriminalu, oni su ti koji obaraju svjetske rekorde u sportu i koji su nosioci današnje kulture uopće. Čitav svijet smatra da je njihov najveći lider Martin Luter King Izuzev Afroamerikanca samih, kojima je to bio Malcolm X, zagovornik ideje o crnoj muslimanskoj naciji! MLK im je dao san-viziju ravnopravnosti, Malcolm X mnogo sadržajniju viziju identiteta i slatku priču o ponosu. Zato se 1995. pred Bijelom Kućom iskupilo milion ljudi, njima nije dovoljna formalna jednokopravnost. I sigurno su i jedan i drugi uticali da Afroamerikanci i covjecanstvo tako mnogo postignu devedesetih. A Luis Farakan i MLK se sigurno ne mogu porediti.
Ako je Španski gradjanski rat bio najava i uvod u WW2 i slika Gernica je govorila o njemu, odnosno o fasistickom divljanju, isto tako je i rat u Bosni bio najava novog sukoba, uvod ili generalna proba u Sukob civilizacija. Fotografije Tarika Samaraha bi mogle biti simbol koji govori o zloj strane ovog vremena. „Rukovanje“ forenzičara sa žrtvom iz masovne grobnice i pravilno poredani tabuti u fabrickoj hali govore o vremenu smrti muslimanskog svijeta i industrializaciji svega vezanog za unistenje jednog indentiteta.
Dana 11.09.2001. u Nju Jorku su se desili samoubilacki napadi civilnim avionima. Kako ce se zvati doba koje pocelo toga dana, vrijeme play stationa i video igara, vrijeme u kojem je Hanibal Lector ozivo, razmnozio se a njegovi replikati su naselili Austriju. Vrijeme samoubilackih napada i smrti u muslimanskom svijetu, vrijeme mobitela, radiokativne odjece i igracaka .
Futuristicni naziv Sukob civilizacija je sasvim prikladan naziv za doba u kojem zivimo.
Mislio sam da je to vise hir jedne americke administracije i predimenzioniranje terorizma, medjutim Racingerove primitivne uvrede, presuda Medjunarodnog suda u Hagu-oslobadjanje Srbije, optuzba protiv Sudanskog predsjednika, ocekivani napadi na Iran nisu nimalo dobar znak i ovo ce izgledati potrajati...
Što se tice danasnjih intelektualaca i umjetnika moje isljenje da je to smece od lju8di. Prije su takvi bili uglavnom anonimni i kao takvi su pisali odnosno stvarali umjetnicka djela. Sad su to uglavnom bogate zvijezde koje je slava i moc pokvarila do te mjere da su se otudjili od obicnog malog covjeka. Slava i moc su ono sto ih drzi i spremni su sve svoje intelektualne i kreativne potencijale staviti u „sluzbi djavolu“ tako da ti njihovo misljenje nije relavantno.
Iskreno u Bosni je trenutno Ivan Lovrenovic najrelevantniji intelektulac iako se sa njegovim misljenjem velikim djelom i ne slazem. Tu su i uvijek interesantni Zdravko Grebo, Marko Vesovic, Avdo Sidran..
Koji su to ljudi globalni velikani danasnjice???
Ne znam. Teoretski, ovo je vrijeme tehnokrata. Nema velikana, postoje samo eksperti.
To je teorija, medjutim sam sam upoznao i poznajem nekoliko heroja. Neke sam na svojim rukama spustio u zemlju. Drugi zive obicnim skromnim zivotima...
Tema je interesantna, nemoj je gurati u pesimizam.
Post Reply