srbi ugrozeni:))

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!

Lace

Post by Lace » 23/08/2006 12:22

btw u CG imaju problem kada ih pitaju koji jezik govore

ne znaju sta da napisu a rado bi napisali crnogorski :D

mi imamo 3 zvanicna jezika (naziva)...oni ce vjerovatno imati 2 :D
+ u sandzaku ce vjerovatno postojati i bosanski :D

mala-i

Post by mala-i » 23/08/2006 12:31

Lace wrote:btw u CG imaju problem kada ih pitaju koji jezik govore

mislim da se u sandžaku u školama već uči bosanski,kao izborni predmet...

gavrilo

Post by gavrilo » 23/08/2006 12:32

Lace wrote:+ u sandzaku ce vjerovatno postojati i bosanski :D

u srbiji je oficijelni naziv "bosnjacki"

mala-i

Post by mala-i » 23/08/2006 12:37

gavrilo wrote:
Lace wrote:+ u sandzaku ce vjerovatno postojati i bosanski :D

u srbiji je oficijelni naziv "bosnjacki"

Broj učenika koji pohađaju bosanski jezik U ŠKOLSKOJ 2005/2006. god.

OPŠTINA Broj ukupno upisane djece bošnjačke nacionalnosti Broj djece koja pohađaju bosanski jezik Broj angažovanih nastavnika
NOVI PAZAR 3.849 2.365 101
SJENICA 907 50
TUTIN 1.547 1.257 119
UKUPNO: 4.529 270

gavrilo

Post by gavrilo » 23/08/2006 12:41

ma bilo je nesto prosle godine (ili prije dvije godine), da ministarstvo prosvjete ne pirznaje bosanski ka jezik, nego sam bosnjacki.

Pearl

Post by Pearl » 23/08/2006 12:48

mala-i wrote:
Lace wrote:btw u CG imaju problem kada ih pitaju koji jezik govore

mislim da se u sandžaku u školama već uči bosanski,kao izborni predmet...

sto je meni licno nidje veze, jer oni nisu bosanci nego crnogorci.. a ne znam ni po kom osnovu mogu da se "osjecaju" kao bosanci..
mozda i kod nas laponski da se uvede, kao izborni predmet.. eto, ja bih tako da se "osjecam" :?

Santos

Post by Santos » 23/08/2006 12:54

Fakat ne kontam koji ce kurac u Sandzaku neko ucit u skolama Bosanski jezik.Uredu ako hoce pa hajd privatno ili tako nesto ali u skolama u Crnoj Gori neznam pa nije Engleski i neznam kakva je to bitna razlika osim u akcentu.Preseravanje.

mala-i

Post by mala-i » 23/08/2006 13:02

Santos wrote:Fakat ne kontam koji ce kurac u Sandzaku neko ucit u skolama Bosanski jezik.Uredu ako hoce pa hajd privatno ili tako nesto ali u skolama u Crnoj Gori neznam pa nije Engleski i neznam kakva je to bitna razlika osim u akcentu.Preseravanje.

ne,ne u Crnoj Gori.U Srbiji.

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 23/08/2006 13:10

Santos wrote:Fakat ne kontam koji ce kurac u Sandzaku neko ucit u skolama Bosanski jezik.Uredu ako hoce pa hajd privatno ili tako nesto ali u skolama u Crnoj Gori neznam pa nije Engleski i neznam kakva je to bitna razlika osim u akcentu.Preseravanje.

U tom slucaju se nebi smijo uciti ni srpski i hrvatski u BiH. I ako Bosnjaci sandzaka ne smiju biti Bosnjaci onda i bh. Srbi i bh. Hrvati moraju biti Bosnjaci po vasoj logici...

@gavrilo
Naziv i historijski i sluzbeno jeste bosanski jezik!

Na temu:

Nista braco, ostrite kame! Valja branit ugrozeni srpski puk :D

Santos

Post by Santos » 23/08/2006 16:05

Po meni u Bosni Bosanski u Srbiji Srbski u Hrvatskoj Hrvatski.Kao sto je u Italiji Talijanski u Francuskoj Francuski u Njemackoj Njemacki.Normala dodati jos Engleski obavezan.Ostalo samo po privatnim zeljama mada za ove nase meni su svi isti osim naravno dijalekta i akcenta ili ako hocete razvlacenja.Ali znam ja da nasi cobani nedaju.Daj moje pa makar nemo sta jest.samo je moje najbolje iha.Udri.

danas

Post by danas » 23/08/2006 16:05

mr__bosnjak wrote:
U tom slucaju se nebi smijo uciti ni srpski i hrvatski u BiH. I ako Bosnjaci sandzaka ne smiju biti Bosnjaci onda i bh. Srbi i bh. Hrvati moraju biti Bosnjaci po vasoj logici...

moze komotno sto se mene tice... :D :D :D samo bosanci, ne bosnjaci... :D

PS a koji si ti jezik ucio? :-) :-) :-)

edikamedika

Post by edikamedika » 23/08/2006 16:22

mr__bosnjak wrote:

@gavrilo

Na temu:

Zanimljivo je da niko ne primjecuje Bosnjak-bosanski jezik, Hrvat-hrvatski jezik, Srbin-srpski jezik.

Moram li ponoviti ili je jasno.

Ili da nacrtam, ko Bosnjacima u Srbiji brani da imaju bosnjacki jezik.

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 23/08/2006 16:26

Santos wrote:Po meni u Bosni Bosanski u Srbiji Srbski u Hrvatskoj Hrvatski.Kao sto je u Italiji Talijanski u Francuskoj Francuski u Njemackoj Njemacki.Normala dodati jos Engleski obavezan.Ostalo samo po privatnim zeljama mada za ove nase meni su svi isti osim naravno dijalekta i akcenta ili ako hocete razvlacenja.Ali znam ja da nasi cobani nedaju.Daj moje pa makar nemo sta jest.samo je moje najbolje iha.Udri.

Sve to zvuci lijepo ali ti zaboravljas jednu stvar, a to je da vecina stanovnika Sandzaka sebe ne smatra Srbima ili Crnogorcima nego Bosnjacima i s time imaju pravo da govore bosanski jezik sto i jesu do 1912. godine. Isto tako vecina pravoslavaca i katolika u BiH sebe smatraju Srbima i Hrvatima i s time imaju pravo ucit srpski i hrvatski jezik. Ali naravno smatram da u svim skolama u S i CG gdje ima Srba i Crnogoraca se mora ucit srpski ili crnogorski isto kao sto u svim skolama u BiH gdje ima Bosnjaka se mora ucit bosanski.

@danas

Isti odgovor. Nit Sandzaklije zele bit Srbi i Crnogorci nit vecina bosanskih pravoslavaca i katolika Bosanci/Bosnjaci. A ti kol´ko vidim ovdje na forumu ne sasipas svaki put kad se neko iz BiH nazove Srbinom il´ Hrvatom salve pa tako onda taj respekt i priznanje koje dajes izbora bh. srba i bh. hrvata daj i sandzackim bosnjacima :wink:

I da, Sandzacki Bosnjaci i historijski jesu Bosnjaci jos od 15 stoljeca ali to je vec druga tema.

Ova je navodna ugrozenost Srba u CG :D

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 23/08/2006 16:30

edikamedika wrote:
mr__bosnjak wrote:

@gavrilo

Na temu:

Zanimljivo je da niko ne primjecuje Bosnjak-bosanski jezik, Hrvat-hrvatski jezik, Srbin-srpski jezik.

Moram li ponoviti ili je jasno.

Ili da nacrtam, ko Bosnjacima u Srbiji brani da imaju bosnjacki jezik.

Ovo sam od tebe i ocekivao.

Bosnjaci u historiji svoj jezik zovu bosanski.

Image

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 23/08/2006 16:31

danas wrote:
mr__bosnjak wrote:

moze komotno sto se mene tice... :D :D :D samo bosanci, ne bosnjaci... :D

PS a koji si ti jezik ucio? :-) :-) :-)

Svedski :D :D

danas

Post by danas » 23/08/2006 17:34

@danas
Isti odgovor. Nit Sandzaklije zele bit Srbi i Crnogorci nit vecina bosanskih pravoslavaca i katolika Bosanci/Bosnjaci. A ti kol´ko vidim ovdje na forumu ne sasipas svaki put kad se neko iz BiH nazove Srbinom il´ Hrvatom salve pa tako onda taj respekt i priznanje koje dajes izbora bh. srba i bh. hrvata daj i sandzackim bosnjacima :wink:

for the record:
komentar je upravio bio salva na te koji su iz BH a nazivaju se srbima ili hrvatima... 8-)

Efekt

Post by Efekt » 23/08/2006 21:10

gavrilo wrote:ma bilo je nesto prosle godine (ili prije dvije godine), da ministarstvo prosvjete ne pirznaje bosanski ka jezik, nego sam bosnjacki.

A zasto ? Zato sto ne priznaju drzavu Bosnu i Hercegovinu.To im je smrt.
Bosna > Bosanci > Bosanski jezik !!!!!!!!!!Zato su nam uvalili onu goropadnu kovanicu srpsko - hrvatski jezik.Zamisli ovo "cesko -slovacki jezik." to je cirkus u Zagrebu su uvijek govorila djeca / dobio sam peticu iz hrvatskog./
bio sam u JNA .Nijedan Beogradjanin ni Nislija nije prevalio preko usta ono hrvatski samo srpski.To su nama u Bosni uvalili , SH jezik jer se nisu mogli pomiriti sa cinjenicom da BiH postaje repubika ravnopravna sa drugima .Kao da su znali da ce doci dan kada treba postati drzava.Pa su stalno ponavljali , sve naglas da se bolje cuje : BiH je i srpska i mulimanska i hrvatska ....pa onda znas vec BiH nije ni srpska ni hrvatska ni muslimanska ///
Naravno , ali nece u Bg i Zg da kazu istinu .BOSNA JE BOSANSKA !!!!!!! Kao sto je Njemacka jednostavno Njemacaka.I to traje i do danas.Ali nece vjecno .

zzzzz

Post by zzzzz » 23/08/2006 21:22

Efekt wrote: Ali nece vjecno .

Hoce, hoce....zakasnili ste i jedni i drugi, trebalo je na vrijeme misliti.

Mislim na Bosnjake i Bosance :D

FFK as Lucy01

Post by FFK as Lucy01 » 23/08/2006 21:24

"Srbi ugrozeni "

Opet... 8)

AjvazDedo

Post by AjvazDedo » 23/08/2006 21:29

gavrilo wrote:ma bilo je nesto prosle godine (ili prije dvije godine), da ministarstvo prosvjete ne pirznaje bosanski ka jezik, nego sam bosnjacki.

gdje si to citao? :roll:

zavrzlama
Been thanked: 1 time

Post by zavrzlama » 23/08/2006 21:30

Jedan stariji covjek mi je negdje davno mislim 1978-79 rekao jednu recenicu koju sam tek kad je poceo rat u BIH razumio.

"Dijete moje da mi je umrijeti samo prije nego Tito umre"

Ja ga pitam a sto ........ on ce na to.... ko ce nam Bosnu braniti od baksuza s obje strane....samo cekaju da stari odapne......ja zbunjen tad nisam znao ni ko su "obje strane" ni ko je stari :D

Efekt

Post by Efekt » 23/08/2006 21:37

zavrzlama wrote:Jedan stariji covjek mi je negdje davno mislim 1978-79 rekao jednu recenicu koju sam tek kad je poceo rat u BIH razumio.

"Dijete moje da mi je umrijeti samo prije nego Tito umre"

Ja ga pitam a sto ........ on ce na to.... ko ce nam Bosnu braniti od baksuza s obje strane....samo cekaju da stari odapne......ja zbunjen tad nisam znao ni ko su "obje strane" ni ko je stari :D

Sad znas.Cudi me da nisi nista nista primjetio kada je pavelic halalio Talijanima Dalmaciju i otoke i Istru ali je Bosnu cijelu poklopio sa tzvNDH.
Sjecas li one monodrame josipa Pejakovica " I on meni nema Bosne " Bas u to vrijeme se ta monodrama vrtila svaki dan na daskama Kamernog teatra 55 u Sa .Bas u to vrijeme kada ti je taj covjek to pricao to isto je govorio J.Pejakovic samo zamotano u umjetnicko , pozorisno ili kakvo vec djelo.
a sjecas li se ove cetnicke pjesme " muslimani muslimani nema Tita da vas brani " Smrt fasizmu sloboda mojoj BiH .

Efekt

Post by Efekt » 23/08/2006 21:39

E ovako ide ```````muslimani muslimani odbrojani su vam dani nema Tita da vas brani

Efekt

Post by Efekt » 23/08/2006 21:42

Jednom su Tita pitali u Londonu novinari : " Zasto stalno govoris o srpskom i hrvatskom nacionalizmu a nikad nikad o muslimanskom " ? Izmedju ostalog i zato sto sto sam svojim ocima vidio da Drina tece preko mosta jer ispod mosta nije mogla od muslimanskih leseva " rekao je J.B.TITO engleskom novinaru .

Post Reply