smrtna kazna

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Anka

Post by Anka » 15/08/2006 14:19

reina, ja sam napisala: U mom zatvoru
Nisam mislila na instituciju, mislila sam na ličnu osvetu.
Pre kritikovanja i osuđivanja, razmisli malo...

Reina

Post by Reina » 15/08/2006 14:20

ztluhcs wrote:
Reina wrote:ko bi tu bio zlocinac i na kraju monstrum :roll:
Država i zajednica... Znači nema lica, nema osobe na koju vežeš čin izvršenja - nema grižnje savjesti...

Samica neko vrijeme a onda smrtna kazna... Bez kablovske, biblioteke, teretane, igrališta. lopte, kurvi i sl...

ok, tu se slazem s tobom ... samica bez tih dodatnih rikvizita :). kablovska biblioteka, teretana itd.

Reina

Post by Reina » 15/08/2006 14:37

Anka wrote:reina, ja sam napisala: U mom zatvoru
Anka wrote: Ali, ubice sadiste,oni koji se iživljavaju,seckaju,peku,siluju,maltretiraju žrtvu pre ubistva, njih treba drugačije tretirati. Takvi moraju pre smrti da osete svu bol koju su oni pravili drugim ljudima. Zar da skot umre u sekundi? Pa to je blagoslov! Taj bi u mom zatvoru molio da bude ubijen.
licna osveta je ono sto je napisao @ let.... u svakom slucaju sam protiv osnivanja privatnih zatvora/mucionica ... kako si vec opisala ... gdje bi
pa bili to i zlocinci molili da ih ubijes....
ne ulazim u licne osvete jer to nije ni tema...

River_isle

Post by River_isle » 15/08/2006 14:52

Pristalice smrtne kazne zanima me za koje djela ju predvidjate?

Recimo narko diler: rastura drogu, pogotvo u posljednje vrijeme smrtni slucajevi nisu rijetkost kada je u pitanju predoziranje (posebice okolina Bihaca); dakle pocinio je nekoliko krivicnih djela: stavljanje u promet opojnih sretstava, ubojstvo (s namjerom) i dr. E sada postoji kvaka u nasem zakonu koja se naziva "za vlastite potrebe", stoga ako diler ima "dozvoljenu" gramazu droge ili ce biti pusten na slobodu ili zadrzan nekoliko dana u pritvoru. Takoder, i tu je tvaka - kada neko posjeduje drogu, odgovara za onoliko koliko je tu prisutno ciste supstance - nadam se da me razumijete.
Jos uvijek sam protiv smrtne kazne jer suvise je djela na koju bi se mogla primijeniti pa bi propali zatvori, masa policije bi ostala bez posla.
Kako sam primjetila neki daju primjere sta, kako.. evo i mojih kazni za neke zlocine (Drakon bi bio ponosan na nas)
1. silovanje - kastriranje;
2. genocid - dozivotna zatvorska kazna bez isporuke posmrtnih ostataka porodici;
3. proizvodnja, dilanje narkotika - kao i kod genocida;
4. pedofilija - zatvorska kazna u trajanju najmanje 20. god.

naravno, pomilovanje ili "skidalje" kazne ne dolazi u obzir.

River_isle

Post by River_isle » 15/08/2006 15:06

nesto se predomisljam:
Prema prvim izvješćima, 27-godišnji M.M. ubio je suprugu Moniku i njihovu 18-mjesečnu kćer Vanesu, a zatim je presudio sebi hicima iz lovačke puške. U zatvoru je bio zbog prijetnji.

U Slakovcu, selu u blizini Čakovca, prijepodne se dogodila nezapamćena tragedija.

Očevid obavljaju policajci međimurske Policijske uprave i istražni sudac Županijskoga suda u Varaždinu.

Rodbina je potvrdila da je ubojica već izdržavao petomjesečnu zatvorsku kaznu zbog prijetnja nevjenčanoj supruzi. (iskon.hr)

Deb's

Post by Deb's » 15/08/2006 15:06

Ne znam, to s zatvorima je komplikovanije! uglavnom ekonomski isplatnije ti dođe finansiranje pogubljenja, neg pravljenja zatvora i sl. sranja!

Dont Let

Post by Dont Let » 15/08/2006 16:23

Reina wrote: ti si se osvrnula na ono sta bi ti nekom uradila/uradio da neko ucini zlo tvom djetetu....
Istina...malo sam se zanijela. :roll:

Zbog milion razloga sam protiv smrtne kazne. I mislim da je veća kazna zatvor, bez mogućnosti pomilovanja. Kažu "bolje dva kriva na slobodi, nego jedan nevin u zatvoru"...kažu...

Dont Let

Post by Dont Let » 15/08/2006 16:25

Deb's wrote:Ne znam, to s zatvorima je komplikovanije! uglavnom ekonomski isplatnije ti dođe finansiranje pogubljenja, neg pravljenja zatvora i sl. sranja!
Možda u Kini i sl. U Americi je pravljeno istraživanje koje je pokazalo da je jeftinije držati zatvorenika čitav život u zatvoru (hrana, smještaj, minimalna - ili već kolika plata...) nego ga pogubiti (onako "humano" kao što oni rade).

tempora

Post by tempora » 15/08/2006 16:47

Ima naroda,koji jos uvijek primjenjuju "licnu osvetu" za povredu casti, za kcerku koja ih je obrukala, za ovo ili ono. Svako zivo bice imalo bi primjeniti neku licnu osvetu, da za isto ima priliku. U licne osvete obicno su ukljuceni i nevini. Sama rijec osveta u meni budi krajnje gnusanje.
Mogu shvatiti tvoju misao ili barem mogu poksati razumjeti ali odmah pomislim i na sve ove "fanatike" koji se dizu u vazduh i ubijaju neduzne, kako bi se "osvetili" za ugnjetavanje, nepravdu, rat i sl. Zasto onda ne mozemo i njihovu osvetu legitimisati i reci da je ispravna, vec je vezivati za fanataticnost, bolest, terorizam i sl? Koja je razlika?

idic

Post by idic » 15/08/2006 16:51

tempora wrote:
Ima naroda,koji jos uvijek primjenjuju "licnu osvetu" za povredu casti, za kcerku koja ih je obrukala, za ovo ili ono. Svako zivo bice imalo bi primjeniti neku licnu osvetu, da za isto ima priliku. U licne osvete obicno su ukljuceni i nevini. Sama rijec osveta u meni budi krajnje gnusanje.
Mogu shvatiti tvoju misao ili barem mogu poksati razumjeti ali odmah pomislim i na sve ove "fanatike" koji se dizu u vazduh i ubijaju neduzne, kako bi se "osvetili" za ugnjetavanje, nepravdu, rat i sl. Zasto onda ne mozemo i njihovu osvetu legitimisati i reci da je ispravna, vec je vezivati za fanataticnost, bolest, terorizam i sl? Koja je razlika?
Tempora kako se osjećaš, jel ti ostalo još dosta do poroda ili sitno brojiš ? Nadam se da ti vrućine ne smetaju i da ne otičeš.

ztluhcs
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.

Post by ztluhcs » 15/08/2006 16:56

tempora wrote:Mogu shvatiti tvoju misao ili barem mogu poksati razumjeti ali odmah pomislim i na sve ove "fanatike" koji se dizu u vazduh i ubijaju neduzne, kako bi se "osvetili" za ugnjetavanje, nepravdu, rat i sl. Zasto onda ne mozemo i njihovu osvetu legitimisati i reci da je ispravna, vec je vezivati za fanataticnost, bolest, terorizam i sl? Koja je razlika?
Uz du¾no po¹tovanje prema tebi ali:

Image

&

Image

tempora

Post by tempora » 15/08/2006 17:10

idic wrote:
tempora wrote:
Tempora kako se osjećaš, jel ti ostalo još dosta do poroda ili sitno brojiš ? Nadam se da ti vrućine ne smetaju i da ne otičeš.
Hvala na pitanju, jos nekih 15 dana, ako bude po "racunanju" Vrucine su pripomogle da trenutno ne mogu obuci ni papuce 44 broj! by Big Foot ! :roll:

Anka

Post by Anka » 15/08/2006 17:18

tempora,skrećeš sa tema. Ja sam jasno navela vrstu ljudi prema kojima ne bih imala milosti,psihopate.To nisu ljudi,to nisu ni zveri, nijedna životinja ne ubija radi zadovoljstva...i takvi monstrumi se ne mogu tretirati kao ljudi.
Pisalo je u novinama da su dva kretena uhvatila momka koji je invalid,opljačkali ga...i to im nije bilo dovoljno...izvadili su ga iz kolica i iživljavali su se,tukli ga, i na kraju izvršili nuždu na njemu.
E bogami,sumnjam da bi roditelji tog mladića ostali mirni da su im ta dvojica pali šaka! Da se to desilo mom detetu,ne bi mi bilo dovoljno da ta dva monstruma završe u zatvoru. Ne bih se smirila dok ih ne bi strpala u invalidska kolica.
Mrzim iživljavanje nad nemoćnima. To treba najstrože kazniti.
U ovakvim slučajevima, oko za oko. I tačka. Odoh sad. Pozdrav!

tempora

Post by tempora » 15/08/2006 17:41

Anka wrote:tempora,skrećeš sa tema. Ja sam jasno navela vrstu ljudi prema kojima ne bih imala milosti,psihopate.To nisu ljudi,to nisu ni zveri, nijedna životinja ne ubija radi zadovoljstva...i takvi monstrumi se ne mogu tretirati kao ljudi.
Pisalo je u novinama da su dva kretena uhvatila momka koji je invalid,opljačkali ga...i to im nije bilo dovoljno...izvadili su ga iz kolica i iživljavali su se,tukli ga, i na kraju izvršili nuždu na njemu.
E bogami,sumnjam da bi roditelji tog mladića ostali mirni da su im ta dvojica pali šaka! Da se to desilo mom detetu,ne bi mi bilo dovoljno da ta dva monstruma završe u zatvoru. Ne bih se smirila dok ih ne bi strpala u invalidska kolica.
Mrzim iživljavanje nad nemoćnima. To treba najstrože kazniti.
U ovakvim slučajevima, oko za oko. I tačka. Odoh sad. Pozdrav!
Ti smatras da ja skrecem sa teme, a ja ti pokusavam takodjer navesti primjere osvete zbog nekih drugih stvari-stvari zbog kojih ti mozda neces ubiti ali neko drugi hoce!!! I dokle to moze dovesti! Djeca danas ubijaju djecu zbog mobitela! Grupna silovanja maloljetnika su cesta pojava!

Velis, tebi nije dovoljno da dva monstruma zavrse u zatvoru, vec u invalidskim kolicima. Pa draga Anka, u svijetu ima puno nevinih zrtava i sta bi se desilo sa svijetom kada bi svi uzimali zakon u svoje ruke?
Sta je sa svim ovim roditeljima cija su djeca ubijena? Znaci li to da su oni manje voljeli ili vole svoju djecu?

Reina

Post by Reina » 16/08/2006 12:17

Dont Let wrote:
Reina wrote: ti si se osvrnula na ono sta bi ti nekom uradila/uradio da neko ucini zlo tvom djetetu....
Istina...malo sam se zanijela. :roll:

Zbog milion razloga sam protiv smrtne kazne. I mislim da je veća kazna zatvor, bez mogućnosti pomilovanja. Kažu "bolje dva kriva na slobodi, nego jedan nevin u zatvoru"...kažu...

da je narod koji je prezivio genocid , silovanja 25000 zena, oni koji su gledali kako zlikovci na zvjerske nacine muce i ubijaju djecu ili roditelje, i zamisli da je narod ( masovno ili pojedinacno) uzeo pravdu u svoje ruke, gdje bi nas to dovelo…. zato i jesam za smrtnu kaznu…… Anka rece da je to blaga kazna…. mislim da nije, kao sto mislim da je to ipak, humanije nego uvoditi kaznu gdje bi mucili takve monstrume ili uzeti stvari u svoje ruke i vracati istom mjerom, mi bi onda bili isti…a nismo isti, mislim da bi za ovakva djela ovo sto je vec @ztluhcs napisao samica bez rikvizita i smrtna kazna za ovakve zlikovce bila na putu koliko toliko zadovoljenju pravde. Nazalost za sada se zasigurno zna da su dva monstruma na slobodi...

Post Reply