Slikajmo plakate ili skidajmo ih !

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
uvjek dobar gost

Slikajmo plakate ili skidajmo ih !

Post by uvjek dobar gost » 06/09/2010 13:32

NFORMACIJA SA PRESS KONFERENCIJE CENTRALNE IZBORNE KOMISIJE BOSNE I HERCEGOVINE

Petak, 03. septembar 2010. godine je dan kada službeno počinje izborna kampanja za Opće izbore zakazane za 03. oktobar ove godine i traje do 02.10.2010. godine do 07:00 sati ujutro kada počinje izborna šutnja. Izborna kampanja je period u kojem politički subjekti na zakonom utvrđen način upoznaju birače i javnost sa svojim programom i kandidatima.
U tom periodu političkim subjektima zabranjeno je:

1) uklanjati, prekrivati, oštećivati ili mijenjati štampane oglase, postere , plakate ili druge materijale koji se koriste u svrhu izborne kampanje

2) vođenje kampanje na način kojim se narušava polna (rodna!) ravnopravnost,

3) postavljanje štampanog, pisanog ili bilo kojeg drugog materijala u vezi sa izbornom kampanjom unutar ili na zgrade u kojima su smješteni organi vlasti na svim nivoima, javna preduzeća, javne ustanove i mjesne zajednice, kao i na vjerskim objektima, javnim putevima i javnim površinama, odnosno, dozvoljeno je samo na onim mjestima predviđenim za plakatiranje i oglašavanje;

4) nositi i pokazivati oružje na političkim skupovima, biračkim mjestima i njihovoj okolini;

5) ometati skupove dugih političkih subjekata, kao i podsticati druge na takve aktivnosti;

6) sprečavati novinare da obavljaju svoj posao u skladu sa pravilima profesije i izbornim pravilima;

7) lažno predstavljanje u ime bilo kog političkog subjekta;

Jedna od zakonskih zabrana u pravilima ponašanja političkih subjekata u izbornoj kampanji, na koju posebno skrećemo pažnju, je korištenja jezika koji bi nekoga mogao navesti ili podstaći na nasilje ili širenje mržnje. Centralna izborna komisija BiH ima ovlaštenja da izrekne novčanu kaznu koja ne prelazi iznos od 10.000 konvertibilnih maraka, ukloni ime kandidata sa kandidatske liste ako se utvrdi da je kandidat lično odgovoran za povredu zakona ili da poništi ovjeru političkog subjekta. Koja će od navedenih sankcija biti izrečena zavisi od težine učinjenog prekršaja kao i učestalosti.

Poglavljem 15 Izbornog zakona BiH (član 15.10) je propisan maksimalno dozvoljeni iznos za finansiranje troškova izborne kampanje. Rješenje je nađeno u ograničavanju novčanih sredstava koja se mogu potrošiti u kampanji, i to tako da je propisano da se može potrošiti najviše 30 feninga ( za kantonalni nivo 20) po biraču po izbornom krugu.
Centralna izborna komisija BiH je 26.08.2010. godine objavila broj registriranih birača po izbornim jedinicama, tako da svaki politički subjekt može tačno izračunati dozvoljeni iznos za finaniranje kampanje.
Broj birača u BiH na dan 19.08.2010. godine je 3.126.599. Kada se to preračuna na situaciju za ove opće izbore, stranke koje imaju ovjerene liste na svim nivoima, mogu potrošiti oko 3 miliona KM u izbornoj kampanji.
Centralna izborna komisija BiH je završila posao sortiranja i skeniranja Izjava o imovinskom stanju kandidata i izjave su od danas dostupne na internet stranici Centralne izborne komisije BiH, http://www.izbori.ba .Obavezu dostavljanja Izjava o imovinskom stanju je imalo ukupno 3900 kandidata, odnosno svi kandidati ovjereni za nivoe vlasti iznad kantonalnog nivoa, jer prema zakonu članovi kantonalnih skupština tek nakon izbora imaju tu zakonsku obavezu. U ovom trenutku možemo kazati da 378 kandidata nije ispunilo svoju zakonsku obavezu i Centralna izborna komisija BiH će u narednom periodu u skladu sa članom 19.9 Izbornog zakona BiH pristupiti izricanju novčanih sankcija koje se za kandidate mogu kretati u iznosu od 1000 do 5000 KM a za političke subjekte do 10 000 KM.

LJudi imamo pravo skidati plakate i bacati ih u smeće, skidati sa mjesta gdje stoje nelegalno... ili barem slikajte plakate i šaljite ih u CIK, trebamo ih zatrpati mail-ovima i slikama u njima. Trebamo skidati plakate sa bandera sa podzida, sa stanica jer tamo im nije mjesto.... naši gradovi izgledaju dosta ružnije pred izbore jer svuda po njima su plakati koji su postavljeni nelegalno, to što stranke javna preduzeća smatraju svojim vlasništvom... nadam se da ne posjeduju nas !?!?
Last edited by uvjek dobar gost on 06/09/2010 13:52, edited 1 time in total.

VjecitiStudent

Re: Skidajmo plakate !

Post by VjecitiStudent » 06/09/2010 13:34

Treba tu dodati i plakate postavljene pored magistralnih puteva, ni tamo ih, po zakonu NE BI SMJELO biti.
Papir u ruke i salji prijave Federalnoj direkciji za ceste, oni su nadlezni da ih skidaju.

*mima*

Post by *mima* » 06/09/2010 13:36

Ovo stvarno nisam znala.....da ne smiju lijepit na bandere npr............ :roll:

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 06/09/2010 13:39

*mima* wrote:Ovo stvarno nisam znala.....da ne smiju lijepit na bandere npr............ :roll:

Ne , to je kažnjivo... sa tim što mislim da nikad i niko nije platio kaznu za to.... treba ih bombardovati (CIK) i konačno da se malo reda (pomoću pritiska) uvede u predizbornu kampanju !!!! Da sad ne navodim sve podzide i sve parole ili sve lokacije na kojima osvanuše već prvo jutro predizborne kampanje plakati koji su fuj (u svakom pogledu)... ja sam lično već skinuo plakate SDA i SZBiH na koje sam naletio jučer putem na Vrelo Bosne... bili su nelegalno postavljeni na banderama i ostalim mjestima ne predviđenim za tu svrhu...

sarajevo63

Post by sarajevo63 » 06/09/2010 13:47

Ljudi, pokažimo da volimo svako svoj grad, svoje selo, svoju mahalu (jer ne možemo 1 dupetom biti u drugom/drugoj...)
Odavno smo naučili da od "nadležnih" ne možemo puno očekivati.
Pokažimo građansku svijest i sklanjajmo plakate koji su stavljeni na mjesta koja nisu za plakatiranje il još bolje šaljimo ih na CIK. Nek' vide da nismo ovce koje samo blejat znaju.
Neka rade svoj posao.

[email protected], kontakt telefon: 033/251-300, fax: 033/251-329

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 06/09/2010 13:54

sarajevo63 wrote:Ljudi, pokažimo da volimo svako svoj grad, svoje selo, svoju mahalu (jer ne možemo 1 dupetom biti u drugom/drugoj...)
Odavno smo naučili da od "nadležnih" ne možemo puno očekivati.
Pokažimo građansku svijest i sklanjajmo plakate koji su stavljeni na mjesta koja nisu za plakatiranje il još bolje šaljimo ih na CIK. Nek' vide da nismo ovce koje samo blejat znaju.
Neka rade svoj posao.

[email protected], kontakt telefon: 033/251-300, fax: 033/251-329

Upravo tako, možeš i glasati za koga hoćeš, ali iz ljubavi prema svom gradu, svojoj ulici ili svomj selu.. slikaj plakat i pošalji CIK-u, ili skini plakat i baci ga u kantu... ja ću činiti upravo to, slikati i poslati ali i baciti u kantu svaki nelegalno postavljeni plakat na koji naletim !

*mima*

Re: Slikajmo plakate ili skidajmo ih !

Post by *mima* » 06/09/2010 13:55

Super......mahala mi je uvijek ko cirkus.......fuj

high_volume

Post by high_volume » 06/09/2010 13:56

Čuj "skidajmo plakate" :-) :? :shock: :D :lol: :lol: :lol: K'o SKOJ-evci, '39. :D

A šta će raditi komunalci, koga će kazniti inspekcija ako poskidamo plakate?

Zar nije pametnije tražiti strogo kažnjavanje prestupnika, političkih stranaka. Sad su svi ispraznili svoje budžete, svaka finansijska kazna će im do grla doći.

"skidajmo plakate" :lol: :lol: :lol: :lol:

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 06/09/2010 13:59

high_volume wrote:Čuj "skidajmo plakate" :-) :? :shock: :D :lol: :lol: :lol: K'o SKOJ-evci, '39. :D

Zar nije pametnije tražiti strogo kažnjavanje prestupnika, političkih stranaka. Sad su svi ispraznili svoje budžete, svaka finansijska kazna će im do grla doći.

Ti i ne moraš, barem uslikaj i ispoštuj jedan dio akcije... jesi li ikad vidio komunalce da skidaju plakate tokom predizborne kampanje... ili ih skidaju poslije i to čak zna da potraje i mjesec dana poslije izbora,....
Nisu komunalci i CIK-ovci ćoravi oni su samo u rukama onih koji i lijepe plakate... ja mogu reći da nisam !

Kad kažem slikanje mislim na slanje mailom il čim već prijave CIK-u...
Hajmo skupa da uvedemo reda u predizbornu kampanju !

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 06/09/2010 14:12

ODGADIMO ZAGADJENO!

I djeca u osnovnoj školi uče da ne bacaju smeće na ulicu, nego u kontejner jer to neko treba da očisti. Čišćenje se plaća, pa će biti manje para za nastavnike, škole, kompjutere u školama jer pare idu na čišćenje okoliša.

Slikam i šaljem fotografije CIK-u!

Prošle predizborne kampanje sam redovno skidao sve plakate naljepljene na ulazna vrata moje zgrade, uključujući i plakate stranke za koju sam ja glasao, međutim, imaju neko super jako ljepilo, pa sam iz stana uzimao žicu za pranje sudja da bih očistio ulazna vrata zgrade.

Plati, pa ljepi na moju zgradu!

20KM po plakatu i još ću ih ja zaljepiti sa unutrašnje strane stakla, ali samo PLATI!

sa obzirom na...

Post by sa obzirom na... » 06/09/2010 14:16

Kao prvo, nadam se da nisam u pravu, da li oni od nasih para štampaju te plakate, negdje sam procitao da stranke dobijaju iz budzeta sredstva za kampanju !

Ako je to tako, onda veliko FUJ !!!

Stvarno ne znam koji je to kriminalni mentalni sklop da ih nije stid, u situaciji kakva je vec, na plakatima tvrde MI SMO OVO..., MI CEMO OVO...., DA MI JE VIDJETI TO GOVECE KOJE IMA JOS VJERUJE?

PS: Bas sam se slatko ismijao plakatu A-SDA, ono ko energetsko pice, ko mi smo nova energija, cuj Izet Hadzic nova energija :lol: :lol: :lol: (oni izvan TK vjerovatno ne znaju ko je ta persona, ratni presjednik Kantona i jedna teza budaletina i debil , to sto je zadrti seljak iz nekog zabitog sela kod Kalesije nije problem, ali on da mi bude nova energija, nevjerovatno :x

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 06/09/2010 14:30

Ovo bi bilo nešto konkretno za uraditi, nešto što ne traži žrtvu neku veliku ili bilo šta, radi evidencije možda svi koji budu slali dopis (mail) CIK-u neka postave i ovdje kopiju ili neka pošalju nekom udruženju građana koje ima njihovo povjerenje jer ako recimo CIK-u stigne 1000 pritužbi a oni ne napišu niti jednu kaznu.... imamo problem !

Ja fakat molim sve da se uključe jer do nas je da izgleda stvorimo pritisak zbog nas samih ....

Been

Post by Been » 06/09/2010 14:33

Ne pada mi napamet... Oni to lijepe onom staklenom vodom, pa mogu jedino strugati... Haj da je selotejp pa ni po jada. :D :D

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 06/09/2010 14:39

Been wrote:Ne pada mi napamet... Oni to lijepe onom staklenom vodom, pa mogu jedino strugati... Haj da je selotejp pa ni po jada. :D :D

Barem uslikaj i pošalji CIK-u u obliku tužbe ili postavi ovdje i reci na kojoj lokaciji i u kojem gradu je slikano ....

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 06/09/2010 15:18

uvjek dobar gost wrote:
Been wrote:Ne pada mi napamet... Oni to lijepe onom staklenom vodom, pa mogu jedino strugati... Haj da je selotejp pa ni po jada. :D :D

Barem uslikaj i pošalji CIK-u u obliku tužbe ili postavi ovdje i reci na kojoj lokaciji i u kojem gradu je slikano ....

OBAVEZNO VIDLJIV DATUM I VRIJEME NA SLICI!

sarajevo63

Post by sarajevo63 » 06/09/2010 15:31

high_volume wrote:Čuj "skidajmo plakate" :-) :? :shock: :D :lol: :lol: :lol: K'o SKOJ-evci, '39. :D

Ne da se ukakanom do potoka...tako da šta god da se uradi odlično je i mnogo bolje nego ništa.

No, najlakše je i najbezbolnije ne uraditi ništa. Nervirajmo se dok nam se oni/e smiješe sa bandera.

Ja sam za skidanje s bandera jer:

- nadležni ne rade ništa
- plaćeni ne rade ništa
- komunalci rade (na 1 čovjeka bi trebao biti 1 komunalac u normalnim uslovima, a ovi pred izbore to nisu)
- plakate smo mi platili (svi skupa)
- mi plaćamo ove koji nam se smiješe
- neka jednom i naši gradovi/sela/mahale/ulice osjete da ih volimo, jer oni ih prljaju.

Uz slanje slika CIK-i jasno se stavlja do znanja koji je gla(VONJ-a) kriv, dakle kažnjavanje nije problem

Možda bi bilo pametnije tražiti strogo kažnjavanje, al u ovoj državi se nema vreemena za dopisne škole, jer svakako su obećali da će propisno kažnjavati. Pomozimo im da rade po zakonu :).
Budimo svi komunalna služba.

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 06/09/2010 15:34

sarajevo63 wrote:

Ne da se ukakanom do potoka...tako da šta god da se uradi odlično je i mnogo bolje nego ništa.

No, najlakše je i najbezbolnije ne uraditi ništa. Nervirajmo se dok nam se oni/e smiješe sa bandera.

Ja sam za skidanje s bandera jer:

- nadležni ne rade ništa
- plaćeni ne rade ništa
- komunalci rade (na 1 čovjeka bi trebao biti 1 komunalac u normalnim uslovima, a ovi pred izbore to nisu)
- plakate smo mi platili (svi skupa)
- mi plaćamo ove koji nam se smiješe
- neka jednom i naši gradovi/sela/mahale/ulice osjete da ih volimo, jer oni ih prljaju.

Uz slanje slika CIK-i jasno se stavlja do znanja koji je gla(VONJ-a) kriv, dakle kažnjavanje nije problem

Možda bi bilo pametnije tražiti strogo kažnjavanje, al u ovoj državi se nema vreemena za dopisne škole, jer svakako su obećali da će propisno kažnjavati. Pomozimo im da rade po zakonu :).
Budimo svi komunalna služba
.

:thumbup:

sarajevo63

Post by sarajevo63 » 06/09/2010 15:40

Prijedlog: slikaj taj sa staklenom vodom (po Tebi što je spoznato odokativno), pošalji stranci, reci im da pošto su zagrabili u budžet koriste bar jeftinija sredstva koja mi plaćamo (dostavi im selotejp).

Armadaa

Post by Armadaa » 06/09/2010 15:45

pa da CIK ne kaznjava stranke bili bi zatrpani glavama politickim koji bi te gledali sa svakog coska.

Samo obavjestiti CIK, to je jedino rjesenje da im se stane u kraj

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 06/09/2010 15:46

Armadaa wrote:pa da CIK ne kaznjava stranke bili bi zatrpani glavama politickim koji bi te gledali sa svakog coska.

To je po meni jedno od rješenja.... jedino svakako ne !

saso mange

Post by saso mange » 06/09/2010 15:47

odlicna ideja, djaba ih je skidati ali slikati i prijaviti je vec nesto

[email protected] na ovaj mail treba prijaviti?

Armadaa

Post by Armadaa » 06/09/2010 15:50

uvjek dobar gost wrote:
Armadaa wrote:pa da CIK ne kaznjava stranke bili bi zatrpani glavama politickim koji bi te gledali sa svakog coska.

koje je drugo rjesenje, skidajmo plakate :-)

Desert Wind

Post by Desert Wind » 06/09/2010 15:51

Ako dobijemo govno ovim izborima, a sve su prilike da "narod zna" - nastampacu narodu barem u svom gradu par hiljada kopija sa slikom cmara i natpisom politickog vlasnika naroda sa natpisom iznad istog da je vjecni restoran narodu zagarantovan upravo tu iz te cmarne rupe politicara sa natpisom koji bi isao npr IZABRALI STE SAD JEDITE.
Last edited by Desert Wind on 06/09/2010 15:54, edited 1 time in total.

saso mange

Post by saso mange » 06/09/2010 15:53

Armadaa wrote:
uvjek dobar gost wrote:

vjerujem da ce imati veci trosak od kazne nego od pravljenja i postavljanja par plakata koje poskidate

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 06/09/2010 15:54

Armadaa wrote:
uvjek dobar gost wrote:

Imamo dokaza da je prošle godine nekolicina građana i građanki slalo fotografije CIK-u i niš se nije desilo... odnosno niti jedna marka kazne nije propisana za ljepljenje predizbornih materijala na mjestima ne predviđenim za to... u tom slučaju drugo rješenje ili njegov dodatak jeste da se krene sa javnim i medijskim pritiskom, da se krene i sa skidanjem plakata i da se sve to prati kamerama i foto-aparatima... Ne znam u čemu je problem da mi građanke i građani krenemo sa skidanjem plakata.. jeli do laka na noktima il do pasivnosti koja je očigledna... ? Ako budemo očekivali od CIK-a da kažnjava... od toga neće biti ništa, pa sad u ova tri dana kampanje toliko je nebuloza antidejtonskih izrečeno... u medijima... a CIK jeli CIK išta uradio...?

Post Reply