Smrt i neka razmisljanja u vezi toga...

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
maybelline
Posts: 970
Joined: 26/01/2008 17:41
Location: Sarajevo

#1 Smrt i neka razmisljanja u vezi toga...

Post by maybelline »

Razmisljam i pitam se... Kada je covjek suocen sa smrti bliske osobe, kada je gleda i vidi da se pati... i bude mu jako tesko...a zatim pozeli da jednostavno ode iz prostorije, iz stana, iz grada u kojem je bolesnik jer jednostavno ne moze da gleda kako se ovaj pati (a ima neko ko o bolesniku brine)... i ima potrebu da se smije i bude sretan, misli na druge stvari... da li je to bijeg od stvarnosti, nesposobnost suocavanja sa zivotom ili prosto kukavicluk, slabost i sebicnost...? Sta misite...?
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#2 Re: Smrt i neka razmisljanja u vezi toga...

Post by ljubav_aha »

to je vrlo individulano,jer ovisi kako sredina,rodbina i prijatleji pomazu osobi koja konstatno pomaze nekome ko polako umire
User avatar
Ljuska_u_BaklaFi
Posts: 2689
Joined: 27/06/2008 00:48
Location: Tu i tamo...vise tu, nego tamo..
Contact:

#3 Re: Smrt i neka razmisljanja u vezi toga...

Post by Ljuska_u_BaklaFi »

Ljudi nikad, ma koliko godina imali i bili svjesni stanja bolesnika, ne mogu biti spremni za smrt, pogotovo roditelja....jer to je kao, neshto shto znas da je neminovno ali ipak bi najradije pobjegao u tom trenutku....zato ne mislim da smo kukavice, sebicni ili neshto trece, samo ljudi smo, krhki ali i zilavi, patimo ali izdrzavamo, svjesni da sve prolazi, nemocni da ista promijenimo :cry: :run:
User avatar
maybelline
Posts: 970
Joined: 26/01/2008 17:41
Location: Sarajevo

#4 Re: Smrt i neka razmisljanja u vezi toga...

Post by maybelline »

Ljuska_u_BaklaFi wrote:Ljudi nikad, ma koliko godina imali i bili svjesni stanja bolesnika, ne mogu biti spremni za smrt, pogotovo roditelja....jer to je kao, neshto shto znas da je neminovno ali ipak bi najradije pobjegao u tom trenutku....zato ne mislim da smo kukavice, sebicni ili neshto trece, samo ljudi smo, krhki ali i zilavi, patimo ali izdrzavamo, svjesni da sve prolazi, nemocni da ista promijenimo :cry: :run:
Upravo ovo boldirano... Kraj tolike nemoci da ista promijenimo, covjek pozeli samo da ode... ili sam se barem ja tako osjecala... Ali me uhvatila i neka griznja savjesti, ako se to tako moze nazvati... Vidjela sam je, jako me potreslo, plakala sam i bila tuzna, ali sam onda pozeljela otici odatle, sto sam i uradila i pozeljela sam ne biti tuzna, htjela sam se smijati i biti sretna, zaboraviti malo na sve... Jesam li sebicna, neodgovorna ili bjezim od stvarnosti...?
*mima*

#5 Re: Smrt i neka razmisljanja u vezi toga...

Post by *mima* »

To je bjezanje od stvarnosti.
User avatar
Ljuska_u_BaklaFi
Posts: 2689
Joined: 27/06/2008 00:48
Location: Tu i tamo...vise tu, nego tamo..
Contact:

#6 Re: Smrt i neka razmisljanja u vezi toga...

Post by Ljuska_u_BaklaFi »

Prije bih kazala da si covjek, shto u u ovom vremenu "dobra vakta ko obraza nema" nije mala stvar. Dati smo da budemo zdravi, sretni i zadovoljni, pa odatle i takva osjecanja u tebi, jer kad smo bolesni, tuzni, nesretni to je zato sto postoji problem, sto to nije nase normalno stanje i ne treba da zbog toga mislish da si losa, samo se nosish s tim kako znash i umijes :oops:
User avatar
maybelline
Posts: 970
Joined: 26/01/2008 17:41
Location: Sarajevo

#7 Re: Smrt i neka razmisljanja u vezi toga...

Post by maybelline »

*mima* wrote:To je bjezanje od stvarnosti.
U tom slucaju, kako se opet vratiti u nju i da li je uopce potrebno odmah se vratiti u stvarnost? Moze li sebi covjek dopustiti mali bijeg od svega? Ja mislim da moze i ponekad i da se to mora...
*mima*

#8 Re: Smrt i neka razmisljanja u vezi toga...

Post by *mima* »

maybelline wrote:
*mima* wrote:To je bjezanje od stvarnosti.
U tom slucaju, kako se opet vratiti u nju i da li je uopce potrebno odmah se vratiti u stvarnost? Moze li sebi covjek dopustiti mali bijeg od svega? Ja mislim da moze i ponekad i da se to mora...


Naravno da moze i treba dopustiti......i ne brini....vratit ces se u stvarnost. Znam iz iskustva....ja sam malo duze bila u bijegu i jos uvijek odem.....jednostavno ne mogu da se pomirim da sam izgubila najdraze bice.... :(
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#9 Re: Smrt i neka razmisljanja u vezi toga...

Post by statix »

Pored pozitivnih osobina kao svijest, dusevnost, emotivnost, covjek je u sustini dosta egoisticno bice...

Problem smrti roditelja, izmedju ostalog, jeste sto na neki nacin dok su zivi osjecate se mladje, a nakon smrti svjesni ste da ste vi slijedeci...
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#10 Re: Smrt i neka razmisljanja u vezi toga...

Post by ljubav_aha »

maybelline wrote:
Ljuska_u_BaklaFi wrote:Ljudi nikad, ma koliko godina imali i bili svjesni stanja bolesnika, ne mogu biti spremni za smrt, pogotovo roditelja....jer to je kao, neshto shto znas da je neminovno ali ipak bi najradije pobjegao u tom trenutku....zato ne mislim da smo kukavice, sebicni ili neshto trece, samo ljudi smo, krhki ali i zilavi, patimo ali izdrzavamo, svjesni da sve prolazi, nemocni da ista promijenimo :cry: :run:
Upravo ovo boldirano... Kraj tolike nemoci da ista promijenimo, covjek pozeli samo da ode... ili sam se barem ja tako osjecala... Ali me uhvatila i neka griznja savjesti, ako se to tako moze nazvati... Vidjela sam je, jako me potreslo, plakala sam i bila tuzna, ali sam onda pozeljela otici odatle, sto sam i uradila i pozeljela sam ne biti tuzna, htjela sam se smijati i biti sretna, zaboraviti malo na sve... Jesam li sebicna, neodgovorna ili bjezim od stvarnosti...?

od sebe ne mozes pobjeci
User avatar
threshold
Posts: 1546
Joined: 09/03/2010 20:34

#11 Re: Smrt i neka razmisljanja u vezi toga...

Post by threshold »

maybelline wrote:Razmisljam i pitam se... Kada je covjek suocen sa smrti bliske osobe, kada je gleda i vidi da se pati... i bude mu jako tesko...a zatim pozeli da jednostavno ode iz prostorije, iz stana, iz grada u kojem je bolesnik jer jednostavno ne moze da gleda kako se ovaj pati (a ima neko ko o bolesniku brine)... i ima potrebu da se smije i bude sretan, misli na druge stvari... da li je to bijeg od stvarnosti, nesposobnost suocavanja sa zivotom ili prosto kukavicluk, slabost i sebicnost...? Sta misite...?
Covjek je bice koje treba da uziva u zivotu ima volju za zivotom, ali neminovno je da se suoci sa smrti kao sasvim prirodnom stvari (smrt kao i zivot, faza), pa cak i ako se radi o blisko josobi.
User avatar
maybelline
Posts: 970
Joined: 26/01/2008 17:41
Location: Sarajevo

#12 Re: Smrt i neka razmisljanja u vezi toga...

Post by maybelline »

A postoji li neko vec predvidjeno vrijeme koliko je potrebno da se "odtuguje" ili je sve to individualno? I da li svako tuguje na isti nacin? (odgovor na ovo zapravo znam, ne znam ni zasto pitam...) razgovarala sam sa jednim cojekom koji mi je rekao da je osjecaj koji dozivimo kada izgubimo blisku osobu neka vrsta energije i da je svako kanalise drugacije, pa mi je tako ispricao o momku koji je nakon smrti majke tu energiju kanalisao kroz nekontrolisan smijeh... Mislim da se slazem s tim da je to neka vrsta energije...
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#13 Re: Smrt i neka razmisljanja u vezi toga...

Post by UnscarD »

Ako ti se place, placi. To je prirodna odbrana organizma od tako stresnih situacija a gubitak bliske osobe je upravo jedna od najstresnijih situacija u zivotu?
Griznja savjest zbog smijeha. Da li taj tvoj smijeh umanjuje ljubav prema toj osobi? Da li tu ljubav omalovazava? Ne naravno. Zato nema razloga za griznju savjest bilo kakve vrste. Na kraju krajeva, da li bi ta bliska osoba vize zeljela da si ti tuzna ili da si sretna?
Ljudi cesto u situacijama kada im bliznji nakon duge i bezizlazne bolesti na kraju preminu, ustvari osjete veliko olaksanje. To je sve potpuno normalno.
User avatar
Ghost_Rider_XXX
Posts: 2011
Joined: 26/03/2008 11:13

#14 Re: Smrt i neka razmisljanja u vezi toga...

Post by Ghost_Rider_XXX »

"Zivot je jedina bolest od koje se niko nije izvukao ziv."

Gubitak dragih ljudi naravno da nas sve pogadja, ali od kad se rodimo svi smo predodredjeni da jednog dana skoncamo na ovaj ili onaj nacin. I mislim da smrt treba prihvatati kao nesto prirodno i normalno, a ne tragicno.
Naravno u takvim trenutcima racionalno razmisljanje nam bas i nije jaca strana, ali na koncu svi cemo zavrsiti na isti nacin.
ira.m
Posts: 4587
Joined: 28/02/2010 00:45
Location: tu negdje...

#15 Re: Smrt i neka razmisljanja u vezi toga...

Post by ira.m »

....
Last edited by ira.m on 21/09/2011 23:31, edited 1 time in total.
User avatar
saso mange
Posts: 162
Joined: 16/05/2010 23:56

#16 Re: Smrt i neka razmisljanja u vezi toga...

Post by saso mange »

Mislim da je to od osobe do osobe. Znam neke ljude koji, kako to Islam uci, znaju je smrt samo selidba na drugi svijet a ne kraj i tako je i gledaju a ne kao gubitak. Ima zalosti ali ne uobicajno.
Moj stari je imao jako tezak srcani, hvala dragom Bogu prezivio je al otad (sace 2 godine) ja svakodnevno imam traume da ga nece biti, svaki put kad mu nije dobro ja sam totalno u qrtzu, jednostavno nisam spreman na to!

S druge strane, svoje smrti se ne bojim ni malo, samo molim Boga da ne patim u tom trenutku
hardcoreh
Posts: 83
Joined: 09/05/2010 20:59

#17 Re: Smrt i neka razmisljanja u vezi toga...

Post by hardcoreh »

saso mange wrote:Mislim da je to od osobe do osobe. Znam neke ljude koji, kako to Islam uci, znaju je smrt samo selidba na drugi svijet a ne kraj i tako je i gledaju a ne kao gubitak. Ima zalosti ali ne uobicajno.
Moj stari je imao jako tezak srcani, hvala dragom Bogu prezivio je al otad (sace 2 godine) ja svakodnevno imam traume da ga nece biti, svaki put kad mu nije dobro ja sam totalno u qrtzu, jednostavno nisam spreman na to!

S druge strane, svoje smrti se ne bojim ni malo, samo molim Boga da ne patim u tom trenutku
Sto ces se bojat smrti, kad znas da je milijarde milijardi ljudi prije tebe umrlo, pa sto bi ti bio iznimka. Ponekad me samo uhvati nebuloza, sta ako nema zivota poslije ovog ?
User avatar
einiac
Posts: 60
Joined: 23/02/2010 18:59

#18 Re: Smrt i neka razmisljanja u vezi toga...

Post by einiac »

maybelline wrote: Upravo ovo boldirano... Kraj tolike nemoci da ista promijenimo, covjek pozeli samo da ode... ili sam se barem ja tako osjecala... Ali me uhvatila i neka griznja savjesti, ako se to tako moze nazvati... Vidjela sam je, jako me potreslo, plakala sam i bila tuzna, ali sam onda pozeljela otici odatle, sto sam i uradila i pozeljela sam ne biti tuzna, htjela sam se smijati i biti sretna, zaboraviti malo na sve... Jesam li sebicna, neodgovorna ili bjezim od stvarnosti...?
Pogresno. Trebas biti tu do kraja, pa kakav god kraj bude. Jesi, sebicna si, jer se vise bojis zbog sebe, da ti ne ostanes povrijedjena, u soku ili slicno. Ali vjeruj mi, izdrzi do kraja, budi uz tu osobu, jer u suprotnom ces se kajati do kraja zivota sto nisi bila tu kad je trebalo. Ja sam ispratio dvije osobe do samog kraja, i opet se skoro svaki dan pitam jesam li mogao jos nesto uraditi da im uljepsam zadnje dana (godine) zivota... naravno jer su oni meni uljepsali moje prve...
User avatar
einiac
Posts: 60
Joined: 23/02/2010 18:59

#19 Re: Smrt i neka razmisljanja u vezi toga...

Post by einiac »

saso mange wrote:Mislim da je to od osobe do osobe. Znam neke ljude koji, kako to Islam uci, znaju je smrt samo selidba na drugi svijet a ne kraj i tako je i gledaju a ne kao gubitak. Ima zalosti ali ne uobicajno.
S druge strane, svoje smrti se ne bojim ni malo, samo molim Boga da ne patim u tom trenutku

Upravo zbog ovoga ljudi ne mogu da se pomire sa cinjenicom da je njhov zivot ravan zivotu biljaka ili zivotinja. Ne znam sta je to u covjeku sto ga je natjeralo da umisli da je neko i nesto na ovom svijetu, ili u ovom svemiru... mozda ce biti svima bolje kad svi shvate da je zivot covjeka isti kao i zivot mrava, goluba, macke i da se covjekovo tjelo reciklira i sluzi kao hrana da bi nastao neki drugi oblik zivota...
Post Reply