St. Louis - U kojem djelu grada zivi najvise Bosanaca

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

almirx101

St. Louis - U kojem djelu grada zivi najvise Bosanaca

Post by almirx101 » 29/08/2010 14:01

Probao sam pronaci na internetu ali nista od toga.

Volio bi znati u kojem djelu St. Louis-a zivi najvise Bosanaca. Moze li mi neko izlistati djelove St. Louis-a i reci otprilike koliko Bosanaca tu zivi.

Isto sam mislio pitati da li Bosanci zive na istocnjoj strani St. Louis-a i isto u Belleville-u, Fairview Heights, Collinsville??

Volio bi znati ovo jer mozda planiram da se preselim u St. Louis i volio bi zivjeti sa familijom gdje najvise ima Bosanaca da bi mi djeca mogla da se druze sa Bosancima bez duge voznje.

Hvala velika unaprijed.

Almir

Jack Be Nimble
Been thanked: 3 times

Re: St. Louis - U kojem djelu grada zivi najvise Bosanaca

Post by Jack Be Nimble » 01/09/2010 08:22

Bas htjedoh haman postaviti isto pitanje....

Naletio sam na par Amerikanaca sa podrucja St. Louisa u zadnjih par mjeseci i onako kroz pricu vele da su Bosanci prvo donjeli dosta dobrog u neke djelove grada, ali sada valjda samo kriminal i smeca na ulici. Ima li tu istine? Cuo sam od nasih prije par godina skoro pa istu pricu, ali gdje ces vjerovati nasima :).

iSwagga

Post by iSwagga » 01/09/2010 08:39

najvise ti bosanaca u South STL zive.. ali ti ne bih preporucio da se tu preselis.. tu imas bas svega i svacega.. East side je vec dosta bolji dio grada.. ima bosanaca ali ne bas toliko puno..

South STL je tipa manjeg grada u BiH.. ne treba ti engleski i ulicom samo prolazis i pozdravljas se s ljudima na nasem jeziku, kafic do kafica, pekare, restorani, itd .. sve na jednom mjestu.. Svjetsko a Nase :)

Dakle, ja ti ne bi preporucio da se selis u STL..

Gdje trenutno zivis?

Black swan

Post by Black swan » 01/09/2010 08:55

iSwagga wrote: South STL je tipa manjeg grada u BiH.. ne treba ti engleski i ulicom samo prolazis i pozdravljas se s ljudima na nasem jeziku, kafic do kafica, pekare, restorani, itd ..

zanimljivo :mrgreen:

almirx101

Post by almirx101 » 02/09/2010 07:44

iSwagga wrote:najvise ti bosanaca u South STL zive.. ali ti ne bih preporucio da se tu preselis.. tu imas bas svega i svacega.. East side je vec dosta bolji dio grada.. ima bosanaca ali ne bas toliko puno..

South STL je tipa manjeg grada u BiH.. ne treba ti engleski i ulicom samo prolazis i pozdravljas se s ljudima na nasem jeziku, kafic do kafica, pekare, restorani, itd .. sve na jednom mjestu.. Svjetsko a Nase :)

Gdje trenutno zivis?

Zivim u Orange County, California.
Pozitivne stvari ovdje su:
- dobra klima
- sigurno zivjeti za familiju i djecu
- dobri poslovi i relativno vise izbora za poslove u IT

Negativne stvari o Kaliforniji:
- Nema puno Bosanaca i veoma malo druzenja
- Nema ni kafic niti restoran sa nasom hranom blizu
- Nema nekakav centar za Bosance
- Pravo skupo da se ne moze kuca kupiti sa jednom platom da bi se covjek negdje usidrio

E to je moj razlog da samo razmisljam sto bi se na Engleski reklo "long-term future" za familiju.

iSwagga

Post by iSwagga » 02/09/2010 08:32

almirx101 wrote:
iSwagga wrote:najvise ti bosanaca u South STL zive.. ali ti ne bih preporucio da se tu preselis.. tu imas bas svega i svacega.. East side je vec dosta bolji dio grada.. ima bosanaca ali ne bas toliko puno..

Gdje trenutno zivis?

Zivim u Orange County, California.
Pozitivne stvari ovdje su:
- dobra klima
- sigurno zivjeti za familiju i djecu
- dobri poslovi i relativno vise izbora za poslove u IT

Negativne stvari o Kaliforniji:
- Nema puno Bosanaca i veoma malo druzenja
- Nema ni kafic niti restoran sa nasom hranom blizu
- Nema nekakav centar za Bosance
- Pravo skupo da se ne moze kuca kupiti sa jednom platom da bi se covjek negdje usidrio

E to je moj razlog da samo razmisljam sto bi se na Engleski reklo "long-term future" za familiju.

onda bi ti ja preporucio Kansas City, MO.. ima puno nasih, ali ne previse.. ima koji kafic i centar za bosance.. od STL-a je 3.5 sata voznje.. ako zelite vikendom obici i tako to.. dobra stvar je sto se posao moze jako brzo naci.. u STL ne bas..

Ja_Ja
Has thanked: 13 times
Been thanked: 4 times

Post by Ja_Ja » 08/09/2010 13:05

Evo jedan odgovor iz STL-a :)...

Najveca koncentracija nasih ljudi u St. Louisu je na potezu South City-South County (Bevo Mill, Boulevard Heights, Affton, Lemay, Bayless, Mehlville i Oakville). U tom reonu su gotovo sve nase radnje, kafici i restorani (najveca koncentracija u Bevo Mill eriji).

Prema procijenama Internacionalnog Instituta u St. Louisu broj nasih ljudi u St. Louisu je negdje oko 60.000 (mada licno mislim da nas ima mnogo manje), i velika vecina nas je koncentrisana u gore navedenim naseljima

Kada dodje do istocne strane St. Louisa ja jos nisam upoznao osobu koja zivi tamo niti sam cuo da neko zivi u istocnom dijelu St. Louisa. Jedan od razloga jeste sto je to najgora erija u St. Louisu za zivot sa velikom stopom kriminala, te sa strane Ilinoisa su pretezno nocni klubovi i striptiz barovi.

Gore navedeno vazi i za Belleville iako nije toliko los dio mada je izvucen malo dalje od grada i sigurnosno stanje nije lose, ali nisam upoznat da li neko od nasihi zivi tamo. Isto vazi i za Fariview Heights kao i Collinsville.

Moj prijedlog ti je da ukoliko planiras da se preselis a pri tome da ti djeca budu okruzena Bosancima biraj izmedju Afftona, Beylessa, Mehlvilla i Oakvilla jer tamo zivi velik broj nasih ljudi s tendencijom rasta jer se ovi iz South Citya polahko sele prema ovim podrucjima. Skole u ovim podrucijma su takodje solidne i u njima se nalazi veliki broj nasih malisanana (niti u jednoj javnoj skoli ispod 100). A sve ostale stvari su ti na dohvat ruke. Voznja od jednog do drugog mjesta u kojem zive nasi ljudi ne prelazi 5-10 minuta.

Ukoliko trazis dobru klimu ovdje je neces naci. Zimi nema toliko snijega ali isto tako je ljeti vlaznost vazduha ubitacna tako da ukoliko je temperatura 90F uz vlaznost vazduha se penje i do 105F. Najbolji period godine je od sredine aprila do sredine Maja kao i od sredine Septembra do sredine Oktobra.

Affton, Beyless, Mehlville i Oakville su solidna mjesta, sa dobrim bezbjednosnim stanjem. (Beyless cak ima i privatnu policiju koja pazi na prekoracenja brzine u tom naselju te non stop patrolira naseljem).

To da su Bosanci donijeli kriminal i smece je najblaze receno netacno. Bosanci su revitalizirali cijelu juznu stranu (south side) od nje napravili jedan od najlijepsih dijelova grada za zivot. Stopa kriminala je relativno niska a cistoca nasih ljudi DALLEKKOO poznata. Ukoliko se provozas St. Louisom sigurno mozes da prepoznas kuce u kojim zive nasi ljudi jer su sve od reda uredno sredjene, sa lijepim vrtovima i cvijecem dok za nase domacine se ne moze bash isto tvrditi. Od jedne rusevne zone (South City) s prosjecnom cijenom kuce od $30.000 (1999 godine), Bosanci su napravili jednu prosperitetnu eriju gdje je danas srednja vrijednost kuce $132.000.

Uglavnom ukoliko mislish na djecu neces puno razmisljati o preseljenju jer ovdje imas sve uslove da ti malisani odrastaju u jednoj atmosferi koja je priblizna onoj u kojoj smo mi odrastali kao djeca u BiH.

BiH-x

Post by BiH-x » 14/09/2010 20:15

Ja_Ja wrote:To da su Bosanci donijeli kriminal i smece je najblaze receno netacno. Bosanci su revitalizirali cijelu juznu stranu (south side) od nje napravili jedan od najlijepsih dijelova grada za zivot. Stopa kriminala je relativno niska a cistoca nasih ljudi DALLEKKOO poznata. Ukoliko se provozas St. Louisom sigurno mozes da prepoznas kuce u kojim zive nasi ljudi jer su sve od reda uredno sredjene, sa lijepim vrtovima i cvijecem dok za nase domacine se ne moze bash isto tvrditi. Od jedne rusevne zone (South City) s prosjecnom cijenom kuce od $30.000 (1999 godine), Bosanci su napravili jednu prosperitetnu eriju gdje je danas srednja vrijednost kuce $132.000.

Uglavnom ukoliko mislish na djecu neces puno razmisljati o preseljenju jer ovdje imas sve uslove da ti malisani odrastaju u jednoj atmosferi koja je priblizna onoj u kojoj smo mi odrastali kao djeca u BiH.

To sam i ja cuo.

Inace, malo poguglao i nasao ovo:

Bosnian paper finds its people are here
By Eun Kyung Kim
ST. LOUIS POST-DISPATCH
02/09/2006

When Sukrija Dzidzovic came to St. Louis last summer to survey the Bosnian community, he chatted up business owners and their patrons, trying to decide whether to transfer his own company to the area. By the end of his two-week visit, it was a no-brainer.

"St. Louis has the largest Bosnian community," said Dzidzovic, founder and publisher of SabaH, the largest U.S.-based Bosnian language newspaper. "We want to be closer to our people, our community."

Within a month, Dzidzovic moved his staff from New York City to the Bevo Mill neighborhood, the heart of the Bosnian community.

SabaH becomes the third Bosnian-language newspaper based in St. Louis and the latest addition to a growing list of Bosnian-language media in the area. Those include a handful of radio shows and a local cable television program. Their presence reinforces what St. Louis Bosnians have been saying for years: They are part of the world's largest Bosnian population outside of Europe.

SabaH, which means "sunrise," joins Peta Strana Svijeta ("Fifth Side of the World") and Dijaspora Bosnjacka (Bosnian Diaspora), the only paper of the three that originated in St. Louis.

Political news from the Balkans is the main staple of all three newspapers, although an increasing number of pages are being filled with coverage of events in Chicago, New York, Detroit, Grand Rapids, Mich., and other cities with large Bosnian populations.

Murat Muratovic, Dijaspora's publisher, pointed out that while many American newspapers include major news from Bosnia, day-to-day information is harder to find.

"They are so hungry for information in Bosnia," Muratovic said. "The war in Bosnia - yeah, it's stopped, but a political solution never came, and almost every day there is some new information. It's very important to know what's going on."

All three newspapers are distributed throughout the United States and in Canada. According to their publishers, the circulation for SabaH, the only weekly publication, is 15,000; for Peta Strana Svijeta, which publishes every other week, is 10,000; and for the monthly Dijaspora is 5,000.

Amir Hotich, marketing director and a frequent contributor for Peta Strana Svijeta, said he views the popularity of Bosnian media, particularly the radio shows, as a sign of a healthy community no longer isolated in their adopted home.

"They don't feel lonely anymore. They have something to hope for during the day, during the week, during the weekend," said Hotich, who owns a south St. Louis travel agency and hosts a radio show on Sundays. "When we first came to this country, we had no papers, we had no radio, we had nothing. Now we have matured as a community."

Ajlina Karamehic, an assistant professor at St. Louis University's School of Public Health, said she frequently advertises in Dijaspora when she needs to recruit research subjects or publicize a health-related event. She said the ads often generate a great response.

Bosnian newspapers provide "U.S.-based information, but also news from Bosnia. It's definitely a mixture of both, and that's what makes it interesting," she said. "It's a way of staying in touch with your culture, while at the same time, staying involved in life here, in the Bosnian activities here."

Dzidzovic, a refugee who settled in New York in 1995, founded his newspaper two years after his arrival as a way to connect a burgeoning Bosnian population. With $50 and a borrowed scanner, he ran the business out of a bedroom in his Astoria, N.Y., apartment. He intended to publish a paper strictly for New York and New Jersey residents, but demand quickly spread to other states.

"This surprised me. The newspaper just overgrew me," said Dzidzovic, a photographer by trade.

Dzidzovic said when he visited St. Louis last July, he was struck by the city's lower cost of living and the ability to "go anywhere within 15 minutes" by car. He also said St. Louis is within a four-hour driving radius of other cities with major Bosnian populations.

Dzidzovic knows his relocation means he is operating in a more competitive environment, but he welcomes the challenge.

"I'd be glad to see one more weekly. It will push me up," he said. "If you don't have competition, you lay down on the job."

Bosnian refugees in St. Louis

On Feb. 23, 1993, the first of what would become a flood of Bosnian refugees arrived in St. Louis seeking to escape a war that was tearing apart the former Yugoslavia. Local refugee resettlement agencies eventually sponsored more than 11,000 Bosnian refugees to St. Louis, one of about two dozen cities designated by the U.S. State Department as a resettlement site for those fleeing the Balkans conflict.

As time passed, many resettled Bosnians moved to St. Louis from New York, Chicago and other cities. Reasons given were to be nearer friends and family and for more affordable housing and better jobs.

The 2000 Census reported that there were 5,000 Bosnians in St. Louis. But community and refugee experts estimate the St. Louis Bosnian population anywhere from 35,000 to 60,000, which would make the city home to one of the largest concentrations of Bosnians outside of Europe.

Black swan

Post by Black swan » 14/09/2010 20:38

hahaha nije lose

koreanac pise o bosanskoj dijaspori :mrgreen:

Hantraga

Post by Hantraga » 14/09/2010 20:55

JA zivim U STL, i ovaj post o koncentraciji bosanaca je tacan:

Najveca koncentracija nasih ljudi u St. Louisu je na potezu South City-South County (Bevo Mill, Boulevard Heights, Affton, Lemay, Bayless, Mehlville i Oakville). U tom reonu su gotovo sve nase radnje, kafici i restorani (najveca koncentracija u Bevo Mill eriji).

Svi ovi djelovi nabrojani su juzni djelovi grada ili juzni djelovi predgradja. Od svih ovih nabrojanih djelova, Bevo Mill je najnaseljeniji dio grada sa bosancima, gdje je najvise nasih restorana i kafica. U taj dio svi dolaze, cak i oni bosanci koji u njemu i ne zive. Losa stvar ovog djela grada je sto pripada losem skolskom distriktu. Ustvari je pod juristikcijom centra grada.

Vecina bosanaca kojima su djeca u srednjoskolskom godistu se sele u djelove koji pripadaju boljim skolskim distriktima, kao sto su Bayless, Mehlville i Oakville. Ovi djelovi St.Louisa su takodje na jugu, ali 20 km od centra grada. No autoputom si za 20 minuta u Bevo Mill djelu gdje svi dolaze.

Ja zivim u Boulevard Heights djelu grada i prilicno je OK, ali i ovaj dio pripada centru grada, odnosno llosijem skolskom distriktu. No posto ja nemam djece, odgovara mi blizina nasih mjetsa, koji su 5 minuta autom od mene.

Ovaj sto je piso da bosanci zive na East nije upucen...Na East nema bosanaca...U sustini St.Louis i nema istocnu stranu, to je ustvari Illinois.

michio

Post by michio » 15/09/2010 00:24

Taj East St.Louis je valjda mjesto sa najvise kriminala u SAD. Slucajno sam gledao neki dokumentarac. Rupetina kakve na svijetu nema ali istina ne pripada St.Louisu.

Ernan

Post by Ernan » 27/12/2010 06:52

Vozdra svima
Zanima me ima li iko od bosanaca u St Charles - St Peters MO (trazim ozbiljnu zenu ili djevojku za cuvanje dvoje djece)

[email protected]

Macintosh

Post by Macintosh » 27/12/2010 08:22

Last edited by Macintosh on 27/12/2010 17:25, edited 2 times in total.

saniiado

Post by saniiado » 27/12/2010 08:47

Vozdra Amerikanci...

Zivio sam u STL - nikad vise!

Slabo posla, ako zivis u South County-u imas osjecaj da si na nekom selu, 99% Bosanaca koji zive u STL su krkani i to zesci (moras voljet' muziku tipa Hakala, Malcho itd itd), a i cijene su u odnosu na 4-5 godina skocile abnormalno (cijene hrane, benzina, cigara, itd itd)

---------------

Ja da sam na tvom mjestu bi radije isao ili Boston (cool grad pravo, kultura prava, puno nase 'normalne' raje, nije losa klima, ostale drzave su blizu, jako dobar standard itd itd. - onda Chicago je pravo dobar jedino je klima (pogotovo zimi) jebena radi vjetra a sve ostalo je kao i Boston puta 10.

Ili ako ti ne smeta zima Minneapolis je SUPER pogotovo za IT struku.

Zaboravio sam da ti kazem da je STL jedna velika SAUNA ljeti i stvarno je odvratno. Jednino sto je dobro sto se STL tice je to sto ima poprilicno blage zime (ali naravno ne kao i u OC), i sto ima dosta nasih restorana, cevapa, pljeski itd itd.

Ja da biram bilo bi

1. Boston
2. Chicago
3. Minneapolis
.....

........

...............

100. STL (hehehehe) :run:

iSwagga

Post by iSwagga » 28/12/2010 09:04

willson wrote:Cuj krkani u STL :lol:
Mislim ja bio jednom ili dva puta moje vidjenje STL sem onih lukova nema nista industrijski grad . Da nema raje iz BL bilo bi ko Srebrenicki Vasar . :D

:thumbup:

B6Redhell
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

Post by B6Redhell » 02/01/2011 22:28

iSwagga wrote:
Mislim ja bio jednom ili dva puta moje vidjenje STL sem onih lukova nema nista industrijski grad . Da nema raje iz BL bilo bi ko Srebrenicki Vasar . :D

A sta to fali Srebrenickom vasaru :x :?:
:-D

B6Redhell

Post by B6Redhell » 03/01/2011 02:24

iSwagga wrote:

AA eto raja iz BL toliko kulturna i na tolikom nivou da ne mozes opisat'. Yebo Bec za vrijeme renesanse kol'ko ste vi intektualni, kulturni i obrazovani :-)

theTruePath

Post by theTruePath » 03/01/2011 02:37

Ja sa banjalucanima imam jako lose iskustvo,i medju nasom rajom banjalucani imaju najlosiju reputaciju

srebrenicani su :thumbup: :bih:

luckylaka
Been thanked: 5 times

Post by luckylaka » 03/01/2011 03:09

A zar ima banjalucana u St.Louis.Osim kad je ona njihova godisnja pijanka tzv.banjalucko sijelo ili tako nesto i ne primjecuju se u STL.Ipak tema nije ni Srebrenica ni Banjaluka pa da vas bog uputi na pravi put,,u kojem dijelu ....,,Posto sam sam na St.County mislim i da je tu najbolje ipak svako ima svoj razlog zasto city,county,west ili ...izbor je do njega.Poz i u mirSvi smo mi samo stranci u USA.

B6Redhell

Post by B6Redhell » 03/01/2011 03:10

Zao mi sto smo hijack ovu temu al' ne mogu da ostanem ravnodusan na neke komentare. Cuj ko ono BL raja je raja, A ovi ostali seljaci sve. I ja nemam sta nesto extra pozitivno za Banjalucane reci. Neku nekolicinu sto ih znam...

luckylaka
Been thanked: 5 times

Post by luckylaka » 03/01/2011 03:31

Nemam ni ja nista dobro reci za kompletnu BiH dijasporu u St.Louis al jegi ga svoji smo.Jest da gledamo kako ce mo jedan drugom zabiti noz a ledza al sta ces opet mi je drazi Bosnjo od Mexe il Arapa il Turcina.Al da smo bagra jesmo brate.Vidim ili cujem svaku noc belaj.Ali bas svaku.Tuce,droga,pljacke su stvari po kome se sve vise prepoznaje Bosanska omladina ne bitno je li iz BL.Srebrenice,Tuzle ,Zenice....Ugled nam pada iz dana u dan.Doslo vrijeme sto si gori to si bolji.I onda mi jaran kaze,,bio bi najsretniji da djecu izvedem na pravi put al....,,Boze nam bolju pamet.

Jack Be Nimble
Been thanked: 3 times

Post by Jack Be Nimble » 03/01/2011 06:09

Ma na kraju smo dobri. Vidim toga svacega u svome komsiluku, pogotovo tih nozeva u tudja ledja. Ipak dobra smo dijaspora :).

Meni licno je sva istocna bosna culture shock

felipe-s

Post by felipe-s » 03/01/2011 06:33

Mah, ST Louis je u americkim okvirima jedan od bezveznijih gradova iako je visemilionski.... Sto se nase raje tice -ukratko nema je ako govorimo o raji... Ako pricamo o bosnjackim sijelima gdje je kolo glavni i jedini adut za isticanje drustvenog statusa onda govorimo i o 60 hiljada bosanaca u Saint louisu-nazalost.. Ustvari nije bas 60 000... ima ipak nekoliko stotina- raje

Ernan

Post by Ernan » 03/01/2011 18:11

saniiado wrote:Vozdra Amerikanci...

Zivio sam u STL - nikad vise!

Slabo posla, ako zivis u South County-u imas osjecaj da si na nekom selu, 99% Bosanaca koji zive u STL su krkani i to zesci (moras voljet' muziku tipa Hakala, Malcho itd itd), a i cijene su u odnosu na 4-5 godina skocile abnormalno (cijene hrane, benzina, cigara, itd itd)

---------------

Ja da sam na tvom mjestu bi radije isao ili Boston (cool grad pravo, kultura prava, puno nase 'normalne' raje, nije losa klima, ostale drzave su blizu, jako dobar standard itd itd. - onda Chicago je pravo dobar jedino je klima (pogotovo zimi) jebena radi vjetra a sve ostalo je kao i Boston puta 10.

Ili ako ti ne smeta zima Minneapolis je SUPER pogotovo za IT struku.

Zaboravio sam da ti kazem da je STL jedna velika SAUNA ljeti i stvarno je odvratno. Jednino sto je dobro sto se STL tice je to sto ima poprilicno blage zime (ali naravno ne kao i u OC), i sto ima dosta nasih restorana, cevapa, pljeski itd itd.

Ja da biram bilo bi

1. Boston
2. Chicago
3. Minneapolis
.....

........

...............

100. STL (hehehehe) :run:

Nemoj zaboraviti da se sve vise i vise nase raje (Bosanaca) okrece prema truck driver poslu tako da STL i nije toliko los izbor za zivjeti, ja sam zbog toga i napustio Portland Oregon, slabe ture za kuci a 99% ja budem na mid westu i east coastu, STL je skoru u centru USA tako da dosta autoputeva ide preko ili kraj STL, sto se tice Chicaga, u predgradju skupo sve brate a u gradu guzva i lose area, a Boston skupo takodje (steka cigara u CT je $100, u MA malo manje), A za Minneapolis, ljeti 100F zimi -0F i nize

Ja_Ja
Has thanked: 13 times
Been thanked: 4 times

Post by Ja_Ja » 18/01/2011 00:03

off topic: Da nas ima svakakvih ima, od toga se ne moze pobjeci. Da nam je bolje no vama koji naletite na jednog ili nijednog naseg covjeka u sedam dana da ga hebes jeste. I meni je bio sok da se naviknem prvenstveno na nase ljude ovdje koji su na sve licili al' samo na nase ljude ne kada sam tek dosao. A kada kazem ovo na "nase ljude" tu prvenstveno mislim na onakve ljude na kakve sam ja navikao. No vremenom sam shvatio da nekom izvorna muzika, uzrecice "goramo" ili "dolamo", predstavljaju isto sto i meni Macbeth ili razbacivanje neke moje satre. Jos uvijek ih ne smatram opste prihvatljivim niti ispravnim ali sam navikao da se ne uzbudjujem previse oko toga.

Sreca pa nas ima koliko nas ima pa imam priliku birati drustvo :)

Post Reply