Srbija se expresno naoruzava?

Locked
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2946
Joined: 24/08/2003 00:00

#1 Srbija se expresno naoruzava?

Post by Novi_Nick »

Image

ZAGREB ZABRINUT ZBOG NAORUŽAVANJA SRPSKE VOJSKE: "Hrvatska da povede računa"
U posljednjih nekoliko godina zemlje članice NATO-a, sada ih ima 28, u pravilu značajnije podižu vojnu potrošnju, naročito nakon učestalih kritika iz SAD.

Te kritike su se na zadnjem samitu ministara odbrana članica već pretvorile u poluultimatum.

SAD su svim članicama koje još nisu dostigule ciljanu stopu od dva odsto BDP-a kao minimum izdvajanja za vojsku dao rok od šest nedjelja da konkretno, na papiru, navedu kako to postići, piše Večernji list.

Listu, naravno, predvode SAD s 3,42 odsto BDP-a, slijedi Grčka s 2,24, Estonija se popela na 2,13 odsto kao i Velika Britanija. Rumunija je ojačala s 1,4 na 2,04 odsto, Poljska i Letonija su na 2,1 odsto. Litvanija je blizu, na 1,98 odsto, Turska na 1,89, Francuska 1,84, pa slijedi Hrvatska s 1,75 odsto. Do nje je Slovačka s 1,74 odsto a slijede Norveška s 1,70, Crna Gora 1,65, Bugarska 1,61, Portugal 1,41, Njemačka 1,36, Holandija i Danska 1,35, Kanada 1,27, Albanija 1,26, Italija 1,22, Mađarska 1,21, Češka 1,19, Slovenija 1,04, Belgija 0,93, Španija 0,92 odsto, a ubjedljivo je posljednji (i najbogatiji) Luksemburg s 0,55 odsto.

Poluultimatum NATO-a i SAD očito znači da se mijenjaju pravila i "igra" postaje ozbiljnija za članice saveza.

Da li je li ovo najava da bi oni koji ne troše dovoljno za vojsku mogli ugroziti svoje članstvo u Savezu? Stvaranje nove paradigme moći između SAD, Rusije i Kine znači i novo redefinisanje NATO-a. SAD više ne žele da budu besplatni vojni i sigurnosni patron evropskim zemljama.

Hrvatski stručnjak za bezbjednost Marinko Ogorec zasad ne vjeruje da će se odmah pred članice staviti izbor ili dva odsto BDP-a za vojsku ili napolje iz NATO-a, ali kaže da prelazni period neće biti dug i da hrvatski državni i vojni vrh o tome mora i te kako da vodi računa i bude svjestan obaveza koje će proizlaziti iz dokumenta koji će za šest nedjelja predstaviti NATO-u.

Istovremeno, Srbija prethodne tri godine značajno je povećala vojni budžet, ugovorila strateške i kvalitetne vojne nabavke novih sistema i saradnju s Rusijom i Kinom. Brzo obnavlja i domaću vojnu proizvodnju, s jasnim ciljem da opet postane vojno dominantna na jugoistoku Evrope, priznajući da je samo Rumunija jača.

Ogorec potvrđuje da se Srbija postupno profiliše kao ozbiljna vojna sila na jugoistoku Evrope. Srpska saradnja s Rusijom je vrlo intenzivna, pri čemu je potrebno naglasiti da je uz Bjelorusiju Srbija jedina evropska država koja je pristupila ruskom ODKB-u, organizaciji za kolektivnu bezbjednost, doduše na nivou promatrača, ali s tom vojno-političkom asocijacijom redovno učestvuje u zajedničkim vježbama, ističe Ogorec.

"Mislim da je krajnje vrijeme da o takvom razvoju srpske vojne moći povedu računa sve relevantne institucije RH", upozorava Ogorec.

Činjenica je da se ubrzano mijenja i geopolitička slika i raspored vojne moći i u jugoistočnoj Evropi, piše hrvatski portal.

Sve se države, naime, ubrzano naoružavaju - Mađarska, Rumunija, Bugarska, sporo ih prati Hrvatska, a Srbiji to odgovara jer tako svojoj javnosti lako može da objasni znatno povećanje vojnih izdataka, sada već od gotovo milijardu dolara godišnje.

Srbija spretno koristi donacije i pomoć ruskih i kineskih stručnjaka u razvoju oružja, zaključuje "Večernji list".


https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/13 ... chuna.html
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Srbija se brzo naoruzava iz Rusije i Kine, a i radi na razvoju njihovog oruzja za proizvodnju. Ponovo sa megalomanskim ciljevima da postane najjaca vojna sila na Balkanu. Sta radi na tom planu drzava Bosna i Hercegovina da joj se opet nebi desila ratna kataklizma kao 1992 god?
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#2 Re: Srbija se expresno naoruzava?

Post by Tempo »

budalo blesava.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#3 Re: Srbija se expresno naoruzava?

Post by Maraschino »

pa sta?
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2946
Joined: 24/08/2003 00:00

#4 Re: Srbija se expresno naoruzava?

Post by Novi_Nick »

Tempo wrote:budalo blesava.
Zaobilazim te!
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2946
Joined: 24/08/2003 00:00

#5 Re: Srbija se expresno naoruzava?

Post by Novi_Nick »

Maraschino wrote:pa sta?
Pa nista!
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#6 Re: Srbija se expresno naoruzava?

Post by Kikibombona »

Nije mi jasno zasto je Hrvatska zabrinuta ako su clanica NATO pakta?

Ako bi Srbija napala Hrvatsku to bi znacilo da je napala NATO.

Dakle, nemoguca misija.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#8 Re: Srbija se expresno naoruzava?

Post by Maraschino »

Cemu ce sluziti to naoruzanje?
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#9 Re: Srbija se expresno naoruzava?

Post by bunk »

Jedino mogu zaratit sa nama.Sve ostalo je u NATO savezu. :lol: :lol:
A ja se oduvijek najtoplije nadam da krenu na NATO da mu se osvete ali eto jos se nije javio junak da ih povede :mrgreen: :mrgreen:
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#10 Re: Srbija se expresno naoruzava?

Post by daddy-kool »

bunk wrote:Jedino mogu zaratit sa nama.Sve ostalo je u NATO savezu. :lol: :lol:
A ja se oduvijek najtoplije nadam da krenu na NATO da mu se osvete ali eto jos se nije javio junak da ih povede :mrgreen: :mrgreen:
Tako je, to oružje je protiv nas namijenjeno. Ustvari oni se nadaju da bi to oružje moglo biti garant opstojnosti RS u slučaju otcjepljenja, a upotrijebiće ga u nekoj "nužnoj intervenciji" na tlu BiH.
Armin2013
Posts: 464
Joined: 19/08/2013 15:37

#11 Re: Srbija se expresno naoruzava?

Post by Armin2013 »

daddy-kool wrote:
bunk wrote:Jedino mogu zaratit sa nama.Sve ostalo je u NATO savezu. :lol: :lol:
A ja se oduvijek najtoplije nadam da krenu na NATO da mu se osvete ali eto jos se nije javio junak da ih povede :mrgreen: :mrgreen:
Tako je, to oružje je protiv nas namijenjeno. Ustvari oni se nadaju da bi to oružje moglo biti garant opstojnosti RS u slučaju otcjepljenja, a upotrijebiće ga u nekoj "nužnoj intervenciji" na tlu BiH.
BUJRUM.

JNA je bila vojna sila, a većina toga je završilo u rukama Srbije, dok smo mi krenuli od nule. Ja više mislim da se Vučić i Dodik pripremaju za izbore.

lp,
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2946
Joined: 24/08/2003 00:00

#12 Re: Srbija se expresno naoruzava?

Post by Novi_Nick »

daddy-kool wrote:
bunk wrote:Jedino mogu zaratit sa nama.Sve ostalo je u NATO savezu. :lol: :lol:
A ja se oduvijek najtoplije nadam da krenu na NATO da mu se osvete ali eto jos se nije javio junak da ih povede :mrgreen: :mrgreen:
Tako je, to oružje je protiv nas namijenjeno. Ustvari oni se nadaju da bi to oružje moglo biti garant opstojnosti RS u slučaju otcjepljenja, a upotrijebiće ga u nekoj "nužnoj intervenciji" na tlu BiH.
Tako je, to oruzje mogu u prvu ruku koristiti protiv svih onih koji nisu u NATO paktu, Znaci u BiH (protiv Bosnjakabosanaca) na Kosovu i u Makedoniji. Neznam ni koliko je vise i sam NATO pakt pouzdan i siguran garant njihovim clanicama, jos ih niko nije kako treba testirao, da li ce, kakoce i nakon kojeg vremena intervenisati? Vidimo sta se desilo sa Ukrajinom, sa Turskom sve nesigurno bez obzira sto su clanica NATO pakta. Kurdi pusteni niz vodu od USA bez obzira sto im je USA obecala da ce stititi interese Kurda?
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#13 Re: Srbija se expresno naoruzava?

Post by 155_mm »

srbija se naoruzava ali ne ubrzano. srbija nikad nece postici vatrenu moc iz devedesetih proslog vijeka.
User avatar
MarshalDodik
Posts: 1341
Joined: 20/11/2018 16:45

#14 Re: Srbija se expresno naoruzava?

Post by MarshalDodik »

Bas je Ukrajina u NATO savezu?
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#15 Re: Srbija se expresno naoruzava?

Post by 155_mm »

takodje nije tacno da NATO nema nikakav uticaj u BiH i da nema nikakvu mogucnost da reagira u slucaju da srbija ignorise medjunarodno pravo i posalje vojsku preko drine.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#16 Re: Srbija se expresno naoruzava?

Post by 155_mm »

granica na drini jeste jednaka bioloskom opstanku dobrijeh bosnjana na ovim prostorima. ali to nije glavni razlog postojanja iste. glavni razlog je to sto ni jedna zapadna zemlja nema interesa da gleda vojnu vjezbu S-400 na banjaluckom aerodromu. da ne govorim o nekim drugim raketnim sistemima.
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#17 Re: Srbija se expresno naoruzava?

Post by Henry Chinaski »

Armin2013 wrote:
daddy-kool wrote:
bunk wrote:Jedino mogu zaratit sa nama.Sve ostalo je u NATO savezu. :lol: :lol:
A ja se oduvijek najtoplije nadam da krenu na NATO da mu se osvete ali eto jos se nije javio junak da ih povede :mrgreen: :mrgreen:
Tako je, to oružje je protiv nas namijenjeno. Ustvari oni se nadaju da bi to oružje moglo biti garant opstojnosti RS u slučaju otcjepljenja, a upotrijebiće ga u nekoj "nužnoj intervenciji" na tlu BiH.
BUJRUM.

JNA je bila vojna sila, a većina toga je završilo u rukama Srbije, dok smo mi krenuli od nule. Ja više mislim da se Vučić i Dodik pripremaju za izbore.

lp,
I to nam, kao, treba da služi na čast? Svi su bili spremni na rat osim nas tako da nas je izginulo duplo više nego svih ostalih zajedno pa to treba da ponovimo.
Ti to BUJRUM ostavi za svoju djecu da budu topovsko meso, a ja to neću ponoviti.

Pokazali smo jednom koliko smo bili glupi i sad treba da dokažemo da nismo odmakli daleko od toga?

Tu svoju šuplju prosipaj nekom drugom, a meni se više sviđa neko ko gleda malo unaprijed umjesto nekog ko čeka da ga rat dočeka pod prozorom kad se probudi. Misliš li da smo ponijedili što nam je stanovništvo prepolovljeno, a na kraju nismo dobili funkcionalnu državu koju smo tražili? Misliš li da je bilo pametno što su srbi uzeli svo oružje, a mi ih gađali kamenjem? Kakva je to izjava? Izgleda da si ti rođen 2013. godine jer bi jedino to objasnilo ovakvo mišljenje.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#18 Re: Srbija se expresno naoruzava?

Post by 155_mm »

u ovim geostrateskim igrama izmedju RUS i NATO gdje je cilj sto vise prodrijeti do teritorije onog drugog (vidi pod ukrajina, gruzija i baltik) je naivno vjerovati da ce srbija a time rusija izbiti na rijeku unu. i to nema veze sa dobrijem bosnjanima. e sad to sto srpski politicari vec 150 godina ubjedjuju svoje stado da se strpe jos malo i eto ujedjinjenja sa maticom je poseban fenomen.
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#19 Re: Srbija se expresno naoruzava?

Post by Henry Chinaski »

Sve ovo je bezazleno u trenutnoj konstalaciji snaga ali se interesi svjesskih sila mijenjaju na dnevnoj osnovi.
Svi čekaju da se igra okrene u njihovu korist, a to se mora jednom desiti, uloge se stalno rolaju.
Tada će najbolje proći onaj ko je najpripremljeniji, a to definitivno nismo mi.

Mi uglavnom strateški planiramo dan unaprijed i nemamo pojma šta se sprema.
Onda će nam ostati opcija da se opet goloruki odbranimo uz ogromne žrtve ili da nestanemo.

Ove šuplje patriotske priče za djecu da smo se mi odbranili i da ćemo se opet odbraniti piju vode nekome ko ima 17 godina ili 8 razreda škole.
Ostali znaju da će biti onako kako se globalna politika dogovori, a da bi imao uticaja na nju, moraš imati jednu od dvije stvari: biti jak ili imati šta ponuditi nekome da ti pomogne.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#20 Re: Srbija se expresno naoruzava?

Post by 155_mm »

mislim da bi dobri bosnjani trebali imati plan
A. u slucaju kakvih sukoba svi u njemacku na socijalu.

a ako bi se plan A izjalovio zbog neceg. to ne moraju biti neke visoke politicke stvari kao na primjer da niko nece na zapadu prihvatiti nove izbjeglice jer je takvo raspolozenje u drustvu. to mogu biti banalne stvari kao otkaze ti boshpumpa negdje kod maglaja a mehanicar iz maglaja vec kod doboja.
zbog toga bi trebalo imati i plan
B. uciniti sve sto je u mogucnosti dobrijeh bosnjana da u slucaju nekog belaja i propadanja plana A mogu odbraniti svoje zivote i zivote svoje porodice i minimalan zivotni prostor za opstanak na ovim prostorima.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#21 Re: Srbija se expresno naoruzava?

Post by daddy-kool »

Ne valjaju ti planovi.
Nulti plan je kontrola Save i Drine, barem sa ove strane.
Zasad.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#22 Re: Srbija se expresno naoruzava?

Post by Maraschino »

Henry Chinaski wrote:Sve ovo je bezazleno u trenutnoj konstalaciji snaga ali se interesi svjesskih sila mijenjaju na dnevnoj osnovi.
Svi čekaju da se igra okrene u njihovu korist, a to se mora jednom desiti, uloge se stalno rolaju.
Tada će najbolje proći onaj ko je najpripremljeniji, a to definitivno nismo mi.

Mi uglavnom strateški planiramo dan unaprijed i nemamo pojma šta se sprema.
Onda će nam ostati opcija da se opet goloruki odbranimo uz ogromne žrtve ili da nestanemo.

Ove šuplje patriotske priče za djecu da smo se mi odbranili i da ćemo se opet odbraniti piju vode nekome ko ima 17 godina ili 8 razreda škole.
Ostali znaju da će biti onako kako se globalna politika dogovori, a da bi imao uticaja na nju, moraš imati jednu od dvije stvari: biti jak ili imati šta ponuditi nekome da ti pomogne.
Opet ti ne rece konkretno sta mi moramo uraditi jer se Srbija naoruzava.

Rata u Europi nece biti ni za sto godina(ko ziv ko mrtav).
Srbija ce promijeniti tri generacije naoruzanja dok joj zatreba. Ne vidim nikoga ko bi brlog preko Drine napao a oni nemaju hrabrosti ponovo ici ratovati u druge zemlje.
Treba ih samo hajcati neka se naoruzavaju. Nista im nece pomoci ako ih potjera onaj ko ih je jednom tukao.
User avatar
escobar__
Posts: 8913
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#23 Re: Srbija se expresno naoruzava?

Post by escobar__ »

Tako su i ovdje govorili da rata neće biti, nosali Titove slike i održavali mitinge za mir dok su se neprijatelji ukopavali po brdima i vozali banane po našim čaršijama.
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#24 Re: Srbija se expresno naoruzava?

Post by amko761 »

Tako je. Sigurni smo, šesta flota je tu.

Zbog toga iskopavamo mrtve već 25 godina. Dobro nam je valjala ta šesta flota :-)
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#25 Re: Srbija se expresno naoruzava?

Post by Henry Chinaski »

Maraschino wrote:
Henry Chinaski wrote:Sve ovo je bezazleno u trenutnoj konstalaciji snaga ali se interesi svjesskih sila mijenjaju na dnevnoj osnovi.
Svi čekaju da se igra okrene u njihovu korist, a to se mora jednom desiti, uloge se stalno rolaju.
Tada će najbolje proći onaj ko je najpripremljeniji, a to definitivno nismo mi.

Mi uglavnom strateški planiramo dan unaprijed i nemamo pojma šta se sprema.
Onda će nam ostati opcija da se opet goloruki odbranimo uz ogromne žrtve ili da nestanemo.

Ove šuplje patriotske priče za djecu da smo se mi odbranili i da ćemo se opet odbraniti piju vode nekome ko ima 17 godina ili 8 razreda škole.
Ostali znaju da će biti onako kako se globalna politika dogovori, a da bi imao uticaja na nju, moraš imati jednu od dvije stvari: biti jak ili imati šta ponuditi nekome da ti pomogne.
Opet ti ne rece konkretno sta mi moramo uraditi jer se Srbija naoruzava.

Rata u Europi nece biti ni za sto godina(ko ziv ko mrtav).
Srbija ce promijeniti tri generacije naoruzanja dok joj zatreba. Ne vidim nikoga ko bi brlog preko Drine napao a oni nemaju hrabrosti ponovo ici ratovati u druge zemlje.
Treba ih samo hajcati neka se naoruzavaju. Nista im nece pomoci ako ih potjera onaj ko ih je jednom tukao.
Rat je vrlo izgledna opcija u narednih 10-20 godina i u zavisnosti od političkih kretanja USA-Rusija-Turska-EU (čak i interesi kine mogu se uključiti u jednačinu). Nije važno koliko će trajati i ko će šta dobiti, važno je da će ljudi izginuti i da ćemo se nakon toga opet miriti. Problem je što će opet nas izginuti najviše.
Ono što nas može spasiti je traženje prijatelja na zapadu, približavanje NATO-u i EU, a to se može tako što bi vlast počela da misli o tome, a ne kako da se opari u jednom mandatu kroz privatizaciju i guranjem naprijed likova poput Zahiragića.
Obrazovanje nam je u qurcu, korupcija na sve strane, sve pametno odlazi i ovo je pravi put da se oslabimo što prije.

Ostaće samo oni koje će biti najlakše izmanipulisati da ginu za ideale i koje je sad najlakše izmanipulisati da glasaju za slatkorječive kriminalce.

Mi smo skloni da od sveka pravimo šegu ali vidimo dokle nas to dovede. Svakih par desetina godina nas prepolove i ostanu nam samo mediokriteti koji nas zatupljuju.
Locked