Snajperisti u Sarajevu..

tempuser

#5851 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by tempuser » 08/03/2020 18:17

I dalje su Titovim stazama revolucije i Mika Bosnic u akciji... :bih: :run:

pirpa

#5852 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by pirpa » 08/03/2020 19:22

Evo ga i ovaj MUP-ovac pravedni :mrgreen:

tempuser

#5853 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by tempuser » 08/03/2020 20:13

Navratio tek toliko da očitam stanje! :D
Što bi Šibi rekao: u zemilji ničeg novoga! :lol:

strucnjakdemagog

#5854 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by strucnjakdemagog » 08/03/2020 20:18

Ako se već priča o Ševama i snajperisanju po Sarajevu, zarad mladjih generacija koje ovo možda čitaju treba da se kaže da su te iste Ševe pucale i po građanima Sarajeva, i s jedne i s druge strane Miljacke. Za ovo ima dovoljno dokaza i svjedoka, a s nekima od istih sam i lično razgovarao.
U pravu je @PM72 kad kaže da u nekim diskusijama ne treba učestvovati, ali neke stvari se jednostavno ne mogu prećutati.

trocadero

#5855 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by trocadero » 08/03/2020 20:43

Nekako s proljeća wrote:
07/03/2020 08:27

Mislim da bi bilo zanimljivo objaviti mapu sa pravcem Nedzarići-barikada-SOS-naselje Mlađani, cestu sa lokacijom na kojoj je pogođen Suljević Suad , iz novembra 1992. Koliko se sjećam vidljivost je bila odlična, rano popodne je bilo. Imao je šljem na glavi , a vjerovatno kroz zadnjju šoferšajbnu dobio metak u glavu, moguće iz sa boka nisam siguran, sa nekog od snajperskih položaja VRS iz Nedzarića. Ako neko zna tačnu lokaciju auta gdje je pogođen Suljević, možda bi i mogli to mapirati sa nekom okvirnom šemom. @trocadero , ako imaš saznanja odakle se uglavnom pokrivao ovaj cestovni pravac, valjalo bi.
Ne bih ti baš znao.Osim one frke '95 oko Betonare slabo sam tamo zalazio tokom rata.Dosta zajebano, ubi sa svih strana...a ne, ne, opasno po život. Tokom '92 u nekoj ispomoći bez vodiča našu grupu neki vaš lola dobro rafalno nagrdio niz aleju Branka Bajića. Ranjenih pun kombi, šou...
Ne znam ni lokaciju gdje je pogođen taj što ga spominješ.Ako je snajperom onda možda sa tih viših zgrada, Dom staraca, Dom slijepih, Teologija, kasarna, škola...

pirpa

#5856 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by pirpa » 08/03/2020 20:51

strucnjakdemagog wrote:
08/03/2020 20:18
Ako se već priča o Ševama i snajperisanju po Sarajevu, zarad mladjih generacija koje ovo možda čitaju treba da se kaže da su te iste Ševe pucale i po građanima Sarajeva, i s jedne i s druge strane Miljacke. Za ovo ima dovoljno dokaza i svjedoka, a s nekima od istih sam i lično razgovarao.
U pravu je @PM72 kad kaže da u nekim diskusijama ne treba učestvovati, ali neke stvari se jednostavno ne mogu prećutati.
Edine jesi li to ti :D

strucnjakdemagog

#5857 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by strucnjakdemagog » 08/03/2020 21:11

Pripadnik ARBiH, Srbin, mi je pričao da je jednom prilikom tokom 93. ili 94. snajper ranio stariju ženu na mjestu gdje nikako nije mogla biti pogodjena sa teritorije pod kontrolom VRS. On tvrdi da je pucano sa "Šibice".
Meni je djelovao uvjerljivo.

pirpa

#5858 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by pirpa » 08/03/2020 21:31

a đe su ševe u svoj toj priči .. :roll:

PM72

#5859 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by PM72 » 08/03/2020 21:34

Nije mi se jednom desilo da pokraj mene padne zalutali metak,udari u zgradu,auto ili prozor...i to nikad nisam pripisivao djelovanju snajpera.Nekad mi je bilo mrsko čistit pušku pa opletem metak u vis a obavezno cijev okrenem u pravcu Ilidze ili Lukavice pa ako koga tamo čvakne-dobro i jest.Tada nisam razmišljao hoćel potrefiti četnika ili dijete,starca...

Također,na moje oči se moj kolega stropoštao na asfalt i počeo jaukati.U prvi mah smo se počeli kočiti od smjeha kako je smotan...ali,kad ga je krv oblila...potrefio ga zalutali metak PAM -a sa Ilidze.Ušao mu kroz rame i okrenuo se na lopatici.Napravio ga doživotnim invalidom.

A nisu ga ”ševe” gađale...doduše,sve su prilike da će nas ovdje ubjeđivati kako su bili ubačeni u redove VRS pa pucali po gradu.Ko zna,možda je Herenda ispaljivao i one avio bombe -samo da optuži srpsku stranu a oni to ne bi nikad uradili.Ma kakvi.

tempuser

#5860 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by tempuser » 08/03/2020 21:58

Tetku moje shahe nasao metak u stanu na 2. sp tik iznad Tvina. Nigdje direktnog pogleda sa druge strane, a zena otisla bogu na istinu...

TheGodfather001

#5861 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by TheGodfather001 » 08/03/2020 22:18

Zna li iko čiji snajper ubi dvojicu francuskih UN? Prvi ubijen na Dobrinji, a drugi između Skupštine i Filozofskog faksa dok je upravljao viljuškarom?

https://www.latimes.com/archives/la-xpm ... story.html
A U.N. spokesman, Lt. Col. Gary Coward, said an investigation into Friday’s killing had proved inconclusive. He said the shot could have been fired by either side--the Bosnian army or rebel Serbs--although the army positions were more likely.
Mislim da je u presudi protiv Karadžića ili Mladića ili čak kod obojice, utvrđeno da su pripadnici Armije BiH otvarali vatru po međunarodnim snagama da bi izazvali akciju protiv VRS.... Ševe ili ne?

Izlija

#5862 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Izlija » 08/03/2020 22:25

Uopšte se neću doticati uloge ševa u ratu, niti ću ih braniti niti kuditi, samo ću se držati objašnjenja nekih neobjašnjivih pogibija u ratu. Poginulo je nekoliko osoba koje znam a koje bisu bile izložene direktnom pogledu prema neprijateljskim položajima, obično ih je zaklanjala zgrada ispred i svi su se čudili odakle je metak došao jer im je prozor “zaštićen”, u jednom slučaju umalo jedan policajac nije nastradao jer je jedini bio naoružan i stajao je ispred susjedne zgrade, njegova sreća je bila da je imao kod sebe samo pištolj a pomenuta osoba je stradala od većeg kalibra. Iako je u tim trenutcima objašnjenje bilo nevjerovoatno i većini bi lakše bilo objasniti kako se atom cijepa nego kako metak putuje logika je jednostavna a nadam se da će slijedeće slike mnogo toga objasniti. Image
Ovo je na kraćim dometima a slijedeća slika daje prikaz na daleko većim razadljinama
Image

Izlija

#5863 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Izlija » 08/03/2020 22:30

TheGodfather001 wrote:
08/03/2020 22:18
Zna li iko čiji snajper ubi dvojicu francuskih UN? Prvi ubijen na Dobrinji, a drugi između Skupštine i Filozofskog faksa dok je upravljao viljuškarom?

A U.N. spokesman, Lt. Col. Gary Coward, said an investigation into Friday’s killing had proved inconclusive. He said the shot could have been fired by either side--the Bosnian army or rebel Serbs--although the army positions were more likely.
Mislim da je u presudi protiv Karadžića ili Mladića ili čak kod obojice, utvrđeno da su pripadnici Armije BiH otvarali vatru po međunarodnim snagama da bi izazvali akciju protiv VRS.... Ševe ili ne?
Taj slučaj na dobrinji neću komentarisari jer nisam bio prisutan ali ovaj kod filozofije hoću jer sam bio tu kada je poginuo i odgovorno tvrdim da ga je ubio snajper sa grbavice a njegov komandir je direktno odgovoran za prikrivanje dokaza jer je razbio staklo kroz koje je ubijen da prikrije dokaze odakle je metak došao.

strucnjakdemagog

#5864 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by strucnjakdemagog » 08/03/2020 22:33

PM72 wrote:
08/03/2020 21:34
Nije mi se jednom desilo da pokraj mene padne zalutali metak,udari u zgradu,auto ili prozor...i to nikad nisam pripisivao djelovanju snajpera.Nekad mi je bilo mrsko čistit pušku pa opletem metak u vis a obavezno cijev okrenem u pravcu Ilidze ili Lukavice pa ako koga tamo čvakne-dobro i jest.Tada nisam razmišljao hoćel potrefiti četnika ili dijete,starca...

Također,na moje oči se moj kolega stropoštao na asfalt i počeo jaukati.U prvi mah smo se počeli kočiti od smjeha kako je smotan...ali,kad ga je krv oblila...potrefio ga zalutali metak PAM -a sa Ilidze.Ušao mu kroz rame i okrenuo se na lopatici.Napravio ga doživotnim invalidom.

A nisu ga ”ševe” gađale...doduše,sve su prilike da će nas ovdje ubjeđivati kako su bili ubačeni u redove VRS pa pucali po gradu.Ko zna,možda je Herenda ispaljivao i one avio bombe -samo da optuži srpsku stranu a oni to ne bi nikad uradili.Ma kakvi.

Da nisu možda zalutali meci i Cacine pogodili, malo prije nego što je izmasakrirao mlade vojne policajce? Da nije i Bajramovića zalutali pogodio? I Boška i Admiru? Francuskog vojnika? Baš je bilo pehova.

strucnjakdemagog

#5865 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by strucnjakdemagog » 08/03/2020 22:35

TheGodfather001 wrote:

Ma jok bolan, zalutali metak.

trocadero

#5866 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by trocadero » 08/03/2020 23:21

Izlija wrote:
08/03/2020 22:30
TheGodfather001 wrote:

Taj slučaj na dobrinji neću komentarisari jer nisam bio prisutan ali ovaj kod filozofije hoću jer sam bio tu kada je poginuo i odgovorno tvrdim da ga je ubio snajper sa grbavice a njegov komandir je direktno odgovoran za prikrivanje dokaza jer je razbio staklo kroz koje je ubijen da prikrije dokaze odakle je metak došao.
Jel mogao taj metak možda doći iz pravca zgrade " Kifle" kod OHR-a? :roll:

Izlija

#5867 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Izlija » 08/03/2020 23:29

Objašnjeno već na temi

trocadero

#5868 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by trocadero » 08/03/2020 23:33

Šta, jel mogao ili nije?

Nekako s proljeća

#5869 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Nekako s proljeća » 09/03/2020 07:28

TheGodfather001 wrote:

Obrađivali smo detaljno na sredini teme pa ka kraju taj slučaj ubistva pripadnika UN snaga , pri postavljanju antisnajperske zaštite , pravac zgrade Metalka na drugoj strani Miljacke. VRS a ne pripadnik ''Ševa'' je ubica. A paralelno smo i slučaj ubistva uz aerodromsku cestu, neko od naših snaga je pucao i pogodio u vrat pripadnika snaga UN-a. Prvi slučaj smo baš baš detaljno pretresli i dobro za dokumentovali, valjda su mape i fotografije i danas vidljive.

@trocadero , hvala na odgovoru iako je jako mršav. Ni za tog izrešetanog kombija ne mogu da se zakačim zbog okvira teme, a i što sam taraba koji ne zna baš dobro pozicije snajpera ili antisnajpera. Po meni je strijelac bio u kući negdje od sredine stare Lukavičke ceste pa prema Dobrinji 5. To je krajnja desna margina iz ugla Nedzarića, a kranja lijeva margina bi bila pozicija odakle je ubijen Ramiz Salčin. Iz dubine Nedzarića do mete (okvirno oko sredine SOS sela) je lokacija škole pa lijevo nekih 200 metara, za daljinu između strijelca ne znam sa sigurnošću krajnju daljinu. Ali sigurna daljina od današnje škole ''Aleksa Šantić'' do ulaza u Dobrinju (barikade) je oko 600 metara. To pamtim jer nam je trebala daljina od rova sa PAT-om kojim smo vam mogli tući par stotina metara stare Lukavičke ceste, ako nekad' krenete na foru sa oklopnim vozilima prema nama u xy akciji. Pa je u potrazi za tom informacijom nešto računato među saborcima, da bi jedan od najboljih strijelaca ponudio razdaljinu od 500 metara, jer je bilo poznato da on golim okom iz ''papovke'' pogađa kuglu od ulične rasvjete oko današnje škole ''Aleksa Š.''.
Dakle, po meni je razdaljina između snajperiste iz Nedzarića i mete u vozilu od 700 do najviše 1200 metara. To su daljine za pušku sa optikom.

Puška ''papovka '' je bila na glasu da je precizna na daljinu. Mislim da ih je bilo viška na liniji i da ih je nekoliko u oružarnici prepravljeno u području magacina za municiju. Nekako je tu ugrađen okvir od 30 metaka , koji bi zamjenio originalno rješenje za ''papovku'' od pet metaka maksimalno. Nešto se moglo iskoristiti to modifikovano , ali su se pojavili i problemi ...nešto u vezi izduvnih gasova nakon opaljenja... tako nekako.
Image
U novembru 1992. nas je od snaga VRS u Nedzarićima razdvajala stara Lukavička cesta , na njenom početnom dijelu iz pravca Dobrinje ka unutrašnjosti Nedzarića. Orijentaciono od ''barikade'' na ulazu u Dobrinju pa nekih 300 i koji metar. To je pravac krajnje desne margine snajperiste VRS ka meti, sa položaja borbene linije na terenu, ta je linija uvijek budnija pa njoj dajem prednost da je djelovala.

PM72

#5870 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by PM72 » 09/03/2020 09:31

strucnjakdemagog wrote:
08/03/2020 22:33
PM72 wrote:
08/03/2020 21:34

Da nisu možda zalutali meci i Cacine pogodili, malo prije nego što je izmasakrirao mlade vojne policajce? Da nije i Bajramovića zalutali pogodio? I Boška i Admiru? Francuskog vojnika? Baš je bilo pehova.
Međunarodni sud u Hagu je ,očigledno,greškom osudio komadante SRK VRS za ubijanja civila prilikom opsade grada...ne znam kako su samo stigli da pobiju tolike ljude-ovi iz Ševa.

PM72

#5871 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by PM72 » 09/03/2020 09:41

NSP,čini mi se da je PAP-ovka imala okvir od 10 a M48 - 5 metaka .Bar u "drotovskim" verzijama. :wink:

Seawolf

#5872 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Seawolf » 09/03/2020 10:11

PM72 wrote:
09/03/2020 09:41
NSP,čini mi se da je PAP-ovka imala okvir od 10 a M48 - 5 metaka .Bar u "drotovskim" verzijama. :wink:
Upravo tako, samo što to nije okvir, nego magacin u koji se meci ubacuju iz "šnale".

Kataklinger

#5873 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Kataklinger » 09/03/2020 11:26

Izlija wrote:
08/03/2020 22:30
Samo da quotam ovaj dio, pratim temu od pocetka, pogotovo ovaj dio sa ubijenim UN sluzbenikom u viljuskaru. Zanimljiv podatak, pitanje je zasto je to uradio? A neko je pitao odakle je dosao metak, ako se dobro sjecam sta se ovdje pisalo, jedino je mogao doci s druge strane Miljacke, sa zgrade Kifla jel (ako se tako zove u narodu)?

PM72

#5874 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by PM72 » 09/03/2020 11:31

"Kifla" je na Malti a ovo je "metalka" i u njoj su bili snajperisti koji su snajperima i sijačima pokrivali od Muzeja preko Vrbanje i sve do Skenderije.

Dozer

#5875 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer » 09/03/2020 11:47

:thumbup:

Post Reply