Smrt

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

biscanka84

Smrt

Post by biscanka84 » 17/01/2007 18:41

kako bacamo svoje vrijeme na dunjaluku,a toga se sjetimo tek kad nam se melek smrti pojavi pred ocima-a tad je sve kasno

http://www.youtube.com/watch?v=JUmpeEhM ... ed&search=

Krigla_Sa

Post by Krigla_Sa » 17/01/2007 18:49

Poceo gledati i ukinuo..I onako sam u zadnje vrijeme pravo opterecen ruznim stvarima,strah me smrti pravo a i svako malo cujem da se neko razbolio,umro mlad...
Boze samo zdravlja....

repeater

Post by repeater » 17/01/2007 18:53

na ovom forumu je postalo nemoguce komunicirati bez youtube linkova.

biscanka84

Post by biscanka84 » 17/01/2007 18:56

Krigla_Sa wrote:Poceo gledati i ukinuo..I onako sam u zadnje vrijeme pravo opterecen ruznim stvarima,strah me smrti pravo a i svako malo cujem da se neko razbolio,umro mlad...
Boze samo zdravlja....

Amin,zaista je smrt bliza nego sto mislimo pa da zivimo i 1000 godina smrt nas opet ceka

uozo

Post by uozo » 17/01/2007 19:02

biscanka84 wrote:
Krigla_Sa wrote:Poceo gledati i ukinuo..I onako sam u zadnje vrijeme pravo opterecen ruznim stvarima,strah me smrti pravo a i svako malo cujem da se neko razbolio,umro mlad...
Boze samo zdravlja....

Amin,zaista je smrt bliza nego sto mislimo pa da zivimo i 1000 godina smrt nas opet ceka

Jedini, najjaci i ujedno najkorisceniji argument svih religija koji je star koliko i same religije!!!! :roll:

repeater

Post by repeater » 17/01/2007 19:04

biscanka84 wrote:
Boze samo zdravlja....

tebi je bezbeli otac drot.

forUMASH

Re: Smrt

Post by forUMASH » 17/01/2007 19:08

biscanka84 wrote:kako bacamo svoje vrijeme na dunjaluku,a toga se sjetimo tek kad nam se melek smrti pojavi pred ocima-a tad je sve kasno

....ma kakvi kasno.....ima ih gomila koja misle da je to tek pocetak.... :P

StLouis

Post by StLouis » 17/01/2007 19:46

gdje samo nadjete ove arape

repeater

Post by repeater » 17/01/2007 19:46

InfraRedRidinghood wrote:Baš me zanima koliko bih ja poživjela na forumu ove stranice koja se posljednjih dana reklamira na Sa-x da postam snuff film uz odgovarajući soundtrack :-) :-) :-) :-) :-)

you nailed it, girl.

biscanka84

Post by biscanka84 » 17/01/2007 19:51

B.Medjed wrote:
biscanka84 wrote:
Boze samo zdravlja....

Jedini, najjaci i ujedno najkorisceniji argument svih religija koji je star koliko i same religije!!!! :roll:

Pa zar nije tacno ili pak vjerujes da na neki nacin smrt mozes izbjeci?

StLouis

Post by StLouis » 17/01/2007 19:52

biscanka84 wrote:
B.Medjed wrote:
biscanka84 wrote:
Boze samo zdravlja....

Pa zar nije tacno ili pak vjerujes da na neki nacin smrt mozes izbjeci?

ama mani se dijete smrti, zivi zivot, ionako je prekratak...nasmijesi se :)

Dlakava

Post by Dlakava » 17/01/2007 19:58

smrt nam je svima bliza od kragne neke majice, a brza od treptaj oka.

Dlakava

Post by Dlakava » 17/01/2007 20:01

steta sto nema moderatora,il sto nije admin stroziji, ja nebih dozvolila da neko unistava temu sa off topic.

:x

hmmm tema je smrt,znaci sta vi mislite....

uozo

Post by uozo » 17/01/2007 20:13

Dlakava wrote:steta sto nema moderatora,il sto nije admin stroziji, ja nebih dozvolila da neko unistava temu sa off topic.

:x

hmmm tema je smrt,znaci sta vi mislite....

Smrt! :shock:
Jednom prezivio i jedva ziv ost'o!!! Ned'o bog nikad vise!!! :shock:

Sarenooka81

Post by Sarenooka81 » 17/01/2007 20:49

sve je u svoje vrijeme- samo treba biti uvijek spreman da se sidro digne i da odemo... :-)

predator

Post by predator » 18/01/2007 00:44

kad smo vec kod smrti,oprobajte ovo

http://www.deathclock.com/

creepy :roll:

KOGOD KADGOD

Post by KOGOD KADGOD » 18/01/2007 06:37

Vjernik se ne boji smrti...

Smrt je dio zivota, slijedeca faza i prelazak u narednu dimenziju

Kada bi se, kao sto bi trebali, cesce sjecali smrti i da nas moze snaci bilo kada, pazili bi sta radimo, sta govorimo, kako se ponasamo prema sebi, prema onima koji su nam najblizi i prema covjecanstvu opcenito.

Sustina mudrosti ne ignorisanja cinjenice da cemo neizbjezno fizicki umrijeti je mudra izreka:

"Radi kao da ces hiljadu godina zivjeti a vjeruj (tj. duhovno budi svjestan) kao da ces sutra umrijeti."

Kada smo svjesni da sutra mozda necemo imti supruznika / dijete / brata / roditelja / prijatelja - onda necemo dozvoliti da se grubo i osorno ponasamo prema njima a i ako se desi da nam se omakne u srdzbi - brzo se "shavizamo" i izvinimo, halalimo, i nastavimo bolje i ljepse...

Oni koji su svjesni konstantno te cinjenice, nece ni doci u iskusenje da nekoga tretiraju lose, jer sta ako ne budu imali PRILIKU da se halale? Sta ako ih smrt snadje prije toga?...

Bog prima pokajanje za sve grijehe SVAKI put kada se pokajemo - ali da li cemo imati vremena da se pokajemo?

Da li mozemo sebi "opravdati" to i to cu uraditi / reci nesto sto ne utice na drge ljude/hajvane (tako da od njih ne moram traziti halala) pa cu se pokajati, Bog ce mi oprostiti - On HOCE oprostiti, ali da li cu DOZIVJETI da se pokajem?...

Sto kazu doktori, "bolje sprijeciti nego lijeciti" - bolje zivjeti cestito, posteno i prema svima uljudno, nego rizikovati da se nema vremena halaliti (a koliko ljudi GODINAMA hature jedni drugima oko najbanalnijih stvari?...)

Bogu se ne mozem nazahvaljivati niti nakajati za sve sto je Njemu Pravo i Njega dostojno kada bismo cijeli zivot samo na sedzdi proveli - ali je On Arhamar-Rahimiin - Najmilostiviji od Milostivih - i stoga i mozemo da zivimo a da nas ne izjede griznja savjesti radi nedovoljne zahvalnosti, nedovoljnog velicanja Njegove Uzvisenosti, jer On tako malo od nas ocekuje - samo ono sto je za nas dobro jer niti od nas, niti i od koga i cega drugog On nije potreban...

Ljudi se iz praznovjerja plase pomisli o smrti, a kamoli pricanja o njoj, kao da bi time "pozvali" da ih ranije snadje - to nije moguce... Kada je cas izbjeci se ne moze, a kada nije - niko ga ne moze pozuriti.

Nei mozda smatraju da sam previse "ponizna" i "skromna" ili cak "glupa" kada se i za najmanju gresku ili nesporazum izvinjavam - ali to nije ni radi cega drugog nego bas radi svijesti o smrti - cist racun, nista "nedoreceno" je bolje i sigurnije nego ostavljanje stvari nerjesenih "za kasnije" - za koje "kasnije"? Hoce li biti "kasnije"?

Rodjenje, zivot i smrt - imaju svoje mjesto - od rodjenja pocinjemo "umirati" proces je neizbjezan jer nasa tijela nisu stvorena za ovu, materijalnu, zivotnu sredinu, nasa "prirodna" sredina je drugdje, odakle i poticemo, i tamo nece biti deterioracije tijela, niti bolesti niti starenja...

Vjerovanjem se nista ne gubi - da li ili ne postoji zivot nakon ovog (sto je previse logicno da nije istinito) bez obzira na to da li nastavljamo dalje ili ostajemo kao djubrivo za biljke - vjerovanjem samo bivamo savjesnija bica, postenija i dobroljubiva bica koja svoj zivot provode na najcisci i najbolji moguci nacin.

Naravno, pod uslovom da se vjernici ne daju prevariti i postati ekstremni u svojim vjerovanjima (a cim neko kaze "samo mi idemo u Raj" ili "samo je ovo Bogu prihvatljivo" - mozemo biti sigurni da nisu u pravu - Bogu je privatljiva svaka iskrena vjera i iskreno pokorenje svoje volje Njegovoj - samo za nase dobro, i za dobro i napredak covjecanstva - On ne voli niti ocekuje da se medjusobno ubijamo, narocito ne u "Njegovo Ime", - ako je u odbranu svoje imovine, domovine, zivota - to je drugo, to je dio zivota na ovom nesavrsenom svijetu, ali u ime vjere ubijati se ne moze i ne smije - ubijanja u ime religija nemaju veze sa VJEROM.)

Svijest o smrti je svijest o neophodnosti da budemo sto bolji prema sebi i drugima, da svoju djecu ucimo isto tako, djeca su savrseno sposobna da shvate ciklus zivota i kada ih se ne zavarava izbjegavanjem istine daje im se prilika da svoj zivot iskoriste u najbollje svrhe i ispune svoje potencijale umjesto da ih zanemaruju ocekujuci "prosjecan" zivotni vijek.

Prosjek je samo to - prosjek - a neminovno je da ce neko biti izvan prosjeka, i smatranje da se takve stvari "desavaju samo drugima" je zavaravanje samo sebe - ako zivimo dugo nismo izgubili nista time sto smo bili sto bolji clanovi drustva a ako se desi da ne zivimo dugo - opet smo proveli koliko vremena nam je bilo svakako dosudjeno na najbolji nacin i necemo imati "zaljenja" sto nismo "ovo ili ono".

Zelimo svakome zdrav i dug zivot, ispunjen srecom i blagostanjem, ne drzimo "hature" ne budimo mrgodni i neuljudni, tretirajmo druge sa postovanjem i uljudnoscu - kako god da nas tretiraju, jer ce oni koji ruzno tretiraju druge imati vremena da zazale - nadajmo se da i oni budu bolji i savjesniji - i ne dajmo sebi razloga da zazalimo zasto nismo ovo ili zasto jesmo ono...

Zivot je prekratak za nosenje tegobnog tereta nerjesenih problema, neoprostenih nepravdi, nevrijednih sitnica koje se samo cine velikim - provedimo ga upoznavajuci sebe, ljude opcenito, stvaranje i Stvoritelja, doprinesimo covjecanstvu makar malo, koliko god...

Razmjeran

Post by Razmjeran » 18/01/2007 18:38

Dovoljno je reci da smo svaki novi dan,kraci za 24 sata zivota...

patrius

Post by patrius » 18/01/2007 19:00

Smrt nije dio zivota,nego njegov definitivan kraj,njegova suprotnost.A ta "druga faza" je upravo strah od smrti.

sojka

Post by sojka » 18/01/2007 20:15

Kako god,
kako god prokomentarisem te. :)

Po pitanju ovog vjernik se ne boji smrti. Mislim da je cilj vjere da uzme strahove ulivanjem vjere, nade u daljni zivot. Priroda covjeka govori da
je strah normalan. Dio nase prirode. Bilo koji strah da je u pitanju, svodi
se na zelju da zadrzimo zivot i u biti je strah od smrti.

njonjica

Post by njonjica » 18/01/2007 20:42

Neka nama smrti.....zamisli, uvijek, BESKONACNO ovako...

UZAS!!

Razmjeran

Post by Razmjeran » 18/01/2007 23:22

Lijepa draga smrt.Samo prva stanica.Druga kabur,a treca ili Dzenet ili Dzehenem(nedaj Boze)...
Smrt samo vazi sa tjelo(vanjski izgled) a Bogami dusa covjeka i dalje zivi.
Smrt jedna od Bozijih tajni,cudna li je ona...
Nekome dodje iznenada i brzo,a nekome sporo,dugotrajno ili u bolesti..
Neko je predosjeti da mu se blizi,a nekom ni na kraj pameti nije...
Zato je Melek Smrti trazio od Gospodara da se zastiti od negodovanja,prezira ljudi,pa mu je dozvoljen "Sevep",nesto kao razlog tipa
Srcani udar,pogibija,sida,rak itd.Stoga niko nije umro,a da mu vrijeme nije isteklo i da mu nije dosao Melek Smrti...
Primjer Alipasino u ratu,zena skocila neznam sa kojeg tacno sprata,da se ubije vjerovatno,pala na covjeka,koji je preminuo,a ona prezivjela uz teske ozlijede.Nije joj bilo vrijeme za ahireta.

biscanka84

Post by biscanka84 » 19/01/2007 08:57

Samo prva stanica.Druga kabur,a treca ili Dzenet ili Dzehenem

zar nije treca Berzah pa onda Dzennet ili Dzehennem

kub lajkan

Post by kub lajkan » 19/01/2007 10:12

JBG, kakva god da je smrt je omogucila da ovaj svijet svima bude mnogo gori nego sto bi mogao biti. Toliko los da ga je Sopenhauer, vjecni realpesimista, nazvao "najgorim od svih svjetova"...

Pardon, nisam bas precizan. Postoji i jedan sloj ljudi koji "zivi od smrti" :D

Sve vjerske vodje, sa njihovom prikljucnom aparaturom, upravo smrt koriste kao glavno sredstvo dolaska do svojih ciljeva i lagodnog zivota. Oni svoje klijente tjese pred smrcu, a u sustini cine sve da se njihova klijentela sto vise boji smrti.

Fakticki, gase vatru benzinom...

A sve ono sto od njih uzmu, samo je POSLJEDICA svih tih strahova... dok je smrt jedini UZROK...

Ko ovo shvata, shvatace i puno onoga sto je iz tog izvedeno...

Haj' zivili... :D

manijak1
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Post by manijak1 » 19/01/2007 10:22

:oops: Ti si tako koncizan i povezan da je nemoguće :D ovo ne shvatati i shvatiti :oops: :D

Post Reply