SSD disk preporuka

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply
Don Zivconi

SSD disk preporuka

Post by Don Zivconi » 22/08/2012 13:38

Tebala bi mi preporuka za neki dobar ssd disk, mislim znam koji je dobar ali kako to kupiti kod nas :mrgreen: . Ako je neko uzimao sebi da mi moze preporuciti koji disk te gdje kupiti naravno i cijena je bitna :-D

Kio

Re: SSD disk preporuka

Post by Kio » 22/08/2012 13:50

Don Zivconi wrote:Tebala bi mi preporuka za neki dobar ssd disk, mislim znam koji je dobar ali kako to kupiti kod nas :mrgreen: . Ako je neko uzimao sebi da mi moze preporuciti koji disk te gdje kupiti naravno i cijena je bitna :-D

Kod nas su cijene paprene, :) pricekaj jos, zadnji kvartal ove godine, mozda pojeftine.
Imtec, Plus, i ostale radnje, pogledaj.

Don Zivconi

Post by Don Zivconi » 22/08/2012 14:09

Kio wrote:
Don Zivconi wrote:Tebala bi mi preporuka za neki dobar ssd disk, mislim znam koji je dobar ali kako to kupiti kod nas :mrgreen: . Ako je neko uzimao sebi da mi moze preporuciti koji disk te gdje kupiti naravno i cijena je bitna :-D

Kod nas su cijene paprene, :) pricekaj jos, zadnji kvartal ove godine, mozda pojeftine.
Imtec, Plus, i ostale radnje, pogledaj.

Ma gledao sam po imtecu , plusu i terabajtu gigabajtu te ostalim bajtima ali to su... uhhh. Odem do imteca i trazim vertex-a a prodavac mi uzme mobilni kao javit ce mi kad sazna da li je dobavljiv naravno nista od toga, odem do njega i pitam sta je bilo kaze "joj ja zaboravio da ti javim" itd. ovi sto imaju kod nas su sve isti proizvodjaci i ima ih plafon tri vrste

da li je neko uzimao sebi neki od modela kod ovih kokosarskih firmi tipa ovaj imtec?

RAZIEL

Post by RAZIEL » 22/08/2012 14:14

Uzimo sam ja sebi u Didakti. 250 km - 64 gb prije godinu i po. Kingstonov je disk.

Quaresma

Post by Quaresma » 22/08/2012 22:52

ako mislis pravi ssd uzeti, onda idi na Samsung ssd 830, najbolji je, vidi na next.ba, kod njih taj ssd ide ko halva

Don Zivconi

Post by Don Zivconi » 23/08/2012 00:12

cetmi wrote:
Don Zivconi je napisao
Ma gledao sam po imtecu , plusu i terabajtu gigabajtu te ostalim bajtima ali to su... uhhh. Odem do imteca i trazim vertex-a a prodavac mi uzme mobilni kao javit ce mi kad sazna da li je dobavljiv naravno nista od toga, odem do njega i pitam sta je bilo kaze "joj ja zaboravio da ti javim" itd. ovi sto imaju kod nas su sve isti proizvodjaci i ima ih plafon tri vrste

da li je neko uzimao sebi neki od modela kod ovih kokosarskih firmi tipa ovaj imtec?

OCZ nema distributera, nema garancije i normalno da ga neće niko uvrstiti u ponudu. Malo tržište, puno manja ponuda.
Nemati nešto što se jako rijetko traži u ponudi nije razlog da firmu uvrstiš u kokošarsku. Ako znaš bolje bilo bi dobro da to pokažete i donesete prijeko potrebno osvježenje na skoro mrtvo tržište.
Koristim Kingston V200+ 60GB, nemam primjedbi ni na čitanje ni na pisanje, grijanje ili "buku" koja ne postoji. Kod nas najbolji omjer cijene i kvalitete, te garancije ima Kingston koji se i jedini ozbiljno bavi našim tržištem. A koliko je to ozbiljno govori podatak da Kingston ima jednog čovjeka za bivšu Jugu, sem Slovenije, plus Albanija, a opet i sa tim jednim ima više nego svi ostali proizvođači memorije zajedno.

Postao/la Quaresma
ako mislis pravi ssd uzeti, onda idi na Samsung ssd 830, najbolji je, vidi na next.ba, kod njih taj ssd ide ko halva

Čitav KimTec kao distributer ih proda manje od 5 komada mjesečno, tako da mi nije jasan ovaj termin "ko halva".
Koji je najbolje uzeti malo podataka da se procjeni:

Kingston SSD V200+ 120GB, Kapacitet 120 GB, 2,5", Sučelje SATA 3, MLC, Brzina čitanja 535 MB/s, Brzina zapisivanja 482 MB/s - 244,00 KM
Samsung SSD 128GB 830 Series, Kapacitet 128 GB, 2,5", Sučelje SATA 3, Brzina čitanja 520 MB/s, Brzina zapisivanja 320 MB/s. - 324,00 KM

Usluga u svim ovim firmama je ispod svakoga nivoa od komunikacije znanja pa dalje, tako da za mene jesu kokosarske firme. Prva stvar je sto hoce da te ogule a onda da te i :dance: . Svi nabavljaju od jednoga dobavljaca a razlike u cjenama su i do 100km po artiklu. Da i kingston je jedan od losiji ssd diskova ;). Nisam neko ko se bavi trgovinom tako da ne bih donosio nikakva osvjezenja a narocito na trziste gdje se kingston vrjednuje kao golf odnosno kad je mentalni sklop potrosaca na tom nivou da se kunu u isti. Da ne bude zabune koristim kingston hyperx memoriju na racunar ali ne mora znacit ako je ona dobra da sve od kingstona valja. Takodjer mogu reci da nemamo niti jedan shop koji ima od igle do lokomotive vezano za neku bransu, nije bitno koja je bransa u pitanju ali sta god zelim moram se osloniti na inostranstvo a i ako nadjem to sto mi treba u inostranstvu mogu kupiti dva takva proizvoda za cijenu jednoga kod nas, mogu navesti milion primjera. Trziste mora biti mrtvo kada cjene skacu do beskonacnosti a zna se kakva je kupovna moc kod nas, ovdje se ide na 200% zaradu dobavljaca i to je problem za kako navodite mrtvo trziste te i glavnog dobavljaca svrstava u jednu veliku kokosarsku firmu ;-)

samoTEgledam

Post by samoTEgledam » 23/08/2012 00:43

Don Zivconi wrote:
Usluga u svim ovim firmama je ispod svakoga nivoa od komunikacije znanja pa dalje, tako da za mene jesu kokosarske firme. Prva stvar je sto hoce da te ogule a onda da te i :dance: . Svi nabavljaju od jednoga dobavljaca a razlike u cjenama su i do 100km po artiklu. Da i kingston je jedan od losiji ssd diskova ;). Nisam neko ko se bavi trgovinom tako da ne bih donosio nikakva osvjezenja a narocito na trziste gdje se kingston vrjednuje kao golf odnosno kad je mentalni sklop potrosaca na tom nivou da se kunu u isti. Da ne bude zabune koristim kingston hyperx memoriju na racunar ali ne mora znacit ako je ona dobra da sve od kingstona valja. Takodjer mogu reci da nemamo niti jedan shop koji ima od igle do lokomotive vezano za neku bransu, nije bitno koja je bransa u pitanju ali sta god zelim moram se osloniti na inostranstvo a i ako nadjem to sto mi treba u inostranstvu mogu kupiti dva takva proizvoda za cijenu jednoga kod nas, mogu navesti milion primjera. Trziste mora biti mrtvo kada cjene skacu do beskonacnosti a zna se kakva je kupovna moc kod nas, ovdje se ide na 200% zaradu dobavljaca i to je problem za kako navodite mrtvo trziste te i glavnog dobavljaca svrstava u jednu veliku kokosarsku firmu ;-)

Potpisujem ;-)
Mušterija je uvijek u pravu

Don Zivconi

Post by Don Zivconi » 23/08/2012 23:36

Lijepo je kad se raspise :mrgreen: bit cu kratak

nisam rekao da kingston nije dobar nego da se sve vrti oko njega pored tako dobrih brendova odnosno proizvoda, druga stvar kupio sam kameru koja me izasla sa svim troskovima 400km rijec je o kameri gopro hero hd a kod nas je na jednom mjestu ravno 800km ;) tako nam je sa svim stvarima koje je jako tesko nabaviti kod nas. Da se jos nadovezem za obuke prodaju i te finte, ljudi koji rade prodaju nemaju osnovnih znanja koje bi tebali imati o onome cime se bave a kada postavis neko skakljivo pitanje jos postanu i bezobrazni tako da... sto se tice certifikata skolovanja inzinjera itd. jadna nam majka kakvi su danasnji inzinjeri, sto vise certifikata sve manje znanja ova bolonja dodje kao neki kurs za inzinjera i ostale struke :sad: jako je tuzno kad jednom inzinjeru elteh. pokazes djamper a on konta da je to obicni komad plastike a drugome das brifer da ispita "ima li struje" a on ga samo usteka u uticnicu i ceka hoce li sta zasvjetliti a odmakao se metar treci gleda kako se pune baterije na wikipediji itd itd da ih ne brukam vise. Kao sto rekoh kratko ;) u predhodnom postu sve nam je tako jer u svemu smo povrsni a kad idemo koga derat deremo do kraja :bih:

kojeime

Post by kojeime » 25/08/2012 20:50

cetmi,

Sa druge strane sve vise ljudi kupuje/uvozi iz instranstva. Jer su kod nasih trgovaca proizvodi skupi i jer se svi nasi trgovci ogranicavaju na nekoliko istih brandova. I onda kupac koji zna sta hoce naruci izvana.

Ne bi bio problem da svi imate u radnji samo proizvode branda A kada bi postojala mogucnost da ja dodjem iu radnju kazem da zelim kupiti proizvod branda B a vi mi odgovorite nema problema za 3, 5, 10 dana ce biti u radnji.

Mmedjutim, kako takvih opcija nema, onda me izgubite kao kupca potpuno, jer pocnem narucivati izvana ono sto nema kod vas, pa iz navike ili zato sto ostvarim dobar odnos sa onima kod kojih narucujem izvana pocnem kod njih kupovati i ono sto kod vas ima.

Medjutim, opet smo mi kupci krivi, trgovci nisu, oni jadni ne mogu drugacije.

Don Zivconi

Post by Don Zivconi » 25/08/2012 21:38

kojeime wrote:cetmi,

Sa druge strane sve vise ljudi kupuje/uvozi iz instranstva. Jer su kod nasih trgovaca proizvodi skupi i jer se svi nasi trgovci ogranicavaju na nekoliko istih brandova. I onda kupac koji zna sta hoce naruci izvana.

Ne bi bio problem da svi imate u radnji samo proizvode branda A kada bi postojala mogucnost da ja dodjem iu radnju kazem da zelim kupiti proizvod branda B a vi mi odgovorite nema problema za 3, 5, 10 dana ce biti u radnji.

Mmedjutim, kako takvih opcija nema, onda me izgubite kao kupca potpuno, jer pocnem narucivati izvana ono sto nema kod vas, pa iz navike ili zato sto ostvarim dobar odnos sa onima kod kojih narucujem izvana pocnem kod njih kupovati i ono sto kod vas ima.

Medjutim, opet smo mi kupci krivi, trgovci nisu, oni jadni ne mogu drugacije.

:thumbup:

Ma djaba objasnjavas al si sve rekao, tako i ja sve sto mi treba oslonim se na inostranstvo al eto opet prvo pitam da slucajno nisam sta propustio :sad: mozda se negdje krije neka trgovina za koju nisam cuo.

Fauja Singh

Post by Fauja Singh » 17/06/2016 06:44

Hajde da malo osvjezim temu.
Znaci treba mi preporuka za SSD za laptop, zapali su mi za oko Patriot Blast 240GB (dosta je hvaljen a cijena mu je jako povoljna) i Samsung Evo 850 od 256GB (kazu ako ne znas sta valja onda znas sta je skupo, navode ga kao best buy)
Fazon je sto je kod mene ploca SATA II pa ne znam da li se isplati kupovati Samsung i platiti ga skoro duplo skuplje u odnosu na Patriot kada sa SATA II ne mogu izvuci maksimum iz takvog Diska.
Laptop ne mislim mijenjati osim u slucaju da mi crkne.

UterivacDugoga

Post by UterivacDugoga » 17/06/2016 06:56

Upravo navedeni Samsung sam imao. I pravo da ti kazem,ne znam zasto je toliko hvaljen :?

aditon

Post by aditon » 17/06/2016 11:44

Kvalitet, brzina, pouzdanost - Samsung 850 PRO (kapacitet po želji)

Samsung je i najskuplji ali i najbolji te ne bi trebao ništa drugo ni gledati. Kupiti možeš u svakoj prodavnici koja se bavi preprodajom IT proizvoda ili opcija preko PIK-a gdje možeš značajne uštede ostvariti. Dakle, Samsung će ti u prosjeku za trećinu biti skuplji od nekih drugih SSD-ova ali vrijedi.

aditon

Post by aditon » 17/06/2016 11:46

UterivacDugoga wrote:Upravo navedeni Samsung sam imao. I pravo da ti kazem,ne znam zasto je toliko hvaljen :?

Slijedeći put uzmi 850 PRO a ne EVO

Maharadza

Post by Maharadza » 17/06/2016 14:33

Fauja Singh wrote:Hajde da malo osvjezim temu.
Znaci treba mi preporuka za SSD za laptop, zapali su mi za oko Patriot Blast 240GB (dosta je hvaljen a cijena mu je jako povoljna) i Samsung Evo 850 od 256GB (kazu ako ne znas sta valja onda znas sta je skupo, navode ga kao best buy)
Fazon je sto je kod mene ploca SATA II pa ne znam da li se isplati kupovati Samsung i platiti ga skoro duplo skuplje u odnosu na Patriot kada sa SATA II ne mogu izvuci maksimum iz takvog Diska.
Laptop ne mislim mijenjati osim u slucaju da mi crkne.

http://www.tomshardware.com/reviews/sat ... 110-7.html

Znači prosječan korisnik neće u praksi primjetiti neku razliku između sata 2 i 3. :thumbup:

kazo

Post by kazo » 19/10/2016 19:39

joyjoy

Post by joyjoy » 19/10/2016 22:42

Neki dan sam prešao sa Samsung 830 na Samsung SM951 128GB M.2 NGFF PCIe Gen3 , doduše na amd postoji ograničenje pcex 2.0 ali primjeti se ubrzanje , preporuka za sve koji imaju M.2 slot. Postoji i noviji 960 pro..... ali i ovaj je OK. 180kmčića

http://www.ebay.com/itm/112105486804?_t ... EBIDX%3AIT

nisam tipla carinu /pdv!

GerilacGaming

Post by GerilacGaming » 22/09/2018 17:59

Pozdrav ljudi, htio sam pitati da li neko ima Kingston a400 ssd, kakva su iskustva?

NediM17

Post by NediM17 » 23/09/2018 09:23

Imam dva Kingstona. Jedan u desktopu, star godinu i po (128GB), drugi u laptopu, star par mjeseci (256GB). Rade bez greske. Ovom u desktopu HW Info ocitava jos 90% remaining time life.

djama

Post by djama » 23/09/2018 10:57

Ja imam kingston 128 gb u racunaru od 2015 kda sam uzeo racunar i bez ikakvih problema radi.

avaks

Post by avaks » 23/09/2018 16:29

Radi u laptopu godinama, nisam gledao koliko mu je života ostalo ali nije se puno pisalo brisalo tako da je garant 100%...
Uglavnom dela bez probljem :thumbup:

Image

typeOnegative

Post by typeOnegative » 23/09/2018 17:59

UterivacDugoga wrote:Upravo navedeni Samsung sam imao. I pravo da ti kazem,ne znam zasto je toliko hvaljen :?

Npr zbog pouzdanosti i kvalitete, a malo skuplji od ostalih koji uspore nakon sto ga napunis vise od pola . Imam ga tri godine , 100 % health i performance .

Post Reply