Snajperisti u Sarajevu..

Post Reply
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4101 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Jok ja, bogu mi :D
To na sliKi je Ruski 14,5, tzv. lovac na tenkove, a mi ti to nismo imali. Nekada se pojavila jedna slicna, ali nisam ja to duzio. :D
Ko ce nosat' onol'ku skalameriju ba :lol:
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#4102 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by pirpa »

aha..do mene je :mrgreen:

znam da si spominjao da si dužio neku pusku 12,7mm pa reko da nije to ta... vala ni ta tvoja puska sto si duzio nije nesto laksa od ove na slici :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4103 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Ma nisam ni tu duzio, samo oliopa koji takme :D
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#4104 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by pirpa »

pametno , đe češ vuči skalameriju uz stepeništa zgrada i nebodera :mrgreen:

jesi li joj upamtio trzaj , ja kad sam prvi put pucao iz bokerice četri dana me rame bolilo :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4105 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Kad ne znas drzat' pusku :lol: :lol:
Mora imati 3 cvrsta i 1 polucvrsti oslonac ;)
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#4106 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by agent_zero »

Dozer wrote:Jok ja, bogu mi :D
To na sliKi je Ruski 14,5, tzv. lovac na tenkove, a mi ti to nismo imali. Nekada se pojavila jedna slicna, ali nisam ja to duzio. :D
Ko ce nosat' onol'ku skalameriju ba :lol:
I šta je s onom skalamerijom mogao jednom recimo Tiger tenku?
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4107 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Njemu nista. Ali ostaloj gvozdjuriji... ;-)
Doduse, ne znam kako bi to izgledalo s pogotkom u motor i njemu...
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#4108 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by pirpa »

Dozer wrote:Kad ne znas drzat' pusku :lol: :lol:
Mora imati 3 cvrsta i 1 polucvrsti oslonac ;)
Pa šta ako ne znam :mrgreen:

Ne možemo svi biti kao @ramzes i ti.... Daj samo sto veći kalibar. Pravi pohlepnici :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4109 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Pa nista ako ne znas :D
Onda boli rame. A nekad i vilica :lol: :lol: :lol:
Bijeli look
Posts: 106
Joined: 05/05/2016 13:30

#4110 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Bijeli look »

Pozdrav raja,
Nije vezano za temu, ali pošto vidim da ovdje ima eksperata za oružje, da Vas priupitam nešto, uz izvinjenje moderatoru.
Je li ovo može biti mina? (označeno minsko polje je 20ak metara iznad, tako da se mogla komotno skotrljati do vode niz okomitu nizbrdicu).
Image


Je li ovo može biti tromblon? Ima ono k’o propeler na repu, pa mi sumnjivo.
Image
zigson
Posts: 3015
Joined: 04/04/2015 22:17

#4111 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by zigson »

Bijeli look wrote:Pozdrav raja,
Nije vezano za temu, ali pošto vidim da ovdje ima eksperata za oružje, da Vas priupitam nešto, uz izvinjenje moderatoru.
Moze i moze
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4112 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Prvo - vjerovatno jeste mina. NE DIRAJ!!! Iako nije ukopana, izgleda da je malo natucena s gornje strane i po upaljacu, sto moze znaciti da je upaljac nestabilan. Zovi deminere i prijavi.
A bilo bi dobro da uslikas i poblize, samo to... Kojih je dimenzija?
Meni lici na neku od ovih:
Image

Image

Drugo - to je samo dio tromblona, tj. rep, cini mi se kumulativnog. Ako je sa strane kontra krilaca suplje kao i gdje su krulca, slobodno baci u kantu. To je detoniralo davno, i ostao samo taj rep sa stubom, sto mozes uporediti s ovom slikom:

Image
Bijeli look
Posts: 106
Joined: 05/05/2016 13:30

#4113 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Bijeli look »

Što se potencijalne mine tiče, prečnik je odokativno između 15 i 20 cm, nisam mjerio. :D
Idem u svakakve zabiti u ribolov, što dalje od ljudskih bića, to bolje, ovisno o vremenu na raspolaganju. Ironično je da ova lokacija nije uopšte daleko od civilizacije, nalazi se neposredno pored saobraćajnice Sarajevo – Mostar, na rijeci Zujevini, čim se prođe ona šljunkara pored ceste, kad se ide iz Sarajeva. Evo na slici sam označio gdje se otprilike nalazi ova potencijalna mina, a crvenim je označen znak za mine što se nalazi iznad rijeke, na uzbrdici. Tromblon se nalazi u grmu, na obali rijeke koja je bliža cesti, baš negdje u liniji sa ovim crvenim znakom.
Image
Poslaću mail i BH MAC-u, pa neka oni dalje provjeravaju, za to su plaćeni.
Ne bih da više začatavamo temu, pisao sam ovdje isključivo jer sam vidio da se razumijete u oružje, pa mi se doimao najefikasniji način da dobijem pouzdan odgovor. Moderator može slobodno obrisati postove vezane za moje pitanje.
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#4114 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by commendatore »

Sarajmen wrote:Neka ih, konkretna su pitanja i odgovori, nešto se može naučiti iako nije tematska materija. pozz
:thumbup:


da i jako mi je drago sto se coek nije pravio pametan da vadi i dira ta sranja.... nizvodno sarajeva prema neretvi ima ih u rijekama bruku navodno u kanjonu rakitnice isto tako....
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#4115 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by direstraits0078 »

commendatore wrote:
Sarajmen wrote:Neka ih, konkretna su pitanja i odgovori, nešto se može naučiti iako nije tematska materija. pozz
:thumbup:


da i jako mi je drago sto se coek nije pravio pametan da vadi i dira ta sranja.... nizvodno sarajeva prema neretvi ima ih u rijekama bruku navodno u kanjonu rakitnice isto tako....
Nizvodno Sarajeva prema Neretvi? :? Malo si pomjesao rotkve i romboide i note i piramide. :D Ako mislis na Rakitnicu, na tom dijelu nije kriticno. Ovaj dio oko Hadzica je poprilicno zagadjen.

Sorry na off-topicu.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#4116 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by ranger »

commendatore wrote:
Sarajmen wrote:Neka ih, konkretna su pitanja i odgovori, nešto se može naučiti iako nije tematska materija. pozz
:thumbup:


da i jako mi je drago sto se coek nije pravio pametan da vadi i dira ta sranja.... nizvodno sarajeva prema neretvi ima ih u rijekama bruku navodno u kanjonu rakitnice isto tako....
tacno, bujice slijevanjem s padina snesu u neretvu/rakitnicu svega i svacega... ja i dan danas oko kuce u zemlji nalazim cahure iako je sve prekopano preorano :-?
Bijeli look
Posts: 106
Joined: 05/05/2016 13:30

#4117 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Bijeli look »

U kanjonu Rakitnice sam bio dosta puta, od Šabića pa nizvodno sve do Dubočana, i nisam stvarno nikad ništa sumnjivo vidio, bar što se tiče mina i nus-a. Doduše išao sam i uzvodno Miljackom, od Kozije Ćuprije pa do sastavaka P. i M. Miljacke, pa ni tu nisam imao neugodna iznenađenja poput ovog na Zujevini, iako taj dio rijeke mnogi izbjegavaju, upravo zbog navodnih mina.
Evo vam jedan koristan link, mape koje uvijek analiziram kad idem na nove terene, i po njima podešavam nivo opreznosti.
http://euforbih.org/infopoint/
Što se samih mina tiče, pretpostavljam da vrijeme i elementi utiču na njihovo stanje, i nadam se da one koje stoje u vodi 20+ godina mogu izgubiti svoje ubitačno dejstvo, ali to je sve lutrija i bolje se držati na sigurnoj distanci od svih sumnjivih predmeta.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#4118 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by pirpa »

. :mrgreen:
Bijeli look
Posts: 106
Joined: 05/05/2016 13:30

#4119 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Bijeli look »

Guglao sam dosta o minama u ova 2 dana, a otuda i izraz nus. A ne znam ni iz kojeg razloga bih se pretvarao i glumio, ne vidim logiku u tome. Teorije zavjere na svakom koraku... :? Inače me ne zanima oružje ni u kategoriji pod razno, interesujem se o minama jer su mi jedini neprijatelj, pošto volim i medu i poskoka, a bogme i zeku. :-D Ribe hvatam i odmah puštam, uvijek pokupim malo smeća u kesu kad krenem kući, pa bacim u prvi kontejner. Na Rakitnici čisto rekreacijski, odmor za dušu ona silna ljepota bosanskohercegovačka. A tebi pozdrav i sve najbolje. :-D
zigson
Posts: 3015
Joined: 04/04/2015 22:17

#4120 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by zigson »

Bijeli look wrote:U kanjonu Rakitnice sam bio dosta puta, od Šabića pa nizvodno sve do Dubočana, i nisam stvarno nikad ništa sumnjivo vidio, bar što se tiče mina i nus-a. Doduše išao sam i uzvodno Miljackom, od Kozije Ćuprije pa do sastavaka P. i M. Miljacke, pa ni tu nisam imao neugodna iznenađenja poput ovog na Zujevini, iako taj dio rijeke mnogi izbjegavaju, upravo zbog navodnih mina.
Evo vam jedan koristan link, mape koje uvijek analiziram kad idem na nove terene, i po njima podešavam nivo opreznosti.
http://euforbih.org/infopoint/
Što se samih mina tiče, pretpostavljam da vrijeme i elementi utiču na njihovo stanje, i nadam se da one koje stoje u vodi 20+ godina mogu izgubiti svoje ubitačno dejstvo, ali to je sve lutrija i bolje se držati na sigurnoj distanci od svih sumnjivih predmeta.
Nemoj se nista nadati, kad je vidis zaobidji je, eventualno oznaci i zovi nadlezne..

A i ja sam na prvu pomislio da si troll, al valjda nisi, tebi na dusu :P
User avatar
Izlija
Posts: 1209
Joined: 20/05/2010 13:04

#4121 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Izlija »

@ Bijeli look
Na drugoj slici je košuljica od svijetlećeg tromblona i nije opasna nimalo, komad metala koji te nemože puno nagrditi ni ako ti padne na glavu poslje ispaljivanja. Na slici 1 mi ono više liči na kompresor od frižidera ali ako uzmeš u obzir da si u neposrednoj blizini našao i tromblon onda je bolje zaobići. Jednom davno sam od druga iz MAC-a dobio savjet oko obilježavanja mina u i oko rijeka, obavezno obilježi lokaciju mine, nikada ne označavaj minu u krugu od 1m, nikada ne označavaj minu uzvodno od njenog položaja a ako je označavaš u vodi i njenoj neposrednoj lokaciji uvijek štap kojim obilježavaš neka bude udaljen za 1,5 dužina štapa od mine i uvijek nizvodno. Najbolje je minu označiti iznad linije maksimalnog plava na obali u ravni sa minom i sa vidnom oznakom na vrhu štapa po kojoj se bitno razlikuje od okoline. Uvijek kada primjetiš NUS ili zovi MUP ili MAC .
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4122 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

direstraits0078 wrote:
commendatore wrote:
Sarajmen wrote:Neka ih, konkretna su pitanja i odgovori, nešto se može naučiti iako nije tematska materija. pozz
:thumbup:


da i jako mi je drago sto se coek nije pravio pametan da vadi i dira ta sranja.... nizvodno sarajeva prema neretvi ima ih u rijekama bruku navodno u kanjonu rakitnice isto tako....
Nizvodno Sarajeva prema Neretvi? :? Malo si pomjesao rotkve i romboide i note i piramide. :D Ako mislis na Rakitnicu, na tom dijelu nije kriticno. Ovaj dio oko Hadzica je poprilicno zagadjen.

Sorry na off-topicu.
Haj' se zakuni :D
Scena iz maja '98. Krenuli na Glavaticevo, malo da gOnjamo pastrmku, i ne bi tu nista pa skontamo da odemo i malo dalje, u kanjon Rakitnice, prema Trnovu. Sreca pa s nama bi i jedan iz Konjica, koji zna taj teren do u milimetar. Elem, parkirali auta, pa lagano uz brdo da bismo zaobisli jednu liticu i s druge strane sisli prema visecem mostu (ne pitajte me gdje je to tacno bilo jer - nemam pojma. Tada bio prvi, i zadnji put). Dosli na most, ispod nas voda bistra k'o suza, sunce sija, ruke se vec sam trzaju da zabacuju...nedirnuta priroda.
I stali na mostu jer nam je privuklo paznju nesto dole, na 2-3m pjescane "plaze" od vode i nekih 30-ak m niz vodu.
Reko' - hajmo nazad.
Razlog - na tom pijesku smo prebrojali 12-13 "pasteta" i "klackalica". Vjerovatno ih je proljetna nabujala voda digla negdje uzvodno, nosila, i onda "parkirala" tu.
Usput receno, u Konjicu su, ispod stare cuprije, do kraja '97 bile razvucene mreze, upravo da uhvate te razne mine koje je Neretva donosila iz pravca Borackog jezera. A te '97 i mi smo ih oko Glavaticeva znali vidjati kako plivaju povrsinom i idu prema Konjicu. Znali smo se zajebavati i zabacivati olova na njih, ne bi li ih detonirali. Naravno - bezuspjesno. Ali, vecinu smo kasnije mogli cuti da bubnu dole u kanjonu, vjerovatno u brzacima upaljacem udare u kakav kamen ili stijenu.

Dakle, za sve one koji jalasaju po prirodi, bilo radi lova, a potogovo ribolova - ne idite na nepoznat teren, pogotovo ako znate da su linije bile u relativnoj blizini. Voda zna mine prenijeti i do 30km nizvodno.
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#4123 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by commendatore »

Dozer wrote: Haj' se zakuni :D
Scena iz maja '98. Krenuli na Glavaticevo, malo da gOnjamo pastrmku, i ne bi tu nista pa skontamo da odemo i malo dalje, u kanjon Rakitnice, prema Trnovu. Sreca pa s nama bi i jedan iz Konjica, koji zna taj teren do u milimetar. Elem, parkirali auta, pa lagano uz brdo da bismo zaobisli jednu liticu i s druge strane sisli prema visecem mostu (ne pitajte me gdje je to tacno bilo jer - nemam pojma. Tada bio prvi, i zadnji put). Dosli na most, ispod nas voda bistra k'o suza, sunce sija, ruke se vec sam trzaju da zabacuju...nedirnuta priroda.
I stali na mostu jer nam je privuklo paznju nesto dole, na 2-3m pjescane "plaze" od vode i nekih 30-ak m niz vodu.
Reko' - hajmo nazad.
Razlog - na tom pijesku smo prebrojali 12-13 "pasteta" i "klackalica". Vjerovatno ih je proljetna nabujala voda digla negdje uzvodno, nosila, i onda "parkirala" tu.
Usput receno, u Konjicu su, ispod stare cuprije, do kraja '97 bile razvucene mreze, upravo da uhvate te razne mine koje je Neretva donosila iz pravca Borackog jezera. A te '97 i mi smo ih oko Glavaticeva znali vidjati kako plivaju povrsinom i idu prema Konjicu. Znali smo se zajebavati i zabacivati olova na njih, ne bi li ih detonirali. Naravno - bezuspjesno. Ali, vecinu smo kasnije mogli cuti da bubnu dole u kanjonu, vjerovatno u brzacima upaljacem udare u kakav kamen ili stijenu.

Dakle, za sve one koji jalasaju po prirodi, bilo radi lova, a potogovo ribolova - ne idite na nepoznat teren, pogotovo ako znate da su linije bile u relativnoj blizini. Voda zna mine prenijeti i do 30km nizvodno.
hvala stari sto si potvrdio da nemam pojma o geometriji :lol: :mrgreen: :thumbup:
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#4124 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by Dozer »

Naravno. Ali voda to radi puno "bolje", pa se zato treba malo paziti na takvim terenima gdje postoje takve mogucnosti. Jbg, ali tako nam je... I bice tako jos bar 50 godina.
To nam je nasa borba dala...
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#4125 Re: Snajperisti u Sarajevu..

Post by ranger »

ima i film o njoj, nije los... ne znam kolko je realan.
Battle of Sevastopol
Post Reply