Spasavanje managera Kenana

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderators: ExNihilo, anex

Locked
atko

#1 Spasavanje managera Kenana

Post by atko » 10/12/2010 10:13

Moje ime je Kenan, magistar sam ekonomskih nauka, nezaposlen ... vise na linku ispod
http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/iz-m ... oslen.html

Odmah da kazem da sam na Kenanovoj strani ... i ovo je tema koja nosi dobronamjernu kritiku ...

Razumijem da zivimo u nenormalnoj drzavi, gdje sistem vrijednosti ne da je poremecen nego ga nema ...

Ali gledano sa dva aspekta moram izreci kritiku kenanu

Prvo ... kad svima licno dogori onda bi zarili i palili ... nemoze to tako ... hocemo da smo ovce i zato imam ocobane ... i tu pocinju i svi nasi drustveni problemi ...

Drugo, umjesto rjesenja izgleda da je lakse traziti izgovore, a isto se energije potrosi na kraju ... neko ko je tako mlad i vrlo obrazovan i to u ekonomskoj struci treba da zna da u kapitalizmu nikome nista nije zagarantovano, da prodjes onako kako nudis svoju "robu" na trzistu ;) ... imati diplomu ne donosi nikakve garancije ...

... evo da sam ja vlasnik kompanije i da mi neko takav dodje na razgovor ... sve bi se svelo na kraju na par pitanja ... sta bi uradio da kompanija zaradi milion vise ... ili sta bi uradio da kompanija ustedi milion vise ... sve ostalo, usminkani CV, tasna, masna... to su rekviziti ovih agencija sto te ko fol uce kako uspjesnije naci poso ...

... U stvarnosti realnost izgleda malo drugacije ;)

Motokultivator

#2 Re: Spasavanje managera Kenana

Post by Motokultivator » 10/12/2010 10:26

Tuzno je ovo. Ne zato sto covjek nema posla, nemaju ga mnogi. Nego zato sto mu je sistem omogucio da bude magistar, a sa tim papirom more samo gu.icu obrizat, da prostite.

Ja garantujem, da konkretno ovom covjeku se nude poslovi i da u vecini firmi gdje ode poso mu je zagarantovan, ali na probni rad i na platu od 800KM, kao i 95% ostalih koji se tek zaposle.

shibonja

#3 Re: Spasavanje managera Kenana

Post by shibonja » 10/12/2010 11:10

Dobro jutro Kenane ,welcome to reality !

Black swan

#4 Re: Spasavanje managera Kenana

Post by Black swan » 10/12/2010 11:10

naće negdje poso samo polako :cry: ima puno ekonomista nažalost...

mi sa FPN barem znamo na čemu smo ili barem ja

drugi dan na poslu sam nosao klavir s 4 na 1 kat :roll: :roll: :roll:

felichi

#5 Re: Spasavanje managera Kenana

Post by felichi » 10/12/2010 11:23

bolje da je dao pare i zaposlio se u drzavnoj firmi.

maxim2000

#6 Re: Spasavanje managera Kenana

Post by maxim2000 » 10/12/2010 11:31

Da se u startu razumijemo na njegovoj sam strani jer na kreativan nacin trazi posao, ali opet postoji drugo pitanje zasto niko ne zeli da zaposli osobu koja ima navedene reference i kako on nije uspio da sklopi poslovna poznanstva sa ljudima za vrijeme rada i da se prebaci u drugu kompaniju... Mozda je malo i do njega...

Desert Wind

#7 Re: Spasavanje managera Kenana

Post by Desert Wind » 10/12/2010 11:33

moja zenka trenutno guljaci valja se u spisima obavlja pretrese i radi totalni garbage posla (pri)pravnika da bi jednog dana mozda bila nesto a i tad pitanje je šta - cak su je tipovi protiv kojih je vodila spor pokusali zgazit autom - neko je dobro rekao na onoj temi - prvo se mora krvi napišat da bi stekao neke reputacijice pa tek onda zaokruglit u kravaticu kosulju i odijelo...

ima takvih ojebina koliko hoces... mislim u kravaticama i kosuljicama....

Motokultivator

#8 Re: Spasavanje managera Kenana

Post by Motokultivator » 10/12/2010 11:39

Desert Wind wrote:moja zenka trenutno guljaci valja se u spisima obavlja pretrese i radi totalni garbage posla (pri)pravnika da bi jednog dana mozda bila nesto a i tad pitanje je šta - cak su je tipovi protiv kojih je vodila spor pokusali zgazit autom - neko je dobro rekao na onoj temi - prvo se mora krvi napišat da bi stekao neke reputacijice pa tek onda zaokruglit u kravaticu kosulju i odijelo...

ima takvih ojebina koliko hoces... mislim u kravaticama i kosuljicama....
Ma svi to rade, valjda je to realan slijed dogadjaja. Da propisas krv pa da postanes neko i nesto. Ocito da ne misle svi tako, nazalost.

Utokkha

#9 Re: Spasavanje managera Kenana

Post by Utokkha » 10/12/2010 11:49

Izgleda da ćemo u novinama, osim smrtovnica početi dobivati i oglase poput Kenanovog.
Ništa previše inventivno. Samo svaka čast na hrabrosti da pretrpiš more kritika, "savjeta" koji pršte sa svih strana na kojima se o njemu diskutuje.

U moru problema dodao bih činjenicu da Min. obrazovanja i Služba za zapošlj. uopšte ne sarađuju. Jer, kako objasniti da Ekonomski fakultet u Sarajevu pumpa u tržište stotine diplomaca svake godine, kada nema realne potrebe za istima.
Budimo realni - mogu oni istrajavati u svom neradu (mislim na kompletnu administraciju), ali ne mogu vječno. Sistem se počeo rušiti, samo je pitanje hoće li se srušiti do temelja.

convict

#10 Re: Spasavanje managera Kenana

Post by convict » 10/12/2010 11:55

Jasna mi je poenta priče o obrazovanim mladim kadrovima koji su nezaposleni zbog ovakvog stanja u društvu i tu priču treba potencirati.

Sama Kenanova priča mi nije do kraja jasna. Ima 25 godina i magistrirao je, znači diplomirao je prije neke 3 godine. U CV-u mu stoji da radi od 2007. godine (dakle odmah nakon diplomiranja) i to prvih godinu dana na administrativnim poslovima, a zatim na poziciji finansijskog direktora pa generalnog direktora! Ukupno radno iskustvo 3,5 godine, što znači da je sve donedavno u kontinuitetu radio i to vrlo odgovorne poslove.

Bez ulaženja u razloge zašto je izgubio posao generalnog direktora, Kenan je sad vjerovatno između dva posla, ali ovu sigurno nije klasična priča o sposobnom studenti koji završi fakultet u roku, magistrira pa traži posao 2 godine i niko ga neće. Kenanu je, čini se, dosad išlo odlično, pa mu je sreća sad okrenula leđa, dok se nekima nikad nije ni osmijehnula.

Fanzi

#11 Re: Spasavanje managera Kenana

Post by Fanzi » 10/12/2010 11:57

Pošto znam čovjeka lično, mislim da je bio GM za neki od brandova unutar veleprodajne (distributerske) firme.

Sretno Kenane!

Desert Wind

#12 Re: Spasavanje managera Kenana

Post by Desert Wind » 10/12/2010 11:59

da budem iskren svi ti koji idu na ekonomiju i pravo - pitaj ih cemu se nadaju - glavu na panj stavljam da se nadaju foteljama najmanje 4/5 od njih - ne do bog spomenut strucnost - bitno je da se zavrsi fakultet - i stekne dr mr pr status... samo fotelje i nerad ih zanima jer zaboga oni su ucili i bili mrcvareni na faksu.... ne mogu ni studentskih kora na rende... samo pogledat kakva nam je mladost i kakvi su nam strucnjaci - hiljade diplomaca i stotine magistara pravimo svake godine a drzava u kurcu...

nema od papirologije nista ako nisi sposoban ili ako ne volis to sto radis...
al bitno je se skockat - nabacit fakozovne visokointelektualne cvikice, zgodnu metrosex kosuljicu i kravaticu zalizat se i cekat da ti neko napiše cek na 2 milje mjesecno.

to je samo uspjelo vladajucoj nepotistickoj mafijasko-profiterskoj oligarhiji...

i da - savjet kenanu - ako zaista misli da bude mlad, ljep, zgodan i uspjesan - neka se uclani u ezdea odnosno sad ezdepe....

jazzer

#13 Re: Spasavanje managera Kenana

Post by jazzer » 10/12/2010 12:01

komi wrote:naće negdje poso samo polako :cry: ima puno ekonomista nažalost...

mi sa FPN barem znamo na čemu smo ili barem ja

drugi dan na poslu sam nosao klavir s 4 na 1 kat :roll: :roll: :roll:
Pa jesi li im pokusao objasniti da ne sviras, da ga dzaba ne nosis?? :lol:

atko

#14 Re: Spasavanje managera Kenana

Post by atko » 10/12/2010 12:04

Utokkha wrote: ... čini se, dosad išlo odlično, pa mu je sreća sad okrenula leđa, dok se nekima nikad nije ni osmijehnula.
Karijera je varijabilan pojam ... nemzoe se bas uvijek prenjeti u narednu firmu ... u jednoj direktor u drugoj pripravnik pa od pocetka... ok fino je kad je neko ambiciozan i puca na visoke pozicije ... al onda nema cmizdrenja
Last edited by atko on 10/12/2010 12:06, edited 1 time in total.

Kristijana

#15 Re: Spasavanje managera Kenana

Post by Kristijana » 10/12/2010 12:05

Uh, izgleda k'o da mu je 35. :D Eto šta se desi kad u roku završiš faks i usput imaš toliko radnog iskustva. :-) Nespavanje i sumanuti tempo uzrokuju prijevremeno starenje. :dance:

Šalu na stranu, Kenan ima biografiju neviđeno dobru. Aman pa i vozački stigao da položi. :shock:
Koliko ja vidim, on je uvrh glave nezaposlen 2-3 dana. I odmah digao dreku.

Ovo kad vide ostali nezaposleni, sa ''običnim'' biografijama i bez svih tih iskustava, mogu da se:

1. sjebu ( kad njega neće ko će mene htjeti? :cry: )

2. utješe ( kad njega neće izgleda nije do mene nego je zemlja fakat u banani :roll: )

Sve zavisi na kojem su stepenu srozanosti od hronične nezaposlenosti. Ovaj dečko je, ipak, akutan slučaj i treba da se opusti, prije svega. Moguće je da ga neće jer je predobar, hoće to kod nas. :-?
Naravno, hrabro što je istupio javno, neviđeno hrabro.
Dobro je da ima samopouzdanja, a s ovom biografijom ima ga na izvoz.

Ali, pobogu, šta je zakukao, pa ne bi se ni na Zapadu odmah zaposlio. Aplicira samo na jače pozicije, a i to je loše rješenje kad je došao vakat ''Daj šta daš''.

Ko bira riskira, ko ne bira profitira. :sad:

Imamo previše nekih zanimanja a nula pomaka u privredi.

convict & Utokkha :thumbup: Potpis.

convict

#16 Re: Spasavanje managera Kenana

Post by convict » 10/12/2010 12:09

Desert Wind wrote:da budem iskren svi ti koji idu na ekonomiju i pravo - pitaj ih cemu se nadaju - glavu na panj stavljam da se nadaju foteljama najmanje 4/5 od njih - ne do bog spomenut strucnost - bitno je da se zavrsi fakultet - i stekne dr mr pr status... samo fotelje i nerad ih zanima jer zaboga oni su ucili i bili mrcvareni na faksu.... ne mogu ni studentskih kora na rende... samo pogledat kakva nam je mladost i kakvi su nam strucnjaci - hiljade diplomaca i stotine magistara pravimo svake godine a drzava u kurcu...

al bitno je se skockat - nabacit fakozovne visokointelektualne cvikice, zgodnu metrosex kosuljicu i kravaticu zalizat se i cekat da ti neko napiše cek na 2 milje mjesecno.

to je samo uspjelo vladajucoj nepotistickoj mafijasko-profiterskoj oligarhiji...

i da - savjet kenanu - ako zaista misli da bude mlad, ljep, zgodan i uspjesan - neka se uclani u ezdea odnosno sad ezdepe....
Evo sad sam upisao njegovo ime na google-u, Kenan jeste član SDP-a, vjerovatno mu je to dosad i bio problem. A možda je sad i razlog što ga Fahro podržava, Fahro se izgleda još uvijek nada da će Zlaja izabrati njega umjesto Tihog.

convict

#17 Re: Spasavanje managera Kenana

Post by convict » 10/12/2010 12:09

Desert Wind wrote:da budem iskren svi ti koji idu na ekonomiju i pravo - pitaj ih cemu se nadaju - glavu na panj stavljam da se nadaju foteljama najmanje 4/5 od njih - ne do bog spomenut strucnost - bitno je da se zavrsi fakultet - i stekne dr mr pr status... samo fotelje i nerad ih zanima jer zaboga oni su ucili i bili mrcvareni na faksu.... ne mogu ni studentskih kora na rende... samo pogledat kakva nam je mladost i kakvi su nam strucnjaci - hiljade diplomaca i stotine magistara pravimo svake godine a drzava u kurcu...

Evo sad sam upisao njegovo ime na google-u, Kenan jeste član SDP-a, vjerovatno mu je to dosad i bio problem. A možda je sad i razlog što ga Fahro podržava, Fahro se izgleda još uvijek nada da će Zlaja izabrati njega umjesto Tihog.

Joey Tribbiani

#18 Re: Spasavanje managera Kenana

Post by Joey Tribbiani » 10/12/2010 12:11

ok, u većini napisanog si u pravu i slažem se s tobom. Treba se baš namučit da bi ostvario ono što želiš, ali jarane 2 puta pišeš o tome kako se on skockao. Pa neka je jebo ga, neće dat oglas u potkošulji i gaćama pred tv-om, sa cigarom i pivom u rukama. Tad bi garant primio neko.

Iskreno ja ne bih dao ovakav oglas u novinama, ali se nadam da će mu ovo upaliti. Još uvijek studiram pa više neću trunit oko dobijanja posla. Znam par ljudi koji su frustrirani trenuntom situacijom, ne rade u struci, ili rade ali za neku mizernu platu. Ko kaže da ne bi pizdio da je u takvoj situaciji, laže. Isto tako znam i za mlade ljude koji uspiju u onome što žele.
Last edited by Joey Tribbiani on 10/12/2010 12:11, edited 1 time in total.

TheGodfather001

#19 Re: Spasavanje managera Kenana

Post by TheGodfather001 » 10/12/2010 12:11

Meni se cini da u donjem uglu pise da je "Sponzor oglasa GroupNCH". Je li to znaci da je sada ovo neka agencija za posredovanje u zaposljavanju pa na ovaj nacin pokusava da "progura" kadrove uz odredjenu naknadu ili...??
Kenan se nasao u nezavidnoj situaciji, ali opet, meni se cini ovo kao diskriminirajuce jer sta je sa nezaposlenim osobama koje mozda nemaju odredjeni iznos novca da plate za promociju ovog tipa??
Tema je super, otvara sada neke nove aspekte polemisanja oko novopečenih kadrova i hiperprodukcije istih...

Desert Wind

#20 Re: Spasavanje managera Kenana

Post by Desert Wind » 10/12/2010 12:12

nek igra kladionicu brate :mrgreen:

Desert Wind

#21 Re: Spasavanje managera Kenana

Post by Desert Wind » 10/12/2010 12:14

Joey Tribbiani wrote:

ok, u većini napisanog si u pravu i slažem se s tobom. Treba se baš namučit da bi ostvario ono što želiš, ali jarane 2 puta pišeš o tome kako se on skockao. Pa neka je jebo ga, neće dat oglas u potkošulji i gaćama pred tv-om, sa cigarom i pivom u rukama. Tad bi garant primio neko.

Iskreno ja ne bih dao ovakav oglas u novinama, ali se nadam da će mu ovo upaliti. Još uvijek studiram pa više neću trunit oko dobijanja posla. Znam par ljudi koji su frustrirani trenuntom situacijom, ne rade u struci, ili rade ali za neku mizernu platu. Ko kaže da ne bi pizdio da je u takvoj situaciji, laže. Isto tako znam i za mlade ljude koji uspiju u onome što žele.
sve sto sam zelio reci time je poenta laznog, iskrivljenog, usminkanog predstavljanja uglavnom nesposobnih kadrova... sales manager, general manager pcke materine....

evo vidis ovog ciku dole nije usminkan utegnut i zategnut a stvorio je Energoinvest dok su ga ovakvi kravataši uništili

Image

Black swan

#22 Re: Spasavanje managera Kenana

Post by Black swan » 10/12/2010 12:17

jazzer wrote:Pa jesi li im pokusao objasniti da ne sviras, da ga dzaba ne nosis?? :lol:
neko se pametan sjetio da mu nije mjesto na 4. katu i rekao je da ga ubacimo u lift i spustimo dole
medjutim bio je za jedan centimetar predugačak za lift :roll: :roll: :roll: tad je već bilo kasno
bio me je i prignječio za zid u jednom trenutku spuštanja :-) :-) :-) :-)

maxim2000

#23 Re: Spasavanje managera Kenana

Post by maxim2000 » 10/12/2010 12:22

Mozda je ta GroupNCH firma koja ga uposljavala ranije pa mu pomazu da nadje posao...

atko

#24 Re: Spasavanje managera Kenana

Post by atko » 10/12/2010 12:23

Jedno je sigurno ... Kenan je skreno paznju na sebe ... koliko ce mu to pomoci ili nece cuce se ... ja mu od srca zelim da ga kontaktiraju neki stranic da preuzme predstavnistvo i svojom sposobnoscu ga razvije pa da se gdje imaju zaposlajavat mladi strucnjaci onda ... i da puni pozitivne rubrike finansijskih novina ;)

... samo cini mi se ovo je vise vapaj da se ubaci u neku drzavnu direkciju za bla bla

@ komi ... velis unosan posao :D

stetoskop

#25 Re: Spasavanje managera Kenana

Post by stetoskop » 10/12/2010 12:25

Ma kad on ne može sebi naci posao, kako ce kompaniji u kojoj se zaposli. Nije samo poenta u diplomi, završiti fakultet u roku i ti si najbolji. Znam inžinjera koji su malo teže završili fakultet, a sada su vrhunski strucnjaci, a ima i ovih koji su završili sve u roku, a slabo se snalaze u praksi.
Ekonomista treba biti snalažljiv i "da burgija gdje burgija nece", pa ako je Kenan dobar ekonomista u praksi, onda ce ubrzo riješiti svoje licne ekonomske probleme.

Locked