Solarni sistemi za zagrijavanje vode

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
zakonpera
Posts: 345
Joined: 27/10/2011 13:45

#1 Solarni sistemi za zagrijavanje vode

Post by zakonpera »

Da li je neko imao iskustva sa ovim. Da li u gradu postoji neko ovlasten da se bavi ugradnjom kolektora, uspostavi sistem..interesuje me isplativost investicije. Po Europi gdje ima mnogo manje suncanih perioda su mnogi domovi nadjidjani onim kolektorima, da li to znaci da to nama nije trend ili nema adekvatnog distributera i servisera.
Iris31
Posts: 50
Joined: 08/07/2009 15:40

#2 Re: Solarni sistemi za zagrijavanje vode

Post by Iris31 »

Nedavno sam čini mi se vidjela neku reklamu u našem časopisu Moj dom, nisam zapamtila ko je u pitanju, ali mislim da je to još uvijek poskupa investicija kod nas. Treba sačekati da bude malo pristupačnije. Nisam sigurna, ali jedna panel ploča sa sistemom z azagrijavanje je par hiljadica ane znam da li može zagrijavanje sa jednom panel pločom podmiriti potrebe prosječnog domaćinstva i biti alternativa drugim izvorima...
User avatar
slobodni armirach
Posts: 5588
Joined: 22/06/2010 17:17
Location: Administrativni Centar Kantona 4

#3 Re: Solarni sistemi za zagrijavanje vode

Post by slobodni armirach »

ti kolektori sluze za zagrijavanje TPV (topla potrosna voda), i mogu da sluze kao pomocni 'pogon' za zagrijavanje vose za centralno grijanje u kombinaciji sa nekim koji vec postoji.

ako govorimo o TPV, zavisi koliko zaista postoji potreba sa ugradnjom kolektroa, odnosno da li ste veliki potrosaci TPV, broj osoba u domacinstvu itd itd. prosto receno da li se isplati porodici da bi imala komforan prevoz da kupi autobus ili neki monovolumen

kolektori su skupi bilo gdje u svijetu i to je velika investicija,...ako se planira cisto radi grijanja da bi imali jeftinije grijanje smatram da je bolje rjesenje da se instalira toplotna pumpa, koja nudi grijanje zimi, a hladjenje ljeti :-D
Post Reply