SSST (Ganivev) VS. ETF

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
3MiR

#1 SSST (Ganivev) VS. ETF

Post by 3MiR » 29/05/2007 14:15

Zdravo svima,

Trebao bih da se odlucim izmedju SSST (tkz. Ganicev univerzitet) i naseg ETFa. Smjer koji zelim je informatika.

Cuo sam i dobrih i losih prica o ETF, a isto tako i o SSSTu.

U velikoj sam dilemi izmedju to dvoje.

ETF je po bolonjom, znaci da moze biti dobro.

SSST se placa 10k godisnje :shock:

Ali kako sad covjek da odluci koji je bolji ? Posto je ETF pod bolonjom znaci da prati te trendove u svijetu i da je priznato itd, ali koliko se kod uspjelo to implentirati? Cujem da je SSST bolji ako zelis da ucis i to, jer je individualniji rad studenta i blizi su studenti profesorima nego na ETFu.

Zanima me sta vi sa foruma mislite o ovome.
(znam da je tesko, ali kad budete pisali komentare, pokusajte 'zanemariti' ono da se SSST placa, jer hocu da ustanovim koji je 'bolji' fax, a ne ekonomicniji :-) )

mobsterc
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times

Post by mobsterc » 29/05/2007 15:21

nema se tu sta puno kontati...
ako imas dovoljn novca upisi ssst, ako nemas onda logicno etf :-D
informatika je takva grana da se sve bukvalno moze nauciti kod kuce, uz dosta truda i volje - sve ti je dostupno na internetu (ama bas sve :-) )
bilo gdje da upises, mozes se 'provlaciti' i nista ne nauciti (tj. znati samo u datom trenutku) ili se mozes potruditi i iskoristi profesore i ostalo..
dakle ako imas love, ovamo dobijes vip status kao i za sve u zivotu, koliko para toliko muzike - ne gledaju te sa distance, manji broj ljudi i veca posvecenost profesora, nastava na engleskom dok na etf-u jos uvijek rade neki od starih profesora pa ces mozda ponoviti 2-3 godine zbog matematike i sl.
Last edited by mobsterc on 29/05/2007 15:25, edited 1 time in total.

sabanss
Been thanked: 3 times

Post by sabanss » 29/05/2007 15:24

Sam si sebi odgovorio. 10k KM godisnje i zavrsices ga bez problema, to je naravno zato sto studenti i profesori puno blize saradjuju :D

Mislim da niti na jednom neces imati ni "z" od znanja ako ga ne budes sam htio steci. Sa druge strane diploma je nesto sto je prijeko neophodno. Ja sam zavrsio ETF pa ti mogu reci subjektivno da ga upises ali pamet u glavu pa se pored fakulteta specijaliziraj u oblasti koja te zanima.

Tih 30 000 KM iskoristi za rjesavanje stambenog pitanja, kupovinu auta ili sta ti vec padne na pamet...

Pasiflora
Been thanked: 1 time

Post by Pasiflora » 29/05/2007 15:47

Sto se tice SSST: iz prve ruke sam dobila informaciju da je profesorski posao nudjen covjeku koji (iako je strucnjak u svojoj bransi) nema odgovarajuce kvalifikacije da predaje na faxu. On je to naravno odbio, ali sama cinjenica da su mu nudili taj posao govori nesto o tom faxu.

3MiR

Post by 3MiR » 29/05/2007 16:05

sitno wrote:Sto se tice SSST: iz prve ruke sam dobila informaciju da je profesorski posao nudjen covjeku koji (iako je strucnjak u svojoj bransi) nema odgovarajuce kvalifikacije da predaje na faxu. On je to naravno odbio, ali sama cinjenica da su mu nudili taj posao govori nesto o tom faxu.
Mozes mi ovo pojasniti ? XD

Strucnjak koji nema odgovarajuce kvalifikacije ? :shock:

----

Hvala na komentarima do sada! :)

(nadam se da ce ih biti jos! )

---
EDIT

PS - Da li jos uvijek mozes zaglaviti po nekoliko godina na faxu zbog npr. matematike, cak iako je bolonja uvedena ?

PS - Diplomu mozes i ne mozes dobiti, nije bitno, sada samo pitam misljenja da li je moguce vise nauciti na SSST nego na ETFu i obratno (pod uslovom da je student zainteresovan itd)

mobsterc
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times

Post by mobsterc » 29/05/2007 16:45

opet je do tebe i tvoje licnosti, zavisi koja bi ti atmosfera bolje odgovarala da steknes vise znanja...
a sto se tice onoga komentara sa profesorom... znaci bolje je imati starog 'profesora' koji ima to zvanje i koji ce se srati u zivot studenta nego nekog mladog strucnjaka koji ce odraditi posao mnogo bolje od doticnog dede koji je vjerovatno zaostao sto se tice novih tehnologija... da napomenem, informatika nije takva vrsta fakulteta, da kada zavrsis, smatras da si to sazvakao - to je nemoguce iz jednostavnog razloga sto je to nauka koja se najvise razvija i koja dozivljava najvise promjena... osim toga, posto je bosna jako razvijena u ovoj grani :roll: znaci da deficit profesora sa zvanjem treba rijesavati ukidanjem predmeta na fakultetu?

Pasiflora
Been thanked: 1 time

Post by Pasiflora » 30/05/2007 07:05

3MiR wrote:
sitno wrote:Sto se tice SSST: iz prve ruke sam dobila informaciju da je profesorski posao nudjen covjeku koji (iako je strucnjak u svojoj bransi) nema odgovarajuce kvalifikacije da predaje na faxu. On je to naravno odbio, ali sama cinjenica da su mu nudili taj posao govori nesto o tom faxu.
Mozes mi ovo pojasniti ? XD

Strucnjak koji nema odgovarajuce kvalifikacije ? :shock:

----

Mogu: - covjek je strucnjak u svojoj bransi - definitivno priznat strucnjak
- nema kvalifikacije da predaje, da bude profesor - nikada
se nije susreo ni sa jednim predmetom koji obradjuje nacin
predavanja (npr. didaktika).
Znaci, on smatra da nije u stanju prenijeti znanje
ljudima na faxu, a uz sve to i nije doktor doticnih nauka, nago
"samo" magistar i nema namjeru doktorirati - naprosto to mu ne
treba. A zamislite - mi smo imali rektora koji nije doktor i nije ga
nimalo stid zbog toga :P

3MiR

Post by 3MiR » 30/05/2007 09:09

Volio bihkad bi se jos ljudi ukljucilo, ovako samo nas ima 3+1 ovdje :-)

a htio bih nesto da pitam oko ove bolonje...

posto je sada bolonja aktivna na ETFu, tj. sada su predmeti, metode rada itd na nasim fakultetu iste kao u vecini zemalja ovog kontinenta, i koliko sam shvatio sve je na bazi pismenih radova, da li jos uvijek studenti mogu doci u sukob sa profesorima (bilo to neko bespotrebno peglanje, bilo to nedostatak znanja)?
Prof 'moraju' da se pormjene da prate te svjetske trendove, ali zanima me koliko je to moguce, pogoto za one starije profesore sa zvanjima

BTW - SSST je 40k, ne 30k :shock:

BTW 2 - neki su mi predlagali da zavrsim ETF, pa zatim da za pare koje bih dao na SSST odem negdje vani na neki dobar magistrat...ali hajde sad ti znaj :(

BTW 3 - znam da neki prof sa ETFa predaju na SSST :shock: :shock: :shock:
--------------------------------------------------------
Sad cu malo offtopic zbog tog profesora...

nekako meni to ne izgleda lose :-)

zar svaki prof mora imati neki pedakoski kurs iza sebe da bi predavao? Ako je strucnjak, onda ce (valjda) znati objasniti neke stvari (istina, pitanje je koliko), ali uvijek ce moci odgovoriti na pitanja koja mu postavis, jer se time bavi ?

sabanss
Been thanked: 3 times

Post by sabanss » 30/05/2007 10:50

Cuj 40k ?

Pa onda nemas sta razmisljati, idi na ETF. Dobices znanje ako budes htio a pare uvijek mozes pametnije uloziti.

Znam i ja neke profesore sa ETF-a koji predaju kod Ganica i nisam njima bio bas odusevljen tokom studija.

niggy

Post by niggy » 05/06/2007 12:27

SSST- Definitivno

Sam pohadjam "privatni" tj ne drzavni fakultet, a sestra mi je zavrstila ekonomiju, tako da znam iz prve ruke kakva je situacija i ja jednom i na drugom.

Ono sto ti mogu reci jeste da ces na SSST dobiti puno kvalitetnija predavanja jer je studenata puno puno manje, i profesor ti je 100% na raspolaganju.

Sto se tice komentara, strucnjak, zna ne zna predavati!
Vec odavno je trend da na univerzitetima ne predaju samo ljudi koji imaju "pedagosku " skolu za predavanje, nego ljudi koji su strucnjaci iz neke branse pa se tako zovu da predaju neke predmete za koje ih smatraju strucnjacima.

uglavnom , nemam nista protiv ETF, ali ipak mislim da je na SSST bolji pristup studentima. (naravno ako kao sto kazes "pare nisu problem" )

Post Reply