Socijalizam vs. Kapitalizam

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply

Šta je bolje po obicnog covjeka odnosno radnika?

Socijalizam
11
46%
Kapitalizam
13
54%

Total votes: 24

Breathless

Socijalizam vs. Kapitalizam

Post by Breathless » 12/02/2014 21:52

Iskusili smo jedan nepotpun oblik socijalizama, a onda gurnuti u kapitalizam ili da parafraziram Rosu Luxemburg umjesto socijalizma izabrali barbarstvo cije posljedice u BiH ovih dana kulminiraju. Iz te iskustvene perspektive, sta je bolje za obicnog covjeka odnosno radnika i ovu zemlju u cjelosti? Znam da je pitanje potpuno besmisleno, jer je u ravni kao da pitate covjeka, sta je bolje, da je zdrav ili bolestan, ali s obzirom da ce misljenja biti sigurno podijeljena, to samo govori u kakvoj sizofrenoj situaciji smo se danas nasli.

sportman1

Re: Socijalizam vs. Kapitalizam

Post by sportman1 » 13/02/2014 00:51

postoji jedan kalup koji je napravljen u tkz. visoko razvijenim kapital. drustvima i ako se ne uklopi zemlja u taj kalup ,propada.
taj kalup izgleda tako da imas nekoliko procenata bogatih i otprilike 80% stanovnistva koji rade za tih nekoliko procenata.
-na globalnom nivou je taj kalup ili sistem doveo do toga da 85 najbogatijih u svijetu ima imovine kao 3,5 milijarde najsiromasnijih u svijetu, sto je horor nad hororima.

udar 99

Post by udar 99 » 14/02/2014 00:53

sportman1 wrote:postoji jedan kalup koji je napravljen u tkz. visoko razvijenim kapital. drustvima i ako se ne uklopi zemlja u taj kalup ,propada.
taj kalup izgleda tako da imas nekoliko procenata bogatih i otprilike 80% stanovnistva koji rade za tih nekoliko procenata.
-na globalnom nivou je taj kalup ili sistem doveo do toga da 85 najbogatijih u svijetu ima imovine kao 3,5 milijarde najsiromasnijih u svijetu, sto je horor nad hororima.

zavrsen je skup doticnih 1% ( tacnije oo.o1% ) u Davosu , nevjerovatno je da u 21 vijeku zivimo u takvome poretku
i sistemu koji fakticki kolapsira
vec vidjeno u Istoriji , od sistema robovlasnistva do feudalizma i sada neo-liberalna "slobodna trzista "
CEO ja mislim da je jedan od vlasnika Google , Perkins je izazvao smijuriju kada je izjavio da "Bogatasi su proganjani poput Jevreja od strane nacista , ovo je holokaust protiv bogatih od strane 99 % "
slican zakljucak doticni "genijalci iz Davosa " su podrzali
( mislio je prvenstveno na Occupu pokret te desavanja prosloga ljeta u Turskoj , Brazilu , Bugarskoj i vise se i ne zna gdje su sve pobune evo sada i BiH )
napomenuti da ovo nije "kapitalizam vs Socijalizam"
u pitanju je doslovno opstanak nase civilizacije i vrijeme za korak naprijed ka pravednijem i humanijem sistemu

i sam Papa Francis izazvao ne malo kontraverzu kada je objavio da "kapitalizam je trenutno najvece zlo i nejednakost , te siromastvo"

zar nije u Islamu haram uzimati kamate na kredit ?

vrijeme je doslo kada isprazne floskule da ako ste anti-kapitalista , da ste automatski "komunjara anarhista " i slicno
promjena je paradigme i jedini "izam" koji podrzavam je Humanizam !

http://truth-out.org/news/item/21785-the-one-percent-should-be-afraid-the-new-norm-in-the-workplace-is-unstable

Klavikula

Post by Klavikula » 14/02/2014 02:23

Vlasnici kapitala kod radnika će poticati kupnju skupe robe, stanova i tehnologije, obvezujući ih pritom na skupe kredite do razine neizdrživosti. Neplaćeni dugovi izazvat će bankrot banaka, koje će se morati nacionalizirati, pa će država onda krenuti putem koji vodi u komunizam - napisao je to Karl Marx još 1867., a ekonomska je kriza upravo taj citat učinila proročanskim.

http://globus.jutarnji.hr/hrvatska/ispu ... orocanstvo

Vindobona_Fahro

Post by Vindobona_Fahro » 14/02/2014 02:30

Ja sam za manje zlo a to je socijalizam.

udar 99

Post by udar 99 » 14/02/2014 14:37

http://www.klix.ba/biznis/privreda/sad-sokantni-navodi-o-udaru-vlade-na-bogate-gradjane/140214035
pohlepni manijaci , da li je doslo vrijeme da se mazu konopci i spremaju giljotine
:D

spacek

Post by spacek » 14/02/2014 14:54

...
Last edited by spacek on 23/04/2016 12:39, edited 1 time in total.

udar 99

Post by udar 99 » 14/02/2014 18:20

Pleased to meet you, pleased to have you on my plate
your meat is sweet to me
your destiny
your fate
you're my life support, your life is my sport
corporate cannibal, digital criminal
corporate cannibal, eat you like an animal
employer of the year, grandmaster of fear
my blood flows satanical,
mechanical, masonical and chemical
habitual ritual
so good to work for multi-national companies and digital corporate.....
cannibals

korporacijsko -tajkunski kanibali 1%, tako aktuelno sada i u BiH

ljudozderi i psihopate koji su unistili i unistavaju stotine miliona ljudskih zivota
krvava mashina kapitalizma

delllboy79

Post by delllboy79 » 27/10/2016 21:26

Klavikula wrote:Vlasnici kapitala kod radnika će poticati kupnju skupe robe, stanova i tehnologije, obvezujući ih pritom na skupe kredite do razine neizdrživosti. Neplaćeni dugovi izazvat će bankrot banaka, koje će se morati nacionalizirati, pa će država onda krenuti putem koji vodi u komunizam - napisao je to Karl Marx još 1867., a ekonomska je kriza upravo taj citat učinila proročanskim.

http://globus.jutarnji.hr/hrvatska/ispu ... orocanstvo

Jesmo li blize komunizmu.
Evo propade nekoliko banaka.

KB9

Post by KB9 » 28/10/2016 08:23

za nase prostore je najbolja diktatura kakvu je tito sprovodio

Dr. Kuca

Post by Dr. Kuca » 28/10/2016 08:55

Slazem se. Posto je ovo neradnicko podrucije.

aratet

Post by aratet » 28/10/2016 08:58

KB9 wrote:za nase prostore je najbolja diktatura kakvu je tito sprovodio
Zalazem se za slobodno trziste i to je sigurno najbolji model po kojem ekonomija treba da funkcionise ali ovdje to moze funkcionisati samo ako naselimo jedno 10000 stranaca i postavimo ih na rukovodece polozaje kako bi sve to kontrolisali.

sportman1

Post by sportman1 » 28/10/2016 16:03

Ne mozes kapitalizam primjeniti na ljude jer onda grabi svako sebi. Tada je sukob neizbjezan I on vec traje.
Znaci problem je u ljudskog prirodi.

Danas,u svijetu u kojem zivimo rat je neminovan I mora da bude. To trazi korporacijski kapital.
O unistenju biljnog I zivotinjskog svijeta ne treba trositi rijeci.

Po meni doci ce do globalnog nuklearnog rata.
Ostat ce zivot ljudski negdje. Ti novi ljudi ce krenuti is početka.

sportman1

Post by sportman1 » 28/10/2016 16:05

aratet wrote:
Zalazem se za slobodno trziste i to je sigurno najbolji model po kojem ekonomija treba da funkcionise ali ovdje to moze funkcionisati samo ako naselimo jedno 10000 stranaca i postavimo ih na rukovodece polozaje kako bi sve to kontrolisali.

Svakom prema potrebama a onima koji znaju hoce mogu malkice vise.
Samo tako zivot na zemlji ima smisla.

Alternativac1

Post by Alternativac1 » 28/10/2016 16:16

Ne znam o kakvom vi kapitalizmu u BiH pričate. Što reče Damir Nikšić ovo ovde je stranači socijalizam i veze mi nemamo sa kapitalizmom...
A realno, prošli sistem je stvorio neradnike i jedan od krivaca što je propao jesu ti lijeni ljudi koji su bježali ranije sa posla, radili minimalno, stalno bolovanja folovi... I jednostavno nije fer da doktor nauka ima istu platu kao i građevinac.
A u kapitalizmu koliko radiš, koliko si sposoban, toliko ćeš imati... bar u državama gdje je realno stanje stvari koliko-toliko približno teorijskom...

aratet

Post by aratet » 28/10/2016 16:30

Alternativac1 wrote:Ne znam o kakvom vi kapitalizmu u BiH pričate. Što reče Damir Nikšić ovo ovde je stranači socijalizam i veze mi nemamo sa kapitalizmom...
A realno, prošli sistem je stvorio neradnike i jedan od krivaca što je propao jesu ti lijeni ljudi koji su bježali ranije sa posla, radili minimalno, stalno bolovanja folovi... I jednostavno nije fer da doktor nauka ima istu platu kao i građevinac.
A u kapitalizmu koliko radiš, koliko si sposoban, toliko ćeš imati... bar u državama gdje je realno stanje stvari koliko-toliko približno teorijskom...
Pa naravno, ovo nije kapitalizam, ali problem je sto mi ne znamo ni uvesti, a kamoli zivjeti po kapitalizmu
Vec sam gore pisao, treba bar 20 000 stranaca naseliti i staviti ih na neke kljucne pozicije.

Alternativac1

Post by Alternativac1 » 28/10/2016 17:18

aratet wrote:
Alternativac1 wrote:Ne znam o kakvom vi kapitalizmu u BiH pričate. Što reče Damir Nikšić ovo ovde je stranači socijalizam i veze mi nemamo sa kapitalizmom...
Pa naravno, ovo nije kapitalizam, ali problem je sto mi ne znamo ni uvesti, a kamoli zivjeti po kapitalizmu
Vec sam gore pisao, treba bar 20 000 stranaca naseliti i staviti ih na neke kljucne pozicije.
Pusti taj podanički mentalitet.
Imamo mi sposobnih,pametnih i poštenih ljudi ovde samo trebaju isplivati na površinu i maknuti ove neradnike, lopove i ljige sa vrha a to neće biti moguće bez neke spontane revolucije i promjene sistema iz korijena jer sistem radi za te na vrhu.
I tim strancima potpuno i odgovara ovakav sistem kod nas jer smo im farma i kolonija te ih na kraju krajeva i oni štite da unište i ovo malo dobrog što je ostalo i da nas potpuno utjeraju u dužničko ropstvo..

hrle1976

Post by hrle1976 » 28/10/2016 17:20

aratet

Post by aratet » 28/10/2016 17:25

Alternativac1 wrote:
aratet wrote:
Pusti taj podanički mentalitet.
Imamo mi sposobnih,pametnih i poštenih ljudi ovde samo trebaju isplivati na površinu i maknuti ove neradnike, lopove i ljige sa vrha a to neće biti moguće bez neke spontane revolucije i promjene sistema iz korijena jer sistem radi za te na vrhu.
I tim strancima potpuno i odgovara ovakav sistem kod nas jer smo im farma i kolonija te ih na kraju krajeva i oni štite da unište i ovo malo dobrog što je ostalo i da nas potpuno utjeraju u dužničko ropstvo..
Moze ali malo morgen, Bosna je Bosna zbog mentalitete ljudi, a Njemacka je njemacka zbog mentaliteta ljudi.
Neka nasi preuzmu njemacku napravice za kratku vrijeme od nje Bosnu jer je takav mentalitet ljudi, slicno se vec desilo u jednoj drzavi i ona sluzi kao primjer ostalima.

Alternativac1

Post by Alternativac1 » 28/10/2016 17:32

Pa pogledaj Singapur šta je bio prije 50 godina, pogledaj sad...
Došli pametni i pošteni ljudi na vlast i napravili čudo.
Lako se da taj mentalitet promjeniti, samo dobro obrazovanje, po džepu i drakonske kazne za početak. ;-)

KB9

Post by KB9 » 29/10/2016 07:53

aratet wrote:
zbog nemogucnosti tvog scenarija jedini adekvatan za nas nedokazni narod je ovaj sto sam vec naveo

Edin H.

Post by Edin H. » 29/10/2016 13:57

Potpuna podrska bosanskom feudalizmu. :izet:

Post Reply