Šta ako ovo potraje?

Moderator: O'zone

User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1 Šta ako ovo potraje?

Post by cyprus »

Veliki sam protivnik panike, zato zaista ne želim intonirati ovu temu u tom pravcu... Više me interesuje postoje li neki planovi i razmišljanja šta raditi na duže staze, ukoliko ova pandemija potraje godinu, dvije, tri, više ili možda čak da ostane dugoročno... Ovo zatvaranje u kuće i gašenje svega može trajati nekoliko sedmica, u vrh glave možda nekoliko mjeseci... Mislim da postoji imperativ razmišljanja i o tome šta nakon toga... Čovječanstvo je preživjelo više naleta kuge, pa neće nas valjda zatrti bolest sa stopom smrtnosti od oko 2% - zato kontam, da se ne bi prepustili neizvjesnosti i panici, neka strategija mora postojati i za scenario dugotrajne pandemije... Ali kakva?
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#2 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by mO k3 »

uzmi primjer Kinu koliko je kod njih trajalo??
Imam prijatelje koji rade kod Adidas i danas su mi rekli da se u kini sve polako otvara
User avatar
freelancerusk
Posts: 480
Joined: 19/07/2018 16:05

#3 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by freelancerusk »

mO k3 wrote: 20/03/2020 22:40 uzmi primjer Kinu koliko je kod njih trajalo??
Imam prijatelje koji rade kod Adidas i danas su mi rekli da se u kini sve polako otvara
Kolega forumaš nije pitao koliko će ovo potrajati, nego, šta ako potraje.

Ako potraje, idemo u komunizam.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#4 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by high_volume »

mO k3 wrote: 20/03/2020 22:40 uzmi primjer Kinu koliko je kod njih trajalo??
Imam prijatelje koji rade kod Adidas i danas su mi rekli da se u kini sve polako otvara
Bilo je danas informacija da se Korona u Kinu vratila... Donijeli je studenti u povratku iz inostranstva...
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#5 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by Challenger_ »

Ako potraje, imamo potpuni reset sistema. Što nužno ne mora da bue loša stvar.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#6 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by Maraschino »

Virus se ne moze unistiti svugdje i za stalno.

Ovo ne moze dugo trajati. Prvo ce pomoci samoizolacije i karanteni da se virus ne siri a drugo, uskoro ce izaci neka vakcina(ovakva ili onakva) tako da ovo stanje ne moze trajati godinama. Po meni, najduze par mjeseci da se sve stabilizuje.

Virus ce se vracati samo ce vecina ljudi biti imuna na njega da li kroz sam imunitet ili vakcine koje ce doci.

Najbitnije je zaustaviti sirenje a onda vec pocinje stabilizacija.

p.s. nikada mi nece biti jasno zasto je toliko medijski propracen ovaj virus :?
User avatar
CikCikCikPogodi
Posts: 2734
Joined: 29/01/2020 08:39

#7 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by CikCikCikPogodi »

Potrajat ce zbog pojedinaca i pojedinih drzava najmanje tri mjeseca. Tako dobro zapamti kad si zadnji put sjeo na kafu, i kad ces ponovo moci. Sigurno neces tamo nekad sljedece sedmice, neces sigurno ni cijeli April, a vjerovatno ni Maj.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#8 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by aldinjo »

CikCikCikPogodi wrote: 21/03/2020 00:04 Potrajat ce zbog pojedinaca i pojedinih drzava najmanje tri mjeseca. Tako dobro zapamti kad si zadnji put sjeo na kafu, i kad ces ponovo moci. Sigurno neces tamo nekad sljedece sedmice, neces sigurno ni cijeli April, a vjerovatno ni Maj.
A možda i juni i juli!?
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#9 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by aldinjo »

Maraschino wrote: 20/03/2020 23:38 Virus se ne moze unistiti svugdje i za stalno.

Ovo ne moze dugo trajati. Prvo ce pomoci samoizolacije i karanteni da se virus ne siri a drugo, uskoro ce izaci neka vakcina(ovakva ili onakva) tako da ovo stanje ne moze trajati godinama. Po meni, najduze par mjeseci da se sve stabilizuje.

Virus ce se vracati samo ce vecina ljudi biti imuna na njega da li kroz sam imunitet ili vakcine koje ce doci.

Najbitnije je zaustaviti sirenje a onda vec pocinje stabilizacija.

p.s. nikada mi nece biti jasno zasto je toliko medijski propracen ovaj virus :?
Pogledaj samo koliko se piše na ovom portalu o istom? :?
hurmasica
Posts: 1006
Joined: 18/03/2011 08:51

#10 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by hurmasica »

Vakcinu ocekuju tek za godinu ili godinu i po, procao neki strucnjak na n1, vidjeh samo na kratko
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#11 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by Maraschino »

aldinjo wrote: 21/03/2020 00:24
Maraschino wrote: 20/03/2020 23:38 Virus se ne moze unistiti svugdje i za stalno.

Ovo ne moze dugo trajati. Prvo ce pomoci samoizolacije i karanteni da se virus ne siri a drugo, uskoro ce izaci neka vakcina(ovakva ili onakva) tako da ovo stanje ne moze trajati godinama. Po meni, najduze par mjeseci da se sve stabilizuje.

Virus ce se vracati samo ce vecina ljudi biti imuna na njega da li kroz sam imunitet ili vakcine koje ce doci.

Najbitnije je zaustaviti sirenje a onda vec pocinje stabilizacija.

p.s. nikada mi nece biti jasno zasto je toliko medijski propracen ovaj virus :?
Pogledaj samo koliko se piše na ovom portalu o istom? :?
Pa zasto?
Pojavio se neki virus, pa vise ima drugih virusa, vise narod(stariji i bolesni) umiru od drugih stvari nego od ovoga virusa, smrtnost u promilima...
Nije ugodno ali nije ni za smak svijeta na ovakav nacin.
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#12 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by alipasijaner »

U svoj ovoj prici nije samo problem toga hoce li neko umrijeti ili nece vec je problem kolapsa cijelog sistema, pogotovo sto vecina radi u najgorem mogucem kapitalistickom sistemu, radnici ce poceti dobijati nogu, nece imati para za kupovinu, a kad nemas para isto kao di si mrtav mada si ziv, to je nesto cega se cijeli svijet plasi, potpunog kolapsa privrede ako se u skorije vrijeme ne nadju mjere za sprjecavanja sirenja i prenosenje virusa kao i vakcine, jer je stanje takvo da se planeta skoro prestala vrtiti.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#13 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by King Theoden »

Zato je bitno da se krajnje ozbiljno ispostuje karanten.
Dvije, maksimalno tri sedmice karantena i riješio si problem.
User avatar
CikCikCikPogodi
Posts: 2734
Joined: 29/01/2020 08:39

#14 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by CikCikCikPogodi »

alipasijaner wrote: 21/03/2020 00:41 U svoj ovoj prici nije samo problem toga hoce li neko umrijeti ili nece vec je problem kolapsa cijelog sistema, pogotovo sto vecina radi u najgorem mogucem kapitalistickom sistemu, radnici ce poceti dobijati nogu, nece imati para za kupovinu, a kad nemas para isto kao di si mrtav mada si ziv, to je nesto cega se cijeli svijet plasi, potpunog kolapsa privrede ako se u skorije vrijeme ne nadju mjere za sprjecavanja sirenja i prenosenje virusa kao i vakcine, jer je stanje takvo da se planeta skoro prestala vrtiti.
Nije se ni jedna drzava pocesala oko radnih mjesta, tako da nece ni BiH. U Švedskoj u jednom danu 20.000 bez posla ostalo. Ovo ti nece do 01.04 se stabilizirati. Vlada Velike Britanije je rekla da ce se mozda sve ponovo otvoriti U Junu, ali sanse su zato vrlo male, jer zbog njihove lezernosti kao u Itliji, ce se desiti lancani zastoj koji ce jos duze trajat. Sigurno ce njihova nezainteresovanost, produziti krizu i kucni zatvor na sest mjeseci. Poslije ovog svega, sigurno neces nigdje imati da sjedes na kafu. Trebat ce godina da se to sve ponovo otvori.
User avatar
CikCikCikPogodi
Posts: 2734
Joined: 29/01/2020 08:39

#15 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by CikCikCikPogodi »

King Theoden wrote: 21/03/2020 00:47 Zato je bitno da se krajnje ozbiljno ispostuje karanten.
Dvije, maksimalno tri sedmice karantena i riješio si problem.
Ti si onaj koji bi krsio samoizolaciju. Gledaj Kina je sigurno krila broj oboljelih. I kod njih je ovo trajalo sve evo cetri mjeseca, tako da isti scenarij kada je sve pod kljucem ocekuj i u BiH, ali i cijeloj Europi. Italija, Francuska i Spanija, uvijek produ najgore kada je bilo koja bolest u pitanju. I to mozes vidjet iz historije.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#16 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by King Theoden »

CikCikCikPogodi wrote: 21/03/2020 00:51 Ti si onaj koji bi krsio samoizolaciju
Ja već deseti dan u samoizolaciji.
User avatar
CikCikCikPogodi
Posts: 2734
Joined: 29/01/2020 08:39

#17 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by CikCikCikPogodi »

aerodinamika wrote: 21/03/2020 00:53 nema sanse da ce potrajat, bice ovo gotrovo do polovine iduce sedmice, vise se digla panika nego sto ima rayloga, virus pogada vecinom odredene etnicke grupe tj rasne/ geografski gledano
Nece biti gotovo sljedece sedmice. Ne postoji Harry Potter sa svojim stapicem da ga unisti jednom zauvijek. Potrajat ce ovo mjesecima, prihvati tu realnost. Jer gledaj, ni naucnici ne znaju o ovom virusu puno, do te mjesere ne znaju da li ce mozda i mutirati. E to je opasnost, nije mene strah za ovaj sad oblik. pitanje je sta moze se desiti ako mutira u nesto jos agresivnije. Zato se treba par mjeseci strpiti i zaboraviti na ostale ljude i pi#arije u u zivotu.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#18 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by aldinjo »

Maraschino wrote: 21/03/2020 00:30
aldinjo wrote: 21/03/2020 00:24
Maraschino wrote: 20/03/2020 23:38 Virus se ne moze unistiti svugdje i za stalno.

Ovo ne moze dugo trajati. Prvo ce pomoci samoizolacije i karanteni da se virus ne siri a drugo, uskoro ce izaci neka vakcina(ovakva ili onakva) tako da ovo stanje ne moze trajati godinama. Po meni, najduze par mjeseci da se sve stabilizuje.

Virus ce se vracati samo ce vecina ljudi biti imuna na njega da li kroz sam imunitet ili vakcine koje ce doci.

Najbitnije je zaustaviti sirenje a onda vec pocinje stabilizacija.

p.s. nikada mi nece biti jasno zasto je toliko medijski propracen ovaj virus :?
Pogledaj samo koliko se piše na ovom portalu o istom? :?
Pa zasto?
Pojavio se neki virus, pa vise ima drugih virusa, vise narod(stariji i bolesni) umiru od drugih stvari nego od ovoga virusa, smrtnost u promilima...
Nije ugodno ali nije ni za smak svijeta na ovakav nacin.
Što više klikova odnosno otvaranja stranice portala bolje je za vlasnika portala. A to što time prave paniku i nije puno bitno za njih.
User avatar
Riddle
Posts: 8203
Joined: 28/01/2011 20:20
Location: Safe Lane

#19 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by Riddle »

Ocekujem da ce potrajati nekoliko mjeseci. Mislim na suzbijanje epidemije, a posljedice svega mogu potrajati godinama. Ja se ocajno nadam da mi vec imamo neki lijek za ovo, odnosno bar nesto sto ce ublaziti ucinke virusa i pokrpiti situaciju dok pravi ciljani lijek bude dostupan.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#20 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by vjesticanametli »

Vadit stek i prezivljavat
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#21 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by mali jomu »

cyprus wrote: 20/03/2020 22:38 Veliki sam protivnik panike, zato zaista ne želim intonirati ovu temu u tom pravcu... Više me interesuje postoje li neki planovi i razmišljanja šta raditi na duže staze, ukoliko ova pandemija potraje godinu, dvije, tri, više ili možda čak da ostane dugoročno... Ovo zatvaranje u kuće i gašenje svega može trajati nekoliko sedmica, u vrh glave možda nekoliko mjeseci... Mislim da postoji imperativ razmišljanja i o tome šta nakon toga... Čovječanstvo je preživjelo više naleta kuge, pa neće nas valjda zatrti bolest sa stopom smrtnosti od oko 2% - zato kontam, da se ne bi prepustili neizvjesnosti i panici, neka strategija mora postojati i za scenario dugotrajne pandemije... Ali kakva?

Pandemija ce proci danas, sutra, za koji mjesec... pronasli su lijek i samo da ga puste u promet, ali ostaje ono poslije, ekonomija dok opet kolko tolko stane na noge ljudi ce hodat bez posla, bit ce nervoze, crnog trzista, bit ce nezgodno sa placanjem racuna... bit ce i kradje, obijanja itd, a to moze da potraje i duze od godine, mozda i duze
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#22 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by aldinjo »

CikCikCikPogodi wrote: 21/03/2020 00:58
aerodinamika wrote: 21/03/2020 00:53 nema sanse da ce potrajat, bice ovo gotrovo do polovine iduce sedmice, vise se digla panika nego sto ima rayloga, virus pogada vecinom odredene etnicke grupe tj rasne/ geografski gledano
Nece biti gotovo sljedece sedmice. Ne postoji Harry Potter sa svojim stapicem da ga unisti jednom zauvijek. Potrajat ce ovo mjesecima, prihvati tu realnost. Jer gledaj, ni naucnici ne znaju o ovom virusu puno, do te mjesere ne znaju da li ce mozda i mutirati. E to je opasnost, nije mene strah za ovaj sad oblik. pitanje je sta moze se desiti ako mutira u nesto jos agresivnije. Zato se treba par mjeseci strpiti i zaboraviti na ostale ljude i pi#arije u u zivotu.
Ma mogao si napisati godinama će potrajati.
U Sarajevu već početkom narednog mjeseca bi se mogli dogoditi veći problemi oko funkcionisanja istog. Većina poslovnih objekata je zatvoreno. Ljudi mnogi ne rade, oni koji rade već od danas bi mogli imati problema oko dolaska na posao jer gradski prijevoz ne radi. A pitanje je ko će i kakvu platu primiti za mart mjesec. A o aprilu i maju da ne pišem. Prognoza: totalni kolaps. A ti pišeš o par mjesesi onako ofrlje vjerovatno.
User avatar
L3D3NA
Posts: 522
Joined: 21/11/2019 22:27

#23 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by L3D3NA »

Maraschino wrote: 20/03/2020 23:38 Virus se ne moze unistiti svugdje i za stalno.

Ovo ne moze dugo trajati. Prvo ce pomoci samoizolacije i karanteni da se virus ne siri a drugo, uskoro ce izaci neka vakcina(ovakva ili onakva) tako da ovo stanje ne moze trajati godinama. Po meni, najduze par mjeseci da se sve stabilizuje.

Virus ce se vracati samo ce vecina ljudi biti imuna na njega da li kroz sam imunitet ili vakcine koje ce doci.

Najbitnije je zaustaviti sirenje a onda vec pocinje stabilizacija.

p.s. nikada mi nece biti jasno zasto je toliko medijski propracen ovaj virus :?
zato što se širi brzo
zato što je nepoznat
zato što u putu može mutirati (ako znaš šta je mutiranje)
zato što nema vakcine, niti ičega da ga zaustavi, uspori

ps, nikad mi neće biti jasno da ljudi pitaju zašto je toliko medijski popraćen ovaj virus
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#24 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by allem_77 »

Ugasiti sve, od medija, interneta, pa čak i struje. Dobro ne bih struju gasio, da se ne pokvari meso ovima što su natrpali zamrzivače.
Mislim da bi tada i virusa brzo nestalo. Ja koliko sam primjetio, ovaj virus se najbrže širi kroz medije.
hurmasica
Posts: 1006
Joined: 18/03/2011 08:51

#25 Re: Šta ako ovo potraje?

Post by hurmasica »

Ne mogu da spavam, jebem kinezima i sismisima sve po spisku. Ovakav strah vjerovatno osjete osudjenici na smrt pred sam cin...znas sta te ceka a nemozes nista uradit. Uzasna psihoza.
Apaurin ne pomaze. Kako se nosizk sa ovim?
Locked