Srce i fitness

Sve o zdravlju...
Dr Baltazar

Re: Srce i fitness

Post by Dr Baltazar » 10/07/2016 23:47

Klitemnestraaa wrote:@drBalt: Ma ja to samo da sam u kondiciji, sad trcanje i bajk, a zimus sam isla na fitness. S bucicama i vjezbe s tezinom tijela (sklekovi, cucnjevi itd.) mi je mnogo teze raditi, bole me misici sutradan, a tijelo mi isto i ljeti i zimi, nista mi se ne zategnu pa sam vise fan ovih outdoor aktivnosti.
Nemoj se bojati tegova, to će ti najbolje pomoći oko zatezanja tijela. Čučnjevi, razne varijacije mrtvog dizanja, good morning i sl. vježbe će ti puno, puno više pomoći nego da samo trčiš. Pa baš zato što ti je teže, valjda ti je jasno da je efikasnije :D

A i pomenula se priča o jajima. Ta je priča bila aktuelna, međutim koliko znam i koliko su me učili na medicini taj holesterol iz jaja nema baš mnogo veze sa onim iz krvi. Davno bih krepao da ima :lol: Jedno veće jaje ima cca 180 mg holesterola, a dnevna preporuka za zdravog čovjeka je 300 mg. Znači ni 2 žumanca se po tom ne bi smjela jesti, a ja sam znao 5+ pojesti. Trenutno sam na 3-5 cijelih jaja dnevno. Na kraju krajeva, nalazi krvi su najbolji pokazatelji da li je to što radim pogrešno ili ne.

Da nešto i ontopic kažem. Svi ti koji su imali problema sa srcem su ili koristili AAS (anabolički androgeni steroidi) - ovo je ubjedljivo NAJČEŠĆE ili imaju genetsku predispoziciju za srčane bolesti. I onda kada se nešto desi, samo se priča kako je dizao tegove, išao u teretanu i sl. , a roditelji ne znaju da im je dijete bilo na kuri testosteronom i ko zna čim sve ne, ili još gore metanom.

@Fauja

Probaj skuhati piletinu nekada za promjenu. Tvoja priča itekako ima smisla i koke jesu "nakljukane" svim i svačim, ali šta sve nije. Ne mora se unos proteina bazirati na piletini. Uvijek možeš pojesti bjelanca, sir itd. umjesto piletine. A ima i drugog mesa. 200g junetine/teletine/ribe dnevno može samo poboljšati rezultate.
Last edited by Dr Baltazar on 10/07/2016 23:58, edited 1 time in total.

Klitemnestraaa

Post by Klitemnestraaa » 10/07/2016 23:56

Dr Baltazar wrote:
Klitemnestraaa wrote:@drBalt: Ma ja to samo da sam u kondiciji, sad trcanje i bajk, a zimus sam isla na fitness. S bucicama i vjezbe s tezinom tijela (sklekovi, cucnjevi itd.) mi je mnogo teze raditi, bole me misici sutradan, a tijelo mi isto i ljeti i zimi, nista mi se ne zategnu pa sam vise fan ovih outdoor aktivnosti.
Nemoj se bojati tegova, to će ti najbolje pomoći oko zatezanja tijela. Čučnjevi, razne varijacije mrtvog dizanja, good morning i sl. vježbe će ti puno, puno više pomoći nego da samo trčiš. Pa baš zato što ti je teže, valjda ti je jasno da je efikasnije :D

A i pomenula se priča o jajima. Ta je priča bila aktuelna, međutim koliko znam i koliko su me učili na medicini taj holesterol iz jaja nema baš mnogo veze sa onim iz krvi. Davno bih krepao da ima :lol: Jedno veće jaje ima cca 180 mg holesterola, a dnevna preporuka za zdravog čovjeka je 300 mg. Znači ni 2 žumanca se po tom ne bi smjela jesti, a ja sam znao 5+ pojesti. Na kraju krajeva, nalazi krvi su najbolji pokazatelji da li je to što radim pogrešno ili ne.
Ma nije mi cilj izgled i to, vec da sam u kondiciji i srca radi. Zatezanje onako spomenuh. A i nisam uvijek azurna, kad ispiti dodju nekad po 5 dana ne maknem iz sobe, opet kad prodju 5 dana samo vozim bajk, kad sam imala voznje pjesacila sam 12km dnevno, sad sam kuci, a i vruce pa nemam ni gdje toliko hodati, ali eto nastojim citavu godinu zdravlja radi da se necim bavim 2-3x sedmicno po sat i pol-dva.

Fauja Singh

Post by Fauja Singh » 11/07/2016 00:06

Dr Baltazar wrote:
@Fauja

Probaj skuhati piletinu nekada za promjenu. Tvoja priča itekako ima smisla i koke jesu "nakljukane" svim i svačim, ali šta sve nije. Ne mora se unos proteina bazirati na piletini. Uvijek možeš pojesti bjelanca, sir itd. umjesto piletine. A ima i drugog mesa. 200g junetine/teletine/ribe dnevno može samo poboljšati rezultate.
Zena to u mene zna uraditi :) mada meni ju je najlakse baciti na rostilj tavu (piletinu, ne zenu :D )
Nastojim uzimati proteine iz raznih namirnica, ako nista u dva obroka (dorucak jaja a vecera mladi sir) obezbjedim proteine, cak i kao medjuobrok uzimam kikiriki puter a i on ima proteina... ali meni je ipak Whey zakon poslije treninga, sad imam precih stvari ali cim malo dahnem uzimam 5kg Myproteina :izet:
Tad su ipak rezultati i generalno laksi mi je oporavak :thumbup:
Klitemnestraaa wrote: Ma nije mi cilj izgled i to, vec da sam u kondiciji i srca radi. Zatezanje onako spomenuh.
Ma to i jeste najbolje, ja takodjer nisam opterecen izgledom, treniram zdravlja radi i volim biti u kondiciji, bolje se osjecam... a vitko tijelo dodje kao bonus.
Last edited by Fauja Singh on 11/07/2016 00:12, edited 1 time in total.

Fauja Singh

Post by Fauja Singh » 11/07/2016 00:11

dupli

Dr Baltazar

Post by Dr Baltazar » 11/07/2016 00:15

Fauja Singh wrote:
Dr Baltazar wrote:
@Fauja

Zena to u mene zna uraditi :) mada meni ju je najlakse baciti na rostilj tavu (piletinu, ne zenu :D )
Nastojim uzimati proteine iz raznih namirnica, ako nista u dva obroka (dorucak jaja a vecera mladi sir) obezbjedim proteine, cak i kao medjuobrok uzimam kikiriki puter a i on ima proteina... ali meni je ipak Whey zakon poslije treninga, sad imam precih stvari ali cim malo dahnem uzimam 5kg Myproteina :izet:
Tad su ipak rezultati i generalno laksi mi je oporavak :thumbup:
:lol:

Smatram da nama rekreativcima, pošto ne koristimo AAS, nije ni potrebna sad neka velika količina proteina. Nije organizam mašina da to sve rado prihvata. I pitanje je uvijek kolika je iskoristivost toga svega, a i nagomilavanje proteina može pretvoriti taj protein u šećer = salo. Ma nama je uvijek dobro imati tih 20g proteina iz wheya + na dnevni unos, a i kao što rekoh crijeva budu manje opterećena.

Ako je već tolika razlika između dva proteinska obroka, onda samo ujutro uzmi npr 1 kašiku maslinovog ulja i orašaste plodove kako bi te masti usporile apsorpciju. Ili uzmeš sir ujutro (kazein), a uvečer tunu sa maslinovim uljem. Tako si pokriven cijeli dan, nema katabolizma :D

Upravo to. Da se bude u kondiciji i da se bude što više funkcionalan, a ne neka sirovina.

A Digi

Post by A Digi » 08/08/2016 22:11

Budi fit uz fit...
Image

Fauja Singh

Post by Fauja Singh » 08/08/2016 22:43

Kad sam bio vani vidio sam da imaju dosta ovakvih proteinskih napitaka, cak sam i proteinske sladolede jeo i bas sam se pitao kako to da kod nas nema nista slicno, kad evo Dukat se sjetio :thumbup:
Sad ce i Meggle garant izbaciti neki svoj proteinski proizvod :)
Uglavnom pio sam ovaj Dukat Fit i odlican je, 30g proteina je bas fina porcija i ukus je super, preferiram cokoladu.

kr0 0ss

Re: RE: Re: Srce i fitness

Post by kr0 0ss » 09/08/2016 01:14

Fauja Singh wrote:Kad sam bio vani vidio sam da imaju dosta ovakvih proteinskih napitaka, cak sam i proteinske sladolede jeo i bas sam se pitao kako to da kod nas nema nista slicno, kad evo Dukat se sjetio [emoji106]
Sad ce i Meggle garant izbaciti neki svoj proteinski proizvod :)
Uglavnom pio sam ovaj Dukat Fit i odlican je, 30g proteina je bas fina porcija i ukus je super, preferiram cokoladu.

Ti proteinski napitci nisu potrebni ako se normalno hraniš.
To je samo marketing za veći profit!
Pročitaj sadržaj na flaši i biće ti sve jasno :)

Fauja Singh

Post by Fauja Singh » 09/08/2016 01:17

Diskutovalo se vec o tome na ovoj temi pa da se ne ponavljam, pogledaj, meni je Whey protein itekako koristan.

poslano s mobitela

kr0 0ss

Post by kr0 0ss » 09/08/2016 01:52

Fauja Singh wrote:Diskutovalo se vec o tome na ovoj temi pa da se ne ponavljam, pogledaj, meni je Whey protein itekako koristan.

poslano s mobitela

Potpuno te razumijem.
Ali ti samo želim pažnju da skrenem na to da konzumiranje izolovanog proteina ( Whey Protein ) izaziva oštećenje bubrega!

aurora313

Post by aurora313 » 11/08/2016 17:57

Streptokok wrote:Nije svaka tableta otrovna. Naravno da ce uzimati vitamine i minerale. Naravno da ce povecati unos bjelancevina, ili vise mesa ili dodatak whey protein.
Nisi generalno u pravu. U totalu sam vjerovatno proveo bar 20 godina u teretanama. Jedi normalno, vježbaj koliko ti organizam dozvoljava, i problema nema. Oni koji hoće da budu kao 'žestoki momci' neka uzimaju šta žele, ali sve van normalne ishrane je nepotrebno pa često i štetno.

Partijaner

Post by Partijaner » 11/08/2016 18:07

kr0 0ss wrote:
Fauja Singh wrote:Diskutovalo se vec o tome na ovoj temi pa da se ne ponavljam, pogledaj, meni je Whey protein itekako koristan.

poslano s mobitela

Potpuno te razumijem.
Ali ti samo želim pažnju da skrenem na to da konzumiranje izolovanog proteina ( Whey Protein ) izaziva oštećenje bubrega!
Kakve gluposti ti pricas legendo. :roll:

kr0 0ss

Post by kr0 0ss » 13/08/2016 23:24

To nisu gluposti. Trebaš se malo bolje informisati :)

Bradafilozof

Post by Bradafilozof » 17/08/2016 17:57

aurora313 wrote:
Streptokok wrote:Nije svaka tableta otrovna. Naravno da ce uzimati vitamine i minerale. Naravno da ce povecati unos bjelancevina, ili vise mesa ili dodatak whey protein.
Nisi generalno u pravu. U totalu sam vjerovatno proveo bar 20 godina u teretanama. Jedi normalno, vježbaj koliko ti organizam dozvoljava, i problema nema. Oni koji hoće da budu kao 'žestoki momci' neka uzimaju šta žele, ali sve van normalne ishrane je nepotrebno pa često i štetno.
Dakle pite i makarone i pravac teretana?

aurora313

Post by aurora313 » 17/08/2016 18:07

Bradafilozof wrote:
aurora313 wrote:
Dakle pite i makarone i pravac teretana?
Kome je to način ishrane, neka traži drugu zabavu.

Dr Baltazar

Post by Dr Baltazar » 17/08/2016 19:09

kr0 0ss wrote:

poslano s mobitela

Potpuno te razumijem.
Nisi upravu. Onda bi moja krvna slika bila užasna, a izuzetna je. :izet:

Takvi koji imaju probleme sa bubrezima, i koji završe na hemodijalizi na KCUS, kažu da samo koriste whey. Ustvari, koriste whey i razne anaboličke androgene steroide. I ovo drugo naravno uzrokuje razne probleme u organizmu. Jedini problem sa whey proteinom na našem tržištu je slaba kontrola kvaliteta proizvoda. Nedavno su se vršila istraživanja o procentu proteina unutar ON Gold Standard Whey-a (koji je ovdje izvikan i precjenjen kao nigdje na svijetu, dati 135 KM za 2,3 kg proteina može samo budala) i ustanovljeno je da ima mnogo manje proteina nego što to piše na kutiji.

Slažem se ja sa tobom da su suplementi većinski marketing i da je to jedna ogromna industrija. Čak i kada bi djelovanje suplemenata bilo štetno, a čitao sam i takve kliničke studije, to se nikada neće objaviti jer se obrću milijarde $. Ali mnogima je poslije treninga mrsko/teško jesti i mnogo je lakše popiti whey + maltodextrin ili tako nešto.

Taj Dukat Fit nije loš, a nije ni toliko dobar. Ima na 500 ml 30g proteina i 20g šećera. A košta 2 KM ili koliko već ? Za te pare je puno bolja mjerica whey proteina, gdje je sadržaj šećera dosta niži.

adi_sa2010

Post by adi_sa2010 » 03/01/2017 08:40

NEOPLAN wrote:Nema to veze sa bodybuildingom, problemi sa srcem nastaju kad se u mladosti baviš bilo kojim sportom i onda naglo prekineš sa istim, taj prekid izaziva stres za komplet organizam, a posebno utiče na srce. Pokušaću to slikovito objasniti, godine bavljenja sportom navikle su tvoje srce da pumpa jako i brzo kako bi mišići koji su uvijek aktivni dobijali dovoljnu količinu krvi, odnosno prvenstveno kisika i ostalih hranjivih tvari. I onda kad napraviš nagli prekid srce nema vremena da se adaptira na novi režim i smanjenu potrebu za pumpanjem hranjivih tvari, jer mišići više nisu toliko aktivni i ne stižu da sagore sve što im srce dostavi i dolazi do problema u kojem strada najslabija karika u sistemu krvotoka, pa tako nekom strada srce, nekom krvni sudovi, neko oboli od hroničnog povećanog pritiska itd.

Konkretno ja, bavio sam se džudoom kroz osnovnu i srednju školu, redovno vozio po 30-tak km bicikl dnevno, rekreativno fudbal, termini.... onda upišem fakultet i zbog obaveza na istom batalim džudo, sve manje vozim bicikl, prekinem ići na fudbal... i danas imam prolaps mitralnog zaliska i pod stalnom terapijom sam...

Znači bit svega je da ne praviš nagli prekid da ne bi izazvao šok za organizam. Naravno o kojekakvim suplementima i tabletama neću pričati, to nikad nije dobro...
Nadam se da nije kasno da se i ja javim :-D

Prvo hvala @neoplan na korisnom odgovoru, dosta je od pomoći :thumbup:

Pročitao sam i ostale odgovore koji su svakako interesantni, ali mi se čini da su otišli u drugom smjeru tipa je li bolje jesti jaja ili ne, treba li koristiti whey ili ne itd. Pitanje se odnosilo na to kakav to efekat može imati vježbanje (koje ja prakticiram ili sl.), na život u starijoj dobi po pitanju srca i opšteg stanja organizma..

Hvala svima još jednom u svakom slučaju ;-)

aurora313

Post by aurora313 » 03/01/2017 09:20

Zato što se ovdje mješaju kruške i jabuke. Trčanje je čisto kardio vježba dok je teretana nešto drugo. Predlažem da se radi i jedno i drugo. Bio sam džoger 25 godina pa leđa zabolila te prestao. Na žalost, mišići noge izuzev listova se time nisu nešto ojačali pa mi je negdje skoro došlo do napuknuća mišića i tetive (quad) silazeći niz stepenice.
Dakle, kombinacija je zakon.

aurora313

Post by aurora313 » 03/01/2017 09:31

adi_sa2010 wrote:Pročitao sam i ostale odgovore koji su svakako interesantni, ali mi se čini da su otišli u drugom smjeru tipa je li bolje jesti jaja ili ne, treba li koristiti whey ili ne itd. Pitanje se odnosilo na to kakav to efekat može imati vježbanje (koje ja prakticiram ili sl.), na život u starijoj dobi po pitanju srca i opšteg stanja organizma...
Imam 77 godina. Idem u teretanu i mnogo hodam vani. Mišići su mi jaki i nikada nisam eksperimentisao sa dodatcima za hranu. Od malena imam problem sa začepljenjem nekog krvnog suda na srcu (kada mi god treba EKG, internisti se hvataju za glavu!), ali zahvaljujući godinama lakog džoginga, novi krvni sudovi su se oformili i služe kao zamjena. Doduše, ne u potpunosti jer moram da vježbam sa možda 80 procenata napora kako se ne bih doveo da blage vrtoglavice što ne valja... a i to se događalo.

Nisam radio ništa u teretani zadnjih 5 godina ali sam se skoro re-aktivirao. Počneš polako sa manjim teretom i 20-25 repeticija, a ne sa velikim teretom i 12 repeticija. I tako mjesec dva dok se mišići na naviknu. A tačno je da mišići imaju 'memoriju' u šta sam se više puta uvjerio. Zato, slobodno vježbaj i nema potrebe da žuriš sa napretkom. Doći će samo od sebe ako to radiš i jedeš umjereno i raznovrsno.

Post Reply