Specijalisticki studij nakon master studija

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
toure123
Posts: 569
Joined: 23/06/2014 22:20

#1 Specijalisticki studij nakon master studija

Post by toure123 »

Pozdrav raja,

ja sam trenutno druga godina II ciklusa master studija (peta godina sveukupno gledano), i nakon zavrsetka cu ostvariti 300 ECTS poena. Ono sto sam procitao jeste da se nakon zavrsetka master studija moze upisati dodatni specijalisticki strukovni ili specijalisticki akademski studij koji ukupno nosi 60 ECTS poena i traje 1 godinu ukupno. Zanima me jel ovdje neko upoznat da li neki univerziteti u BiH nude takvu opciju?

Sve najbolje
Sociolog
Posts: 4348
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#2 Re: Specijalisticki studij nakon master studija

Post by Sociolog »

pozzdravljam..na Fakultetu Politickih nauka, bilo je prije 3-4 specijalistickih studija od 1 godine...kakva je sad situacija ne znam...eventualno da provjeris u Rektoratu, na Unsi(zgrada Pravnog fakulteta)...a
toure123
Posts: 569
Joined: 23/06/2014 22:20

#3 Re: Specijalisticki studij nakon master studija

Post by toure123 »

Sociolog wrote:pozzdravljam..na Fakultetu Politickih nauka, bilo je prije 3-4 specijalistickih studija od 1 godine...kakva je sad situacija ne znam...eventualno da provjeris u Rektoratu, na Unsi(zgrada Pravnog fakulteta)...a
Postoji li na nekom od tehnickih fakulteta posto sam ja na tehnickom fakultetu... npr na elektrotehnickom i slicnima ?

Lijep pozdrav
Sociolog
Posts: 4348
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#4 Re: Specijalisticki studij nakon master studija

Post by Sociolog »

na Etf-u , nema 100%, eventualno da zovneš Mašinstvo ili Građevinu...sretno :)
User avatar
purgatorio
Posts: 1065
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#5 Re: Specijalisticki studij nakon master studija

Post by purgatorio »

U Hrvatskoj je to veoma popularan studij, kod nas nisam vidio konkurs za to nikad. A sudeći po pravilnicima i zakonima o obrazovaju u kantonima i entitetima takav studij ne bi trebao postojati, niti postoji zakonski regulirano zvanje nakon završetka istog.

U RS, na privatnim fakultetima, specijalistickim studijem nazivaju godinu nakon svršetka 180ECTS, tj. četvrtu godinu školovanja.
chombe trajla be
Posts: 245
Joined: 22/09/2015 19:53

#6 Re: Specijalisticki studij nakon master studija

Post by chombe trajla be »

toure123 wrote:Pozdrav raja,

ja sam trenutno druga godina II ciklusa master studija (peta godina sveukupno gledano), i nakon zavrsetka cu ostvariti 300 ECTS poena. Ono sto sam procitao jeste da se nakon zavrsetka master studija moze upisati dodatni specijalisticki strukovni ili specijalisticki akademski studij koji ukupno nosi 60 ECTS poena i traje 1 godinu ukupno. Zanima me jel ovdje neko upoznat da li neki univerziteti u BiH nude takvu opciju?

Sve najbolje
Prođe ti život po nekakvim školama. Što će ti to, ko je od škole vidio išta dobro?
toure123
Posts: 569
Joined: 23/06/2014 22:20

#7 Re: Specijalisticki studij nakon master studija

Post by toure123 »

purgatorio wrote:U Hrvatskoj je to veoma popularan studij, kod nas nisam vidio konkurs za to nikad. A sudeći po pravilnicima i zakonima o obrazovaju u kantonima i entitetima takav studij ne bi trebao postojati, niti postoji zakonski regulirano zvanje nakon završetka istog.

U RS, na privatnim fakultetima, specijalistickim studijem nazivaju godinu nakon svršetka 180ECTS, tj. četvrtu godinu školovanja.
U suštini radi se o studiju sa kojim se ostvaruje 360 ECTS poena, a kojim je po bolonjskom sistemu izjednačeno zvanje specijaliste u struci sa bivšim magistrom nauka (4+1 sistem)....

chombe trajla be wrote:
toure123 wrote:Pozdrav raja,

ja sam trenutno druga godina II ciklusa master studija (peta godina sveukupno gledano), i nakon zavrsetka cu ostvariti 300 ECTS poena. Ono sto sam procitao jeste da se nakon zavrsetka master studija moze upisati dodatni specijalisticki strukovni ili specijalisticki akademski studij koji ukupno nosi 60 ECTS poena i traje 1 godinu ukupno. Zanima me jel ovdje neko upoznat da li neki univerziteti u BiH nude takvu opciju?

Sve najbolje
Prođe ti život po nekakvim školama. Što će ti to, ko je od škole vidio išta dobro?
Meni je dosta toga dobro donijelo, a zamolio bih te da svoje mišljenje zadržiš za sebe... Cilj je bio da se ljudi, koji su možda zainteresovani kao ja, informišu o ovim stvarima.

LP
Post Reply