Smtna Kazna - za ili protiv

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

ja71
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Smtna Kazna - za ili protiv

Post by ja71 » 11/07/2006 17:27

Kakav je stav nasih religija po tom pitanju ?
Kakav je vas licni stav ?

Moj stav:
Protiv.

Razlozi:
-niko nema prava odlucivati o tudjem zivotu ili smrti
-ne daje mogucnost nekome da se popravi
-ako se izvrsi nepovratna je. ako je neko osudjen na dozivotnu i posle 10 godina se dokaze na nevinost moze se covjek bar posle 10 godina pustiti na slobodu
-nema zastrasujuce djelovanje. Drzave sa smrtnom kaznom imaju cak i vecu stopu kriminaliteta od onih sa manjom
-otvara pitanje: da li je i dzelat ubica ?

trinaesti

Post by trinaesti » 11/07/2006 17:41

islam koliko znam dozvoljava smrtu kaznu. ali se kaže da je uvijek bolje oprostiti, tj. halaliti.

smatram da je potrebno je donijeti zakon na nivou države koji će omogućiti oštećenom/noj ili porodici oštećenog/e da izabere da li želi da se sprovede smrtna kazna ako sud donese takvu presudu. ako želi onda da se smrtna kazna po presudi izvrši ili ako porodica ne želi da onda to bude izmjenjeno u neku drugu kaznu.

dakle ja sam za postojanje smrtne kazna kao takve.
argument: niko nema prava odlucivati o tudjem zivotu ili smrti stoji. ali isto tako ni ubice nemaju to pravo. a o popravku jednog ubice dalo bi se pricati.

Eshek

Re: Smtna Kazna - za ili protiv

Post by Eshek » 11/07/2006 17:50

ja71 wrote:Kakav je stav nasih religija po tom pitanju ?

Moj stav:
Protiv.

Razlozi:
-ako se izvrsi nepovratna je. ako je neko osudjen na dozivotnu i posle 10 godina se dokaze na nevinost moze se covjek bar posle 10 godina pustiti na slobodu
-nema zastrasujuce djelovanje. Drzave sa smrtnom kaznom imaju cak i vecu stopu kriminaliteta od onih sa manjom

Podržavam smrtnu kaznu za najteže oblike krivičnih djela, ali pod uslovom da je krivica nedvojbeno dokazana materijalnim dokazima. Većina grešaka se dešavaju kada je ljudski faktor umiješan, tj. svjedoci. U tom slučaju bih preventivno dijelio doživotnu robiju.

Ili smrtna, ili doživotna robija sa teškim radom.

daduli_sa

Post by daduli_sa » 11/07/2006 17:51

Moj stav:
Protiv.

ZA!
Razlozi:

O cijem je on/ona odlucivao?!

Koja je svrha popravljanja ako se radi o djelu koje za kaznu ima mogucnost ili dozivotnu robiju bez prava na pomilovanje ili smrtna kazna?! Cemu popravljanje?! I cemu drzanje takve osobe u zatocenistvu?! Nije li to manje humano?!

Uglavnom se radi o provjerenim slucajevima... jedini razlog radi kojeg sam pomalo protiv, ali i to se moze isljuciti...

Previse filozofije i statistike.

Generalno - ZA, iz ciste humanosti i pravde, i zbog zrtve , a i samog osudjenika.

mr2

Post by mr2 » 11/07/2006 18:08

Marc Dutroux .....jedan od monstruma koje zasluzuje smrtnu kaznu. :x :x :x

Beslija

Post by Beslija » 11/07/2006 18:14

Tema je veoma osjetljiva.............ja sam ZA smrtu kaznu........ali i to je jedno Ubistvo vise......sto hocu da kazem , ne mozes ti covjeka zatvoriti 20 godina kad ti on siluje i ubije dijete........taj covjek zasluzuje smrt........veoma osjetljiva tema , ali ja sam zasigurno za smrtnu kaznu.

A_I_

Post by A_I_ » 11/07/2006 18:38

Eshek wrote:Podržavam smrtnu kaznu za najteže oblike krivičnih djela, ali pod uslovom da je krivica nedvojbeno dokazana materijalnim dokazima. Većina grešaka se dešavaju kada je ljudski faktor umiješan, tj. svjedoci. U tom slučaju bih preventivno dijelio doživotnu robiju.

Ili smrtna, ili doživotna robija sa teškim radom.

dijelim misljenje.
neki monstrumi uopste ne zasluzuju za njih prelijep tretman do kraja zivota koji drzava tj. narod finansira.
samo je najbitnije takvim najgorim slucajevima tj. sudjenjima posvetiti posebnu paznju u dokazivanju zlocina.

senada

Post by senada » 11/07/2006 18:43

samo smrtna kazna! s' ludacima se NE SMIJE pregovarati.
petnaest godina je proslo od dogovora trojice zlikovaca, jednog sizofrenika i dva paranoika koji su si umislili da su "bogovi" i samo na jednom mjestu poubijali 8 hiljada ljudskih zivota!! da li se i jedan od njih pokajao i predao?
ko moze od ludaka ocekivati milost i pokajanje? niko normalan.

Stitch__

Post by Stitch__ » 11/07/2006 18:45

ma kad mi debil uleti bez zmigavca u traku ja bi ga na dvije smrtne osudio :D

neupucena

Post by neupucena » 11/07/2006 18:48

Moj stav:
Protiv.

Razlozi:

Nedavno mi je prvi put kroz glavu prosla pomisao o svrsishodnosti smrtne kazne kao jedinog moguceg rijesenja dok sam citala o dogadjajima u neposrednoj blizini.
Naime, radi se o slucaju mladica iz Bosanske Dubice, koji je za svoje 24 godine vec odgovoran za dva ubistva, koja je pocinio u Svedskoj. Oduzeo je zivot jednom osamnaestogodisnjaku i jednom svom vrsnjaku. U Svedskoj je osudjen i ubrzo deportovan u BiH gdje je koliko shvatam, zivio kao slobodan gradjanin.
Proslog mjeseca nas je sve sokiralo otkrice da je prosle godine ubio i zakopao na svom imanju jednog covjeka, te da ga je posuo vjestackim djubrivom radi brzeg raspadanja a ove godine je ubio jos jednog covjeka koji je pronadjen u ili ispod cumeza na njegovom imanju.
Iako potice iz nestabilne porodice, otac ubijen, mati se ponovo udala, nekako mi je tesko povjerovati da postoji ikakva carolija da se jedna ovakva osoba dovede u ista nalik normalnom stanju.

Alfons Kauders

Post by Alfons Kauders » 11/07/2006 18:48

Stitch__ wrote:ma kad mi debil uleti bez zmigavca u traku ja bi ga na dvije smrtne osudio :D

ja bi one nepismene novinare u avazu na smrt osudio... :D :D

Qler
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Post by Qler » 11/07/2006 18:55

daduli_sa wrote:

Moj stav:
Protiv.

ZA!
Razlozi:

O cijem je on/ona odlucivao?!

Koja je svrha popravljanja ako se radi o djelu koje za kaznu ima mogucnost ili dozivotnu robiju bez prava na pomilovanje ili smrtna kazna?! Cemu popravljanje?! I cemu drzanje takve osobe u zatocenistvu?! Nije li to manje humano?!

Uglavnom se radi o provjerenim slucajevima... jedini razlog radi kojeg sam pomalo protiv, ali i to se moze isljuciti...

Previse filozofije i statistike.

Generalno - ZA, iz ciste humanosti i pravde, i zbog zrtve , a i samog osudjenika.

ovo sam isto htio ja napisati.....

a dzelat je samo dzelat...

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 11/07/2006 19:00

Eshek wrote: doživotna robija sa teškim radom.

definitivno ovo...ali teski rad koji ce biti samofinansiranje yatvorenika, jer je jedini razlog moguce podrske smrtnoj kazni to sto potrosise kisu para na njihovo izdrzavanje...
a koliko znam, niko nema pravo da se igra Boga i samo Bog moze odrediti ko ce kada i kako napustiti ovaj svijet, o kojoj god religiji da se radi...

neupucena

Post by neupucena » 11/07/2006 19:01

ne mogu nikako da predocim sebi da bi se neko ko je u stanju uraditi ovakve stvari ikada mogao promijeniti i da pojam humanosti tu moze imati ikakvu ulogu

BANJA LUKA - Goran Kotaran (23), osumnjičen za dva stravična ubistva u Kozarskoj Dubici, planirao je da otme sina jednog biznismena srpskog porijekla, nastanjenog u Švedskoj, tvrde izvori bliski istrazi.

Ovaj plan raskrinkao je, međutim, Predrag Vrban (31) zvani Pedi Lopov, jedna od dvije Kotaranove žrtve. Po preliminarnim policijskim saznanjima, Vrban, sitni prestupnik, namjeravao je da otkuca plan za otmicu, što ga je, po svoj prilici, stajalo života. Pretpostavlja se da je to bio osnovni motiv za njegovo ubistvo.

Vrban je ubijen u avgustu prošle godine i zakopan u šumi, 200 metara od Kotaranovog doma. Njegovo tijelo krišom je pokopano i zasuto vještačkim đubrivom, kako bi se ubrzalo raspadanje.

Sumnja se da je veliki dio oružja i specijalne opreme za noćno osmatranje, pronađen u Kotaranovoj kući, trebalo da posluži za planiranu otmicu.

Kako saznajemo, Kotaran, već osuđivan za dva ubistva u Švedskoj, priznao je ubistvo Vrbana, ali je negirao da je zadavio Seada Kanurića (49), čije je tijelo iskopano u tajnoj grobnici ispod njegovog kokošinjca. Kanurić, za kog se vjeruje da je njegova druga žrtva, nestao je prije desetak dana. Vjeruje se da je ubijen 21. ili 22. maja ove godine, kad ga je Kotaran zadavio i po istovjetnom scenariju posuo vještačkim đubrivom i sahranio.

"U istrazi se branio kako se Kanurić navodno predozirao i od toga umro u njegovoj kući", kazali su izvori bliski istrazi.

Kako saznajemo, Miroslav Gligić (30) i Borislav Dabić (24), braća po majci, osumnjičeni da su Kotaranu pomogli da pokopa žrtve, u potpunosti su priznali nedjela.

Svi osumnjičeni, pohapšeni u nedjelju rano ujutro u Dubici, smješteni su u zatvoru Tunjice. Prema riječima Ljubomira Ljepojevića, v.d. direktora zatvora, Uprava nije pojačala mjere obezbjeđenja nakon Kotaranovog hapšenja, ali se posebno vodi računa o tome da bude onemogućen međusobni kontakt osumnjičenih.

"Mjere bezbjednosti su redovne, ali posebno pazimo i na to da ne dođe do kontakta Kotarana i Rodoljuba Bijelića, zvanog Rođo, osuđenog za ubistvo Kotaranovog oca, koji kaznu izdržava u našem zatvoru", rekao je Ljepojević.

Prema saznanjima istražnih organa, Kotaran se svojevremeno zarekao da će ubiti Bijelića, koji je njegovog oca Dušana izrešetao u njegovoj kafani u Dubici prije nekoliko godina.

Iako mlad, Kotaran je, za vrijeme kratke kriminalne karijere, uspio da sakupi debeo policijski dosije. Većinu nedjela počinio je u Švedskoj, gdje se uputio nakon ubistva oca. Otišao je kod majke, koja je početkom rata otišla u Švedsku. Tamo je i stekao njihovo državljanstvo. U Skandinaviji je uživao veliki medijski publicitet kao član bande "Oridžinal gangsters" iz Geteborga. Tamo je osuđen za dva ubistva, počinjena prije četiri godine, ali je u zatvoru proveo svega devet mjeseci. U februaru 2002. pretukao je 23-godišnjaka i bacio ga u jezero, gdje se ovaj utopio. Drugo ubistvo počinio je nekoliko mjeseci kasnije, kad je u junu 2002. godine izrešetao 18-godišnjaka na njegovom rođendanskom slavlju. Nakon kraćeg zadržavanja u zatvoru, prije dvije godine je deportovan u BiH

senada

Post by senada » 11/07/2006 19:02

Moj stav:
Protiv.

Razlozi:

ako si jedan ili par ludaka = zlikovaca utuve u glavu da moraju bioloski istijebiti cio jedan visemilionski narod, da li je religijski grijeh takvima oduzeti zivot ili je sevap ostaviti paranoidno manijakalne ubice u zivotu?

na cijoj strani je religija? na strani pravde i istine??

senada

Post by senada » 11/07/2006 19:05

koja to religija treba da stiti zlikovca a kaznjava zrtvu?

senada

Post by senada » 11/07/2006 19:08

zar nije Srebrenica danas ogledalo karadjicevog boga??

senada

Post by senada » 11/07/2006 19:36

ja71 wrote:

ako ti VJERUJES da se
Image
OVAKVI "mogu popraviti" halal ti VJERA!

Last_one

Post by Last_one » 11/07/2006 20:14

U slucajevima:
PEDOFILIJE
SILOVANJA
VISESTRUKIH UBISTAVA SA PREDUMISLJAJEM
.................

apsolutno ZA

Gost123

Post by Gost123 » 11/07/2006 21:29

ja71 wrote:Kakav je vas licni stav ?

Moj stav:
Protiv.

protiv takodjer. jer se ne radi o pravdi nego o osveti. za sam za dozivotni zatvor.

Stitch__

Post by Stitch__ » 11/07/2006 21:32

Alfons Kauders wrote:
Stitch__ wrote:ma kad mi debil uleti bez zmigavca u traku ja bi ga na dvije smrtne osudio :D

a tek one sto francusku na karti traze po juznoj americi :D :D :D

Alfons Kauders

Post by Alfons Kauders » 11/07/2006 22:28

Stitch__ wrote:
Alfons Kauders wrote:

a tek one sto francusku na karti traze po juznoj americi :D :D :D

a da i ne pominjem one sto tvrde da izrael izlazi na crno more... :D :D :D

Stitch__

Post by Stitch__ » 11/07/2006 22:33

ili one sto ne znaju razliku izmedju boje (crna) i stanja (mrtvo) :lol:

Alfons Kauders

Post by Alfons Kauders » 11/07/2006 22:44

Stitch__ wrote:ili one sto ne znaju razliku izmedju boje (crna) i stanja (mrtvo) :lol:

dobro... ima nekih koji nalaze leseve mrtvaca... :D ako se ne varam... :wink: ...a sta tek ono bi za crveno more... :D

Stitch__

Post by Stitch__ » 11/07/2006 22:54

idemo jos jednom:

clanak u oslobodjenju:

Image

dakle, OSLOBODJENJE tvrdi da se izraelska industrija napaja sa sljeva crnog mora, koje je ojha daleko.

jel ti sad jasnije? :D

Post Reply