SSST vs AUBIH vs IUS vs ...

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Bolonjac

SSST vs AUBIH vs IUS vs ...

Post by Bolonjac » 10/05/2009 17:58

Koji je privatni univerzitet - fakultet informatike najbolji u Sarajevu

- ganic, ius ili aubih

sta koji nudi koja je diploma priznata ko prosipa shuplju.

za aubih cujem vecina predavanja preko interneta sto mi je bezze, kod ganica ima puno "skrivenih troskova" tj. dodatnih napalata i puno obecava a nije tako.

kako je sa poslom proslije fakulteta.
koliko su teski i sl.

ako studirate neki privatni pls navedite za i protiv tog faxa

Baby Jane

Re: SSST vs AUBIH vs IUS vs ...

Post by Baby Jane » 10/05/2009 18:03

Odlicna tema! I mene isto zanima, samo sto sam ja cula da je SSST jako dobar fax i da je daleko bolji od ostalih, pogotovo od IUS-a....Pa, sad ne znam, zavisi ko ti kaze.

Bolonjac

Post by Bolonjac » 10/05/2009 18:05

cujem da na SSST-u padaju studenti i onda se prebace na IUS :)

al najvishe me zanima AUBiH vs SSST mada je na AUBiH neka fush informatika sa puno ekonomije

Baby Jane

Post by Baby Jane » 10/05/2009 18:31

Pa, ako padaju, ne mora znaciti da je to do faxa i profesora. Mozda jednostavno ne uce. A sto se tice IUS-a, cak su mi osobe koje rade tamo rekle da gledam SSST jer se na IUS-u puno ne moze nauciti i da prolazis ako platis. A sto se tice americkog faxa, navodno njihova diploma nije priznata. Eh, sad, koliko je to tacno nisam sigurna, jer sam i to nacula od studenata.

Bolonjac

Post by Bolonjac » 10/05/2009 20:10

aa evo gledam upravo
"After completing the four-year courses offered for the undergraduate studies, our students receive one of the following titles:
Bachelor of Computer Engineering
Bachelor of Information Systems"

zanci sa 4 godien kod ganica si zapravo isto kao sa 3 godine na ETF-u :S:S:S tj bachelor tj. inzenjer (ne diplomirani !!)

cHarsHija_aT_nigTH

Post by cHarsHija_aT_nigTH » 11/05/2009 10:46

pfff :D ja sam student AUBIH-a odsjek IT, ima tokom semestra samo jedan predmet online i to direktno s maticom SUNY. ima puno ekonomije, al koliko ja znam svaki tehnicki fax unutar USA ima predmete poput Accountinga( racunovodstva) npr... ak te jos sta zanima cire :D

Bolonjac

Post by Bolonjac » 11/05/2009 12:44

cujem da diploma nije priznata u BiH za razliku od ssst-a

i koje se zvanje dobije ne pishe na sajtu koliko vidim 4+1 je

Chata87
Has thanked: 1 time

Post by Chata87 » 11/05/2009 15:03

Bolonjac wrote:aa evo gledam upravo
"After completing the four-year courses offered for the undergraduate studies, our students receive one of the following titles:
Bachelor of Computer Engineering
Bachelor of Information Systems"

zanci sa 4 godien kod ganica si zapravo isto kao sa 3 godine na ETF-u :S:S:S tj bachelor tj. inzenjer (ne diplomirani !!)

Steta sto ljudi jos uvijek ne shvataju da je Bachelor prvi stupanj visokog obrazovanja, nakon kojeg ide master pa onda PhD, a taj princip skolovanja je svugdje u svijetu (sem u BiH ) isti... Kod nas bolognu uvode na fakultetima kako kome odgovara i po kojim principima oni izaberu da rade...

Sa 4 godine na SSST dobijas diplomu koja ima 240 ECTS bodova, za razliku od ostalih fakulteta koji imaju 180 za sistem od 3 godine...

kenzo

Post by kenzo » 11/05/2009 16:11

ja kolko znam ssst je anglosaksonski sistem ,a ne bolonja.zar ne?

cHarsHija_aT_nigTH

Post by cHarsHija_aT_nigTH » 11/05/2009 16:43

ma druze imali su frke prosle god oko dobijanja licence u kantonu Sarajevo....ove skolske godine su sredili sve papire i radi se normala u unitic centru :D diploma 100% priznata...
a dobijas dvije diplome jednu sa SUNY-a (State University of New York) druga je ova domace od AUBIH obije onaj hepek bachelor il kak se vec pishe :D

mujo mujic

Post by mujo mujic » 20/05/2009 19:40

Studiram na ius-u i ima i dobrih i losih stvari kao i svugdje...
ako imas mogucnost da upises ius upisi neces se pokajat...
pogoto ako upises VACD...

svako_dobro_bih

Post by svako_dobro_bih » 21/05/2009 19:19

IUS-ov najbolji smjer je VACD (Visual Arts and Communication Design). Najvise se ulaze u njega i profesori su odlicni!

http://www.ius.edu.ba/vacd/

svima preporucujem

psihologija, bioinžinjering kao i međunarodni odnosi su također dobri, na ostalim smjerovima jos treba raditi sto se tice kadra, tesko naci dobre profesore

Bumbar

Post by Bumbar » 21/05/2009 22:18

politicke nauke su isto dobre :) :P ali VACD i psihologija su najbolji :)

latinalover

Post by latinalover » 23/05/2009 22:06

kenzo wrote:ja kolko znam ssst je anglosaksonski sistem ,a ne bolonja.zar ne?

ja a koji je kod nas sistem bio prije bolonje? ruski?

globalbih

Post by globalbih » 20/06/2009 12:36

Dragi Bolonjac, Složit ćeš se sa mnom da FAKTI/ cinjenice su presudne.
Ako pogledate na IT odsjek kod IUS-a, SSST i AUBih vidjete cete da je IUS ispred po broju predmeta, IZBORNIM predmetima koji su bitni za one koga interesuje recimo vise IT sigurnost ili mreze u tome zeli da nastavi postdiplomski studij..i dr.
Bolonjac, teško je reći koji je najbolji ali bi bilo dobro da ih sve posjetiš ukoliko želiš studirati ili na bazi argumenata govorimo šta koji ima i šta su prednosti.
Mišljenje Baby Jane uz duzno postovanje prema female da je jedan bolji od drugog zato sto je cula (kazala) bez nekog dokaza ili mogucnosti provjere je uistinu šuplja što odgovara na tvoj dio u postu "sta koji nudi koja je diploma priznata ko prosipa shuplju".

Pa da krenemo, evo par činjenica na web stranicama dotičnog fakulteta (SSST je koliko znam registrovan kao fakultet dejure) i dva univerziteta IUS i AUBiH

http://www.ius.edu.ba/Default.aspx?Page ... 8&tabid=99 IUS - čak 29 izbornih predmeta iz Informatike u ovom semestru dok kod aubih i ssst taj broj se nezna tj:oni su zbirno naveli. (donekle i razumijem jer nemaju velik broj studenata kao IUS tj: nisu u mogucnosti ponuditi veci izbor predmeta pa studenti moraju uzimati ono sto je svaki semestar ponuđeno).

http://www.aubih.edu.ba/en/colleges/cdeit/index.php (nema izbornih- a online testovi u americi se ne shvataju kao ozbiljan način KVALITETNOG obrazovanja jer to je kao da imate preko interneta online degree a to ipak piše u finalnom transkriptu...uostalom to si već naveo u postu)

http://www.ssst.edu.ba/index.php?option ... 57&lang=en (nema izbornih nego se vide pored IT predmeta neki jezički engl. i njemacki????..postujem obrazovanost i ali naglasak je da je ovo IT a ne jezicki studij najviše govori o izboru ukoliko neko želi recimo da studira IT sa posebnim osvrtom na lingvistiku??? umjesto na sigurnost mreža ili programiranje). imam prijatelja koji studira na SSST i jako je pametan momak koji mi je dosta informacija rekao o IT i mislim da je i pored ovih jezika jako dobar fax, jedino je cijena malo veća za talentovane studente.

Sa stranice Internacionalnog univerziteta u Sarajevu moze se jasno vidjeti da je sistem na IUS-u 4+1+3 po Bolonji. Također, tu je i praktična obuka u IT(INTERNSHIP- 60 radnih dana) u 3 ili 4 godini gdje studenti (par studenata sa IUS IT odsjeka ove godine je obavilo praktičnu nastavu u BH Telekomu na najnovijoj Java platformi te ostalim područijima za koje su pregovarali kako bi kasnije imali ) pored teoretskog imaju i praktično iskustvu (a i posao, ako Bog da).

U vezi par studenata koji su se prebacili na IUS a evo da saznaš par razloga zbog čega su se neki prebacili a neki su jednostavno skontali da je na IUS-u i jeftinije ali i DA SE NE GUBI GODINA AKO SE ISPIT PADNE NEGO SE SAMO TAJ ISPIT PONAVLJA U SLIJEDEĆEM SEMESTRU. Dakle, tačno je da su pali godinu na Ganićevom SSST i da moraju obnoviti CIJELU godinu što na IUS-u ( prema Bolonji) obnavljaju samo taj predmet (i na IUS-u drugi studenti ponavljaju predmet ali ne gube godinu zbog toga). I tako je svugdje u Europi.
Složiti ćeš se sa mnom da po Bolonji nigdje nema takvog načina da se gubi godina ako jedan predmet student ne zadovolji, ali kod nas je sve moguće pa i to da se taj sistem naziva "Bolonjom".

Sto se tice informatike sa puno ekonomije, imaš raznih IT zanimanja, od servisera A+ IT opreme do programera. Na IUS-u (imaš pored glavnog i sporedno usmjerenje) je omogućeno nekome da bude programer ali i menadžer tako da je IT informatičar sa dobrim poznavanjem ekonomije jako dobra investicijaa i to imaš na IUS-u u okviru izbornih predmeta koji nisu navedeni ali ih možeš uzeti jer ovi izbori ponuđeni su unutar IT-ija a ti možeš slobodno uzeti sa ekonomije ili drugih fakulteta npr: VACD i sl.

Baby Jane opet ponavla čula kazala da ako platiš prođeš. To je moguće na državnim gdje vlada korupcija i na privatnim gdje postoje "isturena" odjeljenja pa ono biva kao da polažeš u sarajevu a listić na kojem radiš govori da polažeš u .... Na IUS-u nema vandrednih studenata, isturenih odjeljenja, tokom semestra imaš 60% ocjene a na finalnom 40% i to je to. Sve je pismeno i JEDNAKOPRAVNO ZA SVE, u isto vrijeme, na istom mjestu što je najbolji način. I da, sve se može provjeriti ukoliko želite...

članovi Sarajevo-x foruma, Bumbar, svako_dobro_bih, mujo mujić su fer odgovorili i mogu ti reći da ako učiš prolaziš i postižeš rezultate; a ako ne učiš, padaš i ponavljaš taj predmet u slijedećem semestru ali ne i godinu kao kod Ganićevog. Hvala Bogu pa je Bolonja. pomenuti članovi (studenti IUS-a pretpostavljam), iz njihovih postova se vidi da su zadovoljni sa svojim odsjecima :) VACD ili Međunarodni odnosi. I drugi kao IT su cool ali treba imati...klikera za Inženjering.

I naravno, nigdje nije savršeno, ali na osnovu skromnog znanja (magistrirao na temu Visokog obrazovanja u BiH) mogu reći da što se tiče IUS-a i svih drugih faktora, ukoliko mislis studirati, obavezno lično posjeti IUS, razgovaraj sa studentima i studenticama, osobljem i profesorima. Uvjeren sam da ćeš biti zadovoljan kao i mnogi drugi studentice a ne da sada ovaj forum zatrpavamo diskusijom i čula kazala optuživanjem, hvalospjevima i slično.

Mislim da sam ti dao dovoljno informacija o IUS-u kako ne bi pogriješio prilikom izbora i odabira IT i drugih fakulteta kao i institucije.
Ma šta upisao, trudi se da postigneš što kvalitetnije obrazovanje jer jedino tako možemo pomoći sebi i BiH.

Pozdrav i sretno u izboru!!!
:bih:

Baby Jane

Post by Baby Jane » 20/06/2009 12:48

Da si malo bolje procitao, skontao bi da Baby Jane, nije rekla nista za SSST, a sto se tice AUS-a, znam iz prve ruke kako i sta se radi. Nije cula-kazala. :wink:

antonija

Post by antonija » 23/06/2009 17:48

Kako ja znam, Ganic je najjaci.

Mada bih uvijek svima preporucila da upisu drzavni fax.

u Svicarskoj nema nijednog privatnog univerziteta, a najbogatija drzava na svijetu!

Antonette

Post by Antonette » 04/08/2009 00:05

Aj stvarno mrzim ovu bosansku narav - ljudi ne mogu prohvatiti nista novo i drugacije, i bolje...
Ja sam student SSSTa, tj. ove godine sam zavrsila i moram reci da se nisam niti u jednom trenutku pokajala, i da opet upisujem, ovo bih izabrala... Jeste, kosta mnogo, ali isplati se... Zasto? Pa jednostavno iz razloga sto sam predala CV iz ciste dosade u jednu firmu 15 dana nakon odbrane diplomskog i dobila posao! I to ne u nekoj lijevoj firmi, vec u renomiranoj firmi sa pocetnom platom od 1200 KM.... I da, studirala sam na kredit, ali makar kasnije necu crnciti za 300 KM i gledati kako da sklopim kraj sa krajem...
Naravno da ima i losih strana, ali ipak uzimajuci u obzir cinjenicu da je SSST mlad fakultet, daleko je dogurao... Sistem je super, mada bi se par stvarcica moglo promijeniti, i uvesti neke nove predmete, ali i to ce vremenom biti...
Iskreno, nemam nista protiv IUSa i AUBIH, i imam prijatelje koji su na ovim fakultetima i govore mi da nije uopce bajno ali da je situacija deset puta bolja od drzavnih fakulteta....
I nije tacno sto mnogi govore, platis tolike pare, logicno da ces proci sve ispite na vrijeme - ja sam danonocno ucila, ostala bez po zivaca, spavala po 2 sata da bi u roku 4 godine zavrsila... Ali se isplatilo itekako....

Tako da toplo preporucujem SSST :-D :-D :-D

nellington

Post by nellington » 04/08/2009 12:21

antonija wrote: u Svicarskoj nema nijednog privatnog univerziteta, a najbogatija drzava na svijetu!

http://en.wikipedia.org/wiki/Franklin_C ... witzerland

globalbih

Post by globalbih » 22/09/2009 14:52

antonija wrote:Kako ja znam, Ganic je najjaci.
Mada bih uvijek svima preporucila da upisu drzavni fax.
u Svicarskoj nema nijednog privatnog univerziteta, a najbogatija drzava na svijetu!

Draga antonija,
koliko ti znas najbolje se vidi što preporučuješ državni fax spram privatnog mada nigdje nije idealno.
Nelligton ti je lijepo odgovorio a evo i dodatni link http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_un ... witzerland
da te uvjeri da koliko ti znaš u swiss nema privatnog univerziteta i da prema tvom "znanju" Ganić je najjači - možda fizički :)!
Razlika između znanja baziranog na činjenici/ argumentima i mišljenju ili želji je OGROMNA.

Ja u svom postu nikada nisam govorio (subjektivno) negativno o Ganićevom da je loš ali da ima nedostataka to svakako stoji što sam i iznio i da se provjeriti poput da Ganić obara ukoliko ne položiš pola ispita, da nema registrovanu školu engl. jezika itd...
Mišljenje zasnivam na činjenicama da je ponuda IUS-a najbolja od tri ponuđena i to radi:
-cijene školovanja,
- kvalitet studija tj: veći IZBOR ponuđenih predmeta svakog semestra a ne unaprijed određenog za 4 godine školovanja, veći izbor studijskih programa što druga dva nemaju itd...
Sve u svemu državni sigurno otpada :) i za mene je ova tema zatvorena kako bi dali mogućnost da govorimo i o drugim privatnim univerzitetima.

lejla_ch

Post by lejla_ch » 30/11/2009 23:53

pozdrav, planiram upisati diplomatiju na aubih. ima li neko vise inf o sistemu, diplomi i poslu? kakvi su predmeti i ima li puno studenata? :)
unaprijep zahvaljujem :)

starii

Post by starii » 26/12/2009 11:03

imal neko iskustva sa ovim fakultetom http://www.fju.edu.ba/?

Angelina84

Post by Angelina84 » 26/12/2009 16:51

starii wrote:imal neko iskustva sa ovim fakultetom http://www.fju.edu.ba/?

iskreno se nadam da je tvoj nick lapsus :shock:

Generain

Post by Generain » 26/12/2009 23:51

lejla_ch wrote:pozdrav, planiram upisati diplomatiju na aubih. ima li neko vise inf o sistemu, diplomi i poslu? kakvi su predmeti i ima li puno studenata? :)
unaprijep zahvaljujem :)

I mene bi ovo zanimalo pa ako neko ima neke informacije , molio bih lijepo :D
Planiram studirati diplomatiju pa ako ima još neko nekih savjeta, samo dajte :D

Hahaha

Post by Hahaha » 29/12/2009 16:48

Na IUS-u ima studij Međunarodnih odnosa:

http://www.ius.edu.ba/Default.aspx?tabid=144

Koliko sam cula od prijatelja, pravo je dobar. Predavanja na engleskom, profe su stalno dostupne.

A imas i ovaj odsjek, ali tu ti ne znam nikoga da studira pa ti nikakve detalje ne mogu reci: http://www.ius.edu.ba/Default.aspx?tabid=107

Post Reply