Softic i Stojanovic

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
PetiKorpus

#1 Softic i Stojanovic

Post by PetiKorpus » 27/02/2007 08:42

Softic, kako mu samo prezime kaze je, na zalost, naivno, kao kakav Generalic, mislio da ce tuzba, koju je uspostavio u ime BiH, biti odmah prihvacena, bez problema i glatko. Eto, na svemu tome nema sta puno da se radi, sve ce da se desi samo od sebe.

Stojanovic se prihvatio posla. Trebao je vec izgubljenu poziciju preokrenuti u svoju korist. Covjek je otvoren, rjecit, elokventan, sto je dosta bitno prgav, uglavnom vrlo sposoban igrac, koji nista ne prepusta slucaju.

Sa druge strane Softic je promasio zicer. On nije bio u stanju da parira Stojanovicu i Varadiju, a sad se pitam ko ga je i postavio na tu poziciju? Ovih par mjeseci, kad god je Softic nastupio u medijima, sve vise sam uvidjao da je taj covjek, na zalost zalutao kao o... medju vukove.

Pa zar stvarno u BiH nema otvorene, rjecite, elokventne, prgave, moram reci i strucne osobe da parira timu Srbije?

Ima, ali nije nekom rodjak, nije raja sa onim s kim treba biti raja, nije u stranci.

Blago nama.

Da je Srbija imala deseti dio Srebrenice mi bismo 1000 godina placali odstete.

karanana
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Post by karanana » 27/02/2007 08:52

Slazem se, Stojanovic je stara prgava zvjerka, dovoljno je bilo samo pogledati talk-show duele izmedju njih dvojice....ali jebaji ga, nije niko htjeo drugi da ovo radi, pa je Softic uletio. Imamo Vasviju Vidovic, onoga Krakina, imali smo Boyla....ma ne znam bi li se sta promjenilo

PetiKorpus

Post by PetiKorpus » 27/02/2007 09:17

Ako u ekipu stavljas nesigurnog (sam si rekao da si gledao interviewe sa ovom dvojicom) igraca, koji se ponasa kao nepripremljen student na ispitu, tada ne ocekuj pobjedu.

Meni su (kao, vjerujem i mnogima) stvari postale jasnije nakon Face To Face iz Centralnog dnevnika Senada Hadjifejzovica. Softic nije smio biti ni vozac u timu za Den Hague (cast vozacima). Izvini, Softicu, ali ako ne znas posao raditi, izidji iz igre, pojacaj ekipu. Senad je tu emisiju upravo zavrsio rijecima da se plasi presude, a u slijedecoj emisiji je pitanje i bilo plasimo li se presude suda.

Sa druge strane, studiozan pristup, svaka rijec odmjerena, osmijeh betoniran cinizmom, prgavost iskusnog pravnika koji zna kako drugu stranu obeshrabriti, bile su odlike Stojanovica. On je znao da nema ni djelic argumentacije koju je na svojoj strani imao Softic. Ali, on je svoju odbranu pretvarao u napade, Softic mi je u par navrata izgledao neopisivo nepripremljen, bezizrazajan, sa ozbiljnim nedostatkom smisla za konstrukciju recenice, ....

U stvari, ako imas nesposobnog igraca, protivnicki tim ce plakati od srece. Srbija je izabrala svoje advokate. A mi poslasmo ....

Zamolio bih samo da mi neko ne kaze ono kao, nemoj na covjeka, nije on kriv, kriv je ovaj, onaj, Evropa, svijet UN.... Pa upravo izbor covjeka, sposobnog, strucnog, elokventnog, iskusnog, ponavljam kad treba i prgavog, bila je jedna od onih stvari koje smo imali na raspolaganju.

Ne takvo mjesto ne salje se neko, samo da neko, eto, bude prisutan.

mostarac

Post by mostarac » 27/02/2007 09:23

Mislim da mi sada trazimo krivca, jer ne mozemo sebi da objasnimo jos uvijek svoje stanje. Mislim da ovaj covjek ne treba da postane zrtveno janje svog naseg bola i da on to nije zasluzio, a i nije on covjek koji je pisao optuznicu. On je istu samo branio, a vjerujem da je dao sve od sebe i da se trudio svojski. Nazalost u tome nije uspio, ali mislim da ni mnogo bolji od njega ne bi uspjeli. Jednostavno ova presuda je politicka i mozda smo mogli izvuci jos koji poen viska, ali sigurno ne mnogo vise. Zato bi bilo licemjerno od nas da sada zrtveno janje trazimo u covjeku koji se prihvatio posla kojeg niko nije htio da radi i koji je to radio vjerovatno najbolje sto zna i umije. Nije on pisao tuzbu, sud u Haagu nije nadlezan za pitanje agresije, jer agresija kao pravni pojam ne postoji na ICJ i de to jednom nek vam bude jasno.

PetiKorpus

Post by PetiKorpus » 27/02/2007 09:36

Ako rudar ne iskopa dovoljno odbije mu se od plate.

Kosarkasi Bosne slabo igrali, odbilo im se od plate (prosle godine).

Moze odluka biti politicka Mostarac (i ja sam siguran da je odluka politicka, relacije sa ostatkom Balkana, stanjem u Srbiji...., to se vidi iz aviona), ja ne govorim samo o odluci.

Ali treba valjda reci da se u zadnje vrijeme previse pominje takozvana "frustracija Srba zbog moguceg gubitka Kosova".

Treba reci otvoreno i javno i traziti objasnjenje. Da li ta "frustracija" znaci da je i sud u Den Hagu deset mjeseci samo bezrazlozno trosio svjetske pare, a znalo se kakva ce presuda biti?

Sto se tice Softica, sve bi bilo u najboljem redu da je on ostavio utisak sposobnog covjeka, koji je apsolutno usmjeren prema cilju (sto se mora priznati Stojanovicu). To je pravi problem. Na terenu publika najmanje voli traljave igrace. Igraj do kraja, punom snagom, taman sudija bio na strani protivnika!

SA 071

Post by SA 071 » 27/02/2007 09:47

Ma za sve je kriv Lagumdzija... :roll:

Jos smo dobro prosli, mogli su nas osuditi...

Softic nije neki kalibar, ali ocito je da smo imali i najboljeg eksperta za medjunarodno pravo da ne bismo uspjeli dokazati genocid. Ne zato sto ga nije bilo, vec zbog politicke pozadine suda i njegove odluke.

Ako sud ne zeli prihvatiti ni ocite dokaze, i ako i pored konstatovanog "sistematskog fizickog unistavanja, silovanja i progona jednog dijela stanovnistva" nije uvjeren da je to radjeno sa namjerom, i ako ni pored toga sto ih je Srbija finansirala, naoruzavala i podrzavala nisu uvjereni da je genocid pocinjen tim sredstvima koje im je Srbija dala, onda tu svaka prica prestaje.

A dovoljan je i sam pogled na sastav suda i zemlje iz kojih sudije dolaze Rusija, Kina, Francuska, Rumunija, Venecuela, ad hoc sudac iz Srbije, itd.

titami

Post by titami » 27/02/2007 10:02

mene samo interesuje ko je skinuo francisa boyla i zasto

PetiKorpus

Post by PetiKorpus » 27/02/2007 10:20

Taman i da smo znali da ce se sve ovako zavrsiti, sa nase strane je tamo morao biti prisutan maksimalno kvalitetan tim.

A nismo znali (ili smo se pravili da ne znamo), jer je do zadnjeg dana brujalo od toga kako je "gotovo", "samo je pitanje koliko ce Srbija ratne odstete platiti".

Ponavljam, na mene je uzasan utisak ostavio face To Face Softic - Stojanovic u Centralnom Dnevniku. Jos cujem Stojanovicev smijeh na kraju.

Ovdje je dosta prisutna ona "naninska politika" gdje se stalno govori "ma bice sve u redu", "ma hajde, ako i ne bude....".

Mozda nekome ne smeta, mozda nekome nije jasno sta se desilo, mozda neko i ne zeli da shvati sta je bilo juce. Jer - neko ce reci, treba da se zivi dalje.

Treba. Ali, nakon onoga sto sam vidio juce, debelo mi je jasno da ce Srbija ovo shvatiti kao "dokaz da mi nismo ucestvovali u tom ratu".

Jer, ona stavka "nisu nista ucinili da se genocid sprijeci", tereti Holandiju koliko i Srbiju. A ni UN se ne moze sakriti (Boutros Boutros Ghali, Yasushi Akashi).

loli

Post by loli » 27/02/2007 10:23

Sinoć na HTV u Otvoreno na linku su bili Softić i Stojanović. Razgovor je išao otprilike kao kakve su šanse hrvatske tužbe posle ovakve presude. Stojanović je odgovorio da je njihova tužba malo bolje napisana, ali da je BH tužba imala veće šanse ali da im je dokazivanje bilo ''šuplje'', pa je zato pala. Valjda su neke cifre o žrtvama preuveličavane, a Crveni Krst imao tačne podatke, pa su ih ovi oborili i slične stvari, što u stvari govori da je bila loša priprema dokaza i svjedoka. Bio sam malo u frci pa nisam baš sve uspio da snimim. Ako je neko gledao neka prenese utiske, ali čini mi se da je Stojanović ladno rekao da je BH tim loše odigrao utakmicu

Guento

Post by Guento » 27/02/2007 10:40

Softić mi je svo vrijeme izgledao kao mutavac, ali sam mislio da to tako "treba biti", da smo toliko jaki sa dokazima da nam ne treba covjek koji ce se icim isticati, da imamo jak advokatski tim koji sve sprema u pozadini a ne samo Softića mulca koji naš i svoj poraz sramno proglasava pobjedom, heeeej! Sinoc je bila super emisija na BHT i govorio je izmedju ostalih i Ivo Komsic -legenda- i prokomentarisao da mora da su on i Softic slusali razlicite presude. Jadna mu majka gdje je ono jada ucilo pravo da ne upisujem svoju djecu na taj fakultet. Brucosi prava bi bolje spremili ovu tuzbu.

@mostarac, nema tu zrtveno janje ovo ono, covjek je nesposoban i trebao je dobiti otkaz prije nego su casni sudije napustili salu ICJ! a onda redom utvrdjivati odgovornost! mora se odnekud krenut! Neki ljudi izgleda jos ne shvataju sta smo mi uprskali, propustili, zeznuli i sebe i one koje dolaze poslije nas! Uspjeli smo ne pokazati i dokazati jasnu finansijsku i saucesnicku vezu izmedju Srbije i direktnog pocinioca genocida! A on jos govori kako je "djelomicno zadovoljan", a nije NISTA DOKAZAO! ICJ je za Srebrenicu prihvatio dokaze ICTY, Softic nije djelomicno uspio nego POTPUNO ZAKAZAO! Strasno razocarenje!

PetiKorpus

Post by PetiKorpus » 27/02/2007 10:45

Stojanovic, kao pravi diplomata cak daje "kompliment" Hrvatskoj da je "bolje napisala" tuzbu. Zna da je za tuzioca najopasnije da vjeruje da je napravio dobar posao, dobru tuzbu. Jer to mu tada postaje slaba tacka.

Eto, dijeli covjek komplimente.

Vise nisam siguran sta bi nasem timu bila dovoljna argumentacija za dobivanje spora. Ne znam. Ako mi nismo imali argumente na svojoj strani, jasne argumente, razlozne, dokazane, onda ne znam ko ih je imao.

loli

Post by loli » 27/02/2007 10:50

PetiKorpus wrote:Stojanovic, kao pravi diplomata cak daje "kompliment" Hrvatskoj da je "bolje napisala" tuzbu. Zna da je za tuzioca najopasnije da vjeruje da je napravio dobar posao, dobru tuzbu. Jer to mu tada postaje slaba tacka.

Vise nisam siguran sta bi nasem timu bila dovoljna argumentacija za dobivanje spora. Ne znam. Ako mi nismo imali argumente na svojoj strani, jasne argumente, razlozne, dokazane, onda ne znam ko ih je imao.
Pa u tome i jeste caka. Ovo je pravni spor i sve se mora jasno dokazati. To sto neko zna kako je bilo i da je u pravu na sudu ne znaci nista ako se ne dokaze. Prosto. Valjda ste nekada bili na sudu, moras imati dokaze i svjedoke, dobro pripremljene svjedoke

PetiKorpus

Post by PetiKorpus » 27/02/2007 10:52

Dan prije presude (ili nekoliko dana) zakazan je skup za docek naseg tima iz Den Haga. Malo (puno) mi je zasmetalo sto je vec tada receno da se skup organizuje za podrsku zrtvama, tuzbi protiv Srbije i Crne Gore i nasem timu (pokusavam citirati) bez obzira na ishod sudjenja, na presudu.

mostarac

Post by mostarac » 27/02/2007 10:55

Guento wrote:Softić mi je svo vrijeme izgledao kao mutavac, ali sam mislio da to tako "treba biti", da smo toliko jaki sa dokazima da nam ne treba covjek koji ce se icim isticati, da imamo jak advokatski tim koji sve sprema u pozadini a ne samo Softića mulca koji naš i svoj poraz sramno proglasava pobjedom, heeeej! Sinoc je bila super emisija na BHT i govorio je izmedju ostalih i Ivo Komsic -legenda- i prokomentarisao da mora da su on i Softic slusali razlicite presude. Jadna mu majka gdje je ono jada ucilo pravo da ne upisujem svoju djecu na taj fakultet. Brucosi prava bi bolje spremili ovu tuzbu.

@mostarac, nema tu zrtveno janje ovo ono, covjek je nesposoban i trebao je dobiti otkaz prije nego su casni sudije napustili salu ICJ! a onda redom utvrdjivati odgovornost! mora se odnekud krenut! Neki ljudi izgleda jos ne shvataju sta smo mi uprskali, propustili, zeznuli i sebe i one koje dolaze poslije nas! Uspjeli smo ne pokazati i dokazati jasnu finansijsku i saucesnicku vezu izmedju Srbije i direktnog pocinioca genocida! A on jos govori kako je "djelomicno zadovoljan", a nije NISTA DOKAZAO! ICJ je za Srebrenicu prihvatio dokaze ICTY, Softic nije djelomicno uspio nego POTPUNO ZAKAZAO! Strasno razocarenje!
ovo smo dokazali, ali nismo dokazali ovo za Srebrenicu jer je to apsolutno nemoguce dokazati.
Dakle pred nasim timom bio je otprilike sljedeci zadatak:
Dokazati da je Srbija finansirala i ucestvovala u ratu u BiH u periodu izmedju 13. i 16. jula 1995. godine. Na ovako zahtjevani nacin niko ne bi to mogao dokazati i ne postoji pravni tim koji bi to uspio. Razlog je jednostavan, nakon sto je naoruzala domicilne Srbe, nakon sto je u BiH slala mobilisane "dobrovoljce" da se bore pod zastavom VRS, Srbija nije imala nikakav razloga da se dokumentovano umjesa. Sud je na jedan stupidan nacin zahtjevao da bukvalno mi damo kao dokaz racun za naftu koja se nalazila u tenku pored srebrenice. To je apsurd.

Murisno1

Post by Murisno1 » 27/02/2007 10:58

evo ga ..
pravi Bosanci ...
hajmo ko je kriv ..
softiću ... bježi jarane dok te ovaj ovdje advokatski tim nije rasturio ...
ne dolazi makar jedno 10 godina nazad ..
kriv si ti .. zato što je međunardona zajebancija cigan,zlo i kurva ..
ti si takav da smo evo počeli i hvalit tam neke timove .. kako su oni ko biva sposobni ... imaju državu koja ne da u dokumente .. ne da dokazni materijal ..
što nisi malo prošeto na ovaj forum.. ima ovdje ovih pravnika .. ma ubiše ljudi ..

loli

Post by loli » 27/02/2007 10:58

A ja, opet, sada kontam zasto je Stojanovic zakazao prijem na dan izricanja presude. Matori advokat je jednostavno skontao da je srusio dokaze i argumente koje je iznosila tuzba

PetiKorpus

Post by PetiKorpus » 27/02/2007 10:59

loli wrote:
PetiKorpus wrote:Stojanovic, kao pravi diplomata cak daje "kompliment" Hrvatskoj da je "bolje napisala" tuzbu. Zna da je za tuzioca najopasnije da vjeruje da je napravio dobar posao, dobru tuzbu. Jer to mu tada postaje slaba tacka.

Pa u tome i jeste caka. Ovo je pravni spor i sve se mora jasno dokazati. To sto neko zna kako je bilo i da je u pravu na sudu ne znaci nista ako se ne dokaze. Prosto. Valjda ste nekada bili na sudu, moras imati dokaze i svjedoke, dobro pripremljene svjedoke
To je ono sto zelim reci. Imao je nas tim i dokaze (da su se malo potrudili mogli su izvrsiti temeljite pripreme, provjere dokaza, svjedoka....) i vremena (pa nije deset mjeseci tako malo). U stvari, nas tim je imao neuporedivo vise materijala za obradu nego tim iz Srbije. Neuporedivo.

E, upravo sad dolazimo do toga, da taj materijal treba obraditi strucno, detaljno, profesionalno. To je valjda (izmedju ostalog) Softicev posao i posao ostalih koji su bili u timu.

karanana
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Post by karanana » 27/02/2007 11:02

mostarac wrote:
Guento wrote:Softić mi je svo vrijeme izgledao kao mutavac, ali sam mislio da to tako "treba biti", da smo toliko jaki sa dokazima da nam ne treba covjek koji ce se icim isticati, da imamo jak advokatski tim koji sve sprema u pozadini a ne samo Softića mulca koji naš i svoj poraz sramno proglasava pobjedom, heeeej! Sinoc je bila super emisija na BHT i govorio je izmedju ostalih i Ivo Komsic -legenda- i prokomentarisao da mora da su on i Softic slusali razlicite presude. Jadna mu majka gdje je ono jada ucilo pravo da ne upisujem svoju djecu na taj fakultet. Brucosi prava bi bolje spremili ovu tuzbu.

ovo smo dokazali, ali nismo dokazali ovo za Srebrenicu jer je to apsolutno nemoguce dokazati.
Dokazati da je Srbija finansirala i ucestvovala u ratu u BiH u periodu izmedju 13. i 16. jula 1995. godine. Na ovako zahtjevani nacin niko ne bi to mogao dokazati i ne postoji pravni tim koji bi to uspio. Razlog je jednostavan, nakon sto je naoruzala domicilne Srbe, nakon sto je u BiH slala mobilisane "dobrovoljce" da se bore pod zastavom VRS, Srbija nije imala nikakav razloga da se dokumentovano umjesa. Sud je na jedan stupidan nacin zahtjevao da bukvalno mi damo kao dokaz racun za naftu koja se nalazila u tenku pored srebrenice. To je apsurd.
Ne mogu vjerovati da nasi zastupnici nisu mogli dati neku vrstu kontraobjasnjenja i reci, ok nemamo racun za naftu, ali imamo taj tenk koji je u papirima 92. pripadao JNA ciji je pravni sljedbenik Vojska SRJ. Otkud on na teritoriji BiH u rukama karadzica? Ma glupost je to, mislim da nasi nisu razradili optuzbu.

mostarac

Post by mostarac » 27/02/2007 11:09

karanana wrote:
mostarac wrote:

Ne mogu vjerovati da nasi zastupnici nisu mogli dati neku vrstu kontraobjasnjenja i reci, ok nemamo racun za naftu, ali imamo taj tenk koji je u papirima 92. pripadao JNA ciji je pravni sljedbenik Vojska SRJ. Otkud on na teritoriji BiH u rukama karadzica? Ma glupost je to, mislim da nasi nisu razradili optuzbu.
ama to su dokazali i to je sud usvojio, ali je sud trazio da se dokaze da je bas tada, bas na tom mjestu ucestvovao neki VISOKI organ Srbije u pokolju kako bi priznali ucesce Srbije. Naravno tog visokog organa nije bilo i mi smo popusili presudu. Ili u prevodu nije Srbija kriva sto je ovim dala sredstva i municiju ako ona nije licno pucala po Srebrenici. To je sud presudio juce. Dakle ako ti pobijes 100 ljudi, a ja ti kupim municiju, dam ti pusku i jos ti dodajem metke i bodrim te, ja nisam kriv jer ja nisam povlacio obarac. Tako je sud juce presudio, a sve su to nasi dokazali sto spominjes, i to stoji u odluci suda. Jednostavno sud nije htio da osudi srbiju makar za saucesnistvo i poticanje genocida za sta je morao osuditi da ni za sta drugo nije. Sve je dokazano, ali ovi nisu htjeli. Sudinica je na pocetku rekla da je dokazano da je Srbija naourazavala bosanske srbe i davala im materijalno tehnicku podrsku, cak je rekla i da su legalne snage srbije SKORPIONI ucestvovale u Srebrenici ali da one nisu dovoljno visok organ i da ih se kao u Srebrenici moze smatrat paravojnom jedinicom. Sud da je htio da Srbiju proglasi krivom imao je i vise nego dovoljno dokaza i mislim da su se vise namucili da objasne zasto srbija nije kriva, nego sto bi se namucili da su je proglasili krivom.

PetiKorpus

Post by PetiKorpus » 27/02/2007 11:11

Murisno1 wrote:evo ga ..
pravi Bosanci ...
hajmo ko je kriv ..
ti si takav da smo evo počeli i hvalit tam neke timove .. kako su oni ko biva sposobni ... imaju državu koja ne da u dokumente .. ne da dokazni materijal ..
što nisi malo prošeto na ovaj forum.. ima ovdje ovih pravnika .. ma ubiše ljudi ..
Evo da ponovim. Nije problem kod Softica sto BiH strana nije u potpunosti zadovoljena. Gledajuci covjeka, povremeno zbunjenog, nejasnog, nesigurnog, ponekad indolentnog, imao sam osjecaj da je apsolutno nepripremljen. Kad se sudi u sporu oko parcela izmedju dvije kuce, vise se advokati trude i rade, traze, kopaju, prevrcu. A ovo je, ipak nesto neuporedivo vece.

Da sam dobio bar djelic utiska da je Softic borac, da se bori, da daje sve od sebe, rekao bih - dobro, sve je uradjeno. Ali, gledajuci Stojanovica kako se smije Softicu u lice, postao sam svjestan da, ako i treba zbog Balkanskog okruzenja i ove nesretne situacije, dakle ako i treba (nekome u svijetu) da pravda ne bude u potpunosti zadovoljena, tada bi mi lakse bilo da znam da je sa nase strane ucinjeno sve. Igrali smo i izgubili.

skendo

Post by skendo » 27/02/2007 11:22

Još jedna stvar koja me jako nervira u svemu ovome jeste nepriznavanje činjenice da je izgubio za sve nas, od strane Softića, već nas sviju sada još pravi budalama...

Po meni su svi naši, tamo prisutni, nazovi predstavnici morali ustati i reći: u redu, vaše je pravo da naš ponižavate, to ste radili i tokom rata, jači ste, mi smo za vas jedno muslimansko pleme, ali da znate da nećete dokle hoćete..

A najmanje što su morali uraditi je da kao Smail Čekić, uzmu i poderu presudu, a ne da nam poraz predstavljaju kao pobjedu!!!

PetiKorpus

Post by PetiKorpus » 27/02/2007 11:25

mostarac wrote:
karanana wrote:
mostarac wrote: ovo smo dokazali, ali nismo dokazali ovo za Srebrenicu jer je to apsolutno nemoguce dokazati.
ama to su dokazali i to je sud usvojio, ali je sud trazio da se dokaze da je bas tada, bas na tom mjestu ucestvovao neki VISOKI organ Srbije u pokolju kako bi priznali ucesce Srbije. Naravno tog visokog organa nije bilo i mi smo popusili presudu. Ili u prevodu nije Srbija kriva sto je ovim dala sredstva i municiju ako ona nije licno pucala po Srebrenici. To je sud presudio juce. Dakle ako ti pobijes 100 ljudi, a ja ti kupim municiju, dam ti pusku i jos ti dodajem metke i bodrim te, ja nisam kriv jer ja nisam povlacio obarac. Tako je sud juce presudio, a sve su to nasi dokazali sto spominjes, i to stoji u odluci suda. Jednostavno sud nije htio da osudi srbiju makar za saucesnistvo i poticanje genocida za sta je morao osuditi da ni za sta drugo nije. Sve je dokazano, ali ovi nisu htjeli. Sudinica je na pocetku rekla da je dokazano da je Srbija naourazavala bosanske srbe i davala im materijalno tehnicku podrsku, cak je rekla i da su legalne snage srbije SKORPIONI ucestvovale u Srebrenici ali da one nisu dovoljno visok organ i da ih se kao u Srebrenici moze smatrat paravojnom jedinicom. Sud da je htio da Srbiju proglasi krivom imao je i vise nego dovoljno dokaza i mislim da su se vise namucili da objasne zasto srbija nije kriva, nego sto bi se namucili da su je proglasili krivom.
mostarac, dva su osnovna nacina shvatanja i prihvatanja presude u Srbiji.

Prvi je (malo vjerovatan) "dobro smo prosli sta smo uradili, idemo napraviti Deklaraciju o Srebrenici....".

Drugi predstavlja nesto sasvim drugo "joj sta im uradismo, pa smo im jos dokazali da nismo krivi, carevi smo".

Eno, citam Tomo Nikolic javno govori kako je u Srebrenici bilo "'iljadu, dve zrtava". 28% glasova u Srbiji imaju radikali, dakle najmanje toliko posto ljudi tamo misli upravo tako. U stvari, sve ovo moze se protumaciti kao jedna od propustenih prilika da se svijet jasno odredi prema zlocinima. Kakvih je puna istorija.

Guento

Post by Guento » 27/02/2007 11:55

Murisno1 wrote:evo ga ..
pravi Bosanci ...
hajmo ko je kriv ..
Ahm, ahm. Murise, "traženje krivca" ili zahtijevanje odgovornosti i nije baš tradicionalna poslovna procedura kod Bosanaca. Uglavnom se svako sra*e zavrsi bez krivca (sjeti se raznih projekata asfaltiranja puteva, bespravne izgradnje, finansijskog kriminala i privatizacija, blabla...). Moj stav je da Softić treba da odgovara za propuste u postavljanju i pripremanju tužbe (sjeti se da je kod nas bilo kritika i tokom saslusanja pred sudijama, za izbor svjedoka, ili za to sto smo sami sebi ogranicili vrijeme izvodjenja dokaza, itd). Bez obzira na mogucu pristrasnost suda, na njihovu nevoljkost da naprave pravni presedan presudom kakvu smo mi ocekivali, na to sto su na umu imali da su i njihove zemlje krive za isto nesprjecavanje genocida koje ce dosuditi samo Srbiji - nas tim nije uspio da dokaze ono sto svi mi znamo, da su oni, Srbija, u najmanju ruku SAUCESNICI. Pa samo letimice: u napadima na Srebrenicu i okolinu koristen aerodrom Srbije (pod cijom li zastavom?), da je teska artiljerija tukla iz Srbije, da su bošnjačke izbjeglice iz Srebrenice vracali u RS da ih ovamo pogube, da srpski vojnici nisu isli u bolnicu u Banja Luku ni u Sarajevo, nego redovno na VMA u Beogradu (i to se placa), da je njihova drzavna televizija POTICALA na genocid i prije i za vrijeme i poslije srebrenickog genocida i tako regrutovala svjeze meso za boj protiv, sto bi rekao Mladic, Turaka..... Ja bih se zadovoljio kvalifikacijom "saucesnik u genocidu", ali nasa tuzba je potucena do nogu. Zbog nesposobnosti advokatskog tima predvođenog Softićem. Koji jos ima obraza da kaze da je djelomicno zadovoljan. Pa sto li onda Krstan Simić likuje?

Murisno1

Post by Murisno1 » 27/02/2007 12:41

ma bježi ba ..
presuda je politička .. presuda nema veze sa pravdom ..
da nas je zastupala čitava ona ekipa iz serije elly mekbil :) prošli bi isto ovako ..

ova presuda je politička i na nju, kao takvu nije ni tito rahmetli mogo uticat ...
budući da smo mi ovakvi kakvi smo vazda (zbog čega nam se uostalom i dešavaju ovakva sranja od kako postojimo) ... ja nisam ni očekivao ništa drugo nego evo sad ovo preseravanje po BH timu ... ko biva neko zahtjevanje da se sad softić izvede pred narod i da on to jel objasni što je svijet reko "nije" a mi svi znamo da "jest" !!

mi nemamo saveznika nigdje čovječe, ni lijevo ni desno, niko ne lobira za nas ... tu je problem ...
oni imaju .. imaju eto jednu rusiju koja okupi svoje pisce koji odaju priznanje onoj budali od šešelja kao eto borucu za nacionalne interese svog naroda ...

Maraschino
Has thanked: 344 times
Been thanked: 212 times

Post by Maraschino » 27/02/2007 13:27

Ja licno mislim da je splet losih okolnosti a ne nedostatak dokaza PRESUDIO.
U te okolnosti spadaju:

- Iskljucenje Boyla kao autora tuzbe iz samog procesa.Pod stalnim i svakojakim pritiscima,covjek se morao povuci.Najjaci pritisak je bio sa strane Engleza jer je doticni spremao tuzbu protiv kraljevstva kao saucesnici u zlocinu jer su insistirali na embargu,lobirali za SR Jugoslaviju...itd.
- Nesaradnja Srbije sa Haskim tribunalom.Nije Karla luda kada stalno ponavlja da Srbija ne saradjuje sa tribunalom,jer se to ne odnosi samo na izrucenje optuzenih vec i na brda dokumentacije.To se cuva kao drzavna tajna u Srbiji jer znaju da su tu dokazi za sva nedjela koja su pocinili od Hrvatske preko Bosne do Kosova.Kada se zavrsi tuzba Hrvatska vs Srbija (pretpostavljam negativno za Hrvatsku),kada se sve zavrsi sa Kosovom a to ce potrajati sve skupa jos 10-15 god.,smijenit ce se 2-3 vlasti u Srbiji , izace na vidjelo sta su sve pocinili ali mnogih od jos uvijek zivih zrtava nece biti.Ili mozda i tada MZ radi mira u kuci sve to polozi u jos jedne tajne arhive.
- Jaka lobiranja Srbijanskih diplomata(citaj ambasadora Stojanovica),dok nasi slijepo vjeruju u neku pravdu.Nemoguce je da covjek najavi proslavu nakon izricanja presude jos par dana unaprijed.Nije mogao biti ubijedjen da je svojom pricom odbio sve tako teske optuzbe. :? Da apsurd bude veci,juce na RTS neki strucnjak za medjunarodno pravo,na kraju razgobvora kaze da je Srbija pogrijesila sto je povukla kontra tuzbu jer su imali velike sanse za uspjeh. :(
- Duzina trajanja procesa.Znam da je komlikovan ali da traje 14 god.je nemoguce.Cekalo se da svako iskalkulise i na kraju niko nije kriv.
- Pomijeranje granice definicije genocida.Ja kao laik ne mogu da shvatim da nekolicina sudija pise izdvojena misljenja kao da se ne radi o istim zakonima.
Mozda ima jos tih okolnosti ali je samo jedno nemoguce, ne dokazati da je Mladic bio na spisku GS i to sve do 2002 god,da su se mnoge operacije kao i srebrenicka skrojile upravo u GS jer bez njihovog znanja nisu mogli biti angazovani ini korpusi preko Drine.Ne dokazati za Skorpione ko su, sta su i odakle su...
...ili stvarno nisu imali dokaza?

Post Reply