Sperma, doniranje

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderator: Euridika

StLouis

Sperma, doniranje

Post by StLouis » 18/02/2007 02:33

Ne planiram imati djecu, ne znam zasto i zbog cega, ali izgubio sam tu volju za ocinstvom, razmisljam, ima nas preko sest milijardi a to je jos jedan u nizu razloga da ne postanem otac. Bilo kako bilo, brojke nece biti tema, nego donacije sperme parovima koji iz nekih razloga ne mogu stvarati potomke. Naime, vec sam dobio tri ponude, i sve se nekako komesam...da li mi to treba...??? njima trebaju bebe a meni ne, ja ih mogu imati, a oni ne mogu... :? Mislim, ako doniram spermu po nekim prirodnim kriterijima cu postati otac, a necu biti otac u smislu odgoja djeteta...u drugu ruku kako reci ne i kako ne pomoci prijateljima, ljudima u nevolji...

Da li je neko od vas vec donirao spermu, i sta mislite o donacijama sperme...???

daduli_sa

Post by daduli_sa » 18/02/2007 02:39

Ti ZAISTA imas problema u zivotu.... 8)

giga

Post by giga » 18/02/2007 02:58

nisam nikada dobio ponudu, niti znam uopste gdje se donacija sperme obavlja (ne znam za centre doniranja sperme u bih), ali bih to uradio

za mene je ova drustvena "ogranicenost" na jedno ili dvoje-troje djece, uslovljena ekonomicnim pravilima planiranja porodice, pomalo neprirodna (ne mislim da bi taj osjecaj neprirodnosti trebao biti univerzalna stvar, ali meni jednostavno jeste)

drugi razlog je to sto smatram da na planeti postoje zene (ne bih se usudio pretpostaviti broj, ali ne bi me iznenadilo da ih je mnogo) koje sazluzuju i zele biti majke, ali mozda ne zele ili ne uspijevaju naci muskarca koji bi za njih bio odgovarajuci i dostojan otac

tako da bih donirao spermu, pa ako nekome treba i moze izdrzavati dijete sa ili bez mog znanja/pomoci, neka izvoli

Odabi

Post by Odabi » 18/02/2007 03:07

Osnovna funkcija covjeka jeste da produzi svoju vrstu ... smatram da treba ostaviti nesto iza sebe.
U svakom slucaju pozdrzavam i donacije... i one koji su spremni za taj cin... licno sumnjam da bih pristala na tu opciju.

Maksim

Post by Maksim » 18/02/2007 05:03

Odabi wrote:Osnovna funkcija covjeka jeste da produzi svoju vrstu ....

Darwin je u svojoj Teoriji evolucije naveo da se vrste mnoze vise nego potrebno. Posebno covjek i vidi se dokle smo dogurali. Postoji mnogo toga sto covjek moze ostaviti iza sebe, ne samo djecu. Koliko li ce se jos milijuna djece roditi koji nece imati sto jesti, zato sto se u Evropi i Americi npr. misli da trebamo "ostaviti nesto iza nas" a poznato da je skrtost uvijek bila kod kuce u Evropi. Mi i nasa djeca djeci drugih kontinenata krademo hljeb iz usta, ali o tome se ni ne razmislja. Prvenstveno treba rijesiti problem gladi u ovom svijetu. A ako vec netko navali da ima dijete, onda mora biti svjestan toga da snosi veliku odgovornost, da djetetu pruzi mogucnost da se izradi kao produktivan stanovnik ove planete umjesto da nam se rodi jos koji lopov.

Smatram da spendovanje sperme nije losa ideja za one koji ne mogu dobiti djecu, ali ja licno nikad ne bi spendovao spermu, jer pak je to isto.

encian

Post by encian » 18/02/2007 09:28

da se ukljuci ekonomista: planeta zemlja moze izdrzavati 9 milijardi ljudi. to sto trecina od 6 su gladni problem je distrubucije, ne prenapucenosti.

ja bih nekako prije savjetovala tim parovima da razmisle o usvajanju djeteta. ovo mi je malo mahnito, doniranje sperme. ali opet, nisam bila u takvoj situaciji pa ne mogu da sudim. ali cini mi se da bi mi pravi otac cesto pao na pamet. onda, kako da bioloski tatica ne kaze djetetu da mu je tatica? eto i da kaze. sta da bioloski tatica radi ako je dijete nesretno? ne smije se petljati a ne moze da se ne petlja. mozda i moze da upali ali o mnogo stvari treba da se razmisli prije.

hairly

Re: Sperma, doniranje

Post by hairly » 18/02/2007 20:36

StLouis wrote:Ne planiram imati djecu, ne znam zasto i zbog cega, ali izgubio sam tu volju za ocinstvom, razmisljam, ima nas preko sest milijardi a to je jos jedan u nizu razloga da ne postanem otac. Bilo kako bilo, brojke nece biti tema, nego donacije sperme parovima koji iz nekih razloga ne mogu stvarati potomke. Naime, vec sam dobio tri ponude, i sve se nekako komesam...da li mi to treba...??? njima trebaju bebe a meni ne, ja ih mogu imati, a oni ne mogu... :? Mislim, ako doniram spermu po nekim prirodnim kriterijima cu postati otac, a necu biti otac u smislu odgoja djeteta...u drugu ruku kako reci ne i kako ne pomoci prijateljima, ljudima u nevolji...

Da li je neko od vas vec donirao spermu, i sta mislite o donacijama sperme...???

Pravi djecu dok jos mozes!! :thumbup:

karanana
Been thanked: 4 times

Post by karanana » 18/02/2007 20:41

Sto da ne? Dao bih. Ionako svaki dan bacim dvoje-troje djece u wc papir, povucem vodu, pa kroz solju u Miljacku..

Wednesday

Post by Wednesday » 18/02/2007 20:55

ako vec ne mogu imati svoje dijete, onda mogu usvojiti. glupo je gomilati djecu na planeti, i na zor praviti jos djece, kad vec ima ovoliko koja vec postoje i treba im dom. to je prakticnije, humanije, prirodnije. 8) 8-)

Shoshana

Post by Shoshana » 18/02/2007 21:10

Doniraj ti ako ti se donira, samo prvo dobro prouci zakon... Ne bi bio prvi koji je (u slicnoj situaciji) bio odveden na sud radi placanja alimentacije :D

Odabi

Post by Odabi » 18/02/2007 21:43

Maksim wrote:
Odabi wrote:Osnovna funkcija covjeka jeste da produzi svoju vrstu ....

Darwin je u svojoj Teoriji evolucije naveo da se vrste mnoze vise nego potrebno. Posebno covjek i vidi se dokle smo dogurali. Postoji mnogo toga sto covjek moze ostaviti iza sebe, ne samo djecu. Koliko li ce se jos milijuna djece roditi koji nece imati sto jesti, zato sto se u Evropi i Americi npr. misli da trebamo "ostaviti nesto iza nas" a poznato da je skrtost uvijek bila kod kuce u Evropi. Mi i nasa djeca djeci drugih kontinenata krademo hljeb iz usta, ali o tome se ni ne razmislja. Prvenstveno treba rijesiti problem gladi u ovom svijetu. A ako vec netko navali da ima dijete, onda mora biti svjestan toga da snosi veliku odgovornost, da djetetu pruzi mogucnost da se izradi kao produktivan stanovnik ove planete umjesto da nam se rodi jos koji lopov.

Smatram da spendovanje sperme nije losa ideja za one koji ne mogu dobiti djecu, ali ja licno nikad ne bi spendovao spermu, jer pak je to isto.

Govorim o normalnim okolnostima, jedne normalne skromne porodice...
a ti ode u siromastvo...
Pogledaj kako zive danasnji bogatasi... kakvo rasipanje... pa im djeca izrastu u morone.. i sada ja trebam sebi da uskratim porodicu zato sto im ne mogu priustiti takav luksuz? Roditi dijete, priustiti mu elementarne stvari u zivotu..napraviti od njega "covjeka" i izvesti ga na pravi put... to znaci ostaviti "nesto" iza sebe...
Kao sto rece Wednesday... i meni je humanije usvojiti dijete ukoliko neko ne moze imati svoje.

amarella

Post by amarella » 18/02/2007 22:53

StLouis wrote:Ne planiram imati djecu, ne znam zasto i zbog cega, ali izgubio sam tu volju za ocinstvom, razmisljam, ima nas preko sest milijardi a to je jos jedan u nizu razloga da ne postanem otac. Bilo kako bilo, brojke nece biti tema, nego donacije sperme parovima koji iz nekih razloga ne mogu stvarati potomke. Naime, vec sam dobio tri ponude, i sve se nekako komesam...da li mi to treba...??? njima trebaju bebe a meni ne, ja ih mogu imati, a oni ne mogu... :? Mislim, ako doniram spermu po nekim prirodnim kriterijima cu postati otac, a necu biti otac u smislu odgoja djeteta...u drugu ruku kako reci ne i kako ne pomoci prijateljima, ljudima u nevolji...

Kad već neko ne može imati dijete, postoji solucija usvajanja djeteta.
Za donaciju sperme nisam. Zašto? Evo prije par dana preko medija ste mogli čuti i za slučaj donora 150 u Americi. Šta da se jednog dana upoznaju brat i sestra, koji i ne znaju da to jesu, i dodje do sexualnog odnosa, braka, incesta. Užasno!!!
Last edited by amarella on 19/02/2007 11:07, edited 1 time in total.

Michun

Post by Michun » 19/02/2007 10:31

Nisam nesto posebno mislila o tome dok nisam gledala neku emisiju na TV-u. Tuuuuga pregolema, jadna djeca kad saznaju, pa se odluce da nadju tatu, a tata udaren skroz, ponasa se kao "ja sam tako dobar, pametan i lijep i steta bi bilo da se ne izrodi djece od mene"....a ne zanimaju ga ta djeca i ima ih oko 50 - 60. :(
Usvajanje je mnogo humaniji cin.
StLouis - nadam se da mozes naci negdje ovaj dokumentarac, mislim da je national geographic radio. Pogledaj prije nego se odlucis za bilo sta.

Zhaba

Post by Zhaba » 19/02/2007 11:32

Sta tebe nece sve naci :roll: iskreno pomoci u nevolji je fino i lijepo ali ovo prelazi granice...pogotovo ako su ti prijatelji...samo moze probleme stvoriti...zasto ima spermabank???
Samo ces se u govana uvaliti...

mostarac

Post by mostarac » 19/02/2007 11:48

Osnovna stvar koju tu trebas odvagati je ta da mozes racunati sa tim da ce ti se javiti osjecaji kad se to dijete rodi jer ti JESI njegov bioloski otac. E sad tu mogu nastupiti straaaasniii problemi a na kraju ce najveci gubitnik vjerovatno biti ni krivno ni duzno dijete. Misim da ti prijatelj nikad ne bi trazio da doniras spermu jer jednostavno to ce zavrsiti krajem tog prijateljstva obzirom da je bar kako ja mislim sasvim izvjesno pojavljivanje tvojih snaznih osjecaja prema djetetu koje se rodi. U tom trenutku svjesno ili nesjvesno pocinjes ugrozavati privatni zivot tih prijatelja sto si se obavezao da neces uciniti, a onda slijede vjerovatno nevidjene komplikacije a i kako objasniti djetetu neke stvari, kao da mu otac i nije otac nego ocev prijatelj ili nesto slicno tome i znas vec sta hocu da kazem. Istina par se moze odluciti da nikada ne kaze djetetu ali mislim da ne mozemo biti sigurni da zivot nece okrenuti stvari na taj nacin da dijete to bude moralo saznati. Stoga donacija sperme ko ima zeludac da to sve izdrzi i ne mjesa se kasnije DA, u svakom drugom slucaju NE. 90% donora sigurno ne mogu to psiholoski podnijeti. Ja bar ne bi mogao vjerovatno. istina ja lupam sa ovim podacima ali valjda su makar blizu istine

mamica papucarka

Post by mamica papucarka » 19/02/2007 12:19

mostarac wrote:Osnovna stvar koju tu trebas odvagati je ta da mozes racunati sa tim da ce ti se javiti osjecaji kad se to dijete rodi jer ti JESI njegov bioloski otac. E sad tu mogu nastupiti straaaasniii problemi a na kraju ce najveci gubitnik vjerovatno biti ni krivno ni duzno dijete. Misim da ti prijatelj nikad ne bi trazio da doniras spermu jer jednostavno to ce zavrsiti krajem tog prijateljstva obzirom da je bar kako ja mislim sasvim izvjesno pojavljivanje tvojih snaznih osjecaja prema djetetu koje se rodi. U tom trenutku svjesno ili nesjvesno pocinjes ugrozavati privatni zivot tih prijatelja sto si se obavezao da neces uciniti, a onda slijede vjerovatno nevidjene komplikacije a i kako objasniti djetetu neke stvari, kao da mu otac i nije otac nego ocev prijatelj ili nesto slicno tome i znas vec sta hocu da kazem. Istina par se moze odluciti da nikada ne kaze djetetu ali mislim da ne mozemo biti sigurni da zivot nece okrenuti stvari na taj nacin da dijete to bude moralo saznati. Stoga donacija sperme ko ima zeludac da to sve izdrzi i ne mjesa se kasnije DA, u svakom drugom slucaju NE. 90% donora sigurno ne mogu to psiholoski podnijeti. Ja bar ne bi mogao vjerovatno. istina ja lupam sa ovim podacima ali valjda su makar blizu istine

:thumbup:
s tim da je donator sperme kao i primalac (tako da nazovem :-) ) uvijek anoniman.
da sam musko, nikada se ne bih odlucila na takav korak iako je to u sustini jako humani cin. Medjutim, na usvajanje bih se odlucila bez velikog razmisljanja.

Hierarchia

Post by Hierarchia » 19/02/2007 12:22

Stvarno je fascinantno posmatrati kako se kod ljudi razvijaju predrasude i kako izlaze na povrsinu u odredjenim momentima.
Covjek je rekao da ne zeli djecu, dao je svoje razloge - ne vidim cemu potreba da ga razapnemo na kriz srama zbog toga. Samo zato jer mi mislimo da je prirodno, dobro, korisno i lijepo imati djecu.
Donacija sperme se ne provodi zato jer je nekome ludom kolekcionaru ćejf da skuplja spermu u epruvetama, nego da se pomogne ljudima koji ne mogu imati djecu. To da je bolje, humanije i ljepse usvojiti djecu - takodjer je vas licni stav, neki ljudi misle obrnuto. Imate i argumente - zasto da uzimam tudje dijete, zelim roditi svoje. Nema veze sto bioloski otac nece biti moj muz, dijete je ipak moje jer sam ga ja rodila i dojila. Znaci, sve je individualno, ne vidim potrebu za nametanjem svog stava.
Postoji i brojni primjeri ljudi koji doniraju svoju krv ili spermu za novac. To je cista robna razmjena - ljudi se ne vezuju za to ako im neko ne sveze šuhvu. Mi se mozemo nad tim zgrazavati ali nemamo pravo nekog osudjivati zbog toga.
Zasto bi nekog grizla savjest jer je njegova sperma oplodila necije jajasce? To je isto kao kad me pocne gristi savjest jer je moja krv usla u tudju venu... Ocinstvo ne znaci samo puko oplodjivanje spermom nego zivot i briga o djetetu. Formalnosti, kao i uvijek - predrasude se zasnivaju na povrsnim zaključcima, golim okom vidjljivim stvarima koje se bukvalno shvataju, itd.itd.
Louis, ovo je pogresno mjesto za trazenje misljenja. neko ti je dao savjet da pogledas emisiju o tome. Informisi se na strucnijim mjestima, ako je zaista to tvoja zelja (a ne puko forumsko zakuhavanje). :)

StLouis

Post by StLouis » 19/02/2007 12:25

pa mene i jest strah tih posljedica, a sto se sperme tice tu sam ravnodusan. da nazalost, dva para su ljudi koje dobro poznajem(ne bas najbliskiji prijatelji.) pokusat cu naci taj dokumentarac:)

mamica papucarka

Post by mamica papucarka » 19/02/2007 12:30

StLouis wrote:pa mene i jest strah tih posljedica, a sto se sperme tice tu sam ravnodusan. da nazalost, dva para su ljudi koje dobro poznajem(ne bas najbliskiji prijatelji.) pokusat cu naci taj dokumentarac:)

izvini, ne razumijem bas najbolje???
da li ti tim prijateljima zelis da pomognes, ili... ???

StLouis

Post by StLouis » 19/02/2007 12:39

mamica 31 wrote:
StLouis wrote:pa mene i jest strah tih posljedica, a sto se sperme tice tu sam ravnodusan. da nazalost, dva para su ljudi koje dobro poznajem(ne bas najbliskiji prijatelji.) pokusat cu naci taj dokumentarac:)

da, zelim da im pomognem, ali nisam siguran na sto ce nase prijateljstvo liciti nakon procesa, niti kako cu se ja osjecati poslije svega toga

mamica papucarka

Post by mamica papucarka » 19/02/2007 12:43

StLouis wrote:
mamica 31 wrote:

da, zelim da im pomognem, ali nisam siguran na sto ce nase prijateljstvo liciti nakon procesa, niti kako cu se ja osjecati poslije svega toga

jojj, dobro razmisli. :sad: Teska odluka i nemoj se zalijetat.

sember

Post by sember » 19/02/2007 12:59

Ah jos jedan sunny boy :oops:

Lace

Post by Lace » 19/02/2007 13:18

StLouis wrote:
mamica 31 wrote:

ma batali to...u tom slucaju nek traze anonimnog donatora...sta pukne im brak ... ti postajes jebena stranka :D

shin

Post by shin » 19/02/2007 13:38

Moje spermice nece dobiti, da ih kasnije muce kojekakvim testovima i slicno :x

Michun

Post by Michun » 19/02/2007 14:56

Ako si prijatelj s tim ljudima....oni su malo cvrknuti (izvini sto moram tako reci), pa nisi ti od kamena. Bez obzira sto ti ne zelis svoju djecu....zamisli za par godina ti se sretnes s njima a oni vode djecaka ili djevojcicu koji/a lici na tebe ili ima tvoje oci ili rupicu na bradi ili hoda kao ti. Srce bi ti puklo ako imas imalo osjecanja u sebi. Ako si pak neko kome ama bas nikako nije stalo niti ga briga ako ima i 150 djece sa njegovom DNK po svijetu, onda bujrum.
Cak i kad se dijete daje na usvajanje - roditelj se mora dva puta odreci djeteta u pisanoj formi, nakon usvajnja nema vise kontakt sa djetetom bas zbog toga (osjecanja, moje je, lici na mene), novi roditelji imaju pravo promjeniti ime i prezime a jedino dijete ima pravo traziti svoje roditelje kad odraste.
Davim ali sta cu....ozbiljna je ovo stvar StLouis :oops:

Post Reply