Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

stochar

#1 Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by stochar » 28/11/2009 19:53

Image

Deseci tisuća Slovenaca sudjelovali su danas na mirnim prosvjedima protiv mirovinske reforme i pada životnog standarda

Oko 40 tisuća prosvjednika tražilo je povećanje minimalne plaće sa sadašnjih 430 eura (3140 kuna) na 600 eura neto (4390 kuna) i odustajanje od vladina plana da se dobna granica za odlazak u mirovinu povisi na 65 godina.

Prosvjedi su bili uspješni, rekao je po njihovom završetku predsjednik najveće slovenske sindikalne središnjice Dušan Semolič.

Semolič je dodao da će sindikati svoje zahtjeve u ponedjeljak dati predsjedniku vlade Borutu Pahoru i naglasio kako se od njih neće odustati. "Moguće su i otvorene su sve opcije", rekao je Semolič u vezi svojih ranijih najava da će sindikati u slučaju izostanka reakcije vlade možda eskalirati svoje proteste, pa i uz prosvjedno zauzimanje poduzeća.

Pahor je prošli tjedan zahtjeve sindikata ocijenio nerealnima u vrijeme ekonomske krize. Slovenski poslodavci poručili su sindikatima preko svoje komore da bi povećanje minimalnih plaća za trideset posto, što sindikati navode kao zahtjev koji bi omogućio "dostojan život" radnika s nižim primanjima i njihovih obitelji, značio dodatno otpuštenje 70.000 zaposlenih.

Na današnjim demonstracijama okupilo se mnogo radnika, umirovljenika i studenata. U Ljubljanu su stizali autobusi iz svih dijelova Slovenije. Na tim najvećim sindikalnim prosvjedima u Sloveniji u posljednje tri godine, nikakvi izgredi nisu zabilježeni.

Prije globalne recesije Slovenija je imala najbrže rastuće gospodarstvo u eurozoni, ali ju je kriza teško pogodila. Očekuje da se će do kraja godine gospodarski pad iznositi 7,3 posto. (hina/metro-portal)

heeeeeeeej, minimalac im 430 eura, cijene hrane u prodavnicama manje-vise iste k'o i kod nas, i ljudi protestuju!!! kod nas ljudi skapavaju, kopaju po konteknerima, u Mostaru se ne mogu ozeniti ili upisati djecu u matichne knjige rodjenih, i nikom' nista!!!

zonbirile

#2 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by zonbirile » 28/11/2009 20:03

glupi fantje,pa ne razumiju ljubav prema zemlji,ata i mama,patriotizam.Rdeči hudići,sve bih pokvaril,kak Bosanec tiho in skromno krepava.

-LIBERO-
Čiča Gliša
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#3 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by -LIBERO- » 28/11/2009 20:06

zonbirile wrote:glupi fantje,pa ne razumiju ljubav prema zemlji,ata i mama,patriotizam.Rdeči hudići,sve bih pokvaril,kak Bosanec tiho in skromno krepava.
:D :lol:

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#4 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by PipiDugaDevetka » 28/11/2009 20:21

Biber maže vugla vazelinom!

Dioda

#5 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by Dioda » 28/11/2009 20:22

zonbirile wrote:glupi fantje,pa ne razumiju ljubav prema zemlji,ata i mama,patriotizam.Rdeči hudići,sve bih pokvaril,kak Bosanec tiho in skromno krepava.

:lol: :thumbup:

JThomas

#6 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by JThomas » 28/11/2009 20:25

:evil: :lol: :lol:

ne možeš ti nas toliko jebati, koliko mi možemo trpiti, i još govoriti, dobro je dok ne puca...

zonbirile

#7 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by zonbirile » 28/11/2009 20:28

ma četnička posla,čuj im bivšeg predsjednika Milan,a gradonačelnik Ljubljane Janković,ja bande.

Black swan

#8 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by Black swan » 28/11/2009 20:30

nije mi jasno što se više čudite :?

a i poznato je kako statistike za plate nisu realne jer dosta love ide ispod stola + rad u fušu + mitologija :mrgreen:

viva_castro

#9 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by viva_castro » 28/11/2009 20:31

Odgovor je u samoj temi, NJIMA JE BOLJE JER PROTESTUJU!

stochar

#10 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by stochar » 28/11/2009 20:31

JThomas wrote:

ne možeš ti nas toliko jebati, koliko mi možemo trpiti, i još govoriti, dobro je dok ne puca...

viva_castro

#11 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by viva_castro » 28/11/2009 20:38

stochar wrote:
JThomas wrote:

hahaha :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Toto

#12 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by Toto » 28/11/2009 20:54

@stocar
jel ovo ti i slovence prozivas ko i mostarce
hos i slovence da zavadis :lol: :lol: :lol:

JThomas

#13 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by JThomas » 28/11/2009 20:55

a oni još idu na svjetsko.

zonbirile

#14 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by zonbirile » 28/11/2009 21:09

ja i jopet naki Delić dao go,da nije šta Rasimu i ovaj je bio spretan ko slon u staklariji.

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#15 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by PipiDugaDevetka » 28/11/2009 21:35

zonbirile wrote:ja i jopet naki Delić dao go,da nije šta Rasimu i ovaj je bio spretan ko slon u staklariji.
Zar nije Dedič?

zonbirile

#16 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by zonbirile » 28/11/2009 21:40

PipiDugaDevetka wrote:
zonbirile wrote:ja i jopet naki Delić dao go,da nije šta Rasimu i ovaj je bio spretan ko slon u staklariji.
Zar nije Dedič?
--------------------------
može biti,ako je do mene izvini

homar

#17 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by homar » 28/11/2009 22:04

Ljudi, BiH je fenomen. U svim državama oko nas protesti, studenti, sindikati, traže od vlasti da se poboljšaju uslovi života, studiranja...U BiH, nažalalost protestuju samo borci i vojni penzioneri, male grupice radnika. Ovdje je Vlast jako školovana da osujeti proteste. Ja ću samo reći jedan primjer kako se Vlada F BiH poslužila trikovima i podvalama da se miniraju poslednji protesti vojnih penzionera. Uzela je par "svojih ljudi" u imenu nekog Jurčevića i Topalovića, dala im termin u medijima i oni ti uoči protesta 10.11. objave u medijima da protesta neće biti da je premijer Mujzinović prihvatio "sve naše zahtjeve". To je bila čista prevara i podmetanje, uzalud su bila nastojanja legitimnih predstavnika Udruženja penzionera vojnih osiguranika da to demantuju, ali mediji gluhi. Onada samo telefonima obavještavaj ljude, i organizacija je uspjela.

Haću da kažem, da svaka Vlada u BiH ima svoje doušnike i uhljupe u svakom udruženju građana, u sindikatu, u studenskoj organizaciji...i preko tih satelita razbija jedinstvo i bunt protestanata. Te svoje uhljupe jako dobro plaćaju, preko profesora pojedinci polažu ispite itd. Nama kao građanima treba po godina dana da shvatimo suštinu nekog poteza, a tada voz prođe.

Drugo, mediji su podijeljeni i tačno se zna čiji je koji medij, tako ako taj medij nema direktnog interesa za svoga šefa, za badava će biti zahtjev da se objavi saopštenje za medije. Ovdje bih istakao kao pozitivan primjer ovaj portal, nažalost mali je broj građana koji koriste internet, te i dalje ostaju neobavješteni kada se tiče pokretanja nekog masovnijeg protesta. Kao negativne primjere istaći ću "Dnevni avaz" i FTV, nažalost najčitaniji i najgledaniji mediji, ali oni rade isključivo u interesu političkih i interesnih svera (ako imaš pare-može ili ako podržiš mene-može).

Bez ujedinjenja svih obespravljenih grupa, i zajednički nastup na protestima, neće biti haira.

felipe kajetano

#18 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by felipe kajetano » 28/11/2009 22:10

Ma kakvi ba smučari..nit znaju hebavat,nit lopte igrat..em su glupi..bolje im je da se ugledaju na nas..mi sve znamo najbolje :-D
P.S A ni Argeta vise nije sto je nekad bila :D

PipiDugaDevetka

#19 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by PipiDugaDevetka » 28/11/2009 22:49

felipe kajetano wrote:Ma kakvi ba smučari..nit znaju hebavat,nit lopte igrat..em su glupi..bolje im je da se ugledaju na nas..mi sve znamo najbolje :-D
P.S A ni Argeta vise nije sto je nekad bila :D
Shvatam da je ironija, ali eto, da prevedem:
Oni se laganice spremaju s one strane ekvatora, na jug Afrike,...

keep it real

#20 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by keep it real » 29/11/2009 09:19

zonbirile wrote:ma četnička posla,čuj im bivšeg predsjednika Milan,a gradonačelnik Ljubljane Janković,ja bande.
sta mislite koliko ce trebati postova da neko spomene dodika ?

ProS

#21 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by ProS » 29/11/2009 09:37

kod nas jos kako sultan odluci :oops: :-D

Prpa.ba

#22 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by Prpa.ba » 29/11/2009 11:21

Pa nama i jest dobro. Ljudi zive u skladu sa svojim znanjima i mogucnostima, nezaposlenost je oko 20% ali se i ti snalaze, dok jos niko nije umro od gladi. Vecina ljudi je kroz familijarne veze na ovaj ili onaj nacin povezana sa drzavom. tj. njenim parama. Dakle, sta je problem? Gdje su te armije gladnih koje spominjete a kopaju po kontejnerima da bi jeli? Ja samo vidim cigane i ponekog ciku u mantilu kako traze stagod korisno (metale, stare kucanske aparate i sl.). Voze se skupa kola, renoviraju se stanovi, kolica u shopping centrima su puna, ispijaju se hektolitri alkohola tokom praznika, svako ima mobitel, a ima se i za fancy droge. Dosta suplje. Apropos ovoga zivota u skladu sa svojim znanjima. To sto ima citava armija ljudi sa osnovnom i opcom srednjom skolom me nimalo ne tangira. Ljudi su izasli iz sistema koji im je omogucavao besplatno visoko skolovanje i strucno usavrsavanje, i onda na kraju hiljade i hiljade takvih na trzistu rada. I sada ti isti ocekuju jednaku placu placi inzinjera, profesora i slicno, i kude sadasnji sistem. Fascinantno. Jos bolji su oni sto bi gradili fabrike. Kad upitas cega, odgovor je "bilo cega, da ljudi rade". Vrijeme fabrika sibica sa po 5.000 radnika je proslo, to se vise ne proizvodi ni u Njemackoj, vec dolazi iz Kine zato sto kinez sav posao obavi i sa putovanjem robe brodom od Kine do Bosne, konacni proizvod je opet jeftiniji nego da se proizvede tik do vase kuce u Bosni. Ovdje se mogu pokretati uski i specijalni poslovi (izuzimam turizam kojeg kvare kriminalci, i poljoprivredu koja stagnira jer je bolje grebati se za kafu u gradu, nego zivjeti kao beg na selu), a mozga tj. pameti za tako nesto bas i nemamo. Svaki pokusaj poklopi kriminalna, bezobrazna i zavidna poslijeratna klika (uz svesrdnu pomoc istih tih jadnih nezaposlenih na izborima) i to je to. Naravno, necu zaboraviti niti mito i korupciju koji ovdje nisu krivicno djelo, nego kulturna norma, kao ni hiperprodukciju tzv. "pravnika" i "ekonomista" i "politicara" na nasim univerzitetima koji se onda zale kako nema posla. Dakle, meni objektivno jeste belaj, radim ko crnac u bilo koja doba dana, zbog nekakve "recesije" mi se drma radno mjesto, kad imam slobodnog vremena kuckam po ovom forumu jer nasrecu imam dzeparca za internet, mora nisam vidio godinama, kao ni planinu, ali zivim u skladu sa mogucnostima. O svemu ostalom trebalo se misliti kad se zaokruzivalo SDA, HDZ, SDS na prvim slobodnim demokratskim izborima. Tada su se svi nadali zlatnim kasikama kapitalizma, no tek se naknadno shvatilo da ne mozes imati zlatnu kasiku bez da neko pored tebe ne da nema kasike, nego nema ni hrane da jede (da ne bude zabune, spadam medju rijetke koji nisu glasali za njih) :mrgreen:

PipiDugaDevetka

#23 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by PipiDugaDevetka » 29/11/2009 12:57

Prpa.ba wrote:Pa nama i jest dobro. Ljudi zive u skladu sa svojim znanjima i mogucnostima, nezaposlenost je oko 20% ali se i ti snalaze, dok jos niko nije umro od gladi. Vecina ljudi je kroz familijarne veze na ovaj ili onaj nacin povezana sa drzavom. tj. njenim parama. Dakle, sta je problem? Gdje su te armije gladnih koje spominjete a kopaju po kontejnerima da bi jeli? Ja samo vidim cigane i ponekog ciku u mantilu kako traze stagod korisno (metale, stare kucanske aparate i sl.). Voze se skupa kola, renoviraju se stanovi, kolica u shopping centrima su puna, ispijaju se hektolitri alkohola tokom praznika, svako ima mobitel, a ima se i za fancy droge. Dosta suplje. Apropos ovoga zivota u skladu sa svojim znanjima. To sto ima citava armija ljudi sa osnovnom i opcom srednjom skolom me nimalo ne tangira. Ljudi su izasli iz sistema koji im je omogucavao besplatno visoko skolovanje i strucno usavrsavanje, i onda na kraju hiljade i hiljade takvih na trzistu rada. I sada ti isti ocekuju jednaku placu placi inzinjera, profesora i slicno, i kude sadasnji sistem. Fascinantno. Jos bolji su oni sto bi gradili fabrike. Kad upitas cega, odgovor je "bilo cega, da ljudi rade". Vrijeme fabrika sibica sa po 5.000 radnika je proslo, to se vise ne proizvodi ni u Njemackoj, vec dolazi iz Kine zato sto kinez sav posao obavi i sa putovanjem robe brodom od Kine do Bosne, konacni proizvod je opet jeftiniji nego da se proizvede tik do vase kuce u Bosni. Ovdje se mogu pokretati uski i specijalni poslovi (izuzimam turizam kojeg kvare kriminalci, i poljoprivredu koja stagnira jer je bolje grebati se za kafu u gradu, nego zivjeti kao beg na selu), a mozga tj. pameti za tako nesto bas i nemamo. Svaki pokusaj poklopi kriminalna, bezobrazna i zavidna poslijeratna klika (uz svesrdnu pomoc istih tih jadnih nezaposlenih na izborima) i to je to. Naravno, necu zaboraviti niti mito i korupciju koji ovdje nisu krivicno djelo, nego kulturna norma, kao ni hiperprodukciju tzv. "pravnika" i "ekonomista" i "politicara" na nasim univerzitetima koji se onda zale kako nema posla. Dakle, meni objektivno jeste belaj, radim ko crnac u bilo koja doba dana, zbog nekakve "recesije" mi se drma radno mjesto, kad imam slobodnog vremena kuckam po ovom forumu jer nasrecu imam dzeparca za internet, mora nisam vidio godinama, kao ni planinu, ali zivim u skladu sa mogucnostima. O svemu ostalom trebalo se misliti kad se zaokruzivalo SDA, HDZ, SDS na prvim slobodnim demokratskim izborima. Tada su se svi nadali zlatnim kasikama kapitalizma, no tek se naknadno shvatilo da ne mozes imati zlatnu kasiku bez da neko pored tebe ne da nema kasike, nego nema ni hrane da jede (da ne bude zabune, spadam medju rijetke koji nisu glasali za njih) :mrgreen:
Nisu valjda i tebe ''navukli'' kao i mene pa sam dao glas Reformistima,...Kecmanoviću&co. :D

Šalu na stranu, dobar post :thumbup: :bih:

EXIT: Muka, rad, učenje, krv, znoj, suze,...

jedna tamo

#24 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by jedna tamo » 29/11/2009 13:01

fakat il mi nismo normalni il neznam ni ja više
slušam Slovenija jedina zemlja koja je u recesiji smanjila zaposlenost...hm jesam se dobro izrazila...hoću reći 10% manja nezaposlenost....
i oni proteste prave pa stvarno :shock:

Kraljica od Sabe

#25 Re: Slovenci protestuju, a nama dobro!!!

Post by Kraljica od Sabe » 29/11/2009 13:19

jedna tamo wrote:fakat il mi nismo normalni il neznam ni ja više
:shock:
Ne znam, čini se da nam fali crno na bijelo da bilo šta potvrdimo..

Post Reply