Slijepo crijevo - upala?

Sve o zdravlju...
Post Reply
erx

Slijepo crijevo - upala?

Post by erx » 10/08/2010 23:48

Pomagajte ljudi :D Par dana me strasno muci stomak, pa sam poceo sumnjat da je upala sljepog crijeva...
Simptomi:
-povremeni jaki bolovi u predjelu stomaka,
-diareja,
-nagona na povraćanje(do danas)

Vasa iskustva? Sugestije? :D

starii

Re: Slijepo crijevo - upala?

Post by starii » 10/08/2010 23:51

bolovi od slijepog crijeva su ti obicno u pocetku po cijelom trbuhu a kasnije samo u desnom donjem dijelu trbuha...
uglavnom otidi do ljekara nije se ighrati sa stomakom a mozda si samo pokvario stomak sa pokvarenom hranom :)

Shoshana

Post by Shoshana » 10/08/2010 23:51

Moze biti stomacna gripa, a moze biti i salmonela i jos mala tona virusa i bakterija. Ako dijareja traje duze od 3 dana - trk ljekaru - dehidriraces. A trk ljekaru u svakom slucaju, moze biti nesto zarazno. U medjuvremenu razmuti kasicicu soli u casu soka od narance i popij (odvratno je - ali uspjesno pomaze pri dehidraciji).

erx

Post by erx » 11/08/2010 00:22

OK, pravac ambulanta odmah ujutro... Ili mozda hitna?

Edit: Sve je ok ipak, sreca nije slijepo crijevo, vec samo ''kvar'' stomaka necim pokvarenim. Dobio sam neke tablete i evo vec danas je sve uredu. Hvala na savjetima, posebno ovom za dehidraciju. Ukusno nema sta. :D
:sax:

Neposlusna

Post by Neposlusna » 13/08/2010 11:43

Simptomi slijepog crijeva nisu povracanje i dijareja ili ti proljev nego izostatak stolice, temperatura koja ne pusta danima i nenormalni bolovi.

Ja sam tokom upale puzala jer od bolova nisam mogla da se uspravim da stanem na noge.

Ne treba se igrati sa slijepim crijevom, pri sumnji upale odma doktoru, ne daj boze da slijepo crijevo pukne, imas jos 24 sata da te spase inace nema vise nikakog lijeka. :sad:

erx

Post by erx » 13/08/2010 12:56

Simptomi

Bolesnici koji imaju akutnu upalu “slijepog crijeva” - crvuljka žale se na bolove u desnom donjem dijelu trbuha, desno uz pupak uz osjećaj mučnine, nagona na povraćanje, učestalog mokrenja ponekad i proljeva ili opstipacije. Naravno kod svih bolesnika mogu biti prisutni samo neki od navedenih tegoba, a lokalizacija bolova može biti i na drugim mjestima u trbuhu. Poneki bolesnici, iako rjeđe imaju bolove lijevo od pupka u donjem dijelu leđa ili iznad stidne kosti. Bol je obično trajno prisutna i ne prolazi promjenom položaja tijela, povraćanjem ili proljevom.

Ja ove simptome pronadjoh na netu, pa zbog njih i pomislih da je slijepo crijevo.

Neposlusna

Post by Neposlusna » 13/08/2010 13:23

Slijepo crijevo je veoma " lukavo" ako se tako moze uopste jedan organ nazvati. Ja nisam nikad imala mucnine ni proljev ali zato tvrda stolica i temperatura su me obarale sa nogu. Apetit nisam imala nikako tako da sam nakon sedmicu dana izgubila i tecnost.

Mene je mucilo mjesecima oko perioda kad trebam da dobijem mjesecnicu, i kad dobijem prestane. :shock:
Dok me odjednom nije uhvatila bol gdje sam mislila da cu da umrem. A ljekari nisu odma prepoznali da je slijepo crijevo iako su nalazi pokazivali veliku upalu.
Par dana poslije sam zavrsila u hitnoj jer se upala prosirila sa slijepog crijeva na debelo crijevo i onda nisu mogli ni da operisu vise, nego su upalu 2 sedmice sa antibioticima lijecili. Trebalo im je samo 1 sedmica da otkriju koja vrsta antibiotika odgovara upali.
Uhhhh, kad se samo sjetim, od toga ima evo vec 1 godina, ali meni svaki dan na pameti kako sam mogla da umrem zbog aljkavosti doktora.

travar

Post by travar » 19/10/2010 06:45

Kvešćn za ove koji su operisali SC:
Da li se kod nas u Sarajevu, operacija radi putem reza ili laparoskopijom?

Partijaner

Post by Partijaner » 08/08/2011 19:28

Imam pitanje jedno vezano za slijepo crijevo.

Dakle, krenuo ja jedno jutro trcat i nakon sto sam povecavao intenzitet pocela mi se javit bol na desnoj strani negdje ispod rebra. Eh sad mene je strah je li to slijepo crijevo, jer posto sam cito neke simptome i hvala Bogu neam nista od tog. Znaci ne povraca mi se, nemam temperaturu, mokrim normalno, stolicu normalnu imam, ne boli me u stomaku nista. Bas mi je cudno i plasi me da nije slijepo, pa sta mislite da idem doktoru ili da mazem nekom kremom ako sam mozda nesto istegao ?

otherside

Post by otherside » 09/08/2011 10:32

travar wrote:Kvešćn za ove koji su operisali SC:
Da li se kod nas u Sarajevu, operacija radi putem reza ili laparoskopijom?
ansver :D radi se na oba nacina.

Mina_sa

Post by Mina_sa » 02/10/2011 16:45

juče sam radila abdomen i doktor mi je rekao da imam hroničnu upalu slijepog crijeva ali da ne diram ništa sad dok(ako) me ne zaboli i tek onda da operešem, pa me zanima da li postoji mogućnost da u budućnosti i ne budem morala operisati....ako ne, onda bolje da to uradim odmah nego da me iznenada uhvati.... da li je iko bio u sličnoj situaciji?

pici
Has thanked: 29 times
Been thanked: 37 times

Post by pici » 02/10/2011 16:56

operisao ga prije dvadeset i kusur godina...kolko se sječam bolovi u predjelu stomaka pogotovo donjeg dijela su nesnošljivi, nisam mogao ni spavat ni hodat, dva dana se prevrto po krevetu dok nisam odlućio otić doktoru.Dežurni doktor koji je bio oko 19h na CUM-u me samo pipno u predjelu slijepoga crijeva i ja sam sve zvijezde prebrojo...odmah sam u 20h bio u operacionoj sali...pukli mi prvo inekciju pred operacionom salom jer su mi zubi cvokotali(sasro se ko grlica) :mrgreen: a onda na operacijskom stolu narkoza i reko ono nadrogiran "ReŽi doture sam hašima ne diraj" :mrgreen: ...uglavnom ne se zahebavati s slijepim crijevom jer kad pukne...ode se bogu na istinu.POZZ

pirmin

Post by pirmin » 02/10/2011 17:06

Neposlusna wrote: Ne treba se igrati sa slijepim crijevom, pri sumnji upale odma doktoru, ne daj boze da slijepo crijevo pukne, imas jos 24 sata da te spase inace nema vise nikakog lijeka. :sad:
E ovo mi nije jasno a sto puta sam cuo.
Sta se u stvari desi u stomaku kad to crijevo pukne...ako moze neko kratko objasnjenje tipa "medicine 4 dummies".

Zna li iko nekoga da je stradao bas usljed pucanja slijepog?

žulijan asanž

Post by žulijan asanž » 02/10/2011 17:11

pirmin wrote:
Neposlusna wrote: Ne treba se igrati sa slijepim crijevom, pri sumnji upale odma doktoru, ne daj boze da slijepo crijevo pukne, imas jos 24 sata da te spase inace nema vise nikakog lijeka. :sad:
E ovo mi nije jasno a sto puta sam cuo.
Sta se u stvari desi u stomaku kad to crijevo pukne...ako moze neko kratko objasnjenje tipa "medicine 4 dummies".

Zna li iko nekoga da je stradao bas usljed pucanja slijepog?
pa valjda logično možeš zaključiti - izlije se sadržaj iz crijeva u abdomen među sve ostale organe. jesi ikad jeo tripice? :D :D

Not My Idea

Post by Not My Idea » 06/10/2011 16:08

neko napisa da povracanje nije simptom-nije tacno.
mene je u roku od sat vremena i zabolilo i nisam mogla hodat, vise sam puzala do auta pa iz auta u bolnicu. tu su me stavili u kolica...sjecam se, guraju me i meni dodje da povratim-i samo me ugurase u neku sobu s pacijentima-povratim im u lavabo i odgurase me dalje...oni ljudi gledaju ono :? :-?
i da, to je stvarno bol koja se tesko zaboravi...

JoeyTribbiani

Post by JoeyTribbiani » 06/10/2011 17:16

Ja sam povratio šta god sam pojeo...malo na silu pokušao jest i nije išlo. Na dan operacije popio čašu kisele i to je to. Dva dana dana trpio bolove. Uhvatila me groznica, nekontrolisano se tres'o, a temperatura nije bila visoka. Otišu u hitnu oko 13...dok sam proš'o sve procedure prošla 4 sata... Tek tad doktor skont'o da mi je puklo slijepo crijevo. Ranije po hodnicima drugi doktor govorio da je vjerovatno upala...dok su tehničari i lik u prijemnoj ambulanti na CUM-u govorili da bi mog'o bit i bubreg...Od dva zla manje... Ležo na Koševu..svi bili fini prema meni..kupio ih sa dva-tri soka :P. U petak izaš'o iz bolnice, u ponedjeljak izvadio konce, a u utorak bio na predavanjima...

pirmin

Post by pirmin » 08/10/2011 09:55

Not My Idea wrote: i da, to je stvarno bol koja se tesko zaboravi...
Ja se boli ne sjecam.
Ono sto pamtim je da sam bio 5.osnovne, da me je operisao prijatelj roditelja(shtela), da sam
bio strahovito zedan u tim bolnickim danima, kao nikad u zivotu i da mi je mali miki tri dana stajao
ukrucen jer sam vidio medicinsku sestru kako se presvlaci u sumraku sobe-taj prizor nikad necu zaboraviti. 8-)

Not My Idea

Post by Not My Idea » 09/10/2011 15:35

pirmin wrote:
Not My Idea wrote: i da, to je stvarno bol koja se tesko zaboravi...
Ja se boli ne sjecam.
Ono sto pamtim je da sam bio 5.osnovne, da me je operisao prijatelj roditelja(shtela), da sam
bio strahovito zedan u tim bolnickim danima, kao nikad u zivotu i da mi je mali miki tri dana stajao
ukrucen jer sam vidio medicinsku sestru kako se presvlaci u sumraku sobe-taj prizor nikad necu zaboraviti. 8-)
:lol: svako zlo za neko dobro, ha?

Mina_sa

Post by Mina_sa » 14/11/2011 23:05

eto, riješi se ja slijepog crijve i žuči laparaskopijom... :D sad gladujem :sad

LONGMAN

Post by LONGMAN » 02/12/2011 16:47

Mina_sa wrote:juče sam radila abdomen i doktor mi je rekao da imam hroničnu upalu slijepog crijeva ali da ne diram ništa sad dok(ako) me ne zaboli i tek onda da operešem, pa me zanima da li postoji mogućnost da u budućnosti i ne budem morala operisati....ako ne, onda bolje da to uradim odmah nego da me iznenada uhvati.... da li je iko bio u sličnoj situaciji?
Ja sam imala hronicnu, koju sam trpila neke dvije godine. Jednom zavrsim u bolnici 7 dana lezala, i pustili me kuci dok ne zaboli, mene stalno "hvatalo" ali sam trpila, nije nesto aman-zaman bilo. Dok mi prijateljica nije legla na mene, i ja sam mislila da cu puknuti istog trena, u hitnu otisla, oni nesto dizali mi noge, povracam li, itd. Meni nista, osim sto me bolio stomak, kao ako zaboli opet da dodjem. :lol:
Nakon 2 sata mi se desna strana pocela "puhati" i izgledalo kao malo brdo, meni smijesno bilo (sta cu tinejdzer bila :lol: ), posto sam zivjela u internatu s prijateljicama odem do bolnice sa osmijehom na licu, pita mene tehnicar je l me boli sta, ma jok rekoh ali eto nesto mi se "napuhalo", on krv izvadi, odmah ostala u bolnici, sutra nekakve pretrage, prekosutra na sto, jao kako sam se ismijala tada. Sve super proslo, malo budjenje je zeznuto al opet super bilo.

Najgora stvar je bila sto mi nisu dali da ustanem prvu noc nakon OP u wc :( sestrice su bile tako uzasne prema meni jer me bilo stid svega :lol: A sad i meni smijesno, preporucujem OP slijepog crijeva 8-)

UltrasNaBaterije
Location: Grbavica-zgrade u nizu, u kopu-jedan drugom uvijek blizu

Post by UltrasNaBaterije » 06/02/2012 20:06

Imao sam akutnu upalu, puklo mi u bolnici dok sam lezao nakon operacije prepone i testisa...

Sve se odigralo brzo(3-4 sata od pocetka bolova do gubitka svijesti) , od bolova bukvalno sam gubio svijest, jer je crijevo perforiralo u abdomen, stvarajuci upalu i sepsu. Jedva mi spasise zivot, i to covjece na ABDOMINALNOJ hirurgiji... Ne dao Bog da mi se to desilo kuci.

sa tim nema zajebancije ljudi.

Rainboow

Post by Rainboow » 29/03/2012 19:48

:zoka: :zoka: :zoka: :zoka: :zoka: :zoka: :zoka:

Post Reply