Smartphone diskusije

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderators: Bobi, Benq

shalla

#7251 Re: Smartphone diskusije

Post by shalla » 25/05/2020 13:10

Mene nervira što većina ljudi ovdje poprilično generalizuje stvari kad priča o mobitelima i onda postajete isključivi. Ja u zadnjih 10 godina nisam koristio samo Sony, svi drugi brendovi su prošli kroz moje ruke i mislim da sam samo sa LG G4 imao nekih većih problema...
Iphone imao sve do iphone 5, bio mi super, iskreno promijenio ga jer sam DOBIO Htc One 8 i tada sam skontao da lično meni Android više odgovara. Poslije Htc imao Asus kratko, pa Meizu, pa Oneplus 1, eno ga kolega i dan danas koristi, u Avgustu će mu biti 6 godina. Nakon toga Lg g4, S7 Edge, S8, S9+, jedino me je Lg g4 razočarao jer me je prvo zezao a onda i skroz riknuo. Samsung ko samsung, odlična kamera, dizajn, kvalitet izrade, ja čak ni te neke lagove o kojima godinama slušam nisam primijetio no dobro. Mana Samsunga je ironično jedan od njihovih aduta, display. Na sva 3 se nakon 12-18 mjeseci pojavio burn in :roll:
Trenutno koristim P30 Pro i iskreno, i nakon 3 mjeseca sam oduševljen. Baterija i kamera su toliko brutalno dobre da zasjenjuju sve neke sitne i meni nebitne mane koje primijetim :thumbup:
Supruga ima Xiaomi RN8 pro, za ono koliko je koštao, beton mobitel...

Šta hoću da kažem :mrgreen: probajte NE biti toliko isključivi jer me većina vas podsjeća na one reklame tipa, "tek kad sam probao ovaj deterdžent ili pastu za zube, vidio sam da je ovo prije bilo smeće" a prije toga dok se to koristilo bilo je extra... Odabir mobitela je poprilično subjektivna stvar i svi mi vjerovatno imamo neke razloge zašto koristimo baš taj mobitel u tom trenutku. Neko voli iOs, neko voli samo Sony, neko neće Huawei radi toga što nema Google servise (iako se isti mogu instalirati za cca 5 minuta) itd itd. Recimo moja najbolja prijateljica kupuje i nosi samo iphone iako na svaki event (dječje rođendane i sl) isključivo mene zaduži za fotografije ali džaba, navikla na iPhone i neće ništa drugo... Takvih primjera vjerovatno pun dunjaluk, stoga uživajte koliko možete u svojim mobitelima, vi ste kupili njih a ne oni vas...

Eto, pojma nemam šta sam htio reći, vjerovatno su mi silne baklave i ružice udarile u glavu, haj pozdrav :sax:

i agree

#7252 Re: Smartphone diskusije

Post by i agree » 25/05/2020 13:42

Dobro si reko ima smisla.

Teufik

#7253 Re: Smartphone diskusije

Post by Teufik » 25/05/2020 14:50

@shalla :thumbup:

I mene je svaki dobro sluzio. I HTC One S, i LG G5 i Huawei P10 i Mate 10 Pro.
Sad sam na iPhone 11 i bio bi stoka da kazem da su prethodnici bili smece. I sto je fazon svi su i dan danas u zivotu. Jedan kod mame, jedan kod zene, dva kod djece.
U biti ja ne volim pametovat sto se tice izbora bilo cega, nek svako uzima sta voli i neka samo bude objektivan.

avaks

#7254 Re: Smartphone diskusije

Post by avaks » 25/05/2020 19:25

Joj kada vidim ovu Xperiu 1 ii (jedan dva kako li se samo čita ahahah bem ti nazive glupe) odmah mi drug Crni padne na um :evil:
Da hoće izbaciti jedno 3cm manju verziju bio bi to ekstra telefon za moj ukus, a ovako sa svojih 16.17cm je cigla i to me najviše odbija :mrgreen:

crnivrag

#7255 Re: Smartphone diskusije

Post by crnivrag » 25/05/2020 21:38

Još samo ova 4 videa i neću vas više daviti sa ovim uređajem:

exampLe.

#7256 Re: Smartphone diskusije

Post by exampLe. » 26/05/2020 12:03

Dok drug Crni sanja Xperiu meni je i dalje zelja Xs Max ali sta ces, kokuzluk ne bira. :lol:

skafiskafsnjak

#7257 Re: Smartphone diskusije

Post by skafiskafsnjak » 26/05/2020 12:07

Meni vala dosta trenutno s9+ .
Hahaha . Do kraja godine , ako mijenjao, ici ce neki OP .

crnivrag

#7258 Re: Smartphone diskusije

Post by crnivrag » 26/05/2020 12:31

exampLe. wrote:
26/05/2020 12:03
Dok drug Crni sanja Xperiu meni je i dalje zelja Xs Max ali sta ces, kokuzluk ne bira. :lol:
hahaha baš tako, a i ova trenutna Xperia Z5 mi odlučila da ispusti dušu, baterija joj skroz otišla i sad koristim Alcatel 1016G:

Image

Quaresma

#7259 Re: Smartphone diskusije

Post by Quaresma » 26/05/2020 18:52

shalla wrote:
25/05/2020 13:10
Mene nervira što većina ljudi ovdje poprilično generalizuje stvari kad priča o mobitelima i onda postajete isključivi. Ja u zadnjih 10 godina nisam koristio samo Sony, svi drugi brendovi su prošli kroz moje ruke i mislim da sam samo sa LG G4 imao nekih većih problema...
Iphone imao sve do iphone 5, bio mi super, iskreno promijenio ga jer sam DOBIO Htc One 8 i tada sam skontao da lično meni Android više odgovara. Poslije Htc imao Asus kratko, pa Meizu, pa Oneplus 1, eno ga kolega i dan danas koristi, u Avgustu će mu biti 6 godina. Nakon toga Lg g4, S7 Edge, S8, S9+, jedino me je Lg g4 razočarao jer me je prvo zezao a onda i skroz riknuo. Samsung ko samsung, odlična kamera, dizajn, kvalitet izrade, ja čak ni te neke lagove o kojima godinama slušam nisam primijetio no dobro. Mana Samsunga je ironično jedan od njihovih aduta, display. Na sva 3 se nakon 12-18 mjeseci pojavio burn in :roll:
Trenutno koristim P30 Pro i iskreno, i nakon 3 mjeseca sam oduševljen. Baterija i kamera su toliko brutalno dobre da zasjenjuju sve neke sitne i meni nebitne mane koje primijetim :thumbup:

Šta hoću da kažem :mrgreen: probajte NE biti toliko isključivi jer me većina vas podsjeća na one reklame tipa, "tek kad sam probao ovaj deterdžent ili pastu za zube, vidio sam da je ovo prije bilo smeće" a prije toga dok se to koristilo bilo je extra... Odabir mobitela je poprilično subjektivna stvar i svi mi vjerovatno imamo neke razloge zašto koristimo baš taj mobitel u tom trenutku. Neko voli iOs, neko voli samo Sony, neko neće Huawei radi toga što nema Google servise (iako se isti mogu instalirati za cca 5 minuta) itd itd. Recimo moja najbolja prijateljica kupuje i nosi samo iphone iako na svaki event (dječje rođendane i sl) isključivo mene zaduži za fotografije ali džaba, navikla na iPhone i neće ništa drugo... Takvih primjera vjerovatno pun dunjaluk, stoga uživajte koliko možete u svojim mobitelima, vi ste kupili njih a ne oni vas...

Eto, pojma nemam šta sam htio reći, vjerovatno su mi silne baklave i ružice udarile u glavu, haj pozdrav :sax:
Joj shalle starog lisca, koristio one flagship telefone i one wannabe flagshipe i kaze nemojte biti izbirljivi :D

izbirljiv si kad kupujes nesto sa osrednjim budzetom, a kad kupujes iz samog vrha, tu je vise ukus presudan (ili okus, vajik mijesam to dvoje)

shalla

#7260 Re: Smartphone diskusije

Post by shalla » 27/05/2020 08:42

Quaresma wrote:
26/05/2020 18:52
shalla wrote:
25/05/2020 13:10

Joj shalle starog lisca, koristio one flagship telefone i one wannabe flagshipe i kaze nemojte biti izbirljivi :D

izbirljiv si kad kupujes nesto sa osrednjim budzetom, a kad kupujes iz samog vrha, tu je vise ukus presudan (ili okus, vajik mijesam to dvoje)
Ma dobro ali i u tom cjenovnom rangu se može naći odličnih mobitela, jebiga normalno je da je koliko para toliko muzike. Nema više niko da dođe ko što je došao OnePlus One i za 300€ ponudio sve što su tada imali Samsung S5 ili iPhone 6 koji su koštali duplo skuplje... Nije poenta ovdje o izbirljivosti koliko o nekom isključivom hejtanju svega drugog. Evo, imaš i ovdje vjeruj mi par likova koji svakom mobitelu nađu manu, brate da im dadneš da sklope mobitel od komponenti po svom ćeifu opet bi rekli al joj ovo mu ne valja :roll:
A dobro, nejse hajde, nek smo zdravo :mrgreen:

LikeLike

#7261 Re: Smartphone diskusije

Post by LikeLike » 07/06/2020 12:33

Kod komsije galaxy j3 2017 otisao u safe mob, restartujem ga on trazi neku sifru za koju on nema pojma. Inace nije imao nikakvu sifru na mobitelu. Uradim hard reset, povezem wi-fi kad trazi neku aktuelnu lozinku ili da koristim njegov google racun. Sifre smo isprobali sve i ne prolazi nista. On ima jedan mail i zna sifru od njega ali kada ukucam izbaci da se povezemo sa vlasnickim racunom, vjeorovatno mu taj mail nije bio prijavljen. Ima li ikakav nacin da se ovo zaobidje? Moze li neki servis uraditi ovo?

arnes_king

#7262 Re: Smartphone diskusije

Post by arnes_king » 07/06/2020 12:42

LikeLike wrote:
07/06/2020 12:33
Kod komsije galaxy j3 2017 otisao u safe mob, restartujem ga on trazi neku sifru za koju on nema pojma. Inace nije imao nikakvu sifru na mobitelu. Uradim hard reset, povezem wi-fi kad trazi neku aktuelnu lozinku ili da koristim njegov google racun. Sifre smo isprobali sve i ne prolazi nista. On ima jedan mail i zna sifru od njega ali kada ukucam izbaci da se povezemo sa vlasnickim racunom, vjeorovatno mu taj mail nije bio prijavljen. Ima li ikakav nacin da se ovo zaobidje? Moze li neki servis uraditi ovo?
Moze se uraditi baypass tog google frp, samo na youtube upisi android frp bypass i broj android verzije i naci ces upute kako odraditi.

Safete Dilbere

#7263 Re: Smartphone diskusije

Post by Safete Dilbere » 07/06/2020 12:51

arnes_king wrote:
07/06/2020 12:42
LikeLike wrote:
Moze se uraditi baypass tog google frp, samo na youtube upisi android frp bypass i broj android verzije i naci ces upute kako odraditi.
Sta se desava generalno sa ovim novim samsung telefonima ne moze da se vrati na stari android ako imas 10 na 9?Znas li sta o tome?

arnes_king

#7264 Re: Smartphone diskusije

Post by arnes_king » 07/06/2020 13:00

Safete Dilbere wrote:
07/06/2020 12:51
arnes_king wrote:
LikeLike wrote:
Sta se desava generalno sa ovim novim samsung telefonima ne moze da se vrati na stari android ako imas 10 na 9?Znas li sta o tome?
Pa normalno downgrade sa vece verzije na nizu ne bi trebao biti moguc ni na jednom android telefonu. Nisam licno radio, ali koliko sam upratio imaju metode preko kojih se moze i to odraditi. Nisam siguran da li treba custom recovery, ali i ako treba na samsungu se to jednostavno sve odradi za par minuta preko ODIN-a.

Safete Dilbere

#7265 Re: Smartphone diskusije

Post by Safete Dilbere » 07/06/2020 13:10

arnes_king wrote:
07/06/2020 13:00
Safete Dilbere wrote:
arnes_king wrote:

Pa normalno downgrade sa vece verzije na nizu ne bi trebao biti moguc ni na jednom android telefonu. Nisam licno radio, ali koliko sam upratio imaju metode preko kojih se moze i to odraditi. Nisam siguran da li treba custom recovery, ali i ako treba na samsungu se to jednostavno sve odradi za par minuta preko ODIN-a.
Mislim preko odina,nesto spominju kao bootloader mora biti isti broj a na vecim verzijama androida nije pa me to zanima da li se moze brikovat ako mu preko odina ubacis 9 pie sa drugim brojem bootloadera?

arnes_king

#7266 Re: Smartphone diskusije

Post by arnes_king » 07/06/2020 13:20

Safete Dilbere wrote:
07/06/2020 13:10
arnes_king wrote:
Safete Dilbere wrote:

Mislim preko odina,nesto spominju kao bootloader mora biti isti broj a na vecim verzijama androida nije pa me to zanima da li se moze brikovat ako mu preko odina ubacis 9 pie sa drugim brojem bootloadera?
Pa kazem ti nisam uradio pa nisam 100% siguran ali to jeste moras paziti na bootloader.

Najbolje je na xda forumu malo prelistati. Ja do sada nema sta nisam radio sa android telefonima i znalo je biti i da brikujem ali su uvijek bili soft pa se moglo vratiti. Kod samsunga su skroz male sanse za hard brick i mislim da 99% situacija mozes vrstiti sve kako je bilo time sto flashujes opet neki stock firmware koji znas da je radio ranije.

Ako tako govore onda vjerovatno ima nacin da se to odradi sa novijim bootloaderom. Opet kazem najbolje je upisi na google koji je model telefona, i npr how to downgrade from android 10 to 9. Ili udji na xda, nadji taj model i malo prelistaj. Ako znas engleski nece ti biti problem, ako ne znas mogu i ja malo pogledati dok budem na pc pa da ti pomognem.

Koji je telefon u pitanju i jel kontas vratiti sa 10 na 9? Je li ti bio vec ranije na toj nizoj verziji ili je nov vec dosao sa novijom?

Safete Dilbere

#7267 Re: Smartphone diskusije

Post by Safete Dilbere » 07/06/2020 13:24

arnes_king wrote:
07/06/2020 13:20
Safete Dilbere wrote:
07/06/2020 13:10
arnes_king wrote:

Pa kazem ti nisam uradio pa nisam 100% siguran ali to jeste moras paziti na bootloader.

Najbolje je na xda forumu malo prelistati. Ja do sada nema sta nisam radio sa android telefonima i znalo je biti i da brikujem ali su uvijek bili soft pa se moglo vratiti. Kod samsunga su skroz male sanse za hard brick i mislim da 99% situacija mozes vrstiti sve kako je bilo time sto flashujes opet neki stock firmware koji znas da je radio ranije.

Ako tako govore onda vjerovatno ima nacin da se to odradi sa novijim bootloaderom. Opet kazem najbolje je upisi na google koji je model telefona, i npr how to downgrade from android 10 to 9. Ili udji na xda, nadji taj model i malo prelistaj. Ako znas engleski nece ti biti problem, ako ne znas mogu i ja malo pogledati dok budem na pc pa da ti pomognem.

Koji je telefon u pitanju i jel kontas vratiti sa 10 na 9? Je li ti bio vec ranije na toj nizoj verziji ili je nov vec dosao sa novijom?
Trazio na xda nasao ovo sto pisu za bootloader ali se bas i ne razumijem?Bicu jako zahvalan ako mi pomognes,da sa android 10 na 9 a telefon je samsung A70.Bila je prije 9 njegova sad izasao 10 sestra updateovala ali losa baterija sad i zeza je viber.Hoce da vrati na 9 ali necu da joj pokvarim telefon hocu bas pouzdano da popravim.

arnes_king

#7268 Re: Smartphone diskusije

Post by arnes_king » 07/06/2020 13:28

Hajd napomeni me sutra kada budem za pc da malo istrazim. Nego jesi li probao vratiti na tvornicke nakon azuriranja da vidis hoce li rijesiti problem s baterijom?

Safete Dilbere

#7269 Re: Smartphone diskusije

Post by Safete Dilbere » 07/06/2020 14:13

arnes_king wrote:
07/06/2020 13:28
Hajd napomeni me sutra kada budem za pc da malo istrazim. Nego jesi li probao vratiti na tvornicke nakon azuriranja da vidis hoce li rijesiti problem s baterijom?
Hocu,jesam i nista
Vecina ima taj peoblem na 10,citao sam

diablobih

#7270 Re: Smartphone diskusije

Post by diablobih » 07/06/2020 16:12

Neka se strpi 2 sedmice, bit ce joj baterija normalna ponovo.

Safete Dilbere

#7271 Re: Smartphone diskusije

Post by Safete Dilbere » 07/06/2020 16:27

diablobih wrote:
07/06/2020 16:12
Bice neki update?

arnes_king

#7272 Re: Smartphone diskusije

Post by arnes_king » 07/06/2020 16:28

Safete Dilbere wrote:
07/06/2020 14:13
arnes_king wrote:
07/06/2020 13:28
Hocu,jesam i nista
Vecina ima taj peoblem na 10,citao sam
diablobih wrote:
I ja bih savjetovao da se strpi. Neka procacka malo i opcije ima onaj adaptiv baterry pa neka tu stavku resetuje i saceka par dana trebalo bi se popraviti. Ako ne to, moze bit u narednom azuriranju da srede.

diablobih

#7273 Re: Smartphone diskusije

Post by diablobih » 07/06/2020 16:53

Safete Dilbere wrote:
07/06/2020 16:27
diablobih wrote:
Bice neki update?
Ne update, mislim mozda i bude. Nego treba vremena da baterija nauci ponovo kako da se ponasa, samo strpljenja i bit ce super.

thekupus

#7274 Re: Smartphone diskusije

Post by thekupus » 07/06/2020 21:30

Kako je lijepa Motorola Edge! Stvarno prelijep telefon. Uz to 90hz ekran, solidna baterija, stereo zvučnici... Dođe mi da ga sad kupim, pogotovo jer imam 10% studentskog popusta.

Al s druge strane, loša kamere, plastično kućište, osrednji procesor, i najvažnije - samo jedan android update osiguran. To mi je deal breaker.

Image

diablobih

#7275 Re: Smartphone diskusije

Post by diablobih » 07/06/2020 23:05

De bolan pogledaj oneplus 8 pro (3 godine updatea sigurnih), imaju i oni studentske popuste. Motorola je za midrange, a i tu imas dosta dobrih zamjena u vidu xiaomija i slicnih.

Post Reply