Sportska ishrana i suplementacija

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Post Reply
User avatar
medjutim
Posts: 990
Joined: 11/08/2009 16:09

#1 Sportska ishrana i suplementacija

Post by medjutim »

Drage kolege forumasi, sportisti, profesionalci, rekreativci, ovo je tema gdje mozemo razmjenjivati nasa iskustva o sportskoj prehrani, suplementima i ostalim stvarima vezanim za zdravu ishranu i treninge.
Moje pitanje je, sta jedete, da li se pridrzavate zdrave ishrane, kakve suplemente i dodatke ishrani koristite?
Licno ja se trudim da se drzim nekog rezima ishrane, planiram i do 14 dana unaprijed, rucak od kuce redovno nosim na posao. Dorucak se sastoji uglavnom od zitarica i nemasnog jogurta, par bjelanaca i tunjevine.
Nekada mi je iskreno tesko smisliti nesto novo, pa ukoliko imate kakvih prijedloga, ideja, pucajte! :-D
P.S. Ako moderatori misle da ovoj temi nije mjesto ovdje, vi je onda prebacite na neki drugi pdf. Hvala!
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#2 Re: Sportska ishrana i suplementacija

Post by Klitemnestraaa »

medjutim wrote:Drage kolege forumasi, sportisti, profesionalci, rekreativci, ovo je tema gdje mozemo razmjenjivati nasa iskustva o sportskoj prehrani, suplementima i ostalim stvarima vezanim za zdravu ishranu i treninge.
Moje pitanje je, sta jedete, da li se pridrzavate zdrave ishrane, kakve suplemente i dodatke ishrani koristite?
Licno ja se trudim da se drzim nekog rezima ishrane, planiram i do 14 dana unaprijed, rucak od kuce redovno nosim na posao. Dorucak se sastoji uglavnom od zitarica i nemasnog jogurta, par bjelanaca i tunjevine.
Nekada mi je iskreno tesko smisliti nesto novo, pa ukoliko imate kakvih prijedloga, ideja, pucajte! :-D
P.S. Ako moderatori misle da ovoj temi nije mjesto ovdje, vi je onda prebacite na neki drugi pdf. Hvala!
Evo i ja imam pitanje pa da se nadovežem na to. Inače se zdravo hranim, čim ustanem pojedem kašiku meda sa cimetom i mješavinom sjemenki, za doručak obično jedem žitarice sa onim najmanje masnim mlijekom i mljevenim lanom (super za probavu), za ručak tipa grašak, smeđa riža, ječmena kaša (inače preukusno! :D ) i jedem uglavnom ili ribu (tunjevina ili sardina uglavnom) ili piletinu. Za večeru voće ili nešto tog tipa, kruh sam sasvim izbacila, jednom u dva-tri dana možda da pojedem šnitu i to sa smeđim brašnom. Inače, na studentskom sam budžetu pa i ne mogu toliko planirati, ali na kraju kad sve saberem jeftinije mi je i ovako i dok sama sebi sve kuham, nego fast food svaki dan.

Inače sam išla na fitnes, sad u zadnje vrijeme kako je fino vrijeme počela sam ići na Vils na trčanje s ciljem da održavam kondiciju i zdravlje. Kilaža mi je inače OK, ali sam mislila mogla bih malo još mišića da nabijem i sala da se riješim, nemam ga puno, ali kad bih ga zamijenila mišićima bilo bi super. :D Inače sam 177cm visoka i imam 65 kg. Našla sam da se za to najviše preporučuju sprint pa sam počela tako da trčim, prvo se malo zagrijem pa onda minutu-dvije maksimum pa onda koju minutu polako i tako naizmjenično par puta, 3-4x sedmično, a kad ne idem na trčanje onda kući radim malo sklekove, trbušnjake... Imam široka ramena i uske kukove (te štrkljave nožice) pa bih voljela da ruke oblikujem i skinem salo sa stomaka, a noge ako mogu ikako da udebljam, i da imam dupe kao žensko. :D Sad pretjerujem, btw stvarno volim trčati, ne volim zatvorene prostore tipa teretane i sl pa mi to ne savjetujte, molim. :D
Eh sad, čitala sam da je bitno poslije treninga isto nešto jesti da ne bi organizam počeo "jesti" mišiće i to nisam znala i sad tooolikoo puno stvari ima da nisam baš sve uspjela pohvatati. Ima li neko da mi preporuči neki suplement ili suplemente (jer pretpostavljam ide UH i protein) i da mi kaže gdje da to nađem. Po mogućnosti da nije skupo, gledala sam online, ali sve su pakiranja po kilu-dvije, to mi je previše za početak. :D
Pa eto ako ima neko neki savjet. :D Inače, nisam profi niti imam nekih ambicija o savršenom tijelu, krećem se što volim i zdravlja radi i voljela bih usput da malo mišića nabijem, a salce skinem pa ne bih nešto pretjerano sad.
Post Reply