Slovenija sljedeca Euro-zemlja!

Post Reply
Investment
Posts: 17
Joined: 15/05/2006 11:25
Location: World Wide Web
Contact:

#1 Slovenija sljedeca Euro-zemlja!

Post by Investment »

Danas su i formalno ministri finansija zemalja Europske Unije odobrili Slovenacki prelazak na Euro valutu od 1/1 2007. Ministri su isto odlucili da vazeci kurs izmedju valuta ce biti 239,640 Tolara na jedan Euro. Slovenija je time ispunila znaci glavne ekonomske uslove, nizak budzetdeficit,nizak drzavni dug, niska inflacija, niske kratke kamate, kvazi stabilna valuta u valutnom mehanizmu ERM2. Interesantno da Litvanija nije uspjela proci "kvalifikacije" i to samo radi uslova za nisku inflaciju. Tako je Slovenija 13 zemlja (Crna Gora ne vazi kao ni Equador ili Panama za US dollar) da je clan Europskog Monetarnog Sistema i to kao prva od deset Zemalja bivseg Komunistickog bloka..Mislim da se Edvard Kardelj u grobu okrece :D
The Man
Posts: 240
Joined: 20/05/2006 14:01

#2

Post by The Man »

Ja Slovence ne mogu smisliti! pogotovo poslije ulaska u EU...mislim ne mrzim nikoga, ali svom silom se trudiš da izadješ iz neke federacije, sa izgovorom da te guši, tvoj identitet i ostalo. niko ih nije ni ubio, prijetio...ništa

onda odeš u drugu uniju...i uradiš skroz one stvari za koje si govorio da te uništavaju....

da su bar zadržali tolar...al jok...i oni se prodaju za šaku ojra
.. :D
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#3

Post by pape »

:-) :-) :-) :-) :-)
Zato mi nikada necemo u EU, .... ne damo mi svoj identitet, .... :oops: :zzzz: :D
Investment
Posts: 17
Joined: 15/05/2006 11:25
Location: World Wide Web
Contact:

#4

Post by Investment »

The Man wrote:Ja Slovence ne mogu smisliti! pogotovo poslije ulaska u EU...mislim ne mrzim nikoga, ali svom silom se trudiš da izadješ iz neke federacije, sa izgovorom da te guši, tvoj identitet i ostalo. niko ih nije ni ubio, prijetio...ništa

onda odeš u drugu uniju...i uradiš skroz one stvari za koje si govorio da te uništavaju....

da su bar zadržali tolar...al jok...i oni se prodaju za šaku ojra
.. :D
..ono je bilo doba komunizma i nemogu se povlaciti paralele sa danasnjim dobom (izmedju ostalog globalizacije)..

..slovenci su uvijek bili carevi za nas..eto i u toj prijosnjoj federaciji ilsi su ljudi u sloveniju da zarade bolje plate..odkud toliko bosanaca tamo?

..rekao bih valuta uopste nema nista sa identitetom ..vec vise sa poznatim izrazom "money talks"..tako da euro je nesto najbolje sto se moglo desiti europi,manje prevodilaca nam treba:) posebno na pomisao o razno raznim ratovima..


hajde odoh spavati :zzzz:
The Man
Posts: 240
Joined: 20/05/2006 14:01

#5

Post by The Man »

Investment wrote:
The Man wrote:Ja Slovence ne mogu smisliti! pogotovo poslije ulaska u EU...mislim ne mrzim nikoga, ali svom silom se trudiš da izadješ iz neke federacije, sa izgovorom da te guši, tvoj identitet i ostalo. niko ih nije ni ubio, prijetio...ništa

onda odeš u drugu uniju...i uradiš skroz one stvari za koje si govorio da te uništavaju....

da su bar zadržali tolar...al jok...i oni se prodaju za šaku ojra
.. :D
..ono je bilo doba komunizma i nemogu se povlaciti paralele sa danasnjim dobom (izmedju ostalog globalizacije)..

..slovenci su uvijek bili carevi za nas..eto i u toj prijosnjoj federaciji ilsi su ljudi u sloveniju da zarade bolje plate..odkud toliko bosanaca tamo?

..rekao bih valuta uopste nema nista sa identitetom ..vec vise sa poznatim izrazom "money talks"..tako da euro je nesto najbolje sto se moglo desiti europi,manje prevodilaca nam treba:) posebno na pomisao o razno raznim ratovima..


hajde odoh spavati :zzzz:
ma kako ne mogu..ja poznajem puno slovenaca..radim sa njima..svi kažu da im je bolje bilo u ex-yu, kažu da su uzimali lopatama...sad im sve država uzima...

a bosanci koji su tamo su radili u rudnicima i željezarama....trbuhom za kruhom, mahom iz ruralnih dijelova BiH...
bih_finest
Posts: 283
Joined: 27/06/2006 23:24
Location: Sarajevo

#6

Post by bih_finest »

ja sam balkan boy :D
kurblina
Posts: 36
Joined: 06/07/2006 18:00

#7 Re: Slovenija sljedeca Euro-zemlja!

Post by kurblina »

Investment wrote:Danas su i formalno ministri finansija zemalja Europske Unije odobrili Slovenacki prelazak na Euro valutu od 1/1 2007. Ministri su isto odlucili da vazeci kurs izmedju valuta ce biti 239,640 Tolara na jedan Euro. Slovenija je time ispunila znaci glavne ekonomske uslove, nizak budzetdeficit,nizak drzavni dug, niska inflacija, niske kratke kamate, kvazi stabilna valuta u valutnom mehanizmu ERM2. Interesantno da Litvanija nije uspjela proci "kvalifikacije" i to samo radi uslova za nisku inflaciju. Tako je Slovenija 13 zemlja (Crna Gora ne vazi kao ni Equador ili Panama za US dollar) da je clan Europskog Monetarnog Sistema i to kao prva od deset Zemalja bivseg Komunistickog bloka..Mislim da se Edvard Kardelj u grobu okrece :D
Od radosti!
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#8

Post by sulesavic »

Malo sam prilagodio izvorni tekstiæ...


...rat za nezavisnost Slovenije (1991.-1991.) jedan je od najkrvavijih,

najdu¾ih i najiscprljujuæih ratova u povijesti èovjeèanstva. Od rata - u

kojemu je ovu dr¾avu napalo nekoliko desetaka povampirenih regruta JNA

sa 14 oklopnih transportera i koji je, s kraæim prekidima, trajao punih

7dana - razru¹ena, spaljena i izmrcvarena Slovenija oporavila se u

nepune tri godine...
kurblina
Posts: 36
Joined: 06/07/2006 18:00

#9

Post by kurblina »

The Man wrote:
Investment wrote:
The Man wrote:Ja Slovence ne mogu smisliti! pogotovo poslije ulaska u EU...mislim ne mrzim nikoga, ali svom silom se trudiš da izadješ iz neke federacije, sa izgovorom da te guši, tvoj identitet i ostalo. niko ih nije ni ubio, prijetio...ništa

onda odeš u drugu uniju...i uradiš skroz one stvari za koje si govorio da te uništavaju....

da su bar zadržali tolar...al jok...i oni se prodaju za šaku ojra
.. :D
..ono je bilo doba komunizma i nemogu se povlaciti paralele sa danasnjim dobom (izmedju ostalog globalizacije)..

..slovenci su uvijek bili carevi za nas..eto i u toj prijosnjoj federaciji ilsi su ljudi u sloveniju da zarade bolje plate..odkud toliko bosanaca tamo?

..rekao bih valuta uopste nema nista sa identitetom ..vec vise sa poznatim izrazom "money talks"..tako da euro je nesto najbolje sto se moglo desiti europi,manje prevodilaca nam treba:) posebno na pomisao o razno raznim ratovima..


hajde odoh spavati :zzzz:
ma kako ne mogu..ja poznajem puno slovenaca..radim sa njima..svi kažu da im je bolje bilo u ex-yu, kažu da su uzimali lopatama...sad im sve država uzima...

a bosanci koji su tamo su radili u rudnicima i željezarama....trbuhom za kruhom, mahom iz ruralnih dijelova BiH...
hehehehehh!!! uzimali lopatama,lahko je bilo uzimati kad su bili najpametniji u Jugi,dok su Bosnjaci sirili bratstvo i jedinstvo Slovenci su maznuli lovu i srbima,hrvatima i svima ostalim.

Trebamo mi dosta toga od Slovenaca prekopirati i primijeniti na svojoj kozi.Mnogo je radnika bilo iz drugih repUblika zaposleno u Sloveniji ali samo kao fizicka radna snaga.

Plus sto je Slovenac imao svoju posebnu vrstu nacionalizma za kojeg ih niko nije mogao optuziti.

Uvijek su postavljali distancu izmedju sebe i juznjaka,kako su nas cesto nazivali.Bosnjac,Srbi,Hrvati,Makedonci i dr,su shvatili da nisu dobrodosli u toj sredini,pa nisu ni tezili da ostanu trajno u Sloveniji.

Zato slovenci nisu imali u svojoj drzavi srpski i hrvatski destabilizirajuci faktor.

Eto danas dva miliona Slovenaca imaju jednu fino-uredjenu drzavu a sta imamo mi Bosnjaci,imamo ova dva destabilzirajuca faktora kojih se necemo nikad rijesiti.
Investment
Posts: 17
Joined: 15/05/2006 11:25
Location: World Wide Web
Contact:

#10

Post by Investment »

The Man wrote:ja poznajem puno slovenaca..radim sa njima..svi kažu da im je bolje bilo u ex-yu, kažu da su uzimali lopatama...sad im sve država uzima......
..kada hrvat srbinu kaze brate, a slovenci svima u kafani pice plate, dok se crnogorci poslije posla late, a makedoncima povecaju plate, i na kraju dok bosanci sve to shvate, tek tada ce ti biti i SFRJ Brate!!!
kurblina
Posts: 36
Joined: 06/07/2006 18:00

#11

Post by kurblina »

Investment wrote:
The Man wrote:ja poznajem puno slovenaca..radim sa njima..svi kažu da im je bolje bilo u ex-yu, kažu da su uzimali lopatama...sad im sve država uzima......
..kada hrvat srbinu kaze brate, a slovenci svima u kafani pice plate, dok se crnogorci poslije posla late, a makedoncima povecaju plate, i na kraju dok bosanci sve to shvate, tek tada ce ti biti i SFRJ Brate!!!
:thumbup:
Post Reply